دو پاپ قدیس شدند

پاپ فرانسیس به پاپ بازنشسته، بندیکت خوش‌آمد می‌گویددر مراسم عشای ربانی که امروز یکشنبه هفتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) در واتیکان در فضای باز و با حضور یک میلیون نفر برگزار شد دو پاپ فقید، ژان پل دوم و ژان بیست و سوم برای اولین بار همزمان تقدیس شدند.

در این مراسم پاپ فرانسیس و پاپ قبلی، بندیکت، حدود صد نفر از سران دولت‌ها و حکومت‌ها و چهره‌های برجسته خانواده‌های سلطنتی حضور داشتند.

به گزارش آلن جانستون خبرنگار بی‌بی‌سی از رم، این اتفاق در طول دو هزار سالی که از عمر کلیسای کاتولیک می‌گذرد سابقه نداشته است، دو پاپ سابق در مراسمی که دو پاپ در آن حضور داشتند همزمان تقدیس شدند.

به گفته کارشناسان این مراسم که پخش رادیو و تلویزیونی گسترده‌ای داشت با هدف برقراری اتحاد بین محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان کلیسای کاتولیک برگزار شده است.حدود یک میلیون نفر در میدان سنت پیتر برای مراسم حضور داشتندمومنان و معتقدان با قایق، اتوبوس و قطار از نخستین ساعت‌های امروز خود را به میدان سنت پیتر رساندند، برخی حتی از شب قبل در نزدیکی این میدان بیتوته کرده بودند تا وقتی به مردم اجازه ورود به میدان برای این مراسم دو ساعته داده می شود، جزء اولین کسانی باشند که وارد آن می‌شوند.

زائری که از لهستان برای مراسم به واتیکان آمده بود گفت: "ما برای این مراسم روزشماری می کردیم، فقط یکبار در زندگی چنین فرصتی دست می‌دهد. از همین حالا هم بخاطر آواز خواندن صدایمان گرفته است."

کسانی که هم نتوانستند وارد میدان سنت پیتر شوند در خیابان‌های اطراف یا در نقاط دیگر شهر می‌توانستند بر صفحه تلویزیون‌های بزرگ مراسم را تماشا کنند.

واتیکان دیروز اعلام کرد پاپ بندیکت شانزدهم که اکنون با عنوان رسمی پاپ امریتوس (پاپ بازنشسته) خوانده می‌شود در مراسم حاضر خواهد بود هر چند در آیین عشای ربانی مشارکت نخواهد کرد.

پاپ بندیکت شانزدهم سال گذشته از مقام پاپ استعفا کرد، که در ۶۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بود، و از آن به بعد بندرت در مجامع عمومی ظاهر شده است.

پاپ ژان پل دوم که در مراسم امروز تقدیس شد لهستانی بود. او تا زمان درگذشت در سال ۲۰۰۵، ۲۶ سال در مقام پاپ کلیسای کاتولیک را هدایت کرده بود.

قدیس شدن روندی طولانی است اما پاپ ژان پل دوم که یکی از جهانی‌ترین پاپ‌های عصر حاضر بود و به او لقب پاپ خانواده داده بودند، پس از نه سال تقدیس شده است.مردم در کلیسایی در میلان با عینک‌های مخصوص مراسم را بصورت سه‌بعدی تماشا می‌کنندپاپ ژان بیست و سوم متولد ایتالیا بود و به "پاپ نیکو" شهرت داشت، از سال ۱۹۵۸ تا زمان درگذشت در سال ۱۹۶۳ رهبر کلیسای کاتولیک بود.

ارتقاء او به مقام قدیس ناگهانی و با تصمیم اخیر پاپ فرانسیس بود.

به گفته دیوید ویلی خبرتگار بی‌بی‌سی در رم، این تصمیم دلیلی سیاسی داشته است، هم پاپ ژان بیست و سوم که اصلاحات را در کلیسای کاتولیک شروع کرد و هم پاپ ژان پل دوم که ترمز اصلاحات را کشید هر دو تقدیس شدند، بنابراین پاپ فرانسیس با مهارت هرگونه انتقاد از خود را در زمینه جانبداری از محافظه‌کاری یا اصلاحات خنثی کرده است.

+21
رأی دهید
-23

تیردادسورنا - ایران - ایران
آخه مراسم تقدیس چیه که این مردم دین زده سه بعدی هم تماشا کنند. دین از هر نوعش جز تباه کردن عقل هیچ خاصیتی نداره..حالا این امت مسیحی هم دوتا قدیس دیگه به قدیسهاشون اضافه شد..
یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - 16:22
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
مسخره بازی و ممر در آمد.من فکر می‌کردم این پاپ فرانسیس همون کشیش برگولیو حومه فقیر نشین بوئنوس آیرسه!این که شد ادامه راه همون بایرنی متکبر و از خود راضی بندیک شانزدهم.
یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - 17:01
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
به گفته اینشتین دو چیز انتها یی نداره کهکشان و ...
یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - 17:03
آخوندستیز - نیریز - ایران
تمامی مشکلات دنیا حل شد دیگه. ای ژان بیست و سوم کاری بکن که دیگه هیچ کشیشی بچه باز نشه.
یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - 18:02
بی خیال - کرمان - ایران
همه جا آخوندها حضور دارند و خودشون خودشون را تقدیس میکنند. خدا از همه این مقسها بیزار است
یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - 18:34
dara20 - تهران - ايران
داستان مضحک قدیس سازی این دکاندران بی‌ شرافت دین انتها ندارد. یک مشت آخوند و کشیش و خاخام برای خودشان نوشابه باز میکنند.
یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - 18:37
alborzi - کرج - ایران
یعنی جی اونوقت؟
یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - 18:46
ali.reza.london - لندن - انگلستان
ااگر به حرف ادیان و پیام پیامبران باشه دین مسیح و یهود باطل شده و انگار اینا خدا را راضی کردند تا قدیس شوند , چند مدت پیش هم یک مردانگلیسی جلوی خانه ملکه انگلیس نماز خواند و گفت ملکه انگلیس از فامیلای پیامبر اسلام است
یکشنبه 7 ارديبهشت 1393 - 21:46
نظر شما چیست؟