شرمن: ظرفیت غنی‌سازی فعلی در ایران قابل قبول نیست

وندی شرمن معاون وزارت خارجه آمریکا و از اعضای هیئت مذاکره‌کننده آن کشور با ایران بر سر برنامه اتمی، در آستانه تازه‌ترین دور از مذاکرات بر سر این موضوع، می‌گوید تهران نمی‌تواند به جهان بقبولاند که توانایی فعلی‌اش برای غنی‌سازی اورانیوم، مورد پذیرش قرار گیرد.

اشاره خانم شرمن به یکی از مهم‌ترین موارد اختلافی میان ایران و کشورهای طرف مذاکره بر سر برنامه اتمی، یعنی حجم و ظرفیت غنی‌سازی است که در گفته‌های مقام‌های ایرانی نیز بازتاب داشته است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید خانم شرمن در یک سخنرانی در دانشگاه جرج‌تاون در ۲۵ شهریور ماه گفته است طرف‌ها پس از ماه‌ها مذاکره، «با پاسخ‌های بالقوه به برخی پرسش‌های کلیدی آشنا شده‌اند».

با این همه او افزوده است «ما همچنان در برخی موارد اساسی با یکدیگر فاصله داریم؛ از جمله ظرفیت و وسعت غنی‌سازی اورانیوم.»

مجید تخت ‌روانچی، از معاونان وزیر خارجه ایران و از جمله اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران در گفت‌وگوهای رو در رو با مقام‌های آمریکایی، ۲۲ شهریور ماه بر «جدی بودن» اختلافات میان تهران و گروه ۵+۱ تاکید کرده و افزوده بود ایران «به هر قیمت و هزینه‌ای» حاضر نیست به توافق دست پیدا کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۶ تیرماه از جمله «ظرفیت غنی‌سازی» یا «تحقیق و توسعه» را از موضوعات مهم در چانه‌زنی با طرف‌های مذاکره بر شمرده بود.

سخن دوباره از اختلافات حل نشده، در آستانه تازه‌ترین دور از گفت‌وگوها که این بار به نیویورک کشیده شده، به میان می‌آید. ایران و گروه ۵+۱، روز ۲۷ شهریور ماه بار دیگر دور میز گفت‌وگو می‌نشینند.

وندی شرمن در سخنرانی خود گفته است انتظار او این است که ایران تلاش کند در مورد موضوع محوری ظرفیت غنی‌سازی، به جهان بقبولاند که «وضع موجود پذیرفته شود».

به گفته این مقام وزارت خارجه آمریکا «اینگونه نیست»؛ او افزوده است «اگر اینطور بود، ما وارد این مذاکرات سخت و پرزحمت نمی‌شدیم».

موضوع دیگری که این روزها مقام‌ها از آن سخن به میان آورده‌اند، تحریم‌ها و نحوه رفع آنهاست. مقام‌های ایرانی خواسته‌اند تا تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران با رسیدن به توافق احتمالی در مذاکرات برداشته شود.

وندی شرمن در سخنرانی خود گفته است «جهان در صورتی با توقف و برداشتن تحریم‌ها موافقت می‌کند، اگر ایران گام‌های قانع‌کننده وقابل تائیدی بردارد که برنامه اتمی‌اش تماما صلح‌آمیز، هست و باقی خواهد ماند».

تهران بارها تاکید کرده است که برنامه اتمی خود را تنها با اهداف صلح‌آمیز است که دنبال می‌کند، اما غرب ظن آن دارد که هدف اصلی جمهوری اسلامی از آن، ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای‌ست.

خانم شرمن گفته است «ما باید مطمئن باشیم که هر تلاشی از سوی تهران برای شکستن تعهداتش، قابل روئیت و چنان زمان‌بر است که بختی برای موفقیت پیدا نمی‌کند».

طی مذاکرات پیش‌رو، وزیران خارجه هفت کشور در حال گفت‌وگو برای شرکت در نشست عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور خواهند داشت، و انتظار می‌رود که میان آنها نیز دیدارهایی صورت گیرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، که برای شرکت در این نشست به نیویورک سفر کرده است، در نخستین دیدار، ظهر چهارشنبه (به وقت محلی)، نهاری کاری با کاترین اشتون، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد داشت.

+26
رأی دهید
-37

ایرانی باش - فارس شیراز - ایران
بی خود کردی هر روز یه غلطی میکنی
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 17:05
بی بالان - کلاچای - ایران
دمش گرم باید جلوی این تروریست پرورهای منطقه رو بگیرن
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 18:11
fdsa60 - تهران - ایران
نمیدونم چرا هروقت این شرمن رو میبینم یاد روباه توی کتابهای درسی دبستان میافتم
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 22:55
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.