چرا نباید در ظروف مسی غذا بپزیم؟

یک متخصص تغذیه گفت: ظروف مسی از استحکام کافی برخوردار نیستند و استحکام فلزاتی مانند چدن را ندارند و احتمال دارد در هنگام پخت و پز با حرارت بالا و استفاده از موادغذایی که منبع اسیدی دارند؛ یون‌های مس از ظرف جدا شده و وارد غذا شود.
 
سیداحمد حسینی در گفت‌وگو با ایسنا- اظهارکرد: ظروف مسی در هنگام ساخته شدن، قلع‌اندود می‌شوند و زمانی که در حرارت بالا با ظرف مسی غذا پخته می‌شود، به مرور زمان فلزات از بدنه ظرف جدا شده و با موادغذایی ترکیب می‌شود.
 
وی با بیان این‌که بهتر است در ظروف مسی پخت و پز صورت نگیرد، توضیح داد: استفاده مکرر از مس، موجب انتقال مس به بدن و بروز عوارضی در بدن و ایجاد بیماری‌هایی مانند آسیب‌های مغزی، عقب‌ افتادگی ذهنی و بیماری‌های کلیوی می‌شود.
 
حسینی ادامه داد: بهترین ظروف برای پخت و پز، ظروفی هستند که به موادغذایی واکنش نشان ندهند؛ از جمله این ظروف، ظرف‌های ساخته شده از چدن، سرامیک و پیرکس هستند که هیچ واکنشی نسبت به موادغذایی ندارند.
 
این متخصص تغذیه افزود: همچنین در قدیم استفاده از ظروف رویی و سرامیکی کاربرد داشت که اکنون دیگر از این ظروف نیز کمتر استفاده می‌شود زیرا ذرات هیدروکربنی می‌توانند از این ظروف انتقال یابند.
 
وی با اشاره به مزایای نسبی ظروف فلزی نسبت به ظروف پلاستیکی یک‌بار مصرف، عنوان کرد: حرارت بالا، ظروف را دی‌فرم می‌کند و برای خرید آش و حلیم بیرون، بهتر است از ظروف فلزی استفاده شود و از به کار بردن ظروف پلاستیکی خودداری کرد.

+10
رأی دهید
-0

hossein+87= - ایران - ایران
راست میگه. قدیم ندیما تو قابلمه پیرکس غذا میپختن. یه روز یکی میاد میگه تو تفلن و چدن و اینا غذا درست نکنید. یه روز دیگه یکی میاد میگه تو ظروف مسی و . غذا درست نکنید. چشم ، کف آشپزخونه رو داغ میکنیم روش غذا درست میکنیم
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 08:08
*Fanoos* - ایران - ایران
hossein+87= - ایران - ایران این قسمت از کامنتت بینظیر بود (چشم ، کف آشپزخونه رو داغ میکنیم روش غذا درست میکنیم) همینو بگو دیگه موندیم با کدام سازشون برقصیم!
‌پنجشنبه 3 مهر 1393 - 21:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.