عراقچی از «پیشرفت‌ خوب» در مذاکرات اتمی ژنو خبر داد

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید برخی مسائل پیرامون اجرای توافقنامه هسته‌ای ژنو هنوز باقی مانده و باید در سطح سیاسی حل شود.

عباس عراقچی، مسئول مذاکرات هسته‌ای ایران، آخرین نشست کارشناسان اتمی ایران و گروه ۱+۵ را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت که در جریان این مذاکرات «پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است».

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، صبح سه‌شنبه، ۱۰ دی، ساعاتی پس از پایان این مذاکرات، گفت‌وگویی با آقای عراقچی انجام داده است که در آن تاکید می‌شود، کارشناسان وظیفه‌ای را که به آنان محول شده بود انجام داده‌اند و اکنون نوبت تصمیم‌گیری مقامات سیاسی است.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران اظهار داشت: «کارشناسان گزارش خود را به معاونان و مدیران سیاسی ارائه خواهند کرد، چرا که برخی مسائل هنوز باقی مانده و باید در سطح سیاسی حل شود.»

به گفته آقای عراقچی، احتمال زیادی می‌رود که هفته آینده جلسه‌ای میان او و هلگا اشمیت، معاون نماینده گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای با ایران، برگزار شود.

این سومین دور مذاکراتی بود که پس از توافق‌نامه هسته‌ای ژنو میان کارشناسان ایران و قدرت‌های جهانی برگزار شد، اما برخلاف دور پیشین که طبق اظهارات نمایندگان ایران، دشواری‌هایی در روند کار ایجاد شده بود، این بار به نظر می‌رسد که نتیجه مذاکرات رضایت‌بخش بوده است.

موضوع این مذاکرات، دستیابی به راهکارهایی برای اجرای توافق‌نامه هسته‌ای ژنو است که اکنون عباس عراقچی می‌گوید، کارشناسان ایرانی توانسته‌اند جزئیات اجرای توافق‌نامه را تببین کنند و گزارش خود را به مدیران سیاسی ارائه دهند.

ساعتی پیش از انتشار اظهارات آقای عراقچی، سخنان یکی از اعضای هیئت کارشناسی ایران در خبرگزاری جمهوری اسلامی بازتاب یافته بود که تاکید می‌کرد مذاکرات در سطح کارشناسان دیگر پایان یافته و حال باید نتیجه آن جهت تایید و تصمیم‌گیری نهایی به مقامات سیاسی ارائه شود.

ایران در روزهای اخیر گفت‌وگوهای مستقیمی را با ایالات متحده درباره پرونده هسته‌ای خود آغاز کرده است که در مناسبات سیاسی دو کشور پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران کم‌سابقه است.

آمریکا تحریم‌های یک‌جانبه سنگینی را علیه ایران وضع کرده که تهران می‌گوید همین تحریم‌ها دلیل گفت‌وگوهای مستقیم با واشینگتن است.

+34
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.