سه سال اسارت بخاطر نداشتن جهیزیه کافی

مشکلات گونجا دِوی از زمانی شروع شد که جهیزیه کافی نداشت و بعد از ازدواج یک دختر آورد

پلیس هند دختری را از اسارت رها کرده که ادعا شده خانواده شوهرش او را بخاطر اینکه جهیزیه کافی نداشته، سه سال زندانی کرده بودند.

یکی از ماموران پلیس هند به بی‌بی‌سی گفت که گونجا دِوی که ۲۵ سال دارد در هنگام رهایی لباس مندرسی پوشیده بود و هراسان به نظر می‌رسید.

خانم دوی همچنین در تمام مدت اسارت از دیدن دخترش که حالا سه سال دارد، محروم شده بود.

جهیزیه در هند از سال ۱۹۶۱ غیرقانونی اعلام شد، ولی در عمل هنوز بطور گسترده رایج است. هر سال هزاران زن در مشاجرات مربوط به جهیزیه کشته می‌شوند.

دادن و گرفتن جهیزیه یک سنت قدیمی در جنوب هند است. بر اساس آن خانواده عروس پول نقد، لباس و جواهرات به خانواده داماد می‌پردازند.

فعالان اجتماعی ضد جهیزیه می‌گویند این سنت در عمل زنان را برای خشونت خانوادگی و مرگ آسیب‌پذیر می‌کند.

پلیس می‌گوید گونجا دِوی را احتمالا خانواده شوهرش در ایالت بهار در شمال شرقی زندانی کرده بودند.

او بعد از آن نجات داده شد که پدرش شیام سوندار سینگ به پلیس شکایت کرد که به او در سه سال گذشته اجازه داده نشده دخترش را ببیند.

پلیس گفته او بعد از نجات از دست خانواده شوهر به پدرش سپرده شده است.

مشخص نیست که چرا پدر این زن برای مراجعه به پلیس و نجات دخترش دیر اقدام کرده است.

گونجا دِوی سال ۲۰۱۰ ازدواج کرد. خانواده‌ او ادعا می‌کند که عذاب از زمانی شروع شد که او در فرهنگی که به دنیا آوردن پسر ارزش محسوب می‌شود، دختر به دنیا آورد.

بنا به گفته رسانه‌های محلی تصاویر گونجا دِوی که یک هفته قبل از اسارت رهانیده شد، نشان می‌دهند که او در آن زمان لباس‌های پاره پوشیده، موهای ژولیده دارد و ناخن‌هایش بیش از حد بلند هستند.

وضع فلاکت‌بار او روز دوشنبه در رسانه‌های سراسری مطرح و اعلام شد که او در یک یک حمام تاریک و کثیف زندانی شده بود و مقدار کمی غذا دریافت می‌کرد.

سی‌یما کوماری، افسری که عملیات رهایی را به عهده داشت تایید نکرد که آیا حمامی که گونجا دِوی سه سال در آن بود، قفل بوده است یا نه.

او به رسانه‌ها گفت: "او فورا سراغ دختر سه ساله‌اش را گرفت و وقتی که دخترش از او غریبی کرد، بی‌وقفه اشک ریخت".

بر اساس گزارش‌ها پلیس شکایتی از شوهر و خانواده شوهر گونجا دِوی تقدیم دادگاه کرده است. آنها اول بازداشت، ولی بعدا به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

آنها تا بحال در مورد اتهامات اظهار نظری نکرده‌اند.

+58
رأی دهید
-2

titan - ایران - ایران
خیلی از رسوم مانند جهیزیه ربطی به اسلام نداره. از رسوم اقوام خاورمیانه و این منطقه از کره زمینه
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 22:47
iran e azad - هورتن - نروژ
بسیار غم انگیز و وحشتناک !. جهان سوم با قفل و زنجیرِ مفهومی‌ بی‌ تعریف به نام فرهنگ یا دین ،عقب مانده بودن خود را استمرار میبخشد. جهان سوم مملو از نقض حقوق بشر و آزادی ها،برده داری جسمی‌ و فکری زیر سایه دین و یا فرهنگ هست. دولت‌ها تحت نام استعمار به نقض آشکار حقوق شهروندان خود هستند و جامعه را به حال خود رها میکنند تا با خرافات و فرهنگ عقب مانده خود کلنجار رود.چه بسا اگر همین استعمار هم نبود هنوز هم سیستم ارباب رعیتی و ... در خیلی‌ از کشورهای جهان سوم رواج داشت. - این موجود مظلوم و بیچاره تاوان چه چیزی را پرداخت کرده ؟ ۳ سال زندان به خاطر چند دلار جهیزیه ؟؟؟؟ دلم خیلی‌ واسه این خانوم سوخت ! امیدوارم دولت هند که مدعی پیشرفت اقتصادی و ... هست ،اول به فکر ارتقای فرهنگی‌ در هند باشد. این چندمین خبر از این دست هست که من در یک سال گذشته از هندوستان شنیدم.در همه این خبر‌ها هم خانوم‌ها قربانی بوده اند.
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 23:37
srdash - تبریز - ایران
خداازتون نگذره،حیوونای وحشی
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 06:45
hassan5 - تهران - ایران
تیتان ایران ایران چوب را که بلند کنی گربه دزده فرار میکنه کی حرف از اسلام زد که تو دفاع کنی؟؟؟مشابه اسلام جوامع عقب افتاده وجود دارد تو فکر نکن که فقط اسلام عقب مانده است
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 12:46
سرسره - اهواز - ایران
irane azad-نروژ کاملا درست وبجا گفتی بدا به حال ما که درکشورهای جهان سومی عمررا تلف میکنیم واسمش را میگذاریم زندگی- اری زندگی به شرط داشتن ضامن قوی مثل پول -وابستگی به دولتهای استبدادی که از عقب افتادگی مردم نهایت استفاده را میبرند-وشرط سوم پوست کلفتی وجان سخت بودن!!!!!
یکشنبه 23 شهريور 1393 - 02:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.