چینی‌ها با دستکاری ژنتیک سوپرسگ خلق کردند

وندی به طور طبیعی و بدون دستکاری ژنتیک دچار تغییر عضلانی شده و دو برابر هم‌نوع‌های خود ماهیچه دارد.با استفاده از مهندسی ژنتیک، دانشمندان چینی موفق به پرورش سگی با ماهیچه و قدرتی دو برابر سگ‌های معمولی شده‌اند. به گزارش مجله دانشگاه فنآوری ماساچوست، این دانشمندان با از بین بردن ژن مخصوصی در بدن یک نوع سگ، میزان ماهیچه‌های را دو برابر کردند.
 
 این سگ‌های جهش‌یافته «ماهیچه‌های بیشتری دارند و انتظار می‌رود که قدرت دوندگی بیشتری داشته باشند که آنها را تبدیل به شکارچی‌ها و همینطور سگ‌های پلیس بهتری می‌کند.»
 
به گفته لینگژو لای، یکی از محققان این پروژه، قدم بعدی ایجاد تغییراتی در ژن سگ‌هاست که آنها را قادر به ابتلا به بیماری‌های انسانی مربوط به ماهیچه‌ها مثل پارکینسون کند. ایجاد سگ‌هایی با بیماری‌های انسانی به این دانشمندان اجازه می‌دهد که به درک بهتری از دلایل ایجاد این بیماری‌ها و همچین درمان آنها برسند.
 
به گزارش ایندیپندنت، برای مهندسی کردن این سگ‌ها، محققان ژن مربوط به رشد (میوستاتین) را از بدن آنها حذف کردند. با مهار این ژن، به حجم ماهیچه‌های حیوانات به اندازه قابل توجهی افزوده می‌شود و آنها از حالت معمول قوی‌تر می‌شوند.
 
دستآوردها و پیشرفت‌های تازه علم ژنتیک به دانشمندان اجازه می‌دهد که به سادگی ژن‌های جانداران مختلف را دستکاری کنند. این گروه از دانشمندان می‌گویند که این سگ‌های ماهیچه‌ای در واقع سندی بر امکان ایجاد این تغییرات هستند و آنها امیدوارند که در آینده نزدیک تغییرات ژنتیکی بیشتری در این حیوانات به‌وجود آورند.
 
 از بین ۶۵ جنینی که دانشمندان روی آنها دستکاری ژنتیکی انجام دادند، ۲۷ توله سگ به‌دنیا آمدند که دوتا از آنها فاقد ژن میوستاتین هستند. این دو سگ را هرکول و تیانگو نام نهاده‌اند.
 
ژن رشد در سال ۱۹۹۷ توسط دانشمندان کشف شد و دستکاری آن در موش‌ها باعث ایجاد موش‌هایی به نام «موش‌های توانا» شده بود. با آنکه از نظر تئوری امکان این تغییر بدون دستکاری ژنتیک در انسان‌ها هم وجود دارد، اما امکان آن بسیار نادر است. به عنوان مثال ده سال پیش پزشکان خبر از تولد نوزادی داده بودند که فاقد این ژن بود و بسیار ماهیچه‌ای و قوی بود.
+14
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  rahjoo - بابل، ایران
  چینی های احمق! یه بارم که یکاری بدون کپی انجام دادن برا جلوگیری از شورش مردم بوده نه برای کمک به بشر!کلا جوامع آسیایی از شرق تا غرب دیکتاتور مآب هستن
  4
  8
  دوشنبه ۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.