پیگیری قضایی برای دستگیری کلاهبردار ایرانی مقیم سوئد

شرق: دادسرای امور بین‌الملل برای پایان‌دادن به کلاهبرداری‌های 35ساله ایرانی مقیم سوئد از هموطنان خود، اقدامات بین‌المللی را آغاز کرده ‌است.
به گزارش خبرنگار ما، این ایرانی که از سال58 در سوئد زندگی می‌کند با معرفی خود به‌عنوان نماینده شرکت‌های بزرگ سوئدی از ایرانیان به بهانه کمک به فقرا کلاهبرداری می‌کند. وی که خود را دکتر «فیروز نادری» معرفی می‌کند افراد مشهور مقیم داخل کشور را طعمه قرار می‌دهد و از طریق تلفن یا ایمیل با آنها ارتباط برقرار و اعلام می‌کند به‌عنوان یک خیر مقیم خارج از کشور قصد کمک دارد و به این ترتیب از آنها پول‌های کلان دریافت می‌کند. این مرد در آخرین کلاهبرداری با یک وکیل دادگستری تماس گرفت و به او گفت قصد دارد به نگار دختر بچه ایرانی که به دلیل نابینایی پدر و مادرش در بهزیستی به سر می‌برد کمک کند. او با این ترفند از وکیل دادگستری20میلیون‌تومان کلاهبرداری کرد.«احمدی نیاز»، وکیل مالباخته که شکایتی به دادسرای امور بین‌الملل ارایه داده ‌است درباره نحوه کلاهبرداری گفت: «من وکیل پدر و مادر نگار، دختربچه‌ای هستم که به دلیل نابینا‌بودن والدینش مدتی در بهزیستی نگهداری می‌شد. اوایل سال‌جاری شخصی با من تماس گرفت و خود را نماینده شرکت «الکترولوکس» معرفی کرد و گفت داستان زندگی نگار را خوانده و بسیار ناراحت شده و به‌عنوان یک ایرانی قصد دارد به او کمک کند. او حتی نامه‌ای هم با اسم این شرکت برای من ایمیل کرد، با توجه به نامه‌ای که به دستم رسید اعتماد کردم و قرارهای بعدی را گذاشتیم او به من گفت به استانبول بیا و پول را در آنجا از بانک تحویل بگیر. برای اینکه پول را تحویل بگیرم باید عوارض آن را در شهر استانبول پرداخت می‌کردم برای انجام این کار به بانک سوئدی‌ای که در استانبول بود رفتم و مبلغ 20میلیون‌تومان عوارض را واریز کردم متهم به من گفته‌ بود صدهزاردلار به نگار کمک خواهد کرد به همین دلیل من پول را پرداخت کردم اما بعد از اینکه مبلغ درخواستی‌اش را واریز کردم دیگر خبری از او نشد و تماسش را با من قطع کرد. از آنجایی که پول نیز به حساب او واریز شده‌ بود دیگر کاری از دستم برنمی‌آمد. مدت‌ها در استانبول ترکیه این موضوع را پیگیری کردم به جایی نرسیدم و سفارت سوئد حاضر به همکاری با من نشد. بعد به ایران آمدم و شکایتی در دادسرای امور بین‌الملل مطرح کردم و متوجه شدم این فرد، کلاهبردار حرفه‌ای است که سال‌هاست از ایرانیان به همین شیوه پول دریافت می‌کند.» وی افزود: «با توجه به شکایتی که مطرح کردم شعبه اول دادسرا بررسی این پرونده را بر عهده گرفت و مشخص شد در طی چند ماه گذشته متهم از چند ایرانی مطرح از جمله فردی که قاتل فرزندش را بخشیده، یک شاعر و یک پزشک قصد کلاهبرداری داشته که در برخی موارد نیز موفق شده است. همچنین بازپرس متوجه شد، متهم علاوه بر ما چند نفر از سال‌ها قبل نیز شاکیانی دارد و از افراد مختلف به همین شیوه میلیون‌ها‌تومان کلاهبرداری کرده ‌است. دادسرا از دولت سوئد خواست با توجه به اینکه متهم تبعه ایران است و کلاهبرداری نیز کرده او را به کشور بازگرداند اما دولت سوئد امتناع کرد و حاضر نشد این کار را بکند. همچنین مکاتباتی نیز با سفارت سوئد در ایران انجام گرفت آنها با اینکه پی بردند متهم واقعا جرایمی را انجام داده با این حال حاضر به همکاری نشدند.»
گزارش خبرنگار ما حاکی است تحقیقاتی که کارآگاهان پلیس انجام دادند نشان می‌دهد متهم نه‌تنها خود را نماینده شرکت الکترولوکس معرفی کرده بلکه در این سال‌ها با رصدکردن اخبار مربوط به ایرانیان داخل کشور با آنها از طریق پست الکترونیک و تلفن تماس گرفته و خود را نماینده شرکت‌های زیمنس، اریکسون، ولوو و اسکانیا معرفی و با جلب اعتماد آنها و ارسال نامه‌های قلابی اقدام به کلاهبرداری‌های میلیونی به بهانه کمک مالی کرده ‌است. متهم با ارسال ایمیلی قول پرداخت مبالغ میلیونی به یورو و دلار می‌داده و سپس مدعی می‌شده عوارض آن را شخص، خودش باید پرداخت کند و به این ترتیب ده‌هامیلیون‌تومان از افراد مشهور گرفته است.
همچنین مشخص شد متهم اعمال مجرمانه خود را قبل از پیروزی انقلاب آغاز کرده‌ بود. او زمانی که در ایران حضور داشت خود را خواهرزاده محمدرضا پهلوی معرفی و از مردم کلاهبرداری می‌کرد. وی پس از بازداشت و محاکمه به چندین سال زندان محکوم شد اما در زندان با خوردن سمی اقدام به خودکشی کرد و به بیمارستان منتقل شد اما از آنجا گریخت و سپس به کشور سوئد رفت و خود را زندانی سیاسی معرفی کرد و در آنجا پناهنده ‌شد.
با توجه به وسعت کلاهبرداری‌هایی که متهم انجام داده ‌است و شناسایی ده‌ها شاکی او و از آنجایی که دولت سوئد حاضر نیست متهم را تحویل دادگستری ایران بدهد، مسوولان دادسرای بین‌الملل تصمیم گرفتند به شاکیان کمک کنند تا شکایتی را در کشور سوئد علیه متهم مطرح کنند.
احمدی‌نیاز در این‌باره گفت: «متاسفانه در تمام این سال‌ها دولت سوئد از یک مجرم دفاع کرده و با اینکه مدارک علیه او کامل و واضح است حاضر نیست حتی او را تنبیه کند از آنجایی که مدارک تحصیلی من حقوق بین‌الملل است و وکیل دادگستری نیز هستم با هماهنگی انجام گرفته با دادسرای امور بین‌الملل و حمایت آنها به زودی شکایتی را در دادگاه‌های سوئد علیه متهم مطرح خواهیم کرد. تاکنون صدها نفر از این مرد شکایت کرده‌اند و سفارت ایران در سوئد نیز همه مدارک را به دولت این کشور تحویل داده‌ است اما آنها همچنان مقاومت می‌کنند. بنابراین بنده به‌عنوان وکیل شاکیان به کشور سوئد سفر خواهم کرد و شکایتی را در آنجا مطرح می‌کنم. در این خصوص دادسرای امور بین‌الملل نیز هماهنگی‌های لازم را انجام داده و با تایید دادستانی به سوئد خواهم رفت و تا وصول نتیجه این پرونده را پیگیری خواهم کرد.»

+53
رأی دهید
-3

tarkofski - استكهلم - سوئد
منظورم به همه نیست اما .. ایرانیهای مقیم سوئد یکی‌ از بد‌ترین ایرانیهای ساکن اروپا هستن
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 00:01
ekman - شیراز - ‫ایران
این وکیل محترم به چه حسابی و از جیب چه کسی خرج سفر به ترکیه و همچنین پرداخت مالیات به بانک سوئدی را متقبل شده !!غیر از این است که طمع باعث چنین حماقتی شده؟وکلا که مجانی برای موکلانشان قدمی بر نمیدارند چه رسد به اینکه 20 میلیون تومان هم از جیب مبارکشان مایه بگذارند.اگر هم موکلش چنین پولی را در اختیار جناب وکیل گذاشته،پس چنین آدمی مستخق کمک خیّرین نیست!!!!!!
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 00:09
fdsa60 - تهران - ایران
این فرد را باید ماموران وزارت اطلاعات به ایران بیاورند و مدتی در بازداشتگاه کهریزک از ایشان پزیرایی ویژه بکنند.تا باعث عبرت بقیه انگلهای انسان نما بشود.
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 00:21
irani iran - آمریکا - آمریکا
بسیار جای شگفتی دارد که یک وکیل دادگستری و پزشک و شاعر فریب چنین طرفند ساده ای‌ را بخورند! چطور نباید از خود پرسید: به چه دلیل کسی‌ حاضر است بیش از صد هزار دلار کمک مالی‌ به عنوان خیریه به شخص نیازمندی بکند اما حاضر نیست پنج هزار دلار عوارض بانکی‌ آن را نیز خود به عهده بگیرد و از من می‌خواهد که مخارج عوارض بانک را ابتدا به حساب شخصی‌ او واریز کنم؟ واقعا اگر هر کدام از ما در این شرایط قرار میگرفت آیا این سوال به ذهن او خطور نمیکرد؟ یا للعجب که طرف وکیل دادگستری هم هست و چنین کلاه گشادی بر سرش رفته است!!!!
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 00:24
mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا
کلا باید مراقب بود، چند وقت پیش یک آگهی دیدم که در قبال گذاشتن جنسی برای فروش داخل Ebay به کسایی که feedback خوب داشته باشن پول میدن، بعد از تماس و قول و قرار طرف عکس یک ماشین برام فرستاد همراه با مشخصات، ۵۰۰۰۰ پوند قیمت فروش بود، بیشتر از ۵۰ نفر درخواست فرستادن و چون طرف از من خواسته بود که خودم با خریدارها مکاتبه نکنم براش ایمیل میکردم، شب اول حساب کاربریم بسته شد و از انجایی که پول خوبی میداد من دوباره و سه باره گذاشتم برای فروش تا اینکه از Ebay با من تماس گرفتند و گفتن طرف به اسم من از دیگران کلاه برداری میکنه، شانس اوردم حسابم رو نبستن، چند نفر هم ایمیل دادن که ما پول دادیم و تو باید پول ما رو بدی. خدا میدونه آخرش چی میشه. این هم از مسیحی های درستکار!!!!!!
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 01:44
Max_Payne - استکهلم - سوئد
https://www.stockholmian.com/news/persiska/2014/07_09/041_encrypt.htm
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 01:40
paksan - آمریکا - آمریکا
tarkofski - استکهلم - سوئد.. بهتر بود میگفتی ایرانی های اروپا کلاً بدترین ها هستند. چون همشون از خانواده های فقیر بودند و نود درصد پناهنده شدند و تو 5 یا 10 سالی که پناهندگی دادند و سیاه کار کردند و تو سری خوردن همشون دچار مشکلات اخلاقی و بی وجدانی شدند. من خودم انگلیس بودم یعنی نود درصد مشکل روحی روانی دارند و برای اینکه از دولت و بقیه پول بگیرن خودشون رو به انواع بدبختی ها و فلاکت ها انداختن. mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا ...آخه شما خودت خلاف کردی خودت سرمردم رو کلاه گذاشتی و انتظار داری کسی که ازت میخواد کامنت خوب بگذاری زیر جنسی که نمی شناسی و نمی دونی اصلاً هست یا نه آدم درستی باشه؟ شما خودت مشخصه از اون طرف هم بی وجدان تر هستی . فک نکن این کار آسونیه چون مردم با اعتماد به کامنت شما جنس طرف رو میخرن و پول می ریزن برای همینه که من هیچ موقع از ای بی خرید نمیکنم و آمازون بهترینه چون پول من به حساب شخص نمی ره به حساب آمازون میره و آمازون هم پول طرف رو حداقل بعد از یک ماه واریز میکنه و توی این یک ماه اگر جنس طرف قلابی یا بد باشه راحت می تونه پولت رو بگیری
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 05:30
bineshaan - لندن - انگلیس
خود صرافیهای خارج از کشور هم قسمت بزرگی از کلاهبرداری٬ پول شویی٬ کارقاچاق و...هستند. چند وقت پیش از ایران برای من پولی به انگلستان فرستادن. صراف بجای اینکه پول رو از حساب بانکی به حسابم واریز کنه٬ پول نقد که منشاُش هم معلوم نیست( پول کارغیر قانونی پناهندها٬ قاچاق و...) به حسابم ریخته. بهش میگم رسیدی بده که پول رو تو ریختی به حسابم٬ بهم یه تیکه کاغذ فرستاده که نشون میده یه فردی بی نام تویه تاریخی از یک جای بی نشان تو شمال انگلستان پول رو ریخته به حساب.این کاغذ فقط نشون میده پول نقد به حساب ریخته شده٬ نه اسمی٬ نه آدرسی نه هیچ چیز دیگه. چند ماهه که درگیر این مشکل هستیم و صراف میگه رسید نمیدم و منشا پول و هم نمیشناسم و اطلا من از این ماجرا خبر ندارم. خوبه که تماسهای تلفنی مکرری که بین ما شده تو سیستمها ذخیره میشه. من هم موندم جواب اداره مالیات رو آخر سال چی بدم. ۲ تا صراف هستند که تمام کارهای غیر قانونی رو انجام میدن.
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 09:52
oghab - هلسینکی - فنلاند
ﺣﺎﻻ ﺧﻮﺑﻪ ﺳﻮﻳﺪﭘﺎﻳﺘﺨﺖ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ اﻳﺮاﻧﻴﺎﻥ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻫﺎﻫﺎ.اﻟﻬﺎﻡ..ﭘﺲ ﺑﺒﻴﻦ اﻣﺮﻳﻜﺎ ﭼﻪ ﺳﮓ ﺳﺎﺭﻭﻧﻪ.....ﻭﻧﻬﺎﻳﺘﺎ ﺧﻮﺩ اﻳﺮاﻥ .......ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﻱ ﺟﺪﻳﺪ ﺭا ﺩﻗﺖ ﻛﻨﻴﺪ ..ﻓﻘﻄ ﺩﻭﺩﺭﻩ ﺑﺎﺯﻱ ﺁﺧﻪ ﻫﻨﺮ ﻧﺰﺩ اﻳﺮاﻧﻴﺴﺖ و ﺑﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺴﺲ
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 15:08
oghab - هلسینکی - فنلاند
ﭘﺎاﻛﺴﺎﻥ اﻣﺮﻳﻜﺎ......ﺣﺎﻻ ﻓﻜﺮ ﻛﺮﺩﻱ اﺯ اﻳﻦ ﻣﺰﺧﺮﻓﺎﺕ ﺑﻨﻮﻳﺴﻲ ﺧﻮﺩﺗﻮ اﺯ ﺟﻤﻊ ﺁﻭﻳﺰﻭﻧﻬﺎ ﻣﺴﺘﺜﻨﺎ ﻛﺮﺩﻱ....ﺳﻔﺎﺭﺕ اﻣﺮﻳﻜﺎ ﺗﻮ اﺳﺘﻨﺎﺑﻮﻝ ﺧﻮﺏ ﻫﻨﻮﺯ ﻫﺴﺖ ﺑﻴﺴﺖ ﺩﻻﺭﻱ ﻫﺎ.......ﺣﺎﻻ ﭼﻮﻥ ﺟﻤﻌﻴﺖ اﻳﺮاﻧﻲ ﺗﻮ اﻣﺮﻳﻜﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻦ ﺟﻤﻌﻴﺖ ﭼﻪ ﺩﻟﻴﻠﻲ ﺑﺮ ﺧﻮﺏ ﺑﺘﻮﻧﻪ????ﺩﺭ ﺿﻤﻦ ﺧﻮﺩﺗﻮ ﺑﺎ ﻫﻤﻪ ﻳﻜﻲ ﻧﻜﻦ.
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 15:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.