نامه دراویش به خامنه‌ای: درهای زندان را به روی‌مان باز کنید تا به برادران‌مان بپیوندیم

تقاطع: دراویش گنابادی در ایران در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از وی خواستند تا دستور دهد “درهای زندان” به روی آن‌ها گشوده شود چرا که در شرایطی که از حقوق “قانونی” و “شرعی” خود محروم هستند، زندان را به زندگی ترجیح می‌دهند.

این دراویش که کمپینی را با عنوان “کوچ دراویش از ایران به زندان اوین” راه‌اندازی کرده‌اند، در نامه‌ی خود به علی خامنه‌ای، با بیان این‌که در ده سال گذشته مورد “حمله بی‌وقفه و با تمام توان و قوا” قرار گرفته‌اند، نوشته‌اند که با وجود حبس دراویش، بایکوت خبری در رسانه‌ها و همچنین حبس و لغو پروانه وکلای‌شان، «در مملکت خویش و در دین خویش و در بین هم‌دینان و هم‌مذهبان خویش» احساس “غربت” می‌کنند.

تهیه‌کنندگان این نامه که نسخه‌ای از آن روز دوشنبه (۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر) در وب‌سایت خبری دراویش گنابادی، “مجذوبان نور” منتشر شد، با تاکید بر اینکه «از چپ و راست بر ما بلا می‌بارند»، تنها در گشوده در برابر خود را “درهای زندان” دانسته و افزوده‌اند: «چاره‌ای نمی‌ماند جز انتخاب زندان و همراهی با برادران دربندمان که مظهر و نماد ظلم‌هایی هستند که تا امروز بر ما دراویش رفته است.»

نزدیک به ۲۰۰۰ عضو کمپین “کوچ دراویش به زندان” با تاکید بر خواسته‌ی خود در نامه‌های پیشین‌شان به وزیر اطلاعات و اعضای مجلس شورای اسلامی، خطاب به علی خامنه‌ای نوشته‌اند: «اگر به خواسته‌های ما که مطابق قانون و شریعت است ترتیب اثری داده نشود، زندان را به زندگی ترجیح خواهیم داد.»

حمیدرضا مرادی سروستانی، افشین کرم‌پور، فرشید یداللهی، رضا انتصاری، امیر اسلامی، امید بهروزی، مصطفی دانشجو و مصطفی عبدی، هشت درویش گنابادی محبوس در زندان اوین و کسرا نوری، درویش دیگری که در زندان نظام‌آباد شیراز محبوس است، از روز ۹ شهریورماه در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری در زندان و هم‌چنین ادامه نگاه امنیتی و نقض حقوق دراویش ایران دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این دراویش پس از اعلام اعتصاب غذا، با انتشار وصیت‌نامه خود اعلام کردند که تنها در صورت “رهایی و آزادی کامل اهل طریقت و عرفان” و “برداشتن نگاه امنیتی به دراویش” به این اعتصاب گروهی پایان خواهند داد.

خانواده شماری از این دراویش روز یکشنبه ۲۳ شهریورماه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمی این زندانیان در سالن ملاقات زندان اوین تحصن کردند.

بر اساس آخرین خبری که وب‌سایت “مجذوبان نور” از وضعیت اعتصاب‌کنندگان منتشر کرده، امروز سه‌شنبه (۲۵ شهریور)، نیروهای امنیتی زندان اوین با یورش به بند ۴ این زندان که محل نگهدارى حمیدرضا مرادی است، تخت و وسایل این درویش ۵۲ ساله را تحت عنوان بازرسی زیر و رو کردند.

آقای مرادی تا چندی پیش به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری بود و “مجذوبان نور” از قول یکی از هم‌بندان او نوشته که در دو هفته‌ی اخیر با کاهش وزن ۱۲ کیلویی روبه‌رو شده است.

همین وب‌سایت از “اختلال در تکلم” و “ضعف جسمانی” کسرا نوری در زندان عادل‌آباد شیراز خبر داده است.

گفتنی است روز ۲ شهریورماه، یک هفته پیش از آغاز اعتصاب گروهی و اعتراض سراسری دراویش گنابادی،‌ محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی و عضو مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی در سخنانی در اجلاس روسای آموزش و پرورش مناطق کشور گفته بود: «ما نباید فقط به درس خواندن توجه کنیم و اینکه از نظر فکری به هرجا که می‌خواهند، بروند بروند؛ درویش می‌شوند، صوفی می‌شوند، بی‌دین می‌شوند و به سمت اباحی‌گری می‌روند کاری نداشته باشیم.»

+65
رأی دهید
-1

aashena - اتاوا - کانادا
خامنه ای الان مغزش و عمل کرده در دسترس نیست
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 15:45
martinT - هایدلبرگ - آلمان
این دراویش هم دیگه شورشو در آوردن،البته که من به آزادی عقیده احترام میزارم ولی‌ آزاد‌گی و مردانگی و غیرت مردان ایرانی‌ از دوران ایران باستان بجای مانده و هیچ ربطی‌ به علی‌ عرب آدمکش نداره!
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 16:10
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
آها،، دیدید اینا از داعش بد تر هستند ! اون از نکیشانِ مسیحی‌ ، اینم از دراویش و بهائی‌ها ! درود بر خامنه‌ای که چهرهِ کریهِ اسلام را به همه نشان داد !
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 19:37
شوخی کردم - دالاهو - کردستان
martinT - هایدلبرگ - آلمان. خودت هم میفهمی چی نوشته ای؟ تو یکی از غیرت نگو.
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 20:35
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
درود بر حمایت و آزادگی شما که این نظامِ فاسد را کلافه کرده، درست است بنا به نظرِ وزیرِ اطلاعات , مردم باید آخوند شوند تا به هیچ عنوان حتی معنی اباحی گری و فساد را ندانند. دقیقا مانند این نظام در این ۳۵ ساله، اباحی گری سر تا پا هیکلِ نجس و افکارِ کثیفِ شما و نظامِ تان ست،که لحظه ایی دست از اباحی گری برنداشته و همه چیز را به تباهی ،. انحراف و فساد کشاندید درویشی که نه به خیر مردم کار دارد نه به شرشان و مدام به فکر خود سازی است, شده منحرف و شما جاسوسان جلادِ خونخوار با تقوا و متعالی ،. لعنت بر کسانی‌ که این نظامِ جهنمی را در ایران دایر کردند، نفرین مردم و خدا به شما کاسبانِ مشرک و طماع، لعنت بر تو خامنه ایی که ایران را به کثافت خانه تبدیل و آفت زده کردی.
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 21:40
freiheit - بیلفلد - آلمان
هر جا که اسم اسلام است نفاق و آدم کشی است خدایا دیگه خسته شده ام از بس که اینجور اخبار را می خوانم نسل اسلام را مثل دایناسورها منقرض کن تا همه بتوانند در صلح و صفا زندگی کنند.
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 23:03
رجب علی - تگزاس - امریکا
اگه دراویش راست میگن همه با خانواده برن روبه روی مجلس بگن همه مون امدیم بریم .اولا چون با حانواده هستند نمتونن بگن امدن برای خرابکاری دوما همه را که نمتونن ببرن زندون پس همانجا ببونن تا همه را آزادکنن
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 07:37
martinT - هایدلبرگ - آلمان
شوخی کردم - دالاهو - کردستان, دراویش همیشه به مردانگی و غیرت و پاکی‌ معروف بوده‌اند،این خصوصیات اخلاقی‌ دراویش اصولا ربطی‌ به پیشوای آنها (علی‌ عرب آدمکش) نداره ،بلکه انسانییت و منش از دیرباز مربوط به ایرانیان بوده یعنی‌ یک آدمکش هیچ وقت این خصوصیات که در بالا ذکر شد را نمی‌تونه داشته باشه که این آقایون این شخص (علی‌ عرب) را مقتدای خود قرار داده‌اند. شوخی کردم - دالاهو - کردستان, اگه جنابعالی فارسی نمی‌فهمی ربطی‌ به غیرت من نداره
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 08:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.