مرضیه افخم: اتهام‌های سودان علیه ایران غیرواقعی است

پس از طرح برخی اتهام‌ها به جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت سودان مبنی بر فعالیت‌های تبلیغی به نفع شیعیان، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این اتهامات را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خانم افخم روز سه‌شنبه، ۱۸ شهریور، در نشست خبری خود ضمن تاکید بر تقویت روابط میان کشورهای اسلامی، این ادعاها را مردود دانست و آن را «تلاش برای تفرقه‌افکنی» توصیف کرد.

این سخنان خانم افخم در حالی مطرح می شود که هفته گذشته، وزیر امور خارجه سودان تاکید کرد که تصمیم خارطوم برای تعطیلی مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی، در آن کشور قطعی است.

آنچنان که پیشتر برخی رسانه‌های سودانی گزارش داده‌اند، دلیل اقدام خارطوم تلاش مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای «اشاعه و گسترش فرهنگ شیعه» در سودان عنوان شده است.

موضوعی که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  با تکذیب آن می‌گوید که «برخی جریان‌های شناخته شده درصدد تخریب روابط خوب ایران و سودان هستند».

مرضیه افخم با اشاره به این که همکاری‌های فرهنگی، بخش کوچکی از روابط دو کشور را تشکیل می‌دهد، گفت که فعالیت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در خارطوم در چارچوب توافق رسمی دو کشور و در قالب قوانین و مقررات حاکم بر سودان بوده است.

به گفته او، ادعاهای واهی مطرح شده اخیر پیرامون فعالیت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی که تنها در خارطوم بوده و هیچ‌گونه شعبه و دفتری در سایر ایالت‌های این کشور ندارد، در راستای «تحریک برخی گروه‌های مشکوک سیاسی سودان و نیز جریانات افراطی منطقه‌ای» بوده است.

او در همین چارچوب نسبت به ورود افکار و اندیشه‌های مخرب تکفیری به سودان و تلاش جریان‌هایی برای سوق دادن سودان به سوی بحران ابراز نگرانی کرد.

آنچنان که مقامات ایرانی گفته‌اند، سفیر سودان در تهران تاکنون دو بار از سوی وزارت امور خارجه احضار و اعتراض و ناخرسندی جمهوری اسلامی به او ابلاغ شده است.

مسولان سودانی هفته گذشته یکی از مراکز فرهنگی ایران در خارطوم را بسته و از وابسته فرهنگی ایران و دیگر مسوولان این مرکز خواستند تا در ۷۲ ساعت این کشور را ترک کنند.

وزارت امور خارجه سودان نیز در بیانیه‌ای وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی در این کشور را به انجام اقداماتی فراتر از حوزه اختیاراتش متهم و این مساله را عامل بسته شدن همه مراکز فرهنگی ایران عنوان کرد.

+17
رأی دهید
-15

biparva-jan - تهران - ایران
روابط خوب؟ روابط خوب؟ شما به این میگید روابط خوب؟
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 01:21
شیعه ولایتمدار - مونیخ - آلمان
حالا سودان هم برا ما دم درآورده.
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 03:13
سالار123 - کوالالامپور - مالزی
متاسفانه در حال حاضر، ایران منفورترین کشور در دنیا است. این را می شه به راحتی دید و شنید.
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 05:50
halk_35 - لیوواردن - هلند
هرچی کشور گدا گشنه هست این پول ایران و ایرانی رو اونجا مثل باج خرج میکنن که بگن ما با کشورهای دیگه روابط خوب داریم . بعدش با هر کشوری که دوست میشن توی مدت کوتاه دستشون رو میشه . این پول ها رو اگه خرج ابادانی کشور میکردن ایران الان گلستان بود . البته نباید از فعالیتهای سران رژیم در عرصه دزدی گذشت . انصافا در این مقوله خوب فعال هستند .
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 08:23
jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان
امیدوارم این دولتمردان مسلمان در حرفهایشان دروغ و تزویر نباشد وگرنه آدم دروغگو در آتش جهنم میسوزد.
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 09:55
perser68 - آلمان - آلمان
biparva تهران - ایران. خود کرده رو تدبیر نیست!!! به همین قدر هم دلخوش نباش،حرفه رهبره جلادتو فراموش کردی که میگفت به همینقدر دلخوش نباشید!!! منظورش این بود که ایرانو تو دنیا تبدیل به یه هیولا خواهیم کرد به نامه جمهوریه آدمکشه اسلامی آخوندی، قدرتمند که برای به گند کشیدنه دنیا هر کاری خواهد کرد!!!حتی لازم باشه خوردنه آدمها!تجاوز به پسرا و مردا تو بلغور کردناش نشنیدم!اون یه مقدار اولد فشن بود و تجاوز به دخترا و زنای ایرانیو تو مغز بیمارش چپونده بود،دوستای نیو فشنت پسراو مردا رو هم بهش اضافه کردن!!!انگشتزنی با دستگاهه ساخته تفکر آخوندی تو ملاء عام !!! حالا حالا ها کجاشو دیدی!!!
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 09:30
biparva-jan - تهران - ایران
بعد چطور به یک هیولا تبدیل شد perser68 ؟ به کجا حمله کرد؟ هیولا امریکاست که سرتاسر تاریخش حمله و جنگ و خونریزی و تجاوز است. و شر داعش هم از طریق همین امریکا گریبانگیر منطقه شد.
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 15:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.