معاون وزیر خارجه ایران: در حال گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا هستیم

دو روز پس از آنکه علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، خواستار «مذاکره جداگانه» ایران با همه کشورهای ۱+۵ شد، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، تصریح کرد که ایران و آمریکا درباره پرونده هسته‌ای تهران «در حال مذاکره مستقیم» هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای عراقچی روز یکشنبه، هشتم دی، گفت که «ما در حال این مذاکره هستیم و در حاشیه تمامی مذاکرات با ۱+۵ که در دوره اخیر انجام شد مذاکره مستقیم با هر شش کشور از جمله آمریکا در دستور کار بود.»

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد که «این موضوع گفته شده و آن را پنهان نکردیم. هم در نیویورک، هم در ژنو و هم در وین و هم در جلسات کارشناسی این نشست‌ها انجام شده و مذاکرات مستقیم جدی دوجانبه با آمریکایی‌ها داشتیم.»

عباس عراقچی، درباره دلیل انجام این گفت‌وگوها گفت: «بسیاری از تحریم‌هایی که باید برداشته شود، تحریم‌های یکجانبه‌ای است که از جانب آمریکا انجام شده بنابراین گفت‌وگوها بیش‌تر باید با آن‌ها صورت بگیرد و این گفت‌وگوها را پنهان نکردیم و ادامه پیدا خواهد کرد.»

با وجود این، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران تاکید کرد که این مذاکرات «صرفا در موضوع هسته‌ای» است.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، هفته پیش در تلویزیون ایران، با اشاره به گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی با ۱+۵ گفت: «ما باید با کشورهای مختلف به صورت جداگانه صحبت کنیم زیرا هر کدام از این کشورها خصوصیت و منافع خاص خودشان را دارند.»

به گفته آقای ولایتی که در دولت‌های میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی، ۱۶ سال وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی بود، ایران «اگر با تک تک این شش کشور به اقتضاء تعامل» و «مذاکره دو به دو» نداشته باشد، از «روش درستی» استفاده نکرده است.

روابط میان ایران و آمریکا پس از انقلاب بهمن ۵۷ و سپس حمله دانشجویان مسلمان پیرو خط امام به سفارت آمریکا در تهران، اشغال این سفارت و گروگانگیری پرسنل و دیپلمات‌های آن، قطع شد و از آن هنگام تاکنون به جز مواردی معدود و کوتاه مدت، هیچ مذاکره رسمی میان دو طرف انجام نشده بود.

 علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی نوروز ۱۳۹۲ خود گفته بود که اگرچه به مذاکره با آمریکا خوشبین نیست اما مخالفتی هم با آن ندارد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که مذاکرات کارشناسی میان نمایندگان ایران و ۱+۵ از فردا (دوشنبه) در ژنو سوییس از سر گرفته خواهد شد و این مذاکرات «یک روزه» خواهد بود.

ایرنا، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی نیز گزارش داده که حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، به عنوان رییس تیم مذاکرات کارشناسی ایران به ژنو رفته تا این گفت‌وگوها را مدیریت کند.

دور پیشین مذاکرات کارشناسی ایران و شش قدرت جهانی که در وین برگزار شد٬ ۲۲ آذرماه و به دنبال گسترش فهرست تحریمی علیه ایران از سوی آمریکا متوقف شد. هیات ایرانی اعلام کرد که می‌خواهد با مراکز تصمیم‌گیری در تهران مشورت کند.

با این‌حال یک دیپلمات غربی که در این مذاکرات حضور دارد ۲۸ آذرماه به خبرگزاری رویترز گفت که در مذاکرات کارشناسی وین پیشرفت‌هایی صورت گرفته است و امکان پیشروی سریع وجود دارد.

اما عباس عراقچی گفته که «کار به کندی جلو می‌رود».

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران توضیح داده است: «ممکن است ۱+۵ در بعضی موارد بعضی از زیاده‌خواهی‌ها را سعی کنند به اسم تفسیر از متن وارد کنند. برخی چیزهایی که نتوانستند در مذاکرات بگیرند سعی می‌کنند به اسم تفسیر از متن وارد کنند و ساز و کار اجرایی برای آن ایجاد کنند. چندین مورد داشته‌ایم که غفلت شده و نتوانسته‌اند بعضی از موضوعات را تدوین کنند و انتظار دارند در این مرحله آن را به دست بیاورند. در این مذاکرات این موارد را روشن می‌کنیم؛ بنابراین کار به کندی جلو می‌رود. سوءتفاهم‌هایی هم درباره نحوه تفسیر از برخی مفاد توافق وجود دارد.»

بلافاصله پس از توافق ژنو میان ایران و نمایندگان ۱+۵، مقام‌های ایرانی و آمریکایی سخنان متناقضی درباره حق غنی‌سازی ایران در این سند بیان کردند.

ایران معتقد است که حق غنی‌سازی اورانیوم در داخل خاک خود، هم در توافق‌نامه با ۱+۵ و هم در پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی به رسمیت شناخته شده اما دولت آمریکا با این مسئله مخالف است.

+49
رأی دهید
-3

hossein+87 - ایران - ایران
کلکشو بکنین دیگه بابا. سهم اورانیوم من رو هم بیخیال شید.نخواستیم. فقط زود این جنگولک بازیا رو تموم کن عراقچی.
یکشنبه 8 دي 1392 - 20:14
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
اخه جرا از امام زمانتون که تو جاه جمکران قایم شده کمک نمیطلبید .احمدی نجاد که میکفت این کشور امام زمانه بس جرا به باجه خواری امریکا رو اوردین؟بس از 34سال تمسخر مردم امروز متوجه شدید که سیاستتون نا درست بوده ؟ای لعنت بر هرجی اخونده که مثل بختک افتاده رو ایران و تمام ثروت معنوی و مادی و فرهنکی ملت رو به تاراج بردن
یکشنبه 8 دي 1392 - 21:15
omidvaran - نورکل - امریکا
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی-- تو درپشت مسائل سیاسی و مملکتی عملا جنگ شیعه سنی را پیش میبری و حرفات نشون میده که ازارباب های سعودی وعربهای بی تمدن لجوج حمایت میکنی - بهتر ه سرت تو اخور همون عربا ی سوسمار خور باشه وبکارایی که بهت مربوط نیست دخالت نکنی
دوشنبه 9 دي 1392 - 06:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.