بلندقدی دیگر مزیت نیست؛ مینی‌انسان‌ها روی زمین پایدارتر خواهند بود

در اسطوره‌ها معمولا انسان‌های غول‌پیکر انسان‌های قوی‌تری هستند. اجداد ما نیز به دلیل بلندی قدشان به غذا دسترسی بیشتری داشتند و توانستند نسل خود را ادامه دهند. اما در دنیایی که دیگر نیاز به جنگ برای دسترسی به غذا نیست، بلندی قد برتری محسوب نمی‌شود. در حقیقت، اگر قد ما 50 سانت بود، فقط به دو پنجم منابع غذایی یک انسان با قد معمولی نیاز پیدا می‌کردیم.
 
به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از DailyMail، آرنه هندریسک، هنرمند هلندی، با محاسبات جالبی که انجام داده، ادعا می‌کند که رشد جمعیت کره زمین –که هم‌اکنون به 7 میلیارد نفر رسیده است- ناپایدار است.
وی قبلا نیز در همایش TEDx Brainport گفته بود: «خبرهای بدی برایتان دارم. شما به اندازه کافی کوتاه نیستید»! وی همچنین گفته بود که دیگر بلندی قد مزیتی محسوب نمی‌شود و با وجود کمبود رو به گسترش منابع غذایی، کوتاه‌قدی به نفع انسان‌ها تمام خواهد شد.
 
این هنرمند خاطرنشان کرد که به گزارش محققان، در دو میلیون سال گذشته، قد پستانداران به طرز چشمگیری افزایش یافته است و در قرن اخیر نیز متوسط قد انسان‌ها به دلیل بهبود شرایط تغذیه و سلامت عمومی 10/16 سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است.
آرنه هندریسک
براساس گزارش دانشمندان، در سال 1900 متوسط قد انسان‌ها 1/6764 متر بوده اما تا سال 2000 به 1/778 متر سیده است.
 
دانشمندان معتقدند که این رشد به دلیل تغذیه مناسب مادران باردار است. به این معنا که کودکان آنها قوی‌تر و سلامت‌تر به دنیا می‌آیند و رشد می‌کنند. البته در این روند، فناوری‌ها نیز در درمان بیماری‌هایی مثل فلج اطفال و سوء‌تغذیه نقش داشته‌اند.
 
اما با وجود بهتر شدن شرایط که موجب افزایش قد در انسان‌ها شده است، بلندی قد دیگر مزیت تکاملی به شمار نمی‌آید. در واقع، افراد قدبلندتر عمر کوتاه‌تری نسبت به افراد کوتاه‌قدتر دارند.
طرح هندریسک برای انسان‌های آینده با قد 50 سانت
هندریسک چند سالی است که پروژه‌ای را به راه انداخته که نام آن را «کوتاهی باورنکردنی بشر» گذاشته است و سعی در گسترش ایده خود دارد. هدف از این پروژه، به چالش کشیدن این فرضیه است که بلندی قد مفیدتر است. به عقیده وی، کوتاه شدن قد انسان‌ها به معنی مصرف کمتر منابع است و این روند ما را از دنیایی با کمبود منابع به دنیایی با وفور منابع تبدیل خواهد کرد.
 
شاید این نظریه کمی غیرواقعی به نظر برسد اما هندریسک حتی در مورد آن راهکارهایی را نیز مطرح می‌کند و می‌گوید که شاید دانشمندان بتوانند اکسیری را بسازند که در آینده میزان رشد در انسان‌ها را کاهش دهد. روش دیگر نیز دستکاری DNA انسان‌هاست.
 
البته برخی نقدها نیز به این نظریه وارد شده است. منتقدان می‌گویند که اگر قد انسان‌ها کوتاه شود، به همان نسبت نیز اندازه مغز آنها کاهش می‌یابد. به طور مثال برای انسانی با قد 50 سانت، مغزی به اندازه گردو متناسب است.
 
البته برخی دانشمندان نیز بر این باورند که کوچک بودن مغز انسان به معنی کم شدن هوش او نخواهد بود. آنها می‌گویند که در طول 20 هزار سال اخیر، مغز ما به طور طبیعی کوچک‌تر شده اما ما هوشمندتر شده‌ایم.
هندریسک در این مورد می‌گوید: «صرف نظر از اینکه از نظر دانشمندان چه چیزی امکان‌پذیر است، موضوع مهم این است که ما شروع به تجدید نظر در مورد امکانات کوچک شدن کرده‌ایم».
هندریسک نجات و بقای انسان و کره زمین را فقط در کوچک شدن انسان‌ها در آینده می‌داند.
روند تکامل انسان‌ها براساس فرضیه هندریسک
+12
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.