سر تراشیده بازیگر زن دلیل توقیف فیلم شیفتگی است

رویا تیموریان در شیفتگی


در پی جلوگیری از اکران فیلم " شیفتگی" به کارگردانی علی زمانی عصمتی که مجوز ساخت گرفته بود٬ عباس نادری دبیر شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی گفت که این فیلم به دلیل موهای تراشیده بازیگر زن‌ خود مجوز اکران نخواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا، آقای نادری گفت: "طبق نظر این شورا فیلم شیفتگی به دلیل موهای تراشیده بازیگر زن‌ خود از نظر قانونی و شرعی نمی‌تواند به این شکل مجوز اکران بگیرد."

این فیلم با بازی رویا تیموریان در جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد اما به دلیل حضور این بازیگر با موهای تراشیده در این فیلم هنوز مجوز اکران ندارد.

آقای نادری افزود: "نظر اعضای شورای پروانه نمایش بر این است که براساس مستندات و باورها، نمایش تصویر بازیگران زن بدون پوشش سر و با موی تراشیده حرمت شرعی دارد و به همین دلیل امکان اکران 'شیفتگی' با وجود شرایطی فعلی فیلم فراهم نیست."

حجاب برای بازیگران زن در فیلم‌هایی که در ایران تولید می‌شود الزامی است٬ اما پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در چند مورد بازیگران زن با موی تراشیده رو به روی دوربین سینمای ایران حاضر شده‌اند.

فریماه فرجامی در سرب، خاطره حاتمی در قرنطینه، رویا نونهالی زندان زنان و بهناز جعفری در ۱۰+۴ با موی تراشیده و بدون حجاب دیده می شوند.بهناز جعفری در ۱۰+۴آقای نادری در پاسخ به این سیاست دوگانه گفت: " اعضای شورای پروانه نمایش معتقدند که تصمیم دوستان در شورای دوره‌های قبلی دارای اشکال بوده و درست نبوده است."

"در واقع برای اعضای فعلی شورای پروانه ساخت این قضیه کاملا واضح است و بسیاری از علما و مراجع هم نظر خود را به صراحت در این باره مشخص کرده‌اند و معلوم نیست چطور دوستان در دوره‌های قبل به چنین فیلم‌هایی مجوز نمایش داده‌اند."

اغلب مراجع تقلید شیعه در ایران سر با موی تراشیده را باعث منتفی شدن حکم حجاب نمی دانند.

از جمله آیت الله ناصر مکارم شیرازی که در این باره گفته است: "حجاب تنها مربوط به موی سر نیست، بلکه علاوه بر موی سر، خود سر را نیز باید بپوشانند."

آقای نادری با استناد به فتاوی مراجع تقلید گفت: " اگر پیش از این هر تصمیمی بر مبنای سند یا فتوایی صورت گرفته، فعلا ما آن‌ها را در دسترس نداریم، به همین دلیل نباید فقط به استناد اینکه قبلا فیلم‌هایی با چنین تصاویری پروانه نمایش گرفته‌اند، نظر خود را عوض کنیم."

کارگردان شیفتگی پیشتر در واکنش به عدم صدور پروانه نمایش فیلمش گفته بود: "اگر بخواهم برای نمایش فیلم کلاهی به صورت دیجیتال روی سر بازیگر بگذارم جدا از بحث هزینه‌ زیاد، باعث خراب شدن فیلم خواهم شد. ضمن اینکه در موقعیت‌هایی از فیلم 'شیفتگی' اصلا امکان کلاه بر سر گذاشتن بازیگر نیست، به همین دلیل ترجیح می‌دهم به جای خراب کردن فیلمم آن را به صورت محدود و مثلا در گروه 'هنر و تجربه' اکران کنم."

+19
رأی دهید
-13

shirzan e irani - استکهلم - سوئد
این نظام و دست اندر کارانی چون مکارمِ شیرازی که ۳۵ سال است خدأیی کرده و بر سرِ خوانِ پر نعمتِ ایران. چون افعی چنبره زده اند از رایج شدنِ این روش در بین جامعه می‌ترسند واگر نه سرِ تراشیده زن. مگر آخوندهایِ همجنس گرا را به شهوت رانی اندازد، پاشنه آشیلِ اینها حجابِ زنان است،...
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 19:50
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
.. زنانِ محجبه ایی که وابسته به نظام ستم آخوندی نیستند اگر شرف و انسانیت سرشان میشود. در برابرِ اینهمه ظلم و تبعیضِ این نظامِ مشرک و خدا نشناس عکس العمل نشان داده . و اینگونه بازیچه این جاهلین طماع نشوند علاوه بر آن زنانی که روسری برایشان حکمِ عادت پیدا کرده. در محیط‌های خصوصی که سگهای نگهبان حضور ندارند برایِ اعتراض به این عمل آن را از سر بردارند،. حجابِ زن بزرگترین آبزارِ جولان این نظامِ خبیث است، این تابو را بشکنید به جایِ آن براستی بندگی خداوند را بکنید. و می‌بینید هیچ اتفاقی‌ که نمی‌افتد بسیار هم به خدا نزدیکتر میشوید چرا که دیگر شریکِ جرمِ و آلتِ دستِ این نظام نیستید.
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 19:51
cobalt3 - کرج - ایران
کله تراشیده هم اشعه داره مگه آ شیخ؟
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 22:50
ناچار - شیراز - ایران
یعنی بازیگرایی که سه کیلو آرایش دارن ولی با نیمچه حجاب اشکال نداره , اونوقت این سر تراشیده ی بدون سکس و دلبری , اسلام رو به فنا میده .
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 23:25
rezahiz - دوسلدورف - آلمان
روزی بشود که زنان برای بازی در فیلم باید چادر سر کنند..صبر کنید و ببینید!!خلایق هرچه لایق
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 07:15
marineboy - لس انجلس - امریکا
مردک شکر فروش نادان، منع شرعی یعنی چه گند زدید به دین و اعتقاد مردم با این مزخرفاتی که هر روز از خودتان در میاورید. عربها که از شما مسلمان تر هم هستند با بی حجابی مشکل ندارند اصلا حجاب را اجباری نکرده اند. هنرپیشه هایشان همه بی حجابند حالا شما شده اید کاسه داغتر از آش. در عربستان هم چند سال دیگر روبنده ها و چارقد را در میاورند، شما در چه دورانی هستید. یک مشت توهم زده و بی فکر هم دنبال اینها راه افتاده اند و حرفهایشان را تکرار میکنند، چه موافق چه مخالف. خدایا ما را از شر اینهمه نادانی و بی فرهنگی و افراط نجات بده.
شنبه 29 شهريور 1393 - 12:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.