خمیر مرغ ، ماده اصلی تشکیل دهنده سوسیس و کالباس چیست ؟!

پارسینه : ممنوعیت استفاده از این ماده در فرآورده های گوشتی باعث شد تا پارسینه به به بررسی چگونگی تولید ماده اولیه سوسیس و کالباس بپردازد.
در حقیفت خمیر مرغ همان گوشت مرغ  است که با روش میکانیکی و به وسیله دستگاه بادر بصورت مایع استحصال می شود. اما واقعا خمیر مرغی که امروزه توسط صنایع فرآوردهای گوشتی کشور، مراکز قطعه بندی مرغ، کشتارگاه ها و یا درمراکز غیرمجاز تهیه و مورد استفاده قرار میگیرد از مرغ کامل تهیه می شود؟(براساس استاندارد ملی و ضوابط کشورخمیر مرغ باید ازمرغ کامل استحصال شود)
حقیقتا باید گفت خیر زیرا خمیر مرغی که در کشور تهیه می شود مایعی است حاصل از بادر اسکلت باقیمانده از مرغ هائی که ران وسینه آنها جدا شده است ویا از رستوران ها و مرغ فروشی های سطح شهرجمع آوری می شود که دیگر نباید به آن خمیرمرغ بگوئیم و بهتر است خمیر اسکلت یا ضایعات نامیده شود.آن بخشی هم که از مرغ کامل استحصال می شود متاسفانه از مرغ های تخمگذاری (در صنعت به آنها مرغ هلندی یا مادر می گویند) تهیه می شود و به دلیل چثه ریزی و آلودگی که دارند کشتارگاها قادربه خروج کامل امعاء و احشای این مرغ ها نیستند.که متاسفانه خمیر حاصل از این مرغ ها سرشاراز باقیمانده امعاء و احشاء حفره بطنی و صدری است.

به همین دلیل است که دکتر رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت تامین سلامت فرآورده‌های پروتئینی بویژه سوسیس و کالباس، گفت: در سوسیس و کالباس قدم اول حذف خمیر مرغ در تهیه این محصولات است. بخشنامه مربوطه ابلاغ شده و در شش ماه دوم امسال عملیاتی می‌شود.


در ادامه جهت درک بیشتر موضوع ضمن ارائه گزارش تصویری نحوه استحصال خمیر مرغ و خمیر اسکلت به مشکلات فنی و بهداشتی خمیر مرغ و دستگاه بادر می پردازم.

 تصویرشماره 1 دستگاه بادر است ساخت ایران
 تصویر شماره 2 مرغ هلندی موجود در دهانه بادر

 تصویر شماره 3 امعاء و احشاء موجود درمرغ های هلندی که قبل از بادر شدن از بادر خارج شد.

 تصویر شماره 4 نمونه از امعاء و احشائی که در مرغ هلندی حتما وجود دارد

 تصویر شماره 5 اسکلت هائی که جهت استحصال خمیر جمع آوری شده است

 تصویر شماره 6 اسکلت هائی که بر اثر مانندگی دچار فساد شده استتصویر شماره 7 ضایعاتی که جهت استحصال خمیر جمع آوری شده بود


تصویر شماره 8 دهانه یک بادر که امعاء واحشاء درآن به وضوح دیده می شود.
 تصویر شماره 9 خمیر استحصال شده توسط دستگاه بادر

+110
رأی دهید
-6

sms2012 - کاشان - ایران
بانخوردن این چیزا تاحالا کسی نمرده ولی وضعیت صنایع غذایی ایران افتضاحه چون نظارتی وجود نداره.خارج از ایران رانمیدونم.
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 05:44
کامیاب قزوینی - ملبورن - استرالیا
چند سال پیش یکی از رفقای من که در شهرکرد دامپزشک بود میگفت یه کارخانه سوسیس کالباس در شهرکرد هستش که بخاطر تولید سوسیس و کالباس از گوشت سگ و گربه 5 بار بسته شده ولی چند ماه بعدش بلافاصله مجددا اجازه کار بهش میدن و بهش میگن فقط توی تهران و خوزستان توزیع کن. گویا یکبار یکی از وانتهای یخچالدارش که گوشت سگ و گربه حمل میکرده توی یه تصادف چپ میکنه و موضوع لو میره ولی مال یکی از وابسته هاست .
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 06:26
هستیا - شیراز - ایران
یادم نمیره چند سال پیش در یه کارخونه که تو همبرگرش انگشت ادم پیدا شده بود رو پلمپ کردن
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 08:22
Ramin-cph - کپنهاگ - دانمارک
دقیقا واسه همینه که خوش مزس. لول...
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 08:50
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
اینگونه اطلاع رسانی‌ها باعث آگاهی‌ جامعه میشود، بعد آن هر کس سراغ این محصولات برود. یعنی لیاقتش همین روده‌هاست که گاهی هنوز مدفوع مرغ در آن وجود دارد ، تازه اینها بهترین هایی است که نشان داده شده،. وقتی‌ مردم بی‌ تفاوت از کنار هر موضوعی به راحتی‌ عبور میکنند نتیجه اش میشود وضعیتِ کنونی ایران.
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 10:09
فراوانی - قطر - قطر
اس ام اس از کاشان دوست عزیز شما منتظر هستید تا کسی بمیره تا باور کنید بنا نیست که کسی بمیره مهم اینکه اینکار خلاف است ونباید انجام بشه حالا چون کسی نمرده باید آشغال بدن به مردم خود شما میخورید این آشغالها رو آدما که حیوان نیستند هرچی رو بخورن توی دنیا یک چیزی به نام استاندارد مواد غذایی وجود دارد که باید رعایت بشود
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 10:20
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
خارج کشور بدتر هم هست ..فکر میکنید این دونر کباب و نمیدونم ات آشغالها از فیله گاو درست میکنند !! همش ضایعات هست . بهترین و سالمترین غذا همون غذای خونه هست اگه نون پنیر یا یه نیمرو باشه .
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 12:11
shsal - تهران - ایران
کوفته ولی خوش مزس
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 14:35
مترلینگ - منچستر - انگلستان
خاک تو سر صنایع غذایی خوب خبرشون خودشون کارخانه های تولید سوسیس کالباس بزنن با مصوبه بهداشت این هارو تولید کنند و هی از فتح و کشفیاتشون حماسه نیافرینند که فلان کارخانه رو کشف کردیم با این کیفیت سوسیس کالباس درست میکرده فکر میکنن هنر کرده
‌پنجشنبه 27 شهريور 1393 - 15:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.