تلویزیون ۴K بخریم یا نخریم؟!

ایسنا : اگر سری به فروشگاه‌های لوازم صوتی و تصویری بزنید، تلویزیون‌های 4K را به وفور مشاهده خواهید کرد. برخلاف تلویزیون‌های سه‌بعدی این فن‌آوری فعلا قرار نیست منسوخ شود و تمام تلویزیون‌های متوسط و بزرگ، اچ دی خواهند بود. اما آیا باید هم اکنون یکی از آن‌ها را خریداری کرد؟
تلویزیونهای 4k جدید وضوحی معادل چهار برابر تلویزیون‌های فول اچ دی ارائه می‌کنند. به عبارت دیگر نمایشگر این تلویزیون‌ها به‌جای حدود دو میلیون پیکسل بیش از هشت میلیون پیکسل ارائه می‌دهند.
به عبارت ساده‌تر، تلویزیون‌های اولترا اچ دی یک تصویر را آنقدر با جزییات نمایش می‌دهند که گویی از درون یک پنجره بزرگ واقعیت را مشاهده می‌کنید. تصویر این تلویزیون‌ها آنقدر واقعی است که همچنین حس عمق بیشتری را در حد تصاویر سه بعدی به بیننده القا می‌کند و شما حتی بدون زدن عینک‌های تلویزیون‌های سه بعدی، قادر خواهید بود به همان حس واقعیت دست پیدا کنید.
بنابراین اگر قصد خرید یک تلویزیون 4k را دارید، در زیر به برخی از دلایل خرید و همچنین به چند دلیل برای دست نگه داشتن در خرید این تلویزیون‌ها در برهه کنونی اشاره خواهیم کرد.
چهار دلیل خرید تلویزیون‌های 4K
1- زیبایی: اگر این تلویزیون‌ها را از نزدیک با چشم خود ببینید، نمی‌توانید زیبایی آنها را تحسین نکنید. واقعا افزایش وضوح تصویر(3840* 2160 پیکسل) تفاوتی را ایجاد می‌کند که به وضوح قادر به مشاهده آن خواهید بود.
اگر در یک فروشگاه به چهره خریداران مقابل یک تلویزیون 4K بنگرید، خواهید دید که همگی هیپنوتیزم تصویر شده‌اند. اگرچه جهش از فن‌آوری اچ دی به 4K ممکن است به اندازه جهش از فن‌آوری اس دی به اچ دی قابل توجه نباشد، اما تفاوت فاحشی بین آنها وجود دارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.
درواقع وضوح و جزییات افزوده شده به معنای این است که شما قادر خواهید بود جزییاتی را که در فن‌آوری اچ دی ممکن است از دست بدهید، در وضوح 4K با جزئیات کامل ببینید.
2- کاهش قیمت‌ها: قیمت تلویزیون‌های 4K در مقایسه با دو سال قبل، زمانیکه برای اولین بار از آنها رونمایی شد، بالا نیست. در حال حاضر به جز تلویزیون‌های 4K خمیده یا تلویزیونهای دارای نمایشگر اُ ال ای دی، قیمت بقیه مدل‌های آنها کاهش یافته است.
این در حالیست که برای کاهش قیمت تلویزیون‌های اچ دی نسبت به اولترا اچی دی زمان بیشتری طول کشید. رقابت بین شرکت های سازنده باعث شده قیمت این تلویزیونها در برخی از مدل‌ها به کمتر از 1000 دلار کاهش پیدا کند. برخی از مدلهای تلویزیونهای اچ دی مثل مدل 40 اینچی شرکت سیکی به 499 دلار تنزل کرده است.
3- افزایش برنامه‌ها نسبت به قبل: مثل دوران اولیه رونمایی از تلویزیون‌های اچی دی، برنامه‌ها و فیلم‌هایی که با فن‌آوری 4k ضبط شده‌اند، کمیاب اما رو به افزایش است. از آنجا که سی دی‌هایی با فرمت 4K وجود ندارند، بسیاری از برنامه‌ها از سوی سرویس‌هایی نظیر نفتلیکس، یوتیوب و سونی ویدئو تامین می‌شود.
برخی شرکت‌های سازنده تلویزیون به همراه محصول خود یک هارد حاوی فیلمهای 4K نیز ارائه می دهند. به علاوه بسیاری از گوشیهای هوشمند نظیر سامسونگ گلکسی S5 و سونی اکسپریا Z3 قابلیت فیلمبرداری با وضوح 4K را دارند و کاربر می‌تواند فیلمهای 4K ضبط شده را در تلویزیون خود تماشا کند.
جام جهانی 2014 برزیل با فن‌آوری 4K ضبط و برای بازار ژاپن ارائه شد و این نشان می‌دهد که ممکن است این فن‌آوری به زودی در آمریکا نیز ارائه شود.
4- قابلیت نمایش فن‌آوریهای پایین‌تر: اگرچه مالکان تلویزیون‌های 4K منتظر محتوای بیشتری برای توجیه خرید خود هستند، اما دست کم تمام این تلویزیون‌های جدید می‌توانند فرمت‌های معمول اچ دی را به سطح کیفیت اولترا اچ دی نزدیک کنند.
دلایل عدم خرید تلویزیون‌های 4K
1- نبود محتوای برنامه‌های کافی: اگرچه این درست است که برنامه‌های 4K بیشتری برای این تلویزیونها نسبت به قبل ارائه شده اما هنوز بسیار بسیار کم هستند. شبکه‌های پخش برنامه در آمریکا هنوز حتی با وضوح اچ دی برنامه پخش نمی‌کنند، چه برسد به وضوح 4K.
بنابراین چرا باید تلویزیونی را خرید که اینقدر نسبت به برنامه‌های موجود جلوتر باشد؟ شما قصد دارید چه چیزی را با این تلویزیون تماشا کنید؟ نبود محتوا بزرگترین مانع سر راه شرکتهای سازنده تلویزیون‌های 4K اولترا اچ دی است.
تبلیغات برای خرید تلویزیونهای سه بعدی را در چند سال قبل به خاطر می‌آورید که تنها به تعداد انگشتان دست فیلم با فرمت سه بعدی وجود داشت؟ این سرنوشت می‌تواند برای فن‌آوری 4K نیز اتفاق بیفتد.
2- دشواری تشخیص تفاوت 4K و اچ دی در تلویزیون‌های کوچک: تلویزیونهای 4K ممکن است خارق العاده به نظر برسند، اما نکته ای وجود دارد که ممکن است آن را ندانید. تلویزیون هر قدر کوچکتر باشد، تشخیص وضوح بالاتر در آن سخت تر می‌شود.
برخی تلویزیونهای 40 یا 42 اینچی 4K وقتی کنار تلویزیون‌های اچ دی قرار می گیرند و هر دو یک دیسک بلوری یا یک بازی رایانه‌ای جدید را نمایش دهند، تشخیص تفاوت بین آنها کار ساده‌ای نخواهد بود. بنابراین برای استفاده هر چه بیشتر از پتانسیل‌ تلویزیونهای 4K باید سراغ مدل‌های بزرگ‌تر بروید اما از سوی دیگر باید بودجه خود را نیز در نظر بگیرید.
درحال حاضر گرانترین تلویزیون 4K موجود در بازار مدل 85 اینچی 4K سه بعدی از شرکت سونی است که بیش از 20 هزار دلار قیمت دارد.
3- تداوم کاهش قیمت‌ها: قیمت فن‌آوری 4K نسبت به دو سال قبل کاهش قابل توجهی یافته اما این فن‌آوری همچنان تکنولوژی برتر است و بالاتر از آن به بازار نیامده است. برای مثال بالاترین مدل 65 اینچی مسطح 4K سامسونگ 3000 دلار قیمت دارد اما مدل 65 اینچی اچ دی آن 2000 دلار قیمت دارد.
اگرچه قیمت تلویزیونهای 4K به شکل قابل توجهی رو به کاهش است اما این قیمتها در سال جاری و سالهای بعد همچنان کاهش خواهد یافت. حتی یک تلویزیون اولترا اچ دی که امروز 1500 دلار است، احتمالا سال آینده 800 دلار خواهد بود. شاید بهتر باشد که کمی صبر کنید که هم قیمتها پایین‌تر بیاید و هم محتوا و برنامه‌های بیشتری برای آنها عرضه شود.
4- طول عمر و منسوخ شدن: چه می‌شود اگر فن‌آوری 4K به جای اینکه جانشینی برای اچ دی باشد، محو گردد؟ این امر محتمل نیست اما می‌تواند رخ دهد. اگر اینطور شود چه خواهید کرد؟ هیچ کس خواهان یک وسیله بی مصرف 3000 دلاری نیست.
اگرچه فن‌آوری 4K وضوح خارق العاده‌ای را نسبت به اچ دی به بیننده ارائه می‌دهد اما فن‌آوری بالاتر از 4K یعنی تلویزیون‌های 8K نیز در نمایشگاه لاس وگاس رونمایی شده‌اند. بنابراین شاید گزینه هوشمندانه این باشد که این نسل از تلویزیونها را کنار بگذارید و منتظر نسل بعدی باشید.
+21
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان
  دین 4K هم داره ازبین می‌رود
  0
  1
  یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.