عکس‌هایی از یک فاجعه‌ی تاریخی در شیراز

تخریب بافت تاریخی شیراز از سه روز پیش آغاز شده؛ لودرها شبانه به جان خانه‌های تاریخی افتادند که قدمت برخی از آن‌ها به دوره‌ی ایلخانی برمی‌گردد.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، این خانه‌های تاریخی در محله‌ی اسکندری شهر شیراز، پشت شاه‌چراغ قرار دارند که قربانی طرح توسعه‌ی بین‌الحرمین شده‌اند. در شب نخست که لودرها و بیل‌های مکانیکی به جان این خانه‌ها افتادند، پنج عمارت تاریخی تخریب شد.

تاکنون نهاد، ارگان، گروه و یا شخص حقیقی یا حقوقی مسوولیت این فاجعه‌ی تاریخی را به عهده نگرفته است.

به گفته‌ی دبیر انجمن معماران ایران (طرح و شهر)، از سال 1373 تاکنون تخریب‌های زیادی با هدف ایجاد «بین‌الحرمین» در شهر شیراز و در این منطقه تاریخی صورت گرفته است و متأسفانه خانه‌های تاریخی زیادی که حتی برخی از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بودند، تخریب شده‌اند.

مسعود سلطانی‌فر - معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ‌- نیز در پنج نامه‌ی جداگانه به دفتر مقام معظم رهبری، وزیر کشور، دادستان کل کشور، استاندار فارس و تولیت آستان حرم احمد بن موسی (ع)، توقف آنی روند تخریب بافت تاریخی شیراز را خواستار شده است.

در تصاویری که خبرگزاری ایسنا از تخریب این خانه‌های تاریخی منتشر کرده، بخشی از این فاجعه‌ی تاریخی به تصویر کشیده شده است.

+142
رأی دهید
-19

arash9812 - تهران - ایران
لعنت به این خامنه‌ای جلاد و تمام این وطن فروشها
جمعه 28 شهريور 1393 - 00:05
Ali Mardan khan - تورنتو - کانادا
ادم واقعا مى مونه چى بگه!؟؟؟؟ اینا اصلا ایرانى نیستند ! یه مشت أشغال پول پرست که دارن ایران بهرشکل ممکن نابود مى کنن !! یاد طالبان افتادم که سالهاى قبل دقیقا مثل اینا دست به تخریب بنا هاى تاریخى أفغانستان زده بودند !! بر خودتون و طرح گسترش اون حرمتون و هر امامى که توش هست هزار لعنت !! تف به شرفتون !
جمعه 28 شهريور 1393 - 01:57
mountainman - استکهلم - سوئد
این کارها فقط باعث دشمنی و کینه بین دین و مردم میشه
جمعه 28 شهريور 1393 - 03:17
sia-2012 - تهران - ایران
بولدوزر مردم ایران به موقع روشن میشه . نسل هر چی وطن فروش و ضد ایزانی زو خزاب میکنه
جمعه 28 شهريور 1393 - 04:32
بی خیال - کرمان - ایران
تمدن اسلامی یعنی مرده پرستی و ایجا قبرستان های آباد نه زندگی آباد
جمعه 28 شهريور 1393 - 06:00
sankari - هلسينكي - فنلاند
این پروژه از زمان رفتن خامنه‌ای به شیراز شروع شده. این خامنه‌ای ضدّ فرهنگ ۲۵۰۰ ساله ایران است و می‌خواد فرهنگ باستانی ایران از ذهن نسل آینده پاک شود و فقط فرهنگ اسلامی رو توی جامعه به خورد مردم بده. ولی‌ کور خونده این آخوند دوزاری. لعنت به خامنه‌ای و آدمهای بی‌ ارزش و خیانت کاری که به عیادت این ملعون تو بیمارستان رفتند. روزی رو میبینم که همشونو در دادگاه عدالت محاکمه‌ می‌کنیم.
جمعه 28 شهريور 1393 - 06:56
arzoye ensaniat - استکهلم - سوئد
وقتی‌ شرف انسان از بین میره ،دیگر انسان نیست و دست به هر کاری میکنه ،خداوند میگه من آنها را کرر و کور می‌کنم حال آخوندها،را کور کرده،تا دست به هر کاری بزنند،از اعدام جوانان در زندان تا تخریب بناهای تاریخی‌،آخوند فاقد انسانیت است،فقط شکم،و زیر شکم باشه،آب خاک وطن جوانان دیگر هیچ.
جمعه 28 شهريور 1393 - 08:51
نیایش - تهران - ایران
اینها مخصوصا دارن کشور رو به نابودی میکشونند کلا هدف اخوندهای پو... همینه
جمعه 28 شهريور 1393 - 10:16
mohsen_oslo - اسلو - نروژ
این عرب زاده‌ها‌ هنوز در حال ویرانیه ایران هستن برای بزرگتر کردن مقبره اجداد خودشون
جمعه 28 شهريور 1393 - 10:19
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
با غصب و تخریبِ آثارِ میراثِ فرهنگی‌ و تمدنِ ایرانی‌ میخواهند بر حرمین افزوده تا شیراز را هم به قم تبدیل کنند و فرهنگِ خامنه ایی و امثالِ او در آنجا رایج شود، لعنت بر خامنه ایی جلاد و دشمن ایران و ایرانی‌ که با آن لچکِ اجنبی بر دوش این را فریاد میزند اما گروهی خود فروش که به مادرِ خود هم جفا میکنند به خاطرِ دریافت تکه استخوانی بیشتر برایِ او دم می جنبانند
جمعه 28 شهريور 1393 - 13:08
Nasrin-a - کبک - کانادا
shirzan e irani - استکهلم - سوئد. در روایت دیگه ای میگن: علی بعد از اینکه دست کشید رو پشت گربه، یک فوت هم کرد زیر شکم کبوتر، واسه همینه که کبوتر میتونه پرواز کنه :))
جمعه 28 شهريور 1393 - 20:24
sedaghat25 - پامبیچ-فلوریدا - امریکا
امیدورم با همین بردزل زندگیتونو ویران کنیم و به زباله دان تاریخ واریزتون کنیم.
جمعه 28 شهريور 1393 - 20:27
Azadikhah - تكسل - هلند
از یکی‌ از دوستان شنیدم که این پروژه یک پروژه‌ی تجاری ست و عنوان آن هم غلط‌ انداز است. کارفرمای این مجتمع تجاری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح است که با همکاری شهرداری شیراز قرار است آن را در مسیر بین شاه‌چراغ تا آستانه بنا کند. گشتن در خبرها نشان می‌دهد که مخالفت‌هایی در حد رئیس مجلس هم با این پروژه مطرح شده و خود تولیت شاه‌چراغ هم از مخالفان پروژه است.
شنبه 29 شهريور 1393 - 11:46
Azadikhah - تكسل - هلند
حاضرند تاریخ یک مملکت رو با خاک یکسان کنند جهت ساخت اتوبان بلاهتى به نام بین الحرمین. الحق که صفت داعشِ وطنى برازندشونه.ایران مبدّل به سرزمینی دائم الفاجعه شده، شرم بَرین نا آدمیانْ باد،از ما که گذشت اما جوابِ آیندگان را چه خواهیم داد اگر حال از منابعِ طبیعی ایران زمین دفاع نکنیم؟!
شنبه 29 شهريور 1393 - 11:44
یار دبستانی - تورنتو - کانادا
آخه بی‌ وجدان‌ها ،میدونید برای دیدن این اماکن قدیمی ،میشه چند میلیون دلار درامد کسب کرد؟
شنبه 29 شهريور 1393 - 18:17
Neda02 - اتاوا - کانادا
بین الحرمین دیگه چیه؟ بین کدوم حرمین؟ هیچ کس، هیچ چیز و هیچ‌ کجا از دست این رژیم لعنتی در امان نیست.
شنبه 29 شهريور 1393 - 20:16
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
Nasrin-a - نه ! اون امام رضا ست که با کفتر سر و کار داره ، گربه مرتضی علی‌ شنیده بودیم اما راستش کفتر مرتضی علی‌ نه، یک روایت هست که در درست بودنش هیچ شکی نیست و آن اینست : در زمانی‌ که نسرین کودکی بیش نبود روزی امام علی‌ به خوابِ مادر نسرین آمد به آن مادر امر کرد : امشب یک تشتِ پر از آب و نمک کرده نسرین کوچولو را تا فردا در آن میخوابانی، از آن پس این شد که نسرین به نمکدانِ خالصی‌ که اکنون هست تبدیل شد :)
شنبه 29 شهريور 1393 - 15:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.