کارناوال همجنس‌گرایان در بیت‌المقدس بدون جنجال برگزار شد

میترا فرهمند ( اسرائیل )

در سکوت نسبی و بدور از جنجال‌های همیشگی، جشنواره و رژه همجنس‌گرایان اسرائیلی روز پنجشنبه بیست و هفتم شهریور در شهر بیت‌المقدس برگزار شد و بیش از دو هزار نفر با شرکت در آن، آزادی گرایش جنسی را جشن گرفتند.

بیت‌المقدس شهری مذهبی که برای پیروان بسیاری از ادیان و آیین‌ها، از جمله سه دین ابراهیمی، اهمیتی بسزا دارد، در این روز، شاهد رژه شادی همجنس‌گرایان و هواداران زندگی لیبرالی بود.

راهپیمایان در کارناوالی رنگارنگ از بوستان «پاآمون» تا بوستان «آتسمااوت» در مرکز بیت‌المقدس در حالی حرکت می‌کردند که در این بخش از شهر، کمتر محله مذهبی وجود دارد و مذهبی‌های افراطی ارتدکس یهودی کمتر در این مناطق رفت‌وآمد می‌کنند.

شرکت‌کنندگان با کاربرد رنگ‌های شاد و رقص و موسیقی، زندگی آزاد خود را در این شهر جشن گرفته بودند.

با وجود این، صدها نفر از نیروهای پلیس بیت‌المقدس حفظ آرامش و مراقبت از جان شرکت‌کنندگان را در طول این کارناوال برعهده داشتند تا مانع از تحرکات احتمالی از سوی مذهبیون یا فعالان جناح‌های راست اسرائیلی شوند.

قرار بود این مراسم سالیانه در تابستان برگزار شود اما بدلیل جنگ ۵۰ روزه غزه دو بار به تعویق افتاده و به آخرین هفته قبل از جشن‌های سال نو عبری، «روش هشانا» موکول شده بود.

«خانه آزاد بیت‌المقدس برای افتخار و رواداری» برگزارکننده اصلی این مراسم بود که امسال عنوان «نه به همجنس‌گراهراسی؛ نه به خشونت» به برگزاری آن فراخوان داده بود.

بیانیه این گروه تاکید داشت که همجنس‌گرایان «بخشی طبیعی از جامعه اسرائیل هستند» و باید از حق و حقوق خود به طور کامل برخوردار باشند.

خانم الینور سیدی، مسئول «خانه آزاد بیت‌المقدس برای افتخار و رواداری» در بیانیه «ابراز اطمینان» کرده بود که گسترش رواداری اجتماعی می‌تواند به رفع خشونتی نیز که در ماه‌های اخیر در این شهر برقرار بوده، کمک کند.

اشاره خانم سیدی به افزایش تحرکات فلسطینی‌های خشمگین و واکنش‌های نیروهای امنیتی اسرائیل بخاطر جنگ اخیر غزه بود.

کاروان همجنس‌خواهان امسال در حالی با آرامش و نظم برگزار شد که در بسیاری از سال‌های گذشته، برنامه این گروه موجب جنجال و تهدیدهای زیادی، هم از سوی روحانیون مسلمان و هم از جانب یهودیان مذهبی شهر می‌شد.

رهبران مسیحیان بیت‌المقدس نیز در سال‌های گذشته در بیانیه‌های مشترک با رهبران یهودی و مسلمان خواهان حفظ حرمت این شهر مذهبی و مقدس می‌شدند؛ اما امسال نیز صدای اعتراضی از آنان برنخاسته بود.

در یکی از سال‌های گذشته، یهودیان باورمند، با حمله با سلاح سرد به شرکت‌کنندگان در کارناوال، شماری از آنها را زخمی کرده و خود نیز دستگیر و محاکمه و زندانی شدند.

بنظر می‌رسد که آرامش امسال این کارناوال در بیت‌المقدس بخاطر خودداری خود برگزارکنندگان آن از اقداماتی باشد که مخالفان را تحریک می‌کرده‌است.

در شورای شهر بیت‌المقدس با وجود آنکه شماری از مذهبیون نماینده دارند و آقای «نیر برکت»، شهردار، خود یک مذهبی عضو حزب لیکود با «کیپا» (عرقچین یهودی بر سر) است، اما نمایندگان احزاب چپ و لیبرال‌ها در حمایت از برگزاری تجمعات مربوط به دگرباشان جنسی فعالیت زیادی نشان داده‌اند.

برگزاری راهپیمایی و جشن‌های همجنس‌گرایان در سایر شهرهای دیگر اسرائیل بویژه تل‌آویو یک امر عادی به شمار می‌آید. کارناوال «دگرباشان سربلند» تل آویو با شرکت حدود صدهزار نفر برگزار شده بود.

نشریه نشنال جئوگرافیک، تل‌آویو را بدلیل آزادی و شیوه لیبرالی زندگی مردم آن «پایتخت همجنس‌گرایان» لقب داده است؛ این لقب بسیاری از همجنس‌گرایان از اروپا را برای سفر به تل آویو کشانده و و در نتیجه، کمک چشمگیری به اقتصادشهر کرده‌است.

یهودیت بر اساس قرائت افراطی آن، روابط جنسی را تنها برای تولید فرزند می‌داند. اما در سال‌های اخیر، گروه‌های یهودی مذهبی همجنس‌گرا نیز تشکیل شده و آزادانه فعالیت می‌کنند

+39
رأی دهید
-22

IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
موفق باشند
شنبه 29 شهريور 1393 - 21:20
Sean tas - ادمونتون - کانادا
من یک مسیحى هستم ، کلام خدا کاملا با هم جنسگرایى مخالف است ، ان احمق هایى که اجازه این کار را در اسرائیل به هم جنسگراها مى دهند نه مسیحى واقعى هستند نه یهودى واقعى، ادامه این اعمال میتواند انجا را تبدیل به سدوم و قموره کند و نابودى بخاطر حماقتشان توسط دشمنانشان .
شنبه 29 شهريور 1393 - 22:09
بی بالان - کلاچای - ایران
آزادی ینی این
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 07:31
علی چپ دس - رشت - ایران
خداوند پشتو پناهشان باشه
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 07:31
shahramareia - تهران - ایران
Sean tas - ادمونتون - کانادا. سلام خدا بر مسیح پیامبر صلح و آرامش من مسلمانم نه به معنی تروریست و نه طرفدار رژیم جنایت کار جمهوری غیراسلامی ایران- همه جهان دوقطبی است هر نری ماده ای دارد حال چقدر زشت است لواط وقتی طیب و پاک میتوان به همراه زن لذت برد از رابطه ای که هردو طرف راضیند و خداوند نیز راضی است
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 09:07
perser68 - آلمان - آلمان
Sean tas - ادمونتون - کانادا. اون گنده تر از تو که پاپتون باشه بالاخره اومد قبول کرد که همجنسگرا ها هم آدمن و حق زندگی کردن دارن!!! حکایته ضربلمثله ایرانی شد ،میگه شاه میبخشه شاه دزد نمیبخشه!؟ تو که رفتی تو کشوری داری زندگی میکنی که همجنسگرا ستیزی درش جرمه باید بیشتر از اینا مواظبه حرف زدنت باشی! اینجا تو سایت ایرانی میتونی اعتقادتو بنویسی، اما تو محیطی که درش کار میکنی بیشتر دقت کن که این رفتارت باعث نشه که دیگران فکر کنن همه ایرانی ها مثله تو نژاد پرستن!
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 10:21
marineboy - لس انجلس - امریکا
شمایی که مسیحی هستی حداقل به گفته پاپ درباره همجنس گرایان بیندیش او گفت ما که هستیم که درباره اینها قضاوت کنیم. از پاپ هم مقدس تر شده ایم. خداوند به خاطر گناه شخصی بر قومی خشم نمیگیرد! بارها گفته شده هر قومی خود سرنوشتش را بدست خود تغییر میدهد. اسراییل قطب تکنولوژی و نوآوری فنی شده است چون جوانانش تلاش میکنند، حالا اینکه عده ای در خلوت چه میکنند چه ربطی به دیگران دارد، حق من و شما را که نخورده اند. اینهمه آدمکش و دزد و متجاوز و بچه باز در کشور خودمان وجود دارد بهتر است فکری به حال خودمان بکنیم.
یکشنبه 30 شهريور 1393 - 14:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.