عیسی مسیح به چه زبانی صحبت می‌کرد؟

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مورد اینکه زبان اصلی عیسی مسیح چه بوده با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان که اخیرا از آن کشور دیدار کرد، درگیر بحث شد.

در منطقه ای که عیسی مسیح متولد شد و زندگی می کرد مردم به چند زبان مختلف صحبت می کردند. اما پیامر مسیحیان به کدامیک از این زبانها تکلم می کرد؟

در جریان ملاقات پاپ رهبر کاتولیک های جهان و نخست وزیر اسرائیل در این مورد اختلاف نظری به وجود آمد.

آقای نتانیاهو در یک ملاقات علنی در شهر بیت المقدس به پاپ فرانسیس گفت:"عیسی در این شهر می زیست و به زبان عبری صحبت می کرد."

پاپ فرانسیس در پاسخ به او تاکید کرد: "زبان او آرامی بود."


زبان عیسی مسیح    آرامی زبان اول و اصلی عیسی مسیح بود
    برای پژوهش و متون مقدس از زبان عبری استفاده می‌کرد
    ممکن است تا حدی با زبان یونانی هم آشنا بوده ولی در حدی نبوده که بتواند به این زبان تکلم کندآقای نتانیاهو با اصرار افزود: "او به زبان آرامی صحبت می کرد ولی عبری هم می دانست."

این موضوع کلا پذیرفته شده است که عیسی مسیح واقعا وجود داشته ولی در مورد وقایعی که به زندگی او نسبت داده می شود بحث های زیادی وجود دارد.

مورخان زبان در مورد زبانی که عیسی، فرزند یک نجار اهل روستای الجلیل صبحت می کرده می توانند اطلاعات نسبتا دقیقی در اختیار قرار دهند.

دکتر سباستین بروک استاد زبان آرامی در دانشگاه آکسفورد می گوید که هم نخست وزیر اسرائیل و هم پاپ فرانسیس درست می گویند ولی آقای نتانیاهو باید نظر خود را مشخص تر می گفت. در آن دوران عبری، زبان دانشوران و متون مقدس بود. ولی زبانی که عیسی در زندگی روزمره استفاده می کرده حتما آرامی بوده است. اکثر پژوهشگران انجیل نیز معتقدند که او در این کتاب نیز از زبان آرامی استفاده کرده است.

مل گیبسون نیز در فیلم سینمایی خود به نام مصایب مسیح از زبان آرامی استفاده کرده هرچند برای تمام متن فیلمنامه نتوانستند کلمات مرسوم در زبان آرامی قرن اول میلادی را پیدا کنند و به ناچار در بخشهایی از فیلم از کلماتی استفاده شده که در قرنهای بعدی به این زبان افزوده شده است.

زبان عربی بعدها وارد فلسطین شد اما در زمان حیات عیسی زبان‌های یونانی و لاتین نیز در این منطقه متداول بودند.

جاناتان کاتز از اساتید زبانهای کلاسیک در دانشگاه آکسفورد می گوید بعید است که عیسی بیشتر از چند کلمه زبان لاتین می دانسته چون لاتین زبان قانون و حکمرانان نظامی رومی بود و به احتمال زیاد او با مفاهیم و کلمات این زبان هیچ آشنایی نداشته است.

اما آشنایی او با زبان یونانی کمی محتمل تر است. یونانی زبان مشترک تمام سرزمین های تحت کنترل امپراطوری روم بود و ماموران و نهادهای غیرنظامی که این مناطق را اداره می کردند همه از زبان یونانی استفاده می‌کردند. در مجموعه ده گانه شهرهای دکاپولیس که اکثر آنها در قلمرو اردن فعلی واقع شده بودند زبان و فرهنگ یونانی غالب بود.

جاناتان کاتز می افزاید:"بنابراین شاید عیسی تا حدی با زبان یونانی آشنا بوده ولی به احتمال زیاد آشنایی او در حدی نبوده که بتواند به این زبان تکلم کند."

دکتر سباستین بروک تاکید می کند که هیچ سند و شواهدی وجود ندارد که نشان دهد عیسی مسیح به هیچ یک از این زبانها می توانسته بنویسد. او می افزاید:"در متن انجیل یوحنا اشاره می شود که عیسی می نویسد ولی این تنها جایی است که به این نکته اشاره شده و درعین حال مشخص نشده که او به چه زبانی می نوشته است."

+52
رأی دهید
-5

دوستدار - استهکلم - سوئد
اینکه عیسی با چه زبانی حرف میزد چه چیزی را از اختلاف بین مذهب یهودی و مسیحی را حل میکند؟ چی گیر مردم می اید اگر زبان عیسی عبری بوده یا ارامی؟ درهرحال سر اینکه مسیح با چه زبانی حرف زده کمی درگیری بین این دو مذهب به وجود اید و صدها نفر را از همدیگر لت و پار کنند باقی درگیری را هم برای ایندگان به ارث بگذارید تا انها هم بیکار نشینند. اختلاف بینشان کم بود این هم روش !
شنبه 10 خرداد 1393 - 10:32
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
اصلا عیسی مسیح(با ویژگی تک کروموزومی بودن!) وجود داشته که حالا سر نوع زبونش بحث و اختلاف نظره؟
شنبه 10 خرداد 1393 - 10:45
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
زبانِ اصلی‌ِ خداوندِ ما عیسی مسیح در اصل زبانِ مظلومان و مسکینان تشنگانِ حقیقت است ! جلال بر نامِ مسیحِ زنده !
شنبه 10 خرداد 1393 - 11:10
united-iran - آکلند - نیوزیلند
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران،،، وجود داشته یا نه به هر حال میلیاردها انسان بهش اعتقاد و ایمان دارند نه مثل مهدی چاخان که بیشتر از جمکران اصلا نمیدونند چه هست. جنابعالی اول وجود مهدی چاخان را برای دنیا ثابت کن که همچین آدمی اصلا زاده شده یا نه بعد بیا وجود مسیح را انکار کن.
شنبه 10 خرداد 1393 - 13:07
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
امید پر جلال - اینکه شما عیسی ع را نعوذبالله خداوند خطاب میکنید شرک است. شما اعتقاد دارید که او بر روی صلیب مرد و دوباره زنده شد. فقط خداوند مطلق قدرت زنده کردن را دارد. اگر بالای صلیب مرد، پس خدای دومی باید او را زنده کرده باشد. که این میشود دو خدایی یعنی مشرک. پس از دو حالت بیشتر خارج نیست. یا نمرده بوده و خودش را به مردن زده بوده. یا مرده بوده و خداوند یگانه او را دوباره زنده کرده. پس در دو حالت او نمی‌تواند خداوند باشد و بشری بوده همانند بقیه.
شنبه 10 خرداد 1393 - 13:34
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
پست فطرت و ببین چطوری تحریف میکنه: \مورخان زبان در مورد زبانی که عیسی، فرزند یک نجار اهل روستای الجلیل صبحت می کرده...\ عیسی(ع)از نوع بشره و مادرش مریم(س) هست و به اراده الهی بدون الزام وجود یک مرد از مریم بدنیا آمده. و در آخر الزمان باز میگردد و امام زمان(ع) را یاری میکند.
شنبه 10 خرداد 1393 - 13:59
Amoo Ashkan - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
omide por jalal و united-iran ممنون از کامنتای قشنگتون
شنبه 10 خرداد 1393 - 14:37
کبالت3 - کرج - ایران
بزبون خوش صحبت میکرده و حداقل اینکه از سه تا حرفش پنج تاش قتل قوتلو اقتلوا نبوده هرچند اینم خوب دیگه ...کبلائی
شنبه 10 خرداد 1393 - 16:40
faranak-montreal - مونترال - کانادا
هرکسی بوده انقدر انسان شریف بوده که دستش به خون کسی‌ آلوده نشده و بگه خدا گفته
شنبه 10 خرداد 1393 - 18:20
dannni - سوئد - استكهلم
میده پر جلال - لس‌انجلس - آمریکا این خدای‌ جدید از کجا پیدا کردی؟ چه قدر پول بهت دادن تا خودت رو عوض کردی
شنبه 10 خرداد 1393 - 18:46
acemeace - کلن - آلمان
احتمالا به زبون شیعه صحبت می کرده، خودش هم گفته که منمسلمونم و قطعا ختنه هم شده بوده
شنبه 10 خرداد 1393 - 19:55
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
united-iran - آکلند - نیوزیلند . بی خیال! من چرا باید وجود اسب شاخدارو اثبات کنم؟ به اندازه کافی مومن ومعتقد در این سایت هست که برات اثبات بکنه مثلا چطوره ازباور عمیق ویا مسیح پسر مریم بپرسی! ضمنا می دونی زرنگترین آدم دنیا کیه؟ نمی دونی ؟ من برات میگم اونی که با مریم رفت سانفرانسیسکو و انداخت گردن خدا!
شنبه 10 خرداد 1393 - 21:16
Big_bang - درتموند - المان
مسیح به زبان ترکی‌ دیگه! اینم سوال داره.
شنبه 10 خرداد 1393 - 20:51
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
فرانک/مونترال- انجیل متی باب 10 می نویسد: «گمان مبرید که آمده ام تا سلامتی بر زمین بگذارم. نیامده ام تا سلامتی بگذارم بلکه شمشیر را زیرا که آمده ام تا مرد را از پدر خود و دختر را از مادر خویش و عروس را از مادر شوهرش  جدا سازم.
شنبه 10 خرداد 1393 - 21:42
Amoo Ashkan - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
همسایه دکتر شریعتی , اعتقاد به اسب شاخدار همونقدر احمقانست که اعتقاد به مهدی غأیب با ۱۱۰۰ سال عمر و زندگی‌ تو چاه
شنبه 10 خرداد 1393 - 22:08
khodaye khodayan - استکهلم - سوئد
همسایه دکتر شریعتی‌، دومین کامنت رو جالب اومدی، مخصوصاً تیکه آخرو. مرسی‌
شنبه 10 خرداد 1393 - 22:16
alibabatabrizi - تبريز - ايران
فدای آقا - اودنسه - دانمارک خیلی‌ قشنک مشرک بودن اینهارو که میگن عیسی خداست انجیل را بخونید جواب دادی آفرین .من بارها با کشیش شون هم بحث کردم سکوت کردن و خندیدن و جوابی‌ نداشتن بدن .به هر حال به امید ظهور آقا امام زمان .و با تبریک نیمه شعبان به همه عاشقان او.
شنبه 10 خرداد 1393 - 22:46
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
فدای آقا - اودنسه - دانمارک, برو دکتر اعصاب، دری وری خیلی‌ میگی‌، تنها فرق بین عیسی و آن عرب این هست که یکی‌ صلح‌جو و مخالف خون ریزی و دیگری متجاوز و بیسواد و دزد سر گردنه بود، ضمنا خوشحال میشم اگر یک مدت نیا اینجا بودنت کلاس اینجارو خراب می‌کنه.
یکشنبه 11 خرداد 1393 - 00:33
Leopard Lover - لندن - انگلستان
گرچه من در خصوص ادیان هم عقیده با مارکس هستم. ولی حداقل مسیح هرگز چون محمد هزار زنه , تشنه به خون نبود و مذهبش را با یاری گرفتن از شمشیر ، تجاوز کردن و گردن زدن به دیگران تزریق نکرد.
یکشنبه 11 خرداد 1393 - 01:36
اینترنت ندیده - کرمان - ایران
خدایا به پیامبرانت بگو بسه دیگه ولمون کنن این همه جرم و جنایت بس نیست؟
یکشنبه 11 خرداد 1393 - 04:20
منوچهری - کرمان - ایران
آقات فدام- اودنسه - دانمارک و علی بابا چهل دزد ..... شما لطف کنید جمله قبل و بعدش رو هم بخونید اگر زحمت نیست! . دقیقا مثل اینکه آخوند های ما میگفتن که دشمنان اسلام میگن تو قرآن نوشته نماز خوندن درست نیست ولی نمیگن که بعد از شراب خوردن نماز خوندن درست نیست ....!
یکشنبه 11 خرداد 1393 - 06:00
sama128 - شیراز - ایران
مهـــــــــــــــــــــــــــــــــم نیست که عیسی مسیح به چه زبانی صحبت می کرد مهم این است که در قلـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــب من است (همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران) وقتی با کل جهان هستی و رازهای مختلف و موجود در جهان خلقت و عظمت بی کران پروردگار با خبر نیستی و خیلی از رازها در جهان هست که برای بشر آشکار نشده چیزی را منکر نشو و انکار نکن . مسیح بود و هست و خواهد بود تا ابدالاباد . مسیح برای بشر آمد و برای بشر به روی صلیب رفت و سومین روز از بین مردگان برخاست و تا ظهور مجدد داشته باشد در پایان جهان. او همیشه زنده و همیشه جاوید و همیشه پایدار است .
یکشنبه 11 خرداد 1393 - 10:34
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
علی بابا تبریزی - درود بر شما برادر عزیز. صلیبیان در جواب فقط سفسطه و مغلطه میکنند و هرگز جوابی نخواهند داشت. انشالله که در زمان ظهور هستیم و نیمه شعبان بر تمام منتظران آن حضرت مبارک باد.
یکشنبه 11 خرداد 1393 - 12:56
ashkemahtab - استانبول - ترکیه
ای بابا ول کنین دین و مذهب رو. انسانم آرزوست.
یکشنبه 11 خرداد 1393 - 20:54
راهجو - فریدونکنار - ایران
مسیح اگه بود آدم با معرفتی بود اما گمون نکنم خودشم راضی باشه که یه عده ای پیروش بشن و تا درجه خدایی ببرنش! چون اهل زدوبند و درگیری با صاحبان مال و اموال دنیا ظاهرا نبوده و کلا با معرفت بوده دیگه..
دوشنبه 12 خرداد 1393 - 08:44
نظر شما چیست؟