سیاستمدار کشته شده لبنانی به روحانی: از لبنان حمایت کنید

آقای شطح روز جمعه کشته شد

محمد شطح، سیاستمدار کشته شده لبنانی در نامه‌ای از رئیس جمهوری ایران خواست تا نه از حزب‌الله لبنان که از کل کشور لبنان حمایت کند.

آقای شطح که پیشتر سابقه وزارت، سفارت و مشاورت نخست وزیران عضو گروه ۱۴ مارس را در کارنامه‌اش داشت، می‌خواست این نامه را برای امضا پیش نمایندگان مجلس لبنان ببرد که مرگ مهلت این کار را به او نداد.

او روز جمعه و در جریان انفجاری عظیم کشته شد.

نامه آقای شطح به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در روزنامه کلیک وال استریت ژورنال چاپ آمریکا، منتشر شده است.

در این نامه بلندبالا آقای شطح درباره مشکلات امنیتی لبنان از درون و بیرون مرزهایش نوشته است. از شکل‌گیری حزب‌الله لبنان توسط "سپاه پاسداران ایران" نوشته و اینکه حمایت ایران از این گروه شبه نظامی با "حاکمیت ملی" کشورش در تضاد است.

او در نامه خود به توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت بزرگ جهانی اشاره کرده و از عزم ایران برای برقراری رابطه‌ای بهتر با جهان. با توجه به اینها آقای شطح تقاضاهای خود از رئیس جمهوری ایران را بیان کرده است.

از آن جمله این است که ایران و دیگر کشورهای جهان به جایگاه "بی‌طرفی" لبنان در جنگ داخلی سوریه احترام بگذارند.انفجار مهیبی باعث کشته شدن محمد شطح شددر این نامه، حزب‌الله لبنان به مشارکت در جنگ داخلی سوریه محکوم شده است. نویسنده نامه همچنین از قول هم فکرانش در گروه ۱۴ مارس نوشته که آنها همراه مردم سوریه هستند.

برخی از کشورهای غربی و فعالان سوری، حزب‌الله لبنان را به حمایت از دولت سوریه و همدستی با آنها در سرکوب مخالفت‌ها متهم می‌کنند.

او از ایران خواسته تا مسلح کردن "نیروهای درگیر در سوریه از جمله حزب‌الله" را متوقف کند.

آقای شطح در نامه خود از رئیس جمهوری ایران خواسته تا به برقراری آتش بس دائمی بین کشورش و اسرائیل کمک کند.

او نوشته که در چهار دهه گذشته کشورش نه بر تمام خاکش کنترل داشته و نه تمام سلاح‌هایی که در این کشور بوده در اختیار دولت بوده است. او اشاره کرده که اینها ابتدایی‌ترین خواسته های یک کشور برای داشتن استقلال است.

آقای شطح از قول امضاکنندگان احتمالی نامه نوشته که در نظر آنها فلسطینی‌ها هم می‌توانند مستقل باشند همان طور که ایران و لبنان باید مستقل باشند.

محمد شطح، اقتصاددان و از مشاوران سعد حریری و فوآد سینیوره، نخست وزیران پیشین لبنان صبح روز جمعه ۶ دی (۲۷ دسامبر) بر اثر انفجار شدیدی در مرکز بیروت کشته شد.

آقای شطح، وزیر اقتصاد سابق، از مشاوران آقای حریری رئیس جریان موسوم به "المستقبل" بود. این جریان تشکل‌ مخالف روابط نزدیک لبنان و سوریه محسوب می‌شود.

حامیان آقای شطح، سوریه و حزب‌الله را در پس پرده این انفجار می‌دانند.

+15
رأی دهید
-2

hassan5 - تهران - ایران
چون اقای شطح بیشتر از کوپنش حرف زده بود مرحوم سعید امامی مسیله را حل کرد
دوشنبه 9 دي 1392 - 12:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.