امید به ریشه‌کن شدن مالاریا با تغییر ژنتیکی در پشه آنوفل

پشه آنوفلدانشمندان آمریکایی موفق به ایجاد یک تغییر ژنتیکی در پشه ناقل مالاریا شده‌اند که انتقال انگل مالاریا به نسل بعدی پشه را ناممکن می‌کند. این تغییر می‌تواند باعث ریشه‌کن شدن بیماری مرگ‌آور مالاریا شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه تحقیقات دیگری در سال‌های اخیری ثابت کرده بود که تغییر ژنتیکی برای نابارور کردن انگل پلاسمودیوم فالسیپاروم (که باعث بیماری مالاریا می‌شود) در پشه‌های ناقل این بیماری ممکن است.
 
اما نتایج این تحقیق تازه که اوایل همین هفته منتشر شده حاکی از پیشرفت‌های زیادی در یکی از روش‌های اصلاح ژن به نام کریسپر( Crispr) است. در این روش ژن‌های جلوگیری از باروری انگل در دی ان ای پشه آنوفل قرار داده می‌شوند و نسل بعدی این پشه‌ها دیگر قادر به رشد این انگل نخواهند بود. پشه آنوفل، مهم‌ترین روش انتقال مالاریا در آسیا به شمار می‌رود. محققان می‌گویند درصد موفقیت این روش بیش از ۹۹ درصد است.
 
دکتر آنتونی جیمز، استاد زیست‌شناسی و ژنتیک مولکولی در دانشگاه ارواین در آمریکا که رهبری این تحقیق را به عهده داشت می‌گوید که این روش نویدی است برای ریشه‌کن شدن مالاریا.
 
دانشمندان برای اینکه مطمئن شوند این روش اصلاح ژن در پشه‌ها موفق عمل می‌کند و به دی ان ای درست در ساختمان ژنتیکی پشه اثر می‌گذارد، نوعی آنزیم که باعث قرمز شدن چشم پشه‌های نسل بعدی می‌شود هم به این تغییرات اضافه کردند. ۹۹ و نیم درصد نسل بعدی پشه‌ها، چشمان قرمزی داشتند.
 
دکتر جیمز معتقد است که قبل از اینکه این روش در سرزمین‌های دچار مالاریا به طور وسیع انجام شود، آزمایش‌های بیشتری برای اثبات اثر این دستکاری ژنتیکی بر روی بدن پشه‌ها در آزمایشگاه لازم است، اما «این اولین گام بسیار مهم است.» جیمز می‌گوید که ما می‌دانیم (تغییرات بر روی ژن‌ها)‌ کار می‌کند. پشه‌های نسل دوم، آخرین نسل پشه‌ها نخواهند بود، اما ما می‌دانیم که می‌توانیم (تغییراتی) در جمعیت بزرگ آنها ایجاد کنیم.
 
مالاریا هنوز یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است. چهل درصد مردم دنیا در مناطقی زندگی می‌کنند که در خطر ابتلا به مالاریا هستند. هر ساله بین سیصد تا پانصد میلیون نفر در سراسر جهان به مالاریا دچار می‌شوند و نزدیک به یک میلیون نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست می‌دهند. اغلب قربانیان این بیماری، نوزادان، کودکان و زنان بارداری هستند که در صحراهای جنوب آفریقا زندگی می‌کنند.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.