تاکید معاون وزیر ارشاد بر وجود فهرست سیاه نویسندگان در دولت احمدی‌نژاد

عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، با تائید وجود فهرست سیاه برای نویسندگان در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد،  گفته است رییس دولت یازدهم پیگیر بحث نویسندگان «ممنوع‌القلم» است.

عباس صالحی در گفت و گویی با روزنامه ایران که در روز یکشنبه هشتم دیماه منتشر شده،  درباره محدودیت‌ها در فعالیت نویسندگان در دولت محمود احمدی‌نژاد گفته است: «برخی از نویسنده‌ها در دوره قبل اعلام شده بود که کارشان منتشر نشود. ممکن است که این دستور به شکل کتبی و بخشنامه‌ای ابلاغ نشده باشد اما به صورت شفاهی ابلاغ و اعمال می‌شد.»

معاون فرهنگی وزیر ارشاد اسلامی ایران تصریح کرده بود:«در ۸ سال گذشته، به‌ویژه در چهار سال آخر این اتفاق افتاده و ملموس هم بوده است.»

به گفته آقای صالحی «پیگیری بحث نویسنده‌های ممنوع القلم خواسته‌ای است که رئیس جمهوری به دنبال بررسی آن هستند.»

موضوع فهرست نویسندگانی که در دوران محمود احمدی نژاد آثارشان اجازه انتشار نداشته پیشتر در گزارش صد روزه حسن روحانی، رییس دولت یازدهم مطرح شد. وی در پنجم اذرماه سال جاری در گزارش عملکرد صد روزه دولتش گفته بود که « ما نویسندگان ممنوع‌القلم را به نویسندگان سریع‌القلم تبدیل کرده‌ایم.»  

در واکنش به اظهارات حسن روحانی در خصوص نویسندگان «ممنوع القلم»، وزیر ارشاد دولت محمود احمدی نژاد با رد این موضوع، سخن گفتن از نویسندگان «ممنوع القلم» را «جفا» در حق نظام جمهوری اسلامی دانسته بود.

ناشران تعلیقی و فهرست نویسندگان

عباس صالحی همچنن گفته است:««در حیطه ناشران تعلیقی مجموعه اسامی محدودتری وجود داشت، اما در بحث ممنوع‌القلم‌ها تعداد بیشتری در فهرست به قولی سیاه قرار داشتند. با وجود این، هر دوی این اتفاقات بدون هیچ سند کتبی و رسمی رخ می‌دادند. اگر شما در بازار نشر جستجویی داشته باشید؛ خواهید دید که در چند سال گذشته آثاری که مجوز داشتند و محتوای آنها هم مشکلی نداشت، امکان چاپ نداشتند.»

علی جنتی،‌ وزیر ارشاد ایران، نیز پیشتر در دوازدهم آذرماه از وجود فهرست سیاه ناشران و نویسندگان در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد انتقاد کرده بود.

وزیر ارشاد گفته بود که فهرست ۵۰ ناشر را  در اختیار دارد که به آنها گفته شده حق عرضه کتاب در نمایشگاه بین‌المللی را ندارند.

وی با ذکر اینکه «چاپ آثار جمع کثیری از نویسندگان ممنوع بوده» گفت: «کافی بوده که اسم یک نویسنده روی جلد کتاب باشد تا کتاب به محاق بیفتد.»

علی جنتی  در خصوص بلاتکلیفی این کتاب‌ها و یا وجود آنها در «لیست سیاه» اضافه کرد: «حدود ۴۰۰ عنوان کتاب بدون مجوز در ارشاد بود که بعضی از آنها کاملا رد شده بودند و برخی بلاتکلیف بودند فقط به این خاطر که توسط ناشرانی در لیست سیاه قرار داشتند منتشر شده بودند.»

+15
رأی دهید
-1

hassan5 - تهران - ایران
دزدی های سه هزار میلیارد تومانی سابق ودزدی 87 هزار میلیارد یورویی جدید بدون شکستن قلم ها امکان ندارد. احمدینژاد از ابتدای ریاست جمهوریش با بستن سازمان برنامه و بودجه مسیر دزدی هایش را معلوم کرده بود.
دوشنبه 9 دي 1392 - 11:42
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
نوش دارو پس از قتل و غارت و توهین و ذلت ............... به درد عمه تون می خوره
دوشنبه 9 دي 1392 - 13:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.