وقتی اسم افراد سرنوشت شغلی‌شان را تعیین می‌کند

نتیجه تحقیقی در آلمان نشان می‌دهد که بسیاری از فرزندان خانواده‌های مهاجر صرفا به دلیل اسم‌شان با تبعیض در پذیرش کارآموزی یا اشتغال خود روبرو می‌شوند. این پژوهش روی ۱۸۰۰ موسسه آموزشی صورت گرفته است.

ایمن دختری هجده ساله است که در هانوفر زندگی می‌کند و مادری لهستانی و پدری عرب دارد. او می‌گوید بیش از ۴۰ درخواست کارآموزی‌ به اینجا و آنجا فرستاده، اما هیچ جوابی نگرفته است. او برای یک هنرستان حرفه‌ای هم تقاضاهای متعددی ارسال کرده، اما نامه‌هایش انگار گیرنده‌ای نداشته‌اند.

برای ایمن روشن شده که ناکام ماندن در کاریابی یا دوره آموزشی به خاطر آن است که اسم متفاوتی دارد و صد در صد آلمانی نیست.

این‌ یکی از تجارب روزانه جوانان مهاجرتبار در آلمان است. نمونه‌‌‌های متعددی از این تجربه‌ها در تحقیق "شورای مشورتی بنیاد آلمانی مهاجرت و هم‌پیوندی" بازتاب یافته‌‌اند.

مشابه این نمونه‌ها را در مدارس آلمان هم می‌توان دید. بچه‌های مهاجرتبار به دلیل اسم نامانوس خود مسخره می‌شوند یا آموزگاری خارجی که اسمش را به شکلی تحقیرآمیز تلفظ می‌کنند.

مبنای پژوهش یاد شده، بررسی تقاضاهای کار مشابهی است که برای ۱۷۹۴ موسسه با دو نام آلمانی و ترکی فرستاده شده‌اند.

نتیجه کاملا روشن بود. تقاضاهایی با اسامی آلمانی شانسی به مراتب بیشتر از سایرین داشتند و برای آشنایی و مصاحبه حضوری دعوت ‌شدند. این در حالی است که همه متقاضیان، دارای سوابق، تجربه، مهارت‌ها و ریز نمرات مشابهی بودند.

تبعیض مضاعف

تحقیق یادشده نشان می‌دهد که متقاضیان ترک علاوه بر آن که به ندرت دعوت به مصاحبه و دیدار حضوری می‌شوند، حتی خبر دریافت تقاضاهای خود را هم از مؤسسات مربوطه نمی‌گیرند. آن‌ها به‌این ترتیب با تحقیر دیگری مواجه می‌شوند، در حالی که از نظر اداری مرسوم است از دریافت درخواست و مدارک ارسالی خود مطلع شوند.

مدیر این پژوهش می‌گوید، کسانی با نام ترکی باید دو برابر بیشتر از متقاضیانی با نام آلمانی زحمت بکشند تا کار یا دوره‌آموزشی مورد نظر خود را بیابند: «تنها جایی که آنها از متقاضیان آلمانی جلو می‌زنند، وقتی است که به طور مستقیم جواب منفی می‌شنوند.»

در کارگاه‌ها و دفاتر کوچک‌تر، وضعیت ترک‌‌تبارها به مراتب بدتر می‌شود. نتیجه بررسی در دو حوزه مکانیکی خودرو و امور دفتری، نشانگر جذب هر چه بیشتر آلمانی‌هاست.

این پژوهش تاکید می‌کند که در شرکت‌های بزرگ، محیط بازتر و منعطف‌تر است، اما در کارگاه‌ها یا دفاتری که میانگین همکاران آن شش نفر است، تبعیض در قبال ترک‌ها یا خارجی‌ها بیشتر به چشم می‌خورد.

تقاضاهای ناشناس

شورای مشورتی بنیاد مهاجرت و هم‌پیوندی پیشنهاد جالبی برای برون رفت از وضعیت کنونی داده و آن این که خارجی‌ها، تقاضاهای کاری خود را بدون عکس و نام برای کارفرمایان مورد نظر ارسال کنند.

یکی از مسئولان این شورا می‌گوید، این روشی است که دربسیاری کشورهای دیگر هم رایج است و شاید کمکی باشد برای برابرحقوقی در عرصه کارآموزی و مهارت‌های حرفه‌ای.

نکته امیدوار کننده پژوهش یادشده اما آنجاست که روشن می‌شود نام فامیل متقاضیان نقش زیادی در پذیرش و جذب‌شان ایفا نمی‌کند. سه چهارم شرکت‌های مورد تحقیق تاکید کرده‌اند که برایشان فرقی نمی‌کند نام خانوادگی کارکنان‌شان خارجی باشد یا آلمانی.

+47
رأی دهید
-3

yas abi - ببرسل - لز
هر روز خبر جدیدی از تبعیض نژادی در اروپا منتشر میشود. دیروز پسر مو سیاه را به کلوب راه ندادن حالا این خبر. ما که در غرب زندگی‌ می‌کنیم این را هر روز به چشم میبینیم. نژاد پرستی در خون غربی‌ها و تفاله شن اسرائیل است. این را کسانی‌ که در ایران زندگی‌ میکنند متوجه نمیشوند. ما ایرانیها ذاتاً ضّد نژاد پرستی هستیم. دشمنی مردم با آفریقای جنوبی سابق، یا با اسرائیل و حتا غرب بیشتر از همین منظر است.
جمعه 8 فروردين 1393 - 11:03
sepherdad - سیدنی - استرالیا
در استرالیا اوّل به اسم ب مدرک دبیرستان شما هم نگاه میکن تا بفهمن از کجا امدی!!
جمعه 8 فروردين 1393 - 15:15
perser68 - فلوریدا - امریکا
Yes abi - ببرسل - لز. همینکه تو و دوستانت مردم عرب سوریه و عراق و لبنان و فلسطین رو بر مردم ایران ترجیح میدید خودش اوج نژاد پرستیه!ننه من غریبم بازی در نیار لطفاً!
جمعه 8 فروردين 1393 - 15:52
humans win - فرایبورگ - سویسس
دوستان اینجا در سوییس راسیسم خیلی بیشتر احساس میشه .
جمعه 8 فروردين 1393 - 16:16
sarap - ونکوور - کانادا
yas abi - ببرسل - لز. ما ایرانیها ضد نژاد پرستی هستیم؟!!!!این رو مطمئن هستم که جدی نگفتید، انگار فراموش کردید توهین و تحقیر نسبت به سایر ملتها رو. اتفاقا ما ایرانیها نژادپرست ترین افراد هستیم. نسبت به عربها، افغانها سیاهها نژاد وایت ، خود شما با همین کامنت نشون دادید که نژادپرست هستید. غربیها و تفاله شون اسراییل ؟ ادبیات جمهوری اسلامی!!!!
جمعه 8 فروردين 1393 - 17:25
توفیق - سیاتل - آمریکا
یأس آبی جان، کاملا با نظر شما موافقم. ما ایرانیها کاملا ضّد نژادپرستی هستیم. حالا این افغانیهای قاتل و اون عربهای سوسمارخور و اون ترک‌های خر و یهودیهای دزد‌ و امریکاییهای وحشی و هندیهای بدبو و اروپائی‌های بی‌ فرهنگ و ... از جون ما چی‌ میخوان رو نمیدونم.
جمعه 8 فروردين 1393 - 18:53
دریای پارس - ایران - ایران
حق دارن نژاد پرست باشن !اگر مملکتشون الان تو رفاه و نعمته بخاطر باغیرت بودنشونه که مثل ما ایرانیهای ترسو از ترس 4 تا بسیجی بوگندو هر خفتی را که تحمل نمیکنن.رفتن توخیابوناشون خون دادن حاکمان اصلح انتخاب کردن دارن ثمرشو میبینن.دیگه ایرانی بی مصرف خر متعصب عقب مونده را میخوان چیکار
جمعه 8 فروردين 1393 - 20:27
baranesard - بروکسل - بلژیک
1Yasabiاز ایرانی نژاد پرست تر وجود نداره ۲ اگه غربی ها نژاد پرستن ٫ چرا موندی برگرد ایران ۳ کسی دیده که یک زن یا مرد ایرانی با یک سیاه پوست ازدواج کنه؟؟ ۴ غربی ها همهشون نژادپرست نیستن٬ ولی نژادپرست دارن٫ کمتر از ایرانها.دیدید بازی کن پرسپولیس در تهران (آفریقائی)؟؟
جمعه 8 فروردين 1393 - 22:22
sepherdad - سیدنی - استرالیا
دوستانی که اینجا به ایرانی‌‌ها توهین کردن اگر ایرانی‌ هستین که خیل بیجا می‌کنید به کشور خودتون توهین می‌کنید! اگر هم عرب و عرب زاده هستین برید توی سایت‌های خودتون کامنت بذارین.
شنبه 9 فروردين 1393 - 05:21
نظر شما چیست؟