روحانی: نه شرق ستیزیم و نه غرب گریز /غرب را از قرون وسطای آن، رهانیدیم اما خود به قرون وسطی رفتیم

رییس جمهوری گفت: ما پل جهانیم، ما فرزندان فارابی، خوارزمی ، رودکی و فردوسی هستیم و می توانیم با احیای علم و عقل، ریشه های خشونت و افراطی گری را بخشکانیم.

به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در جمع دانشگاهیان کشور قزاقستان با تاکید بر اینکه اکنون زمان احیای تمدن اسلامی با رشد تفکر علمی و عقلی فرا رسیده، تصریح کرد: اسلام همواره مروج همزیستی علم و دین و ادیان بوده است.

وی با اشاره به اینکه همزیستی ادیان مختلف در سرزمین های اسلامی بی نظیر است، گفت: تمدن اسلامی یک تمدن تکفیری و فرقه ای نیست بلکه یک تمدن علمی و فرهنگی است.

رییس جمهوری اظهارداشت: باید سفر علمی را جایگزین سفرهای ماجراجویان به نقطه خشونت خیز منطقه کرد و باید نه تنها با جهان آشتی کرد بلکه جهان را آشتی داد.

روحانی با بیان اینکه پیمان شانگهای دوباره ما را در نقطه اتصال شرق و غرب عالم نشانده است، گفت: علم ، شرق و غرب ندارد. ما می توانیم نه فقط انرژی های مادی مانند نفت و گاز و برق و آب را منتقل کنیم بلکه می توانیم علم و فلسفه و فرهنگ و هنر را از شرق به غرب و غرب به شرق منتقل کنیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه منطقه ما روزگاری دراز سرزمین دانش و فرهنگ و خرد بود، گفت: جهانی که امروزه به نام آسیای میانه شناخته می شود و در گذشته خراسان بزرگ نام داشت و در جوار ترکستان کهن بود، مرکز پرورش دانشمندان بزرگی شد که اکنون میراث مشترک همه ملت های منطقه بلکه جهان هستند.

روحانی ادامه داد: دانشمندانی که امروزه بر سر ملیت آنان میان ملت های منطقه رقابت است، فارغ از ایرانی، ترک، قزاق، ترکمن، تاجیک و ازبک بودنشان، همگی در هوای فرهنگ اسلامی و تحت نفوذ زبان فارسی زیسته اند و اندیشیده اند.

رییس جمهوری با طرح این سوال که چه کسی می تواند ملت ها را از افتخار به فارابی ها، خوارزمی ها، رودکی ها و ابن سیناها محروم کند، گفت: در همین کشور قزاقستان، عکس و نام فارابی بر اسکناس رسمی نقش بسته است و مهمترین و قدیمی ترین دانشگاه قزاقستان «الفارابی» نام دارد.

روحانی اظهارداشت: مهم این است که ما ملت های منطقه روزی متحد بوده ایم؛ نه فقط از نظر سیاسی که از نظر فرهنگی ذیل یک قاره فرهنگی زیسته و بالیده ایم و تمدن ساخته ایم.

وی ادامه داد: تمدنی که در فلسفه و الهیات فارابی، در علم و طب ابن سینا، در ریاضیات خوارزمی، در هنر و ادب، رودکی و فردوسی از آن برآمده اند، تمدنی که آسیای میانه مرز شرقی آن و خاورمیانه مرز غربی آن است؛ تمدنی که فارس و ترک و هند و عرب را متحد ساخته و از دل آن، آثار مادی و معنوی بزرگی خلق شده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه این منطقه از جهان نه شرق عالم بوده و نه شرق دور و غرب عالم، گفت: این منطقه از جهان همواره پلی میان شرق و غرب بوده است؛ پلی که حکمت مشرقی را به فلسفه مغربی پیوند داده است و عرفان غربی را با اشراق شرقی آشنا کرده است.

روحانی افزود: چه راه ها با زبان فارسی و فرهنگ اسلامی و اندیشه علمی که در این صحراها و دشت ها کوتاه شده است؛ راه شرق به غرب، راه شمال به جنوب، راه علم به دین و راه عقل به شرع .

رییس قوه مجریه با بیان اینکه انسان خردمند هرگز با جزمیت و تعصب سخن نمی گوید و در قضاوت عجله نمی کند، گفت: از تفکر علمی و استدلالی و تجربی، جمود و خشونت به دست نمی یاید و طالبانی گری و سلفی گری و داعش مسلکی برنمی یاید.

روحانی با اشاره به اینکه فارابی علم غرب را در شرق زنده کرد، در حالی که غرب در استبداد و انحطاط بود، اظهارداشت: ما در شاهراه جهانیم؛ ما در میانه شرق و غربیم و ما نه شرق ستیز و نه غرب گریزیم.

وی با طرح این سوال که ما از جمع حکمت مشرق و مغرب، حکمت متعالیه ساخته ایم و علم کهن و نوین را به هم رسانده ایم پس چرا اکنون به خشم و خشونت و عصبیت شهره شویم؟ افزود: پاسخ روشن است، ما خرد را فراموش کردیم، علم را از یاد برده ایم، جهان را و علم را غربی و شرقی کردیم.

وی ادامه داد: همچنین نقش واسط خود در اشاعه علم را از یاد بردیم و تقلید را بر جای تحقیق نهادیم و تعصب را جانشین تفکر کردیم و دیگر فارابی ها و خوارزمی ها نیافریدیم؛ غرب را از قرون وسطای آن، رهانیدیم اما خود به قرون وسطی رفتیم.

رییس جمهوری تاکید کرد: اکنون نوبت احیای تمدن اسلامی با رشد تفکر علمی و عقلی است.

+141
رأی دهید
-24

azadi2011 - تورنتو - کانادا
آخرین جمله را خوب بخوانید ! منظور کدام تمد ن است که باز دوباره باید احیا شود, مگر احیا نشده دیگر ? این همه احیا شدن بس است بگذارید همان فرهنگ اصیل مردم منطقه احیا شود ۰ البته حرفهای دیگر آقای روحانی نسبتا زیبا و دلنشین بود۰
‌سه شنبه 18 شهريور 1393 - 21:24
senator x - تهران - ایران
آقای روحانی,گفته ها وشعارهایتان بسیار زیبا و فریبنده بود.من یک مسلمان شیعه بدون تعصب هستم.درخبر آمده یک بهائی با رتبه113ریاضی از آمدن بدانشگاه درایران باز مانده.این عمل,احیای تمدن اسلامی با رشدتفکر علمی و عقلی شماست؟ دانشمندان ایرانی که نام بردید, اول؛دوم, سوم؛ ایرانی بودند بعد مسلمان. درک ما از اسلام خلاصه شده از روز عاشورا و جنگ و شهادت و آتش زدن خیمه ها و اسیری خانواده امام حسین.داستانی که 1300سال بی هیچ کم و کاست داریم میشنویم.اسلام شما مملو از خشونت,ویرانی؛کشتار و صدها بلا و عقب ماندگی بوده.همان کاری که در بدو ورود اسلام با کاخ کسری کرد.درطی1400سال هیچگاه اسلام سازنده نبوده.جدیدترین نمون اش 35سال حکومت جمهوری اسلامی شما.سراپا دزدی و اختلاس و خیانت و دروغ.
‌سه شنبه 18 شهريور 1393 - 20:52
kiyanzx1 - استکهلم - سوئد
حرفها خیلى شیکه !شام نهار هفت دست،افتابه لگن دسته جنتى ها، یزدیها، غلم الهدها، و سپاهیان طلبکار است، !!سپاهى که از مردم خودش طلبکاره براى جنگ!!و دست به غارت و چپاول بدستور رهبر بى خرد داده!! اینهارو چیکار میکنى اقاى دکتر !!
‌سه شنبه 18 شهريور 1393 - 21:40
MLOWES - واشنگتن - آمریکا
همانگونه که بار‌ها گفتم، از مسلمان وقیحتر در جهان وجود نداره، اما از میا‌‌ن مسلمانان هم وقیحتر از آخوند و بسیجی‌ نداریم! مسلمانان اروپا رو از قرون وسطی نجات دادند؟؟؟؟ علت قدرت گرفتن کلیسا در اروپا (لا اقل یکی‌ از دلیل بسیار مهمش) حمله مسلمانان به اروپا با رویای غنایم و زنان بیشتر بود و بس. در حقیقت می‌شه گفت که اسلام باعث و بانی‌ قرون وسطی بوده، دست کم بصورت غیر مستقیم. چون که جنگ یک جنگ دینی بود که مسلمانان آغاز کرده بودند، کلیسا هم با سلاح دین به جنگ دین اومد. و در نهیات اروپا گرفتار منجلابی بنام خدا پرستی‌ و دینداری شد. مزخرف گفتن هم حدی داره واقعاً!
‌سه شنبه 18 شهريور 1393 - 22:01
سبز کم رنگ - آمریکا - آمریکا
برو نقدا حق شادی خانم با رتبه 113 رو ادا کن بعد بیا صحبت کنیم و ببین حرف حسابت چیه. هرچند آخوند جماعت چه میداند رتیه 113 یعنی چه و چه زحمتی باید براش بکشی!!
‌سه شنبه 18 شهريور 1393 - 23:17
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
آقای روحانی، خودت را مسخره کن! جایزه شما یک عدد شیشکی ناب محمدی!
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 00:34
فراوانی - قطر - قطر
عجب مارمولکیه این
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 11:10
سعد حلي - سیدنی - استرالیا
Senator. دوست گراامی، تمام نوشتهایت کاملا درست است بخصوص در مورد ان دختر بهایی. اما یک مورد شبهه داشت در بارة ١٤٠٠سال. این را فراموش نکن دوست من تمام دانشمندان خاورمیانه در دوره حکومت عباسیان بودند و در به میمنت ان در هم کردن فرهنگها و اقوام خاورمیانه و متحد کردنشان با وسیله دین واحد بوجود امد. ما همگی از اوضاع کنونی ناراضی هستیم اما نباید بی انصاف باشیم و دوران طلایی شرق را منکر شویم. موفق باشی
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 18:37
iran e azad - هورتن - نروژ
هیچ کدام اینها نیستید آقای رئیس !روحانی محترم ! نگاهی‌ به چهره خود و اسم خودت بکن، تا معنی تعادل را به چالش بکشی ! نظام شما سراسر ظلم و بی‌ عدالتی نسبت به شهروندان خودتان هست ! جامعه ایران را چنان گرفتار کرده اید که تمام سرمایه تاریخی‌، اقتصادی،اخلاقی‌ و فرهنگی‌ چند هزار ساله این خاک را به خاطر مذهب در ۳۰ سال گذشته از بین بردید ! اول خانه را آباد کن، بقیه‌اش پیش کش !!!!!!! تئوری بین المللی تلاوت نکن ! خاتمی را هم دیدیم ! درست جا پای شیخ خواجه گذاشتی و ملت را ۸ سال دیگر سر کار گذاشتی و میگذاری ! هدف جناب عالی‌ تنها یک چیز هست و آن فقط حفظ روحانیت به دست روحانی است !
‌چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 23:49
داریوش پرویزی - شیراز - ایران
اسلام و اعراب با نابودی فرهنگ ایران توحش را به آنها هدیه دادند.و فرهنگ یونان و مصر رو هم نابود کردند.حالا این آخوند خوش خط و خال میخاد بگه رنسانس از اثرات اسلام است.احمق تاریخ تکرار شده.همون کاری که الان داعش با عراق و سوریه میکنه اسلام در سده ها قبل با دنیا کرد
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 09:40
سرسره - اهواز - ایران
تیترخبر لب کلامو میرسونه روحانی درواقع نتیجه این به اصطلاح انقلابو تو یه جمله گفته
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 17:11
راهجو - فریدونکنار - ایران
سعد حلی تو میگی دوران عباسی بخاطر در هم آمیختگی قومی اسلام به دوران طلاییش رسید؟!!! کله گنده عباسیها که هارون بوده سر یه شرط بندی با زنش در صورت باخت به همخوابگی با کنیز ایرانیش جریمه میشه!!!!(تحقیر نژادی) یادت نره که اسلام عربی شما رو ایرانیان تا بدینجا رسوندن،اگه دوزار آبرو از کوره سالهای نهضت ترجمه آثار یونانی داره و اگر اینهمه صرف و نحو وووو از زبونتون دارین همش از صدقه سر ایرانیاس! و البته خودمون کردیم که لعنت بر خودمون باد!
‌پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 18:32
سعد حلي - سیدنی - استرالیا
راهجو فریدون کنار. همیشه یادمان باشد که ما از هزار سال پیش در مورد یک امپراطوری از دید حقوق بشر الان نگاه میکنیم. در ان زمان یعنی بعد از حکومت اموی که با شدیدترین نحو اقوام و ادیان مختلف را قمع میکردند و حتى زبان فارسی هم ممنوع بود حکومت عباسی ازادیهای کلانی به اقوام و مذاهب داد. در ان زمان بود که شاهنامه نوشته شد در ان زمان بود که فارسی دوباره رایج شد. در ان زمان بود که حکومتی شبیه به فدرال کنونی برقرار شد. ال بویه و سلجوقی و غیره در ان زمان بودند. اگر اشعار سعدی را بخانی بیشتر در مورد عباسیها اطلاعات کسب میکنی. بخصوص قصیده بغداد سعدی. موفق باشی دوست من
جمعه 21 شهريور 1393 - 05:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.