ظریف و اشتون امروز در نیویورک دیدار می‌کنند

دیدارهای آقای ظریف و خانم اشتون در آغاز مذاکرات اتمی معمولا با یک ناهار یا شام کاری همراه بوده

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تا ساعاتی دیگر در نیویورک برای تنظیم برنامه مذاکرات اتمی با هم دیدار می کنند.

این دیدار در قالب یک ناهار کاری برنامه ریزی شده است.

آقای ظریف سرپرست گروه مذاکره کننده ایران و خانم اشتون سرپرست و نماینده گروه ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) است.

قرار است هفتمین دور مذاکرات جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده ایران از فردا (پنجشنبه) میان ایران و گروه ۱+۵ برگزار شود.

گزارش شده است که همچون سال گذشته، احتمال مذاکرات میان وزیران خارجه ایران و ۱+۵ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد.

گزارش ها از تهران هم حاکی است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک است، احتمالا با برخی از سران کشورهای گروه ۱+۵ دیدار خواهد کرد.

وندی شرمن نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ گفته است دور بعدی مذاکرات ممکن است آخرین فرصت برای حل نگرانی‌های بین‌المللی در مورد برنامه اتمی ایران باشد و عباس عراقچی، همتای ایرانی او هم گفته پس از پایان مهلت تعیین شده، رسیدن به توافق بسیار دشوار می شود.

مطابق توافق ایران و گروه ۱+۵ مهلت مذاکرات با تمدید توافق ژنو تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) خواهد بود.

بر اساس توافق ژنو بخشی از دارایی های مسدود شده ایران در برابر وقفه در برخی از فعالیت های اتمی آزاد شد. همچنین تصویب تحریم‌های تازه و اجرای برخی از تحریم‌های پیشین هم به حالت تعلیق در آمد.

در صورت حاصل شدن توافق جامع اتمی، قرار است تحریم‌های فعلی هم در ازای تضمین منحرف نشدن برنامه اتمی ایران به سوی مقاصد نظامی، لغو شود.

+6
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.