فرمانده سپاه: نیروی قدس در لبنان، سوریه و عراق خوب عمل کرد

فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید که شاخه برون مرزی این نیروی نظامی، معروف به نیروی قدس، عملکرد خوبی در کشورهای لبنان، سوریه و عراق داشته و از نهضت‌های اسلامی حمایت‌های فکری و آموزشی کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی جعفری روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور در نشستی خبری با اشاره به فعالیت‌های نیروی قدس اظهار داشت: «عرصه ماموریت نیروی قدس سپاه در خارج از کشور و کمک به نهضت‌های اسلامی و ایستادگی مردم در برابر نظام سلطه است که این نیرو در کشورهای لبنان، سوریه و عراق اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است».

به گفته او، «اقرار دشمنان بهترین ارزیابی از عملکرد نیروی قدس سپاه است» و این که نیروی قدس در زمینه «حمایت فکری و در منطقه بسیار موفق بوده است».

پیش از این گزارش‌های متعددی مبنی بر نقش نیروی قدس در تحولات کشورهای منطقه به‌ویژه سوریه منتشر شده است. ایران اما تاکید دارد که حضور اعضای سپاه در این کشور تنها به منظور مشاوره نظامی و آموزش نیروهای سوری بوده و این که سپاه در جنگ داخلی سوریه نقش مستقیم نداشته است.

اکنون نیز محمدعلی جعفری این سخن را درباره بحران عراق تکرار می‌کند و می‌گوید که ایران به حکومت عراق برای مقابله با گروه «خلافت اسلامی» کمک فکری و تجربی می‌دهد.

وی با اشاره به عملیات اخیری که به شکست محاصره شهر آمرلی در شمال بغداد انجامید، گفت: «این عملیات یک عملیات بسیار بزرگ و موفق بود که توسط نیروهای دفاعی و ارتش عراق انجام شد... و اکنون با تسلطی که ارتش عراق به ارتفاعات حمرین دارد، بدون تردید می‌تواند به سایر نقاط استراتژیک نیز مسلط شود».

آقای جعفری سپس تاکید کرد که نقش ایران در این عملیات تنها به «کمک فکری و انتقال تجربه» محدود می‌شده و این که لازم نبوده است نیروهای نظامی ایران به این عملیات وارد شوند.

در روزهای اخیر تصاویری از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، منتشر شده که به گفته رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران، این تصاویر در منطقه آمرلی و پس از شکست محاصره آن گرفته شده است.

موضع ایران در بحران عراق علیه داعش یا گروه «خلافت اسلامی» است، اما این مسئله باعث نشده است که در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش حضور داشته باشد.

فرمانده سپاه پاسداران نیز با اشاره به این مسئله اظهار داشت: «با توجه به اینکه محوریت این ائتلاف آمریکایی‌ها هستند حتی اگر ایران هم دعوت می‌شد، به هیچ عنوان شرکت نمی‌کردیم».

به گفته او، «گروه‌های تروریستی از جمله داعش با حمایت و پشتیبانی آمریکا و اسرائیل تشکیل شده و چون آنها اکنون از جانب گروه‌های تروریستی احساس خطر می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که این ائتلاف را تشکیل دهند».

آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که حضور ایران را در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش نامناسب می‌داند چرا که ایران از حکومت سوریه حمایت می‌کند.

+27
رأی دهید
-36

invincible - مینستا - آمریکا
این فرد خائن حتا از افسران هیتلر هم رذل تر هست، من مطمئنم این مزدور میلیونها دلار در کشورهای خارجی‌ پس انداز کرده، ایبها حتا روی ساواک شاه رو سفید کردن. قیافشون کریه و مثل ضحاک می‌‌مونه!!
‌سه شنبه 25 شهريور 1393 - 20:36
mountainman - استکهلم - سوئد
ابرو رو بردی امریکا و اروپا دست دست کردی که سپاه وارد عمل شد و ما هم باید هم خوشحال باشیم که داعش شکست خورد و ناراحت از طرف دیگه
‌سه شنبه 25 شهريور 1393 - 20:34
hajar - سلیمانیه - کردستان عراق
بنام خدا . واقعا مردم کرد ازبرادران سپاه قدس کمال تشکر را دارند
‌سه شنبه 25 شهريور 1393 - 21:39
perser68 - آلمان - آلمان
خیلی ببخشید تو آلمان و خیلی جاهای دیگه وقتی سگاشون میخوان اجابته مزاج کنن،یه چنین قیافه ای به خودشون میگیرن! البته که غیر ارادیه،اما این موجود چرا؟
‌سه شنبه 25 شهريور 1393 - 22:16
perser68 - آلمان - آلمان
خوب غربیها و خیلی های دیگه آخوندای بی لیاقتو به .. چپشون هم حساب نیاوردن! حالا بیاید طبقه معموله ۳۵سال شروور سرهم کنید! شما خودتون یه پا داعشید چطور غربی ها باهاتون همکاری کنن و یا شما رو دعوت به همکاری کنن؟
‌سه شنبه 25 شهريور 1393 - 22:23
شوخی کردم - دالاهو - کردستان
جمع کن لاتهای موفنگی رژیم خونخوارت رو. زنده باد کردستان
‌سه شنبه 25 شهريور 1393 - 22:38
arman93 - یزد - ایران
با وجودیکه با بسیاری از مداخلات و فعالیتهای سیاسی و اقتصادی سپاه در داخل کشور و مداخله صریح و مستقیم در تمامی ارکان حکومتی به شدت مخالفم که آن هم کار گروهی محدود ولی پرقدرت داخل سپاه است ولی در این قضیه به غیرت و شجاعت پاسداران میهن افتخار می کنم وازشون می خوام تمام انرژی و توانشون رو صرف همین راه و مقوله امنیت ملی و دفاع کنند به جای برخی امور نابجا که در این صورت بسیار قدرتمندتر خواهند بود
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 05:40
hossein+87= - ایران - ایران
perser68 - آلمان - آلمان - چون ایشون داره در مورد یه مشت آدم لاشخور و به بته و بی وجود و رذل و پست فطرت که یه مشت جانی رو جمع کردن و بهشون سلاح دادن و ریختن به جون انسان های بیگناه تو سوریه و عراق داره صحبت میکنه. البته منظورم امثال شما نبودا!! واقعا بعد از اینهمه کشت و کشتاری که خود داعشی ها علنی میکنن، بعد از اینکه سران آمریکا اعلام کردن که داعش ساخت خودشون بوده ، بعد از اینکه اینهمه تسلیحات اروپایی دست داعش پیدا شده و هست، واقـــــــعا یه عده دیگه خیلی باید احمق و ابله باشن که سنگ این کشورهای خونریز رو به سینه بزنن. تو این مورد ، من دست سپاهی ها رو میبوسم.
‌چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 05:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.