گفتگو با صادق زیباکلام : راز سکوت 8 ساله ی انصار حزب الله چه بـود؟

پارسینه : خودسرها به خیابان ها می آیند.این خبری است که با پیچیدن آن در رسانه ها افکار عمومی را نگران کرده است .همین چند روز پیش بود که انصار حزب الله اعلام کرد ،  با ٤ هزار نیرو به خیابان ها می آیند که با بد حجابی در تهران مبارزه کنند.

چهار هزار نیرویی که گفته می شود  در مساجد و توسط روحانیون آموزش دیده‌اند  و بنا بر اخبار رسیده  سه هزار نفر انها مونث هستند و هزارنفر انها مذکر. این نیروهای خود سر به گفته خودشان کارت شناسایی هم ندارند و می‌گویند کارت برای نیروهای حکومتی است ، در حالی که انها وابسته به جایی نیستند و کارشان تذکر زبانی است تا فریضه امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهند.

هر چند سخنگوی وزارت کشور می گوید: به هیچ وجه اقدامات خودسرانه را تأیید نمی کنیم. اگر بناست گشتی ایجاد شود و امر به معروف و نهی از منکری اتفاق بیفتد، باید بر مبنای مقررات جمهوری اسلامی باشد، اما به نظر می رسد این گروه خودسر مصر است بدون مجوز وزارت کشور به خیابان ها بیاید.

در همین خصوص به گفت و گویی با صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه و کارشناس علوم سیاسی نشسته ایم و نظر او را درباره گشت انصار حزب الله جویا شدیم.

مشروح گفت و گوی پارسینه با او به شرح زیر است:


آقای زیبا کلام به نظر شما  چرا پس از 8 سال سکوت، انصار حزب الله به یک باره تصمیم گرفت فعالیت های خود را گسترش دهد و با عنوان دایه دار امر به معروف و نهی از منکر وارد عرصه شود؟  

این گروه تصمیم دارد تا تنها نشان دهد که دولت قدرت چندانی ندارد و در حقیقت زمام اموردر دست دولت نیست و گروه های این چنینی در راس دولت گرفته اند.
 اولین هدفشان در مرحله اول تضعیف دولت است اما این آقایان در حقیقت نمی دانند بیش از آنکه دولت روحانی تضعیف شود برای نظام آثار سو در پی خواهد داشت. اما باید از آن ها پرسید اگرصرفا برای پاسداشت امر به معروف و نهی از منکر اقدام می کنند، در 8 سال گذشته کجا بودند؟! در حالی که کشور در آن دوره در وضعیت خوبی به سر نمی برد اما آن ها فعالیت هاشان را به حالت تعلیق در آورده بودند.

 
فعالیت های این گروه را چگونه ارزیابی می کنید؟


 به طور یقین می توان گفت این حرکت به لحاظ سیاسی بسیار بی ثبات است. در هیچ کشور توسعه یافته ای نمی بینید که چهار هزار نفر به خودشان اجازه بدهند با موتور به خیابان ها بریزند و دائما به مردم تذکر دهند، به عنوان این که ما  امر به معروف می کنیم.

این ها با این اقدامات به مردم می خواهند نشان بدهند انتخابات فایده ای نداشته و اگر امثال احمدی نژاد و جلیلی پیروز انتخابات شوند ما فعالیتی نخواهیم کرد. اما اگر کاندیدی رای بیاورد که مورد نظر ما نیست ما به خیابان ها می ریزیم و هر عملی را که شایسته بدانیم انجام می دهیم.
 
اقدامات این گروه چه پیامدهایی را می تواند برای جامعه داشته باشد؟

اگر مسوولان هر چه سریع تر موضعی نگیرند پیامدهای منفی خواهد داشت. شاید در حال حاضر بعضی از این که دولت تضعیف شود استقبال هم کنند. اما همه باید بدانند این قوه مجریه نیست که  تضعیف می شود این توهین به رای 19 میلیونی مردم در انتخابات است. از طرفی می گویند انتخابات 24 خرداد 92 حماسه ای بود در دفتر تاریخ نظام جمهوری اسلامی اما از سوی دیگر چون فرد منتخب مورد تایید ما نیست ما او را به رسمیت نمی شناسیم، حالا ما باید قائده بازی را تغییر بدهیم.

واکنش مردم به حضور این گروه در جامعه چه خواهد بود؟

در شرایط حاضر مردم نمی پذیرند کسانی که از سوی مقامات رسمی کشور سمتی ندارند به مردم تذکر دهند. دوره ای نیست که مردم قبول کنند،  چنین گروه هایی به نوع پوشش آن ها ایراد بگیرد و بگوید چرا حجاب شما مطابق سلیقه ما نیست؟

آیا دولت روحانی فعالیت های این گروه را سرکوب می کند؟

حالا زمان آن رسیده که دولت روحانی در مقابل این موضع گیری ها بایستد و اینگونه حرکت ها را محکوم کند و به رایی که مردم در انتخابات به وی دادند احترام بگذارد . اگر حالا نایستاد وضعیت به گونه دیگری خواهد شد.

+88
رأی دهید
-3

Deutschland - فرانکفورت - المان
اقای زیبا کلام همه شما ها یه کرباسید . کل نظام نامشروع هستش میگی نه.؟ . یک انتخابات ازاد بزارن برای نظام اونموقع میفهمی
جمعه 28 شهريور 1393 - 14:05
Deutschland - فرانکفورت - المان
روحانی ، احمدی نژاد ، ...... ویا هرکس دیگری بیاد هرکدام دیگری رو محکوم میکنه و آخرش هم میگن در کار دولت سنگ اندازی میکنن. اینها رنگ لباسشون فرق میکنه . اینها در این 35 سال کجا به سود مردم کارکردن. فقط جیبهای خودشون یکی پس از دیگری پرشده . و زمانیکه منافع خودشون به خطر افتاده دایه نزدیکتر از مادر برای مردم شدند . خلاصه همتون یه کرباسید . متاسفانه ما نادان و آدم فروش زیاد داریم وگرنه غیراز این بود وضع کشور ما
جمعه 28 شهريور 1393 - 14:18
taghebostan - فرانکفورت - آلمان
این کاملا واضح است چلاق علی‌ چفیه بند دستور این کارها را داده تمام ائمه جمعه از طرف او انتخاب می‌شوند چون خیلی‌ حسود و عقده‌ای است می‌بیند که مردم او را دوست ندارند میخواهد دولت را تضعیف کند
جمعه 28 شهريور 1393 - 16:02
siavash2a - تهران - ایران
حزب الهی ها سگ نظامن هروقت اقا دستور بده پاچه مردمرو میگیرن.اگه راست میگن برن جلو دزدیهارو بگیرن.البته بهتر دختر پسرا مستقیم میرن تو خونه ها سر اصل مطلب
جمعه 28 شهريور 1393 - 18:41
Azad_uk - لندن - انگلستان
آقای زیباکلام همیشه، بیشتر نگران آینده نظام بودن تا مصلحت مردم !
جمعه 28 شهريور 1393 - 23:45
marka - گرگان - ایران
رضا خان با اون همه قلدریش نتونست حجاب زنتن رو که تون موقع نماد یک زن مسلمان بود رو عوض کنه حال بعد این همه سال اگه می بینید حجاب به این سبک در اومده مطمءنا ناشی از سیاست های غلط خودشونه .این موضوعات چیزی نیست که بشه با زور درستش کرد تا طرف خودش نخواد چیزی درست نمیشه و مطمءن باشید یه ررگیری جانانه شکل می گیره
شنبه 29 شهريور 1393 - 01:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.