حکم «هپی‌»های ایرانی صادر شد

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از یک منبع مطلع خبر داده که حکم دادگاه اعضای سازنده ویدیوی موسوم به «هپی» به صورت غیر رسمی توسط دادگاه اعلام شده و به موجب این حکم همگی این افراد به زندان و ۹۱ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، چهارشنبه ۲۶ شهریور، گزارش داده که تمام این احکام «تعلیقی» است و خبرگزاری هرانا، مدت زمان این تعلیق را سه سال گزارش داده است؛ به این معنی که احکام زندان و شلاق در سه سال آینده اجرا نمی‌شوند اما در این مدت اگر محکومان جرم دیگری انجام دهند، علاوه بر مجازات جرم جدید، باید مجازات‌های قبلی را نیز تحمل کنند.

سایت انگلیسی «دیلی میل» نیز گزارشی در مورد محکومیت «هپی» ها منتشر کرده است.

ساسان سلیمانی، ریحانه طراوتی، ندا موتمنی، افشین سهرابی، بردیا مرادی، رهام شامخی و سپیده، دختران و پسران جوانی بودند که با ساخت ویدئویی خانگی بر روی ترانه «هپی {خوشحال}» به خوانندگی فرل ویلیامز، خواننده آمریکایی، با آن رقصیدند.

آنها بلافاصله پس از انتشار این ویدئو توسط نیروی انتظامی دستگیر و در دادگاه به «داشتن روابط نامشروع با یکدیگر» و «مشارکت در ساخت کلیپ مبتذل» متهم شدند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر گزارش داده که دادگاه این جوانان روز ۱۸ شهریور ماه به ریاست قاضی حیدری برگزار شده و متهم به «مشارکت در ساخت کلیپ مبتذل» و «روابط نامشروع بین اعضای این گروه» شدند.

بر اساس این گزارش، ریحانه طراواتی در دادگاه علاوه بر دو اتهامی که برای همه اعضای گروه مشترک بوده، به «داشتن مشروبات الکلی در منزل شخصی» و «بارگذاری و پخش کلیپ در شبکه یوتیوب» و ساسان سلیمانی نیز به «کارگردانی» این ویدیو متهم شده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گزارش داده که وکلای این جوانان در دادگاه به اتهام «داشتن روابط نامشروع» اعتراض کردند.

آنها همچنین از «برخورد خشن پلیس و هجوم به آپارتمان عوامل تهیه این ویدیو در زمان دستگیری» انتقاد کرده و خواستار پاسخگویی دادگاه به اعتراض‌های خود در این موارد شدند.

+92
رأی دهید
-7

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
اسلامِ عزیز،، اسلامِ عزیز،،! چه معنا دارد در مملکتِ اسلامی مردم شاد باشند !!!!!!
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 10:56
martinT - هایدلبرگ - آلمان
ای کاش با دزدان اموال ملی‌ هم همین برخورد رو میکردن،ای کاش با کسانی‌ که جنگل‌های ملی‌ رو آتش میزنند تا از زمین هاش استفاده شخصی‌ بکنن هم چنین برخوردی میشد.ای کاش با فساد اداری هم چنین برخوردی میشد!ای کاش با برادران فاسد قاچاقچی که مثل سرطان به جان مردم افتادن هم همین برخور رو شاهد بودیم...........
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 11:02
Hojati 47 - استکهلم‌-سوئد - استکهلم‌-سوئد
ای مردم نفهم ؛حالا هی‌ برین جمعه‌ها ۴ لا بشین و مرگ بر این و بر اون بدین ..این آخوندها حتا نمیخوان که شماها مفت خوشحال باشین ،یا باید عزاداری کنین و یا گریه و یا با آهن تو سر و کلّتون بکوبین.بد یک کرگدنمید تو تلویزیون میگه که اورپایها خوشحال نیستن و حالشون خوب نیست
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 11:35
داماهی - بندرعباس - ایران
دراین مملکت آخوندی شادی ونشاط ممنوع وحرام است ولی دزدی فسادمسئولین حکومتی وچپاول اموال مردم هیچگونه جرمی ندارد.
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 11:58
bagheyrat bidar sho - اسلو - نروژ
جرم این بچه‌ها شادی کردن تو کشور پهناور پارس هست که شده میزبان غمو گریه تو کشور اجددیشون که به دست عربها و قوانین عربی‌ اداره می‌شه.
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 12:35
aashena - اتاوا - کانادا
من نمیفهمم یعنی چی؟میگه تا سه سال دیگه اگه جرم دیگری انجام بدن؟ یعنی مثلا برای سه سال پیاپی تو شلوارشون دوربین نصب میکنن که با کسی... میدونید چرا این تندروها از تکنولوژی عقب اند چون اگه بلد بودن تو هوا مگس را هم از مگس جدا میکردند
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 13:02
مهم - بروكسل - بلزيك
روابط نامشروع با یکدیگر چیز دیگه پیدا نکردن گیر دادن به چیز یارو اصلا دوست داشته بده مال خودش است به هر کی‌ دوست داره میده ..
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 11:38
just_think - جاکارتا - اندونزی
حقشونه، چه معنی‌ داره که در مملکت امام زمان آدم از این کارهای زشت بکنه، چیزهایی که آزاد هست عبارتند از تجاوز، دروغ، دزدی بیش از چند میلیارد (توجه شود که اگر مبلغ دزدی کم باشد مجازات اعدام دارد)، قتل دخترهای بد حجاب، تجاوز به بچها در مدارس البته با رضایت طرفین، البته دستمال انداختن برای آخوندها هم کاری در خور ستایش تلقی‌ میشه.
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 13:37
شوخی کردم - دالاهو - کردستان
کجا هستند هموطنانی که میخواهند با تانک از روی ما کردها رد بشن به خاطر ظلمی که صدها سال هست به میشود؟ حالا برید شادی کنید. تجاوز به بچه کشش دوجانبه محسوب میشه اما شاد بودن جرم محسوب میشه. مرگ بر داعش شیعی
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 14:21
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
مردمِ ایران در کشاکش‌ها با این موجوداتِ ماقبلِ تاریخ هر روز باید بیشتر و بیشتر تجربه کسب مدبّرانه تر برخورد کنند،. مردم فرعون‌هایِ مومیأی شده از قبر در آمده یا جانورانِ ماقبلِ تاریخ که نیستند ، آنها از جنس بشرِ تکامل یافته این زمانه اند،. اینبار افراد دیگر با ماسک‌هایِ تزئینی و جاهأیی که تابلو نباشد اینگونه برنامه‌ها را بگذارند ،. لحظه ایی نباید این نظامِ فاسدِ اجنبی را آرام بگذارند، مغزِ ایرانی‌ برایِ به سخره و بازیچهٔ گرفتن این مزدورانِ ضدِّ ایرانی خوب کار می‌کند. براه انداختن کارناوالِ شادی حقِ مردم است همانگونه که این حکومتِ فسیل دوازده ماهِ سال بعد برخواستن از پایِ منقلِ شیره‌ ,. نوحه و زر مفت زدن به مردم را تحمیلِ می‌کند...
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 14:22
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
...پوشش اختیاری حقِ مردم است ، مگر این نظامِ تبهکار به قانونِ ایران و ایرانی‌ اهمیت میدهد . تا با پوشش غیرِ ایرانی‌ در همه جا ظاهر و باعثِ شرمساری ایرانی شود است و نشانِ دادنِ ایران به عنوانِ کشورِی دستِ دوم و بی‌ هویت،. و آیا به همان قانون فکسنی خود عمل می‌کند که مردم به آن عمل کنند، تازه قانونی که از ابتدا با فریبِ مردم و توسطِ اجانب وضع شد،. ارتباط خصوصی حقِ مردم است مگر این نظامِ خبیث که با تروریست‌ها و اشرار و اربابانِ روسی خود ارتباط دارند از مردم اجازه گرفته در حالیکه از سرمایه و اعتبارِ مردم استفاده میکند. و از سویی مگر به خاطرِ ارتباطِ نامشروع‌شان با هم از طریقِ باند بازی و مافیا بازی از مردمی که صاحبانِ اصلی‌ ایران و حکومتِ آن هستند مجوز دارند . و یا مردم حقِ کمترین اظهارِ نظر و مداخله ایی دارند که به ارتباطِ مردم دخالت کرده برایِ آنها حد مشخص میکنند،. این فاسدانِ بی‌ اصل و نسب به جای پأییدنِ مردم و نظراتِ صد من یک غاز دادن بهتر است کمی‌ سر در آخورِ اعمال پلیدِ خود کرده تا از بویِ گندِ آن خفه خون گرفته بیش از این زر مفت نزنند.
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 14:24
cobalt3 - کرج - ایران
لاکن هپی حرام است.
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 14:51
شاهنشاه روحت شاد - تهران - ایران
لعنت بر این حکومت ننگین که در آن شاد بودن حرام است.
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 19:21
gerard - تهران - ایران
امروز بعد از اینکه به ماشین پسر من دستبرد زدند مامورین کلانتری اعتراف کردند در 24 ساعت گذشته این بیست و پنجمین دستبرد در منطقه مرزدتران است . راست میگید برید این دزد ها را تعقیب و دستگیر کنید
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 21:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.