لاریجانی: حمله آمریکا به سوریه منطقه را به آتش می‌کشد

پارسینه: رییس مجلس شورای اسلامی امروز در آئین اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی اظهار کرد: کاری که امریکا در منطقه می‌کند بازی با انبار باروت است و باید دقت کند که نمی‌تواند به بهانه داعش به دولت سوریه حمله کند.

وی ادامه داد: ماجراهایی که امروز در منطقه به وجود آمده است از حوادث سوریه آغاز شده است و ما شاهد آن هستیم که سه سال است که از شروع این مسائل می‌گذرد؛ یا در این مدت آمریکا و متحدانش نمی‌دانستند که در سوریه چه خبر است که در این صورت برای آنها باید تاسف خورد که با داعیه مدیریت جهانی از منطقه بی‌خبر هستند که البته حقیقتا فهم آمریکا از شرق ضعیف است و منطقه را نمی‌شناسد و اگر آنها می‌دانستند که در سوریه چه خبر است نشان می‌دهد که مبارزه آنها با تروریسم تاکتیکی و خود محورانه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: آثار بحران و آتش‌افروزی در منطقه به این زودی حل نخواهد شد و ما معتقدیم که نمی‌توان به سادگی ائتلاف درست کرد و براساس آن ائتلاف عمل کرد زیرا این مسئله یک فاجعه بزرگ برای ساختارهای جهانی مثل سازمان ملل و شورای امنیت به شمار می‌روند.

وی تاکید کرد: آمریکا باید دقت کند که نمی‌تواند به دولت های منطقه حمله کند زیرا در این شرایط منطقه دچار غلیان خواهد شد و آنجاست که دیگر نمی‌توان منطقه را کنترل کرد و فیتیله آتش جنگ روشن می‌شود.

لاریجانی گفت: برژینسکی که یکی از نظریه‌پردازان صاحب‌نام آمریکایی است به درستی فهمیده است که در خاورمیانه انزجار حاد نسبت به دخالت امریکا در امور کشورها وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به کشورهای غربی گفت: داعش گروهی محدود است اما شما آن را گسترش می‌دهید و باید بدانید که با عملیات هوایی آن هم به شیوه سنتی نمی‌توان افرادی را که در خانه ها زندگی می‌کنند و به صورت چریکی می‌جنگند را شکست داد.

وی افزود: امروز می‌بینیم که امریکا و متحدانش صحبت از حمله زمینی می‌کنند اما باید بدانند که متحدان آمریکا در این ائتلافی که به راه انداخته‌اند خود نیاز به محافظت دارند و نمی‌توان برای این امر به آنها تکیه کرد.

نمی‌توان افکار جامعه را محدود کرد

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه نمی توان افکار جامعه را محدود کرد افزود: تردیدی نیست که گسترش سیره رضوی موجب بسط اخلاق در جامعه می شود زیرا تمرکز بر عقلانیت از ویژگی های تفکر شیعه به شمار می رود که البته با عقلانیت ابزاری غرب متفاوت است.

وی ادامه داد: این عقلانیت است که تشیع را از سایر فرق اسلامی متمایز می کند و در همین راستا علی ابن موسی الرضا(ع) می فرمایند نسبت به دینداری که عقلانیت ندارد اعتنایی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز در دنیایی هستیم که افراط در عقل خودبنیاد که به متاع عقل اعتقاد ندارد و در مقابل تفریط در عقلانیت در مورد کسانی که در ظاهر به تفکر دینی اعتقاد دارند مشکلات بی شماری را برای بشریت به وجود آورده است.

لاریجانی با اشاره به روایات دیگری از امام رضا(ع) خاطر نشان کرد: خداوند عقل را خلق کرد و سپس به آن فرمود که به عزت و جلالم سوگند که هیچ چیز را به خوبی تو خلق نکردم و ما بایستی به زندگی امروز بشر توجه کنیم و ببینیم که آیا عقل در آن به این میزان جایگاه دارد یا خیر.

وی اضافه کرد: از امام رضا(ع) در خصوص حجت بر مردم سوال شد و ایشان فرمودند حجت بر مردم همانا عقل است که انسان با آن صادق و کذب نسبت به عقل را می سنجد و از همین طریق است که انسان می تواند راستگویان نسبت به خدا را تشخیص دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اندیشه های برخی از متفکران اظهار کرد: در صد سال اخیر برخی ها معتقدند بودند که عقل عقل است و شرق و غربی ندارد بنابراین بایستی با تدبر پیوند بخورد و خود را با آن منطبق کند و در نتیجه به بخشی از عواید دینی باید کنار گذاشته شود.

لاریجانی گفت: گرایش دیگری نیز در بین متفکران وجود داشته که معتقد بوده که عقل بایستی مبنای عمل قرار گیرد اما به تنهایی نمی تواند راهگشا باشد.

وی افزود: بر طبق این نظریه اهداف آرمان ها براساس علم تعریف نمی شود بلکه راه ها و مسیرها هستند که از طریق علم تعریف می شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: درروایات اسلامی آمده است که دین بر پناه عقل به کمال می رسد و تفاوت نگاه به عقلانیت در تفکر شیعی و سایر تفکرات نیز به همین موضوع برمی گردد.

وی تصریح کرد: یکی از کسانی که در صد سال اخیر در این زمینه به فعالیت های خوبی اقدام کرد مرحوم شهید مطهری(ره) بود.

لاریجانی در ادامه عنوان کرد: از آنجایی که اسلام دین وسط و اعتدال است طبق گفته قرآن افراط ها به جهالت و تفریط ها به جنود می انجامد و مرحوم شهید مطهری نیز خطر جنود را به هیچ عنوان کمتر از جهالت نمی داند.

وی تصریح کرد: در بین پیشتازان تفکر اسلامی توجه ویژه ای به عقلانیت وجود دارد و این عقلانیت منجر به افراط نیاز به اصلاحات می شود.

لاریجانی خاطر نشان کرد: یکی از شئون شهید مطهری اصلاحات فقه دینی است و ایشان در این مشی تنها با علم به اصلاحات سیاسی و اجتماعی نبودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در دوره ای که وقتی تفکر اصلاح طلبی در جامعه مطرح می شد صحبت از آثار هابرماس و متفکرین غربی می شد و این یعنی نگاه برون دینی و مشکل نیز از همین جا شروع می شود وقتی شهید مطهری در تفکر اصلاحی خود نگاهی درون بینی دارد و معتقد است در طول تاریخ همیشه مسائل جدید وجود داشته است و حکمای اسلامی با تکیه بر همین نگاه درون بینی مسائل و مشکلات را حل کرده است.

وی تصریح کرد: وقتی نگاه برون بینی در جامعه به و جود می آید به گرایشات انتقادی می رسیم و مسائل عجیب و غریبی به وجود می آید.

لاریجانی گفت: برای رشد عقل در جامعه بدون شک به آزادی عقل نیاز داریم و تفکراتی که به محض مطرح شدن اندیشه‌های مخالف خود رای به نابودی آنها می دهند تفکراتی هستند که از آنها بوی خون به مشام می رسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: عقل در پناه آزادی فکر می تواند رشد کند اما گاهی بین آزادی عقل و آزادی اشتباه به وجود می آید و این در حالی است که هیچ گاه در سنت اولیاء ما این مساله دیده نمی شود که آنها از افکار متفاوت فلسفی، سیاسی و اعتقادی فرار کرده باشد.

وی خاطر نشان کرد: شهید مطهری معتقدند بودند مارکسیست ها نیز بایستی در دانشگاه ها حق تدریس داشته باشند و اندیشه‌های خود را مطرح کنند اما برخی از اندیشه ها وجود دارد که می خواهند امام خمینی را مارکسیست معرفی کنند و این گروه در واقع به دنبال بازی سیاسی هستند نه جامعه و افکار و اندیشه های خود و بنابراین بایستی با آنها برخورد شود.

وی اظهار کرد: شهید مطهری معتقد بود که دموکراسی یعنی انسانیت رها شده اما در غرب به معنای حیوانیت رها شده است زیرا در تفکر اسلامی هدف سعادت انسانی اما در تفکر غربی حداکثر هدف ختم به پیشرفت مادی و لذت جسمانی می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: غربی‌ها در نظام حقوقی خود اجازه می‌دهند که هرچه انسان به آن میل دارد به صورت قانونی در آید در حالی که ما معتقدیم این گونه نیست و چیزهایی می‌تواند مجاز باشد که براساس تفکر اسلامی منجر به رشد و سعادت انسان شود.

وی تصریح کرد: چالش‌های حقوق بشری ما با غرب نیز بیشتر براساس همین تفاوت مبنایی در قانون‌گذاری به وجود آمده است و منجر به تفاوت نگاه ما و غرب در نگاه به مسائل مختلف جهان می‌شود.

لاریجانی خطاب به شرکت‌کنندگان هفتمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی اظهار کرد: کار شما نویسندگان بسط عقلانیت دینی در جامعه است زیرا بسیاری از مشکلات ما در سایه عقلانیت هدایت شده قابل حل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در جامعه ما امر به معروف و نهی از منکر مهم هستند و ما در سایه آنها اصلاحات را پیش برده‌ایم و این مساله آنقدر اهمیت دارد که براساس نظر شهید مطهری ما بایستی وزارت امر به معروف داشته باشیم اما امروز این سوال مطرح است که آیا ما توانسته‌ایم در زمینه امر به معروف و نهی از منکر خوب عمل کنیم؟ و پاسخ خیر است.

وی افزود: شهید مطهری در جایی می‌فرمایند وقتی انسان به برخی منظره‌های هولناک که به اسم امر به معروف در جامعه روی می‌دهد نگاه می‌کند خدا را شکر می‌کند که این امر در جامعه ما مهجور است و آرزو می‌کند که اگر بقایایی از این امر در جامعه باقی مانده است نیز از بین برود.

لاریجانی گفت: در زمینه امر به معروف ما شاهد آن هستیم که نوعی از امر به معروف به عنوان «یدی» مطرح شده است و ما باید دقت کنیم که این نوع امر به معروف به معنای زدن و بستن نیست بلکه باید از آن به عمل اجتماعی برسیم و این معنا را دریافت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در دنیای امروز می‌بینیم که بسیاری از قدرت‌طلبی‌ها به دلیل تفکر غیر خدامحور به وجود می‌آید زیرا در تفکر علمی غرب که در آن متافیزیک مسخره می‌شود خدا و آخرت چون در علم نمی‌گنجند جایی ندارد.

لاریجانی در ادامه عنوان کرد: چندی پیش دیدم که متفکرین آمریکایی که کمی پخته‌تر از دیگران قلم می‌زند در خصوص چهار مساله مهم دنیای امروز از دیدگاه خودش گفته بود یکی از این مسائل مهم آثار تغییر قدرت جهان از غرب به شرق است دیگری چرایی از بین رفتن جاذبه قدرت امریکا در جهان امروز، مساله سوم نتایج ژئوپولوتیک قدرت امریکا در جهان و چهارم چگونگی احیای آمریکا در آینده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در این اظهار نظر می‌بینیم که اگرچه عقلانیت به کار گرفته شده است اما صرفا محور این عقلانیت منافع خود آمریکاست و اصولا به مسائل مهم جهانی و بشری توجهی نشده است که این مساله نشان دهنده فقدان تفکر متافیزیکی است.

+14
رأی دهید
-55

amir-amir - تورنتو - كانادا
برخی منظره‌های هولناک که به اسم امر به معروف در جامعه روی می‌دهد از قبیل حضور اوباش هاى موتور سوار انصار و مزاحمت براى نوامیس مردم٫ ماموران از دیوار بالا رو براى دیش ماهواره٫ گشت ارشاد مزاحم رفت و آمد مردم٫ ممانعت از حضور مردم در ورزشگا هها٫ مناظره هاى تلویزیونى که توسط افراد سفیه و دیوانه آخوند انجام مى شود٫ دخالت هاى بى جاى ائمه جمعه در کارهاى ادارى و دولتى و..................
شنبه 22 شهريور 1393 - 17:30
karaji - گتنبرگ - سوئد
حضرت لنین فرمودند ، ایشان بلغور میفرمایند !!
شنبه 22 شهريور 1393 - 18:42
paksan - آمریکا - آمریکا
بشار اسد رو باید رفتنی دانست حمله به داعش و بازپس گیری مناطق تحت اشغال داعش کار ارتشهای منطقه اس و آمریکا و ناتو کار بشار اسد رو تمام خواهند کرد. روسیه بزرگترین بازنده این بازی است چون اگر بخواد حرکتی بکنه با ناتو و کشورهای منطقه طرف هستش . مشخصه روسیه هم با آمریکا معامله خواهد کرد اکراین با سوریه .. حزب الله هم وارد معرکه بشه اسرائیل وارد گود خواهد شد و اینبار حزب الله هم نابود خواهد شد .فقط میلیاردها دلار ایران بود که سوخت و رفت تو جیب روسیه.
شنبه 22 شهريور 1393 - 18:55
ukang - لندن - انگلستان
باز مثل سگ ترسیدن !!
شنبه 22 شهريور 1393 - 18:28
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
دردتان از چیزِ دیگری است، / چه آسمان ریسمانی بهم بافته و آزادی را در قالبی فشرده تا به خوردِ مردم دهد، اصلا اینها به دنیا آمده اند تا ظلم کنند و خود را تحمیل کنند، حالا مطهری شده الگو شماها، او اگر دارای فهم و درک بود مراسمِ چهار شنبه سوری را خرافات نمی‌دانست اما کاسبی از راهِ دین را عینِ تقوا بداند، در کلاهِ هیچ کدامتان پشمی نیست بیخود خود را به هر در نزنید تهِ آن به بن بستی می‌رسد که عرض و طولش اندازه قامت و افکارتان است.
شنبه 22 شهريور 1393 - 23:26
dara20 - تهران - ايران
تو برو با اون بردران کثیف تر از خودت به زد و بند‌های اقتصاد و دزدی گرگی‌ها رسیدگی کنید. اون طویله‌ای هم که تو مهتر آن‌ هستی‌ را کمی سر و سامان بده چون جانوارن بسته شده در آن‌ زیاد جفتک پرت میکنند. راست تو چه وقت جهت ابراز مراتب نوکری میری بیمارستان دستبوس چلاق علی‌؟
یکشنبه 23 شهريور 1393 - 15:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.