رسم سوسیسی

به همسرم گفتم: «همیشه برای من سوال بوده که چرا تو همیشه ابتدا سر و ته سوسیس را با چاقو می‌زنی، بعد آن را داخل ماهیتابه می‌اندازی!»
او گفت: «علتش را نمی‌دانم. این چیزی است که وقتی بچه بودم، از مادرم یاد گرفتم.»
چند هفته بعد وقتی خانواده همسرم را دیدم، از مادرش پرسیدم که چرا سر و ته سوسیس را قبل از تفت دادن، صاف می‌کند.
او گفت: «خودم هم دلیل خاصی برایش نداشتم هیچ‌وقت، اما چون دیدم مادرم این کار را می‌کند، خودم هم همیشه همان را انجام دادم.»
طاقتم تمام شد و با مادربزرگ همسرم تماس گرفتم تا بفهمم که چرا سر و ته سوسیس را می‌زده. او وقتی قضیه را فهمید، خندید و گفت: «در سال‌های دوری که از آن حرف می‌زنی، من در آشپزخانه فقط یک ماهیتابه کوچک داشتم و چون سوسیس داخلش جا نمی‌شد، مجبور بودم سر و ته آن را بزنم تا کوتاه‌تر شود...همین!»
ما گاهی به چیزهایی آداب و رسوم می‌گوییم که ریشه‌ی آن اتفاقی مانند این داستان است.

+161
رأی دهید
-11

juvel - اسلو - نروژ
مگه سال‌های دور سوسیس هم بوده ؟
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 20:31
*Fanoos* - ایران - ایران
شاید سوسیس ها خیلی دراز بودند تا اینکه ماهی تابه ها کوچیک باشن اما نتیجه گیریش عالی بود
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 21:50
adamat - خارکف - اکراین
مطلب جالبی‌ بود. اما من راستش فکر کردم که وقتی‌ با مادربزرگ تماس گرفته میشه، ایشون خواهند گفت که چون سوسیس در زمان جوانی یا میانسالی ایشان یک ماده ی غذایی نوظهور در ایران بوده، برای همین فکر میکردند که مثل خیار، باید سر تهش رو گرفت تا تلخ نباشه، بعد پوستش رو کند و سپس آماده ی مصرف میشه!.
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 22:13
aidina - تهران - ایران
یعنی‌ ۳ نسل پیش سوسیس بوده؟
جمعه 4 مهر 1393 - 04:00
biparva-jan - تهران - ایران
یعنی مامان بزرگه سوسیس رو درسته سرخ میکرده؟ اونها زدن سر و ته سوسیس رو که از مامان بزرگ یاد گرفتن رعایت میکنند اما برعکس مامان بزرگ سوسیس رو درسته سرخ نمیکنن؟ احتمالا این رو یک خانم ننوشته؟
جمعه 4 مهر 1393 - 07:36
shirin111 - پاریس - فرانسه
یا شاید مثل قند که باید میزدی تو چای که حلال‌ شه.سرو ته سوسیسم میزدن که حلال‌ شه.
جمعه 4 مهر 1393 - 07:58
سرسره - اهواز - ایران
شاید این یک داستان خارجی باشه ولی ذکر نشده
جمعه 4 مهر 1393 - 10:03
shirzan48 - بروكسل - بلژيك
فکر کنم فقط خاندان شما این کار می‌کنن ، در ضمن .........تهیه سوسیس و کالباس در ایران بصورت کارخانه‌ای از سال ۱۳۰۷ خورشیدی توسط یک نفر روسی بنام افونامو در بندر انزلی با یک ماشین کوچک و دستی شروع گردید که روزانه احتیاجات عده‌ای از اتباع خارجی آن‌جا را تأمین می‌نمود. در سال ۱۳۰۹ خورشیدی شخص دیگری بنام لیشنیسکی از اهالی شوروی سابق در بندر انزلی کارخانه کوچکی را راه اندازی کرد که روزانه۴۰-۵۰ کیلوگرم کالباس تهیه می‌نمود. در سال ۱۳۱۲ لیشنیسکی کارخانه خود را از انزلی به تهران منتقل نمود و با کمک آرزومان آوانسیان که در روسیه در کارخانه کالباس‌سازی کار کرده بود و یک شخص آلمانی دیگر کارشان را در خیابان منوچهری تهران در یک پاساژ کوچک به کمک چهار تن از خانواده آرزومانیان شروع کردند که فرآوری آنها، سوسیس و کالباس و ژامبون بود و از ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم تجاوز نمی‌کرد. کل محصولات آن‌ها که نیازمن ۱۶ تا ۱۸ ساعت کار روزانه بود به مصرف مهاجرین روس و ارامنه می‌رسید. لیشنیسکی پس از مدتی به روسیه بازگشت و کارخانه را به آرزومان واگذار کرد.
جمعه 4 مهر 1393 - 10:14
adamat - خارکف - اکراین
نتیجه اخلاقی‌: مادر بزرگه داعشی بوده، واسه همین تو کاره سر زدن بوده. (البته اینها همه در سالهای دور بوده، که لابد ماهیتابه‌ ها اندازه ی نعلبکی بودن!).
جمعه 4 مهر 1393 - 13:27
adamat - خارکف - اکراین
*** در ادامه ی کامنت دومی که نوشتم، توضیح میدهم که خدایی نکرده هیچ اهانتی به مادربزرگان گرامی نداشته ام./ کلن مثال آورده شده در این مطلب سوسیسی، برای ما دور از ذهن و خنده دار به نظر میرسه. بی‌ شک، ترجمه ایست از منابع خارجی‌، برای همین مثال سوسیس آورده شده، همانند جوک‌ها و برخی‌ پند‌های اخلاقی‌، فقط میتونه برای گویشوران زبان اصلی‌ آن‌، مفهوم داشته باشه. با منطق ایرانی ما، چنین مسایلی، جور در نمیاد./ سوسیس در ایران نهایتن ۴۰ سال عمر داره، اما در اروپا، برای اولین بار توسط یک قصاب با نام *یوهان لانر (۱۷۷۲-۱۸۴۵)* اختراع میشه، که از شهر فرانکفورت به وین نقل مکان میکنه، یعنی‌ بیش از دو قرن هست که در اروپا رواج و استفاده داره.
جمعه 4 مهر 1393 - 13:57
adamat - خارکف - اکراین
shirzan48 - بروکسل - بلژیک / هموطن گرامی با درود. بسیار ممنونم برای اطلاعات خوبی‌ که در مورد تاریخچه ی سوسیس در ایران نوشتید. زمانی که کامنت‌های بالا رو می‌نوشتم، هنوز دیدگاه مفید شما درج نشده بود./ کلن از جهت گسترش مصرف سوسیس در مصارف خانگی، از میانه دهه ی شصت تولید گسترده ی آن‌ در ایران آغاز شد. خوب بیاد دارم که زمان جنگ بود و سوسیس‌های کوکتل، به سبد خرید خانواده‌ها بشکل امروزی و فراوان آن‌ اضافه گردید. / در روسیه همانگونه که اشاره داشتید، قدمت سوسیس به یک قرن میرسد، که خود آنها نیز، صنعت تولید سوسیس و کالباس را از آلمان فرا گرفتند. سلامت باشید.
جمعه 4 مهر 1393 - 15:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.