انتشار تصاویری مخفیانه از زندگی زیر نظر "دولت اسلامی"

 در شهر رقه سوریه که تحت کنترل گروه تروریستی "دولت اسلامی" قرار دارد، یک زن جوان سوری موفق شد مخفیانه از زندگی روزمره مردم فیلم تهیه کند. این فیلم در دو کانال تلویزیزنی فرانسه به نمایش گذاشته شد.

یک زن جوان سوری با گرفتن فیلم در شهر رقه جان خود را به خطر انداخت. رقه در شمال شرقی سوریه از سال ۲۰۱۳ به تصرف "دولت اسلامی" (داعش سابق) درآمده و به عنوان پایتخت این گروه تروریستی معروف شده است. این شهر محل زندگی این دختر دانشجوی سوری است که زندگی روزمره در آن تحت کنترل تروریست‌ها را به نمایش می‌گذارد.

تا به حال ده‌ها تن از مدافعان حقوق بشر سوری و عراقی توسط گروه "دولت اسلامی" به قتل رسیده‌اند؛ سر اقلیت‌ها یا منتقدان در مکان‌های عمومی شهر رقه از تن جدا شده یا پیکر آنان به صلیب کشیده شده است.

گرچه در فیلم این زن جوان سوری این مجازات‌ها نشان داده نمی‌شود، اما وی ابعاد دیگری از زندگی روزمره شهری را به نمایش می‌گذارد که تحت کنترل شدید شبه نظامیان گروه "دولت اسلامی" است.

دوربین مخفی در زیر لباس

زن جوان سوری دوربین خود را زیر لباسی پنهان کرده که "دولت اسلامی" پس از به دست گرفتن کنترل شهر رقه پوشیدن آن را مقرر کرده بود. در صحنه‌ای کوتاه از فیلم دیده می‌شود که نزدیک بوده دوربین مخفی لو برود. در این صحنه مردی (از ماموران "دولت اسلامی") این زن فیلمبردار را صدا می‌کند و می‌گوید که صورتش نمایان است. این مرد از زن جوان می‌خواهد لباس خود را مرتب کند. زن جوان عذرخواهی و پوشش خود را مرتب می‌کند.

"من دیگر به فرانسه برنمی‌گردم!"

فیلمبردار جوان در ادامه فیلم وارد یک کافی‌نت می‌شود که در آن چند زن فرانسوی به زبان فرانسه با پدر و مادر خود از طریق نرم‌افزار اسکایپ صحبت می‌کنند.

صدها شهروند خارجی از جمله اروپایی به صف جهادگرایان "دولت اسلامی" در سوریه و عراق ملحق شده‌اند. در بخشی از فیلم، صدای زن جوانی شنیده می‌شود که می‌گوید: «نه مامان، من دیگه برنمی‌گردم. من تمام خطرات را به جان خریدم تا به اینجا بیام و حالا دوباره برگردم به فرانسه؟ من می‌خواهم اینجا بمانم، اینجا وضعم خوبه. تلویزیون هم بیش از حد تبلیغات [منفی علیه "دولت اسلامی"] می‌کنه.»

شهروندان رقه گرچه همیشه رفتاری محافظه‌کارانه داشته‌اند، اما کار و سفر برای زنان امری عادی بوده است. حال همین زنان تنها با همراهی یک مرد حق دارند از خانه بیرون بروند. دانشجویان دختر مجبورند برای تحصیل به حلب بروند.

زن خارجی‌ای که در فیلم دیده می‌شود، از شیوه و راهی صحبت می‌کند که با میل خود انتخاب کرده است. این در حالی است که همین راه به مردم محلی با خشونت تحمیل شده است.

+74
رأی دهید
-16

senator x - تهران - ایران
این طرز پوشش زنان هم مورد درخواست رژیم جمهوری اسلامی که: پس ما داعش داریم و خبر نداریم؟
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 17:43
Lolalola - پاریس - فرانسه
اینا دختراى فرانسوى عقب مونده اند که نمیتونن جلوى خودشون رو بگیرن ١٦ سالگى بچه دار میشن ٤٠ تا دوست پسر عرب عوض میکنن اپیلاسیون هم نمیکنن :)))) میگن جیهاد زنانه میکنیم !!!
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 17:26
eydad - مونترال - کانادا
چجوریه تو اون کشور جنگ زده اینترنت پر سرعت هست ولی‌ ما میایم با ایران صحبت کنیم ۱۰ با قطع میشه؟
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 18:56
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
خب به درک .لیاقتش همونه که روزی با ۶۰تا الله اکبر زیر۶۰ نفر بخوابه بقول خودش هم داره جیهاد میکنه بچ.
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 21:48
karaji - گتنبرگ - سوئد
eydad - مونترال - کانادا تو ایران هم سال ۵۷ و ۵۸ خیلی‌ آزادی وجود داشته ولی‌ بتدریج از دماغ ملت در اومد !
جمعه 4 مهر 1393 - 08:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.