روحانی: سیاست ما پرهیز از تنش غیرضروری با آمریکاست

رئیس جمهوری ایران قرار است فردا (پنجشنبه) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده امروز (چهارشنبه ۲۴ سپتامبر - دوم مهر) در مرکز آمریکای نوین سخنرانی می‌کند و به پرسش‌های خبرنگاران جواب می‌دهد.

او در سخنان مقدماتی خود پیش از آغاز جلسه پرسش و پاسخ گفت آمریکا از فشار "بی فایده" بر ایران دست بردارد.

آقای روحانی همچنین گفت برای حصول به یک توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران باید در آمریکا با "گروه‌های فشار" مقابله شود.

رئیس جمهوری ایران قرار است فردا (پنجشنبه) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

او امروز در سخنان خود که هم اکنون در حال جریان است با اشاره به جنگ‌های جاری در جهان و به ویژه خاورمیانه گفت نمی‌توان در حالی که در یک کشور دیگر "ناامنی" است در کشور خود احساس کرد.

آقای روحانی در ادامه سخنرانی خود با اشاره به این که سه سال پیش که در سوریه ناآرامی ها شروع شد داعشی وجود نداشت گفت مداخله‌های فرامنطقه‌ای به تقویت تروریسم منجر می‌شود: "مشکلات ناشی از داعش از عدم درک مناسب از منطقه نشات گرفته است."

سخنرانی آقای روحانی در بنیاد آمریکای نوین (نیویورک) به پایان رسید و او اکنون به پرسش‌ها پاسخ خواهد داد.

فرید ذکریا، گزارشگر شبکه سی‌ان‌ان آمریکا مجری این برنامه است و در حقیقت در قالب پرسش و پاسخ با آقای روحانی به طور زنده مصاحبه می‌کند.

آقای روحانی گفت: "راه حل مقابله با داعش تربیت یک گروه تروریستی دیگر نیست."

او در پاسخ به سوال آقای ذکریا که گفت منظورتون ارتش آزاد سوریه است، گفت آمریکا اعلام کرده که قرار است برای مدت یک سال گروهی را تربیت کند و بعد برای مبارزه با دولت سوریه به داخل این کشور بفرستد، این کار "با اجازه کی صورت می‌گیرد با چه مجوزی؟".

رئیس جمهوری ایران با اشاره بحران در سوریه گفت: "چه طور داعش تا وقتی در سوریه با دولت این کشور می‌جنگید بد نبود تا به عراق آمد بد شد. نباید تروریسم را این طوری تعریف کرد."

او در پاسخ به این سوال که ایران در سوریه از چه جریانی حمایت می‌کند گفت: "ما از هر جریانی که مردم را در سوریه می‌کشد مخالفیم. تروریست‌ها باید از منطقه بیرون رانده شوند. وحدت سوریه باید باقی بماند. سوریه نباید تجزیه شود کما این که عراق نباید تجزیه شود. این اهداف ما بوده که از سه سال پیش آنها را اعلام کرده‌ایم."

آقای روحانی با اشاره به سخنران امروز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی که گفت "پیام من به مردم و رهبران ایران ساده است، نگذارید این فرصت از دست برود" گفت: "این فرصت سال گذشته به وجود آمد" وقتی که مردم ایران در انتخابات شرکت کردند، ما هم معتقدیم که باید از این فرصت نهایت استفاده را کرد.

"از توافق هسته‌ای مهم‌تر فضای بسیار خوبی است که (در صورت توافق) به وجود خواهد آمد و می‌شود از آن برای تعامل در راستای منافع دو ملت استفاده کرد. زمینه‌های مختلفی برای همکاری ایران و آمریکا در آینده وجود دارد."

+43
رأی دهید
-3

دوستدار - استهکلم - سوئد
با این وعده و وعیدها روحانی میخواهد سر امریکا شیله بمالد. اینکه میگوید ما تا ابد نمی توانیم با امریکا اختلاف داشته با شیم و در اینده با امریکا مذاکره وصلح خواهیم کرد همه وعده های توخالی است. اخوند روحانی چرا مذاکره وصلح با امریکا را موکل به اینده میکنید چرا حالا نه؟
‌چهارشنبه 2 مهر 1393 - 23:16
paksan - آمریکا - آمریکا
خودش هم میدونه عامل بوجود آمدن داعش خامنه ای بود واگر بشار اسد کنار می رفت و انتخابات عادلانه برگزار میکرد و مثل عراق یا لبنان بر اساس عدالت قدرت بین مردم تقسیم میشد نه سوریه خراب میشد نه اینها بوجود می آمدند داعش نتیجه عملکرد خامنه ای در عراق هستش که دولت دست نشانده اش انقدر سنی ها رو تحقیر کرد که الان دوسوم عراق با رضایت به داعش پیوسته و زورشون هم نمیرسه پس بگیرن و نخواهند هم توانست پس بگیرن. آمریکا هم تنها می تونه جلوی پیشروی بیشتر آنها رو بگیره و قرار نیست آمریکا برای منافع و حکومت شما کاری بکنه. اینها رو یک بچه هم می فهمه
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 04:16
Tehran iran - تهران - ایران
.. بزرگترین توریست جهان شما آخوندهای خونخار هستید، به امید نابودی رژیم جمهوری اسلامی در آینده بسیار نزدیک
‌چهارشنبه 2 مهر 1393 - 23:13
senator x - تهران - ایران
ازسیاست و منش و مرام شما,خداهم سردرنمیاورد.فقط شیطان شماهارا خوب شناخته و بمریدی خود قبل کرده.
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 04:44
nassau - مالاگا - اسپانیا
دوستان سیاست خیلی‌ پیچیده تر از این چیژهست میگویید. شنیدن خبر و خواندن روزنامه شما را تحلیلگر نمی‌کنه ، شما اگه اطلاعاتی‌ دارید، این همان اطلاعاتی‌ است که صاحبان قدرت در اختیار شما گذاشتند، یعنی‌ می‌تونه درست باشه، می‌تونه دروغ باشه ، پس به شما همون اطلاعاتی را می‌دادند که خودشان میخواهند. و من مطمئن هستم که اگه ما‌ها تحلیلگر بودیم ، الان اینجای که هستیم ،نبودیم
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 08:59
jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان
Tehran iran.. اول نوشتن زبان فارسی را صحیح یاد بگیر بعد انتقاد کن. خودت بخون چی نوشتی. هاها... تروریست ، خونخوار. لااقل دیپلم می گرفتی.
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 09:31
biparva-jan - تهران - ایران
paksan تو اصلا میدونی داعش یعنی چی؟ داعش یعنی دولت اسلامی عراق و شام. یعنی اساس ایجاد این گروه تصرف سوریه و عراق و قسمتهایی از لبنان برای تشکیل حکومت مورد نظرشون بود نه دمکراسی خواهی. اگر اسد کنار میرفت داعش راحت و سریع حکومت مورد نظرش رو تشکیل میداد.
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 13:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.