اوباما: در داخل سوریه هم به جنگ گروه دولت اسلامی خواهیم رفت

اوباما می گوید که داعش تهدید علیه آمریکاست

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی ای که در سراسر آمریکا پخش شد، استراتژی این کشور در قبال گروه تندروی موسوم به دولت اسلامی را اعلام کرد؛ گروهی که در سه ماه گذشته بخش‌های بزرگی از خاک سوریه و عراق را به تصرف خود در آورده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نطقی استراتژی این کشور برای شکست دادن گروه اسلامگرای داعش در عراق و سوریه را اعلام کرده است.

او در این نطق که از تلویزیون های سراسری پخش شد گفت که در انجام عملیات علیه گروه "دولت اسلامی" در داخل سوریه علاوه بر عراق درنگ نخواهد کرد.

او داعش را تهدیدی برای آمریکا توصیف کرد:‌ "اگر کسی آمریکا را تهدید کند، جای امنی نخواهد یافت."

او همچنین اعلام کرد که ۴۷۵ خدمه نظامی آمریکا به عراق اعزام خواهند شد اما مستقیما عملیات رزمی انجام نخواهند داد.

او سخنرانی اش را با یادآوری این موضوع شروع کرد که نیروهای آمریکایی اسامه بن لادن و بیشتر سایر رهبران القاعده را در افغانستان و پاکستان کشته است.

اوباما گفت که داعش یک گروه "اسلامی" نیست زیرا "هیچ مذهبی کشتار افراد بی گناه را روا نمی دارد" و اشاره کرد که در واقع "اکثریت بزرگ" قربانیان داعش مسلمانان بوده اند.


استراتژی اوباما علیه داعش

یک عملیات نظام مند از حملات هوایی علیه داعش "در هر کجا که باشد"

افزایش حمایت از نیروهای متحدی که در کارزار با داعش می جنگند - به غیر از بشار اسد رهبر سوریه

تلاش های بیشتر ضدتروریستی برای قطع منابع مالی و کمک به قطع جریان جنگجویان به خاورمیانه

ادامه کمک انساندوستانه به غیرنظامیانی که در اثر پیشروی داعش آسیب دیده انداو گفت:‌ "می توانم اعلام کنم که آمریکا هدایت یک ائتلاف گسترده برای عقب راندن این تهدید تروریستی را به عهده خواهد گرفت."

او اضافه کرد:‌ "ابتدا یک عملیات سیستماتیک از حملات هوایی علیه این تروریست ها انجام خواهیم داد."

رئیس جمهور آمریکا گفت که آمریکا حمایت از "نیروهایی که در کارزار نبرد با این تروریست ها می جنگند را افزایش خواهد داد."

او از کنگره آمریکا خواست "اختیارات و منابع لازم دیگر برای آموزش و تجهیز" جنگجویان مخالف در سوریه را فراهم کند.

آقای اوباما از جمله اشاره کرد که لازم است جریان جنگجویان خارجی از بیرون به خاورمیانه و همچنین از خاورمیانه به جهان بیرون متوقف شود، جریانی که به گفته او شامل بعضی شهروندان آمریکایی هم هست.

یکی از عناصر اصلی استراتژی آقای اوباما تقویت مخالفان در سوریه به عنوان راهی برای مقابله با داعش است و گفت که همزمان باید در جستجوی یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه بود.

او همچنین همکاری با دولت سوریه را رد کرد: "در نبرد علیه داعش نمی توانیم بر رژیم اسد که مردم خودش را ترور می کند تکیه کنیم، رژیمی که هرگز مشروعیتش را بازنخواهد یافت."

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم اکنون برای ایجاد ائتلافی علیه داعش در خاورمیانه به سر می برد و متحدان آقای اوباما برای جلب حمایت از این عملیات در کنگره می کوشند.

داعش در پی پیشروی های سریع در تابستان بخش های وسیعی از سوریه و عراق را کنترل می کند.

این گروه جهادی اکنون عملا از شهر رقه سوریه این مناطق را اداره می کند.
نیروهای داعش در شهر موصل عراق پس از گرفتن یک وسیله نقلیه دولتی - تاریخ عکس نامعلومجنگجویان این گروه به خاطر رفتار بی رحمانه، سربریدن سربازان دشمن و خبرنگاران غربی در برابر دوربین مشهورند.

ارتش آمریکا ده ها حمله هوایی در عراق علیه داعش و به نفع نیروهای دولتی انجام داده است.

او گفت: "ما در همکاری با دولت عراق تلاش هایمان را از عملیات حفاظت از غیرنظامیان و عملیات انساندوستانه فراتر خواهیم برد تا داعش را همزمان با عملیات تهاجمی نیروهای عراقی هدف بگیریم."

آقای اوباما قبلا ۲۵ میلیون دلار کمک نظامی برای ارتش عراق را تصویب کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در سه سال و نیم گذشته از شورشیان میانه رو که با دولت سوریه می جنگند حمایت کرده است.

طرح او برای تامین مالی و آموزش نظامی همان شورشیان برای نبرد با داعش احتمالا باعث خشم سوریه خواهد شد.

معلوم نیست آمریکا با چه نوع توجیه حقوقی و قانونی می تواند بدون مجوز دولت در داخل سوریه حمله هوایی انجام دهد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثریت آمریکایی ها از نوعی عملیات علیه داعش حمایت می کنند.

آقای کری پیشتر در روز چهارشنبه به عراق سفر کرد و در آنجا ضمن دیدار با حیدر عبادی نخست وزیر از تشکیل دولت تازه عراق که سعی در تقسیم قدرت میان شیعه، سنی و کرد دارد ستایش کرد.

بسیاری از سنی هایی که احساس می کنند از سوی بغداد به حاشیه رانده شده اند از گروه "دولت اسلامی" حمایت می کنند.

آقای کری گفت که دولت تازه باید "موتور" نبرد جهانی با داعش باشد.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه پیشتر گفت که دولتش در حملات هوایی علیه داعش نقش ایفا خواهد کرد.

آقای اوباما پیشتر در روز چهارشنبه همچنین با ملک عبدالله پادشاه عربستان تلفنی صبحت کرد.

پس از این تماس تلفنی نیویورک تایمز به نقل از مقام های کاخ سفید گزارش داد که عربستان سعودی اشاره کرده که با درخواست آمریکا برای تامین پایگاه هایی برای آموزش مخالفان میانه رو سوریه موافقت می کند.

تحلیلگران می گویند که جلب حمایت عربستان سعودی که از گروه های سنی در سراسر خاورمیانه حمایت می کند برای مبارزه با داعش ضروری است.

تحلیل: جان سوپل، بی بی سی واشنگتن

برای اولین بار نیروهای داعش در سوریه هم خطر حمله هواپیماهای آمریکایی خواهند بود. آقای اوباما به مردم آمریکا گفت: "من روشن کرده ام که تروریست ها را هر کجا که باشند تعقیب خواهیم کرد." اما او همچنین به روشنی تاکید کرد که نیروی رزمی نخواهد فرستاد. در عوض آمریکا حمایت نظامی از مخالفان سوری را افزایش خواهد داد.

او در دو مورد خواستار احتیاط شد:‌ اولی جدول زمانی این عملیات و دیگری اینکه برای خدمه نظامی آمریکا کاملا عاری از خطر نیست. او گفت: عملیات شروع می شود اما کسی نمی داند که چه زمانی کامل خواهد شد.

+44
رأی دهید
-5

مهرداد2538 - تهران - ایران
داعش ساخته و پرداخته اسرائیل و عربستان است که آنها هم از متحدان آمریکا هستند. حنای این آمریکای حیله گر و جنایت کار دیگر برای ما رنگی ندارد. از ابتدا هم این برنامه ای بود برای تضعیف و آزار اسد که بعنوان خط مقدم مقاومت علیه اسرائیل در منطقه عمل می کند. هر جا آنارشی و جنگ در جریان باشد بدون شک دست آمریکا و متحدانش در کار است.
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 15:02
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
به بهانه سرکوب داعش که مثل القاعده بدست خودشون ظهور و سقوط داره، میخوان سوریه رو مثل سودان به دوقسمت شمالی-جنوبی تقسیم کنن که هم منافع خود ومزدوران اتحادیه عرب تامین بشه هم اسد تضعیف شده رو ناچار به تبعیت از سیاستهای خودشون کنن وبا این اهرم سر میز مذاکره با روسیه در مورد اوکراین بشینند
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 18:42
zooom - تهران - ایران
ﻣﻬﺮﺩﺍﺩ 2538 دقیقا داعش نه دولت هست نه اسلامی خود اوباما هم تاکید کرد
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 19:53
mountainman - استکهلم - سوئد
زمانی که امارات و عربستان و قطر بهداشت نمیدونسن چی هست سوریه درمان رایگان داشت خیلی ها از افغانستان یا به ترکیه یا هند یا سوریه برای درمان میرفتن. صنایع نساجی داشت که امروز ترکیه جاش رو گرفته هنوزم لباسهایی که با پارچه ی سوری دوخته شده دوامش بیشتر از اجناس ترکه . فقط به خاطر اسمش هست اگه از اسم و رسم دارهای پارچه بپرسید هنوزم پارچه ی سوری یا انگلیسی رو پیشنهاد میدن حداقل تا شش هفت سال پیش که ایران بودم اینطور بود. همه ازاد بودن فقط اخوان مسلمین یا همین ریشوهای شپشو ازاد نبودن غرب دلش برای اینا سوخت گفت چرا اینا نباید بتونن راحت قوانین شریعت رو اجرا کنن؟ پس بهشون کمک کرد تا سوریه ویران بشه.
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 20:29
perser68 - آلمان - آلمان
و هر کجا آمریکا و متحدانش درگیر با تروریستای اسلامی باشن،ملا ها در امانن!!!
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 22:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.