ردیابی بخار آب در یک سیاره دورافتاده

تصویر ساختگی از سیاره ای که هم اندازه نپتون است

دانشمندان موفق به ردیابی نشانه های بخار آب در اتمسفر یک سیاره دور دست به اندازه نپتون شده اند و می گویند این کوچکترین به اصطلاح سیاره خارجی است که ترکیب شیمیایی آن آشکار می شود.

در گذشته فقط سیارات بزرگتر به اندازه مشتری که به غول های گازی معروف هستند به این شکل مطالعه شده بود.

منجمان با کمک سه تلسکوپ فضایی از طریق اندازه گیری رنگ نور جذب شده توسط سیاره هنگام عبور از برابر ستاره مرکزی، حضور بخار آب را در اتمسفر آن استنباط کردند.

نتایج این مطالعه در نشریه نیچر چاپ شده است.

این مطالعه توسط محققان در دانشگاه مریلند آمریکا انجام شد.

این سیاره که "HAT P-11b" نامگذاری شده در مدار ستاره ای در صورت فلکی قو (یا ماکیان Cygnus) در فاصله حدودا ۱۲۴ سال نوری قرار دارد. قطر آن تقریبا چهار برابر زمین است.

دانشمندان اتمسفر این سیاره را با کمک تلسکوپ های فضایی هابل، اسپیتزر و کپلر ناسا مطالعه کردند.

رصدهای آنها به خصوص راحت تر شد چون هیچ ابری در آسمان این سیاره نبود.

این تیم نتیجه گیری کرد که اتمسفر این سیاره دورافتاده از حدودا ۹۰ درصد هیدروژن تشکیل شده اما همچنین حاوی مقدار زیادی بخار آب است.

دکتر الیزا کمپتون از کالج گرینل در آیووا در اظهار نظری درباره این مطالعه گفت که تیم مریلند گام مهم دیگری در مطالعه سیارات خارجی - خارج از منظومه شمسی - برداشته اند.

او به بی بی سی گفت:‌ "منجمان بخار آب را در اتمسفر سیارات بزرگتر ردیابی کرده اند - سیاراتی که از لحاظ ابعاد به مشتری نزدیک ترند. اما می توانید تصور کنید که در نهایت ما می خواهیم ملکول های اتمسفر سیارات حتی کوچکتر را شناسایی کنیم."

"مایلیم قادر باشیم سیارات هم اندازه زمین را رصد و ترکیب گاز اتمسفر آنها را اندازه گیری کنیم. بنابراین این گام دیگری در آن مسیر است. کم کم به سیارات کوچکتر و کوچکتر می رسیم."

آب آشکارا برای وجود حیات لازم است هرچند که سیاره جدید به ستاره مرکزی نزدیک تر از آن است که قابل سکونت باشد.

+21
رأی دهید
-2

greentree - تهران - ایران
ببینید اینها چه قدر به فکر علم و کشفیات هستند و زمینه همه این شکوفایی‌ها آزادی و برابری زن و مرد هست ،. حالا مقایسه کنید با ایران که دست مشتی اوباش قشری،مذهبی‌ زیر شکمی اداره می‌شه که ۳۵ سال هست فقط تمرکز در لباس زنها یا سکس با زن‌ها دارند ،
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 11:18
karaji - گتنبرگ - سوئد
جای تبعید سران جمهوری اسلامی ایران باید خیلی‌ دورتر از این سیاره باشه ، جایی که تمام اراذل کره زمین دور هم جمع بشند !
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 12:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.