رسوایی جنسی کلیسا: پاپ بندیکت ۴۰۰ کشیش را خلع لباس کرده بود

مدارکی که به تازگی از واتیکان بیرون آمده نشان می‌دهد پاپ بندیکت شانزدهم، پیش از آنکه سال گذشته از مقام خود کناره‌گیری کند ۴۰۰ کشیش را در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در ارتباط با پرونده رسوایی جنسی پدران روحانی، خلع لباس کرده بود.

این آمار از میان مدارکی که روز پنجشنبه (شانزدهم ژانویه) از سوی واتیکان به سازمان ملل متحد ارایه شد، استخراج شده است.

این نخستین بار است که واتیکان به طور علنی بابت شکایت‌های متعدد سوء رفتار جنسی کشیشان با کودکان مورد مواخذه قرار می‌گیرد.

نمایندگان این اصلی‌ترین نهاد مذهبی مسیحیان، روز پنجشنبه در برابر کمیته ای از سازمان ملل متحد در ژنو حاضر شدند و درباره علت مخفی نگهداشتن این مدارک و این که واتیکان برای پیشگیری از تکرار چنین وقایعی چه کرده، به سوالات پاسخ دادند.

با وجود این، مدافعان حقوق کودکان قربانی می‌گویند کلیسا هنوز به اندازه کافی در این باره "شفاف سازی" نکرده است.
'ننگ کلیسا'

فدریکو لمباردی، سخنگوی واتیکان، پس از انتشار این آمار توسط خبرگزاری آسوشیتد پرس، ابتدا آن را سوء برداشت از آمار و اسناد تفسیر کرد اما ساعاتی بعد در گفتگو با بی‌بی‌سی، اظهارات خود را اصلاح کرد و گفت که این آمار صحت دارد.

این آمار جدید نشان می‌دهد تعداد کشیشان خلع لباس شده در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ عملا بیش از دو برابر تعداد آنها در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بوده است. در آن سالها واتیکان برای نخستین بار آمار کشیشان اخراجی را منتشر کرد و تعداد آنها را ۱۷۱ نفر برشمرد اما آمار جدید رقمی حدود ۴۰۰ کشیش را نشان می‌دهد که از تمامی القاب و امتیازات مذهبی خود خلع ید شده اند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس همچنین گزارش کرده کلیسا پرونده ۴۰۰ کشیش دیگر را هم برای محاکمه در دادگاه واتیکان یا رسیدگی و برخورد اداری ارجاع کرده است.

پاپ بندیکت شانزدهم، در سال ۲۰۰۵ و هنگامی که اخبار تعدی جنسی گسترده کشیشان به کودکان برای نخستین بار علنی شده بود به عنوان پاپ ۲۶۵ ام سوگند یاد کرد.

با این حال، اوج اخبار مربوط به این رسوایی ها در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بود که اکنون آمار مربوط به خلع لباس‌ها هم موید آن است.

واتیکان در سال ۱۹۹۰ به معاهده حقوق کودک در سازمان ملل متحد پیوست اما از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۲ هیچ گزارشی از اقدامات این نهاد عالی مذهبی در ارتباط با حقوق کودکان به سازمان ملل متحد ارایه نشده بود.

ماه گذشته هم واتیکان از ارایه این اسناد به کمیته صیانت از حقوق کودکان سازمان ملل متحد سر باز زد و گفت این اسناد را تنها در صورتی که یک کشور مستقل آنها را برای رسیدگی قضایی به پرونده ای درخواست کند، تحویل خواهد داد.

پاپ فرانسیس که سال گذشته جانشین پاپ بندیکت شانزدهم شد، روز پنجشنبه (شانزدهم ژانویه) در مراسم موعظه ای، رسوایی جنسی پدران روحانی را "لکه ننگی بر دامن کلیسا" خواند.

او ماه گذشته اعلام کرد که واتیکان کمیته ویژه ای برای مبارزه با کودک آزاری در کلیسا تعیین کرده است.

+53
رأی دهید
-0

زنده باد اسرائیل - حیفا - اسرائیل
کدام پاپ؟ کدام مسیح؟! به باور من عیسی مسیح پیامبر نیست و یک دجال است که خود را نجات دهنده جا زده. وقتی مسیح یک دروغگو بوده باید چنین پیروان متجاوزی داشته باشد
شنبه 28 دي 1392 - 12:31
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
بقدری سیاست این مذهب در این باب مشمئز کننده است که امروزه علنی مراسم ازدواج دو همجنسگرا را کلیسا به نمایش میگذارند. بقول شاعر : چیزی را که عیان است، چه حاجت به بیان است.
شنبه 28 دي 1392 - 13:00
feminism - لندن - انگلستان
همیشه ننگ و کثافت کاری از گور مذاهبِ مردم فریب تراوش میکند!! از صیغه های ساعتی مسلمانان تا کودک آزاریهای جنسی در کلیساهای کاتولیک !!!
شنبه 28 دي 1392 - 14:02
ارسلان نامداری - لوس آنجلس - کالیفرنیا - آمریکا
واتیکان همون حوزه علمیه خودمونه در مقیاس جهانی‌ ، اکثر قریب به اتفاق این افراد که. حالا آیت‌الله یا کشیش یا خاخام شدند از بچگی‌ همون‌جا بزرگ شدند و در سال‌های کودکی و نوجوانی حتما دست نوازش بزرگان دین ،روی پرّ و پای آنها بوده، و اینها هم سعی‌ می‌کنن که کودکان و نوجوانان بعدی رو از این دستهای گرم و پر مهر بی‌ نسیب نگذارند . اصلا این خودش یک نوع درس واسه پر رو کردن این بچه‌ها در آینده می‌باشد که بعضا دیده شده چشم در چشم میلیونها نفر به راحتی‌ دروغ میگویند یا اینکه انواع مفاسد رو با توجه به مصونیتی که دارند انجام میدهند ، و نمیدونم ما مردم کی‌ می‌خواهیم بفهمیم که اینها همه شیّاد و مفتخورند و مثل انگل از خون ما تغذیه میکنند . دین هم که بهترین وسیله واسه این بی‌ ...‌ها است.
شنبه 28 دي 1392 - 13:33
irane aziz - وین - اتریش
فدای آقا ،تو هیچکدوم از کتاب‌های مسیح ننوشته که بچه بازی حلاله ،اما تو کتاب خمینی نوشته که حلاله،.در ضمن زمان محمد هم کسی‌ نبوده که بر رسی‌ کنه،واگر نه اون زمان اوضاع بدتر بوده،تازه محمد شما از هیچ زن خوشگلی‌ هم نمیگذشته،پس بهتره شما حالا هم مثل وقتی‌ که از کشتارهای جمهوری اسلامی صحبت می‌شه،سکوت کنی‌ و به ساندیس فکر کنی‌
شنبه 28 دي 1392 - 14:46
feminism - لندن - انگلستان
فدای آغا - فلسطین - قم ______ آن چیزی که مشمئز کننده ، کثیف و نهایت بی وجدانی و بی شرفیست، ازدواج با فرزند خوانده میباشد. قانون کثیف و پایین تنه ای سرور و رهبر تک دستت است که گفته است «فرزند خوانده حکم فرزند ندارد و با مرد و زنی که او را بزرگ می کنند محرم نمی شود، مگر به وسیله رضاع با مراعات شرایط آن و یا ازدواج پس از رشد. قبل از بلوغ با اذن حاکم شرع و رعایت مصلحت طفل عقد موقت اشکال ندارد.» ننگ بر شما ناانسانهای بی وجدان که همیشه عزای پایین تنه اتان را دارید و حتی از فرزند خوانده خود هم چشم پوشی ندارید !!!!!!!! هیچ حیوان وحشی و درنده خویی چنین ننگی را انجام نمیدهد که شما جانوران مرتکب میشوید !!! هر حیوانی نزد شما بی وجدانهای فاسد فکر خداست !!!
شنبه 28 دي 1392 - 15:17
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
ایران عزیز/اتریش - بحث بچه بازی با همجنسبازی بسیار متفاوت میباشد. خداوند قوم لوط را بخاطر اعمال زشتشان (لواط) با سنگهای گلین نابود کرد. در باره پیامبر ص: توانستند، کردند. نوش جانشان. شما هم بجای حسادت به پیامبر خداوند، برو دنبال زنهای خوشگل. ولی خداوند به شیعیان (بندگان صالح) در بهشت موعود همین قول را داده. پس سعی ما بر اینست که با اعمال صالح، به همچنین منزلتی برسیم.
شنبه 28 دي 1392 - 15:42
عقل وهوش - اصفهان - ایران
زنده باد اسرائیل _ آره بابا پیامبر شما سامری وخدای شما هم همان گوساله سامریه تو کتاب اون هم که حرفی از پیامبری مسیح نیامده اصلا پیامبری تا به حال نبوده این را آقا گاوه خدای سامری و تو گفته که تا به حال پیامبری به اسم مسیح تو لیست پیامبرها نبوده مگر نه
شنبه 28 دي 1392 - 16:58
بت شکن - مونترال - کانادا
فدای آقا - اودنسه - دانمارک---اگر این پاپ برای یک سال می‌رفت ایران و رهبری حوزه را به عهده می‌گرفت فکر نکنم دیگر عضوی برای حوزه باقی‌ می‌ماند چون همه را باید اخراج کند!!تو رو باید چند صباحی بفرستند توی زندان اهواز همون جائی که آقای نوری زاد از اون سرباز بیچاره گفت تا بفهمی حکومت عدل الهی در چه وضی است هر چند ...!!!
شنبه 28 دي 1392 - 17:07
pooyan21 - رم - ایتالیا
ایران عزیز وین اتریش فکر کنم تو از اونهایی هستی‌ که برای اقامت مسیحی‌ شدی خیلی‌ سنگ مسیحو به سینت میزانی‌ جمعش کن بابا
شنبه 28 دي 1392 - 20:04
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
فمینیسم/لندن- سعی کنید که در نوشتن ادب را رعایت و از هوای نفس خود صحبت نکنید. بله، من از نوجوانی با دختر همسایه بدون دیوار که شیرخواره بود زندگی کردم، الان هم قصد ازدواج دارم. چه مشکلی دارد؟ شما که الان دستتان رو شده، سعی دارید که به هر دری بزنید. ولی بی فایده! ضمنا تمام اصول ما مبنا با علم و شریعت است.
شنبه 28 دي 1392 - 21:23
ashori - سن فرانکیسکو - امریکا
زنده باد اسرائل تو نمیدونی نسل جادوگر شما رو ما چیکار کردیم برو دنباله اون جادوگر موسی ا یت که شما آدم کوشا رو آفرید تا آدمهای بیچاریه فلسطین رو تار و مار ک کردیت .حالا برو تو هیفاهی^ء فلسطین حال کن نوبت شما هم میرست
شنبه 28 دي 1392 - 20:43
تورج - لندن - انگلیس
زنده باد اسرائیل - حیفا - اسرائیل زیاد حرص نخور همشون یک کرواسند حالا اگه زیاد ناراحتی بگو عصای موسی رو پیدا کنن بزنند وسط واتیکان تکلیف رو یکسره شه.
شنبه 28 دي 1392 - 22:00
feminism - لندن - انگلستان
فدای آغا - فلسطین - قم _______ من از هوای نفس پیامبرت و فرزندانش صحبت کردم !!!!! بهتر است کمی از احادیث زیر شکمی او و فرزندانش را بخوانی تا شاید که نکبت را حس کنی . بله همین شرع شماست که دستور میدهد پیامبر 57 سالۀ هزار زنه اتان با عایشه کودک 9 ساله همبستر شود !!!!!!! بنازید به شرعی که مبنایش غیر از زیر شکم هیچ چیز دیگری نیست !!!!! وااااااااای به روزگار اون دختر همسایه که از شیرخوارگی در کنارت بوده و بطور قطع تا به اکنون سالم از زیر دستتت عبور نکرده !!!! در کتاب تحریرالوسیلۀ خمینی دجال آمده است کسیکه زوجه اى کمتر از نه سال دارد وطى (آمیزش جنسی) او براى وى جایز نیست چه اینکه زوجه دائمى باشد، و چه منقطع ، و اما سایر کام گیریها از قبیل لمس بشهوت و آغوش گرفتن و تفخیذ (مالیدن آلت جنسی به ران ) اشکال ندارد هر چند شیرخواره باشد … تحریرالوسیله آیت الله خمینی، جلد سوم، ترجمه آیت الله خامنه ای ۱- وطی یعنی آمیزش جنسی ۲- تفخیذ یعنی مالیدن آلت جنسی به ران _____ بناز به این شرع نکبت آور و حال بهم زن بناز. این نشانگر افکار و اذهان مریض و فاسد شماست !!!!!
شنبه 28 دي 1392 - 22:33
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
زنده باد اسرائیل - حیفا - اسرائیل -خجالت بکش بیخود میکنی‌ این گونه نسبت به حضرت عیسی پیامبرِ خداوند اینگونه نظر میدهی‌، در ظاهر با مسیحیان دوستی‌ می‌کنید و چهره اصلی‌ تان این است، بی‌ ترمز هر چه دلتان میخواهد میگویید، نمی‌دانید انتخاب یک نفر به عنوان پیامبر از سوئ خداوند یعنی چه؟ و طرف باید در چه شرایط و سختی‌ها باشد و لحظه ائی به حال خود نه، تمام هم و غمش هدایتِ مردم و رساندن کلام حق به آنها باشد تا امثال شماها در حدِ خودش آنها را اینگونه خطاب کند، واهمه ائی از خدا ندارید!!!!
شنبه 28 دي 1392 - 23:06
irane aziz - وین - اتریش
پویان روم،من معتقدم مذهب فاجعه آمیز‌ترین اختراع بشره،چه اسلام،چه مسیح،چه یهودی،،،،،اما فعلا همه بدبختیهای خودمونو از اسلام می‌دونم،تو تمام زندگیم هم هیچوقت سنگ هیچ مذهبی‌ رو به سینه نزدم،لطفا تهمت نزنید
شنبه 28 دي 1392 - 23:34
irane aziz - وین - اتریش
فدای آقا ،هم بچه بازی انحراف است و هم هم جنس بازی ،اما خوبه بدونی که بچه بازی یه درجه منحرف تره ،اما خوب که قبول کردی که ..در ضمن درسته محمد هرچه خواست کرد،زنای زیبا رو از عقد شوهر در اورد و عقد خودش کرد،اما این ننگ تا آخر دنیا رو پیشونی اسلامه،دینی که فقط کشتن بلده و سکس...
شنبه 28 دي 1392 - 22:04
REZA404 - آلست - بلژیک
آبکش به کفگیر می‌‌گه‌ برو پنج سوراخه این قضیه شما مسلمان‌ها هست که دارین ایراد می‌‌گرین حالا گیریم ۱۰۰ نفر هم این کاره بودن شما نمی‌‌توانید کّل مسیحیت رو زیر سوال ببرین اسلام که خودش کپی از دین یهود هست بیشتر از اینها داخلش گند هست امام‌هاتون که همش یا سر زن بازی مردن و یا با مشروب مسموم شدن از پیغمبر تان هم نگو که از کودک ۶ ساله نگذشت و احکام‌هایتان هم بیشتر یا زیر شکم است و یا کشتن در راه خدا
یکشنبه 29 دي 1392 - 01:31
REZA404 - آلست - بلژیک
زنده باد اسرائیل-تو برو یک بار کتاب تورات خودتان رو بخون بد اگر چیزی فهمیدی بیا نظر بده من بارها تورات رو کلمه به کلمه خواندم و بغیر از نامردی وچرت و پرت از شما‌ها چیز دیگه‌ای نفهمیدم شما پدر خدا رو هم در آوردید دیگه خدا باید چکار می‌‌کرد که شما ایمان بیارین چند بار شما رو هدایت می‌‌کرد ولی‌ شما باز هم می‌‌رفتین گوساله طلا می‌‌پرستیدت آخرش هم میگین ما قوم برگزده خدا هستیم
یکشنبه 29 دي 1392 - 01:19
mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا
قربون یک پاسپورتهای اروپایی بشم که همه رو روحانی کرده. تفلکی ها مجبور بودن کتاب مقدس رو حفظ کنند واسه جواب. ما مسلمونا که حرفی نداریم, قبول هم داریم دین ما از همه بدتره و اصلا دین نیست ولی مسیحیت که دین ببخشش و مهربانی هست چرا؟ عیسی مسیح که گفت اگر یک سیلی به ضورتت زدن شما با نوارش جواب بده چرا انقدر جوش آوردین؟ ازدواج با فرزند خوانده بده یا سکس با بچه خودت؟ اگر قرار به گفنن کثافت کاری باشه که 100% در مسیحیت بیشتره ولی انسان بودن, بهتر بگم ادم خوب بودن ربطی به دین و مذهب نداره. من خودم به شخصه با اینکه مسلمون هستم کتاب مقدس رو چندبار خوندم با اینکه کیس پناهندگیم هم نبوده ولی قرآن رو هیچ وقت نخوندم ولی با این حال یک جز از قرآن برابر هست با کل کتاب مقدس که مثل کتاب داستان کودکان هست.
یکشنبه 29 دي 1392 - 02:17
faranak-montreal - مونترال - کانادا
همه مذهب دروغگو هستن چیزی واسه اثبات ندارن هم خودم هم همسرم مسیحی هستیم ولی ازدواجمون اصلان کلیسا نرفتیم رفتیم دادگاه چون به اندازی کافی مذهب به ما ظلم کرده اصلان هم کریستمس به کلیسا نمیریم فرزندمون را هم بعد از تولد به کلیسا نبردیم
یکشنبه 29 دي 1392 - 06:16
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
فمینیسم - اینی که امام فرمودند، آزار جنسی به طفل نیست. در صورتی که شماها نه تنها آزار جنسی، بلکه از این عمل فیلم‌های مبتذل گرفته و این را، راه منبع درآمد خود قرار دادید. همین چند وقت پیش در کانادا گندش درآمد. دستتون که رو بود، حالا در این سایت هم رو شده. گوش کن: هر چقدر بیشتر بهم بزنی، بوش بیشتر میشه.... والا دفعه باطل بودن مذهبتان را همینجا ثابت میکنم.
یکشنبه 29 دي 1392 - 09:50
واقع بین ایرانی - هامبورگ - المان
تفکر کاتولیک ها یک سویه و سرا پا مخالفت ضمنی با طبیعت و نظام طبیعی خلقت است.چطور ممکن است شما یک موجود زنده و سالم باشید و نمایندگی خدای تبارک و تعالی را هم یدک بکشید اما منکر ازگان طبیعی بدن خود باشید.این پدران روحانی بزرگترین کار روزانه انها بلند کردن یک خودکار است وهیچ گرفتاری دیگرندارد. مردم دیگر کار میکنند 10 در صد درامد را اینها میگیرند و مفت میخورند خب پس از خوردن وخوابیدن جواب ان ارگان مردانگی و زنانگی که امری طبیعی است چه کسی باید بدهد؟ هیچ کس جز خود نماینده الله لذا راحت ترین و اسانترین و بی سرو صدا ترین همخوابگی با همدیگر یا تجاوز بخقوق کوکان معصوم است. خود اینها بهتر میدانند.اگر هوشنگ اینها لج بگیرد هیچ کس قادر بساکت کردن ان نیست جز شیر دادن به هوشنگ.
یکشنبه 29 دي 1392 - 09:50
feminism - لندن - انگلستان
فدای آغا - فلسطین - قم --------- گور به گور شد اون امامت !!! تو اگر تازه با یک گونی گردو به این سایت رسیدی و از عقاید و افکار کاربران قدیمی تر هیچ نمیدانی بهتر است که برای همیشه خاموش شود. من سالهاست که در این سایت فعالم و کاربران قدیمی تر مرا میشناسند. من نه تنها اسلام نکبتی بلکه هر دین دیگری را رد میکنم ولی آنچه که در اسلام ناب محمدی آشکار است ، عزا گرفتن این دین برای زیر شکم نرینه های چون پیروانش میباشد !!!!! دست شوم و افکار نکبت بار خودت رو شد شیخک ، از قرار از شیر خوارگان و طفلان اقوام و فامیل هایتان هم چشم پوشی نکردی که با افتخار از امام بچه بازت دفاع میکنی. همان که گفتم حتی حیوانات درنده خو و وحشی صفت از شما نیکوتر و زیبا اندیش تر هستند. گرچه فهم و درک این مسائل برایت بسیار سخت و جان گیر است.
یکشنبه 29 دي 1392 - 13:31
shana - خ - ایران
خاک تو سر اونایی که سنگ مذهب رو به سینه می زنند و خوش به حال اونایی که نون مذهب رو می خورند.حیف عقل و سواد
یکشنبه 29 دي 1392 - 18:40
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
فمینیسم - فکر کنم هر موقع شما کامنت میزاری، ادمینها باید برای سانسور کردن کامنتات اضافه کاری کنند. چون مشخصه که دست به فحشت خوبه. ضمنا عقاید شما را متوجه شدن ربطی به جدید یا قدیمی بودن نداره. شخصیت هر کسی در ادب او است. حالا مزیت اینکه، شما را همه می‌شناسند، در چه میبینی!
یکشنبه 29 دي 1392 - 19:05
feminism - لندن - انگلستان
فدای آغا ------ مطمئن باش که تا به اکنون هر کامنتی را که من برای شما نوشتم سانسور نکرده اند و قبل از اینکه شما این مطالب را بخوانی دست اندر کاران سایت آن را مرور کرده سپس درج میکنند. نتیجتأ اگر سخنان من در مورد سانسور کامنتهای من به شما خلاف واقع میباشد؛ عزیزان سایت حتما گوشزد خواهند کرد. ضمنأ من هرگز نگفتم و نخواهم گفت که شناسایی من توسط دیگرکاربران قدیمی مزیت دارد ولی حداقل این را می دانند که من هیچ دینی را دنبال نمیکنم. بنابر این اون بی وجدانهای مسیحی/ مسلمان/ کاتولیک که از وجود نوزاد شیرخوار و کودکان بی پناه و بی زبان سوء استفادۀ جنسی میکنند باید که تا زمانی که زنده هستند بدون آب و غذاء در حبس نگهداری شوند تا سقط شوند !!! همین.
یکشنبه 29 دي 1392 - 22:16
davood63 - تهران - ایران
زنده باد خدا و فقط خدا (این هم نظر من)
دوشنبه 30 دي 1392 - 13:29
نظر شما چیست؟