طرح غنی‌سازی ۶۰ درصدی برای کشتی‌های هسته‌ای در مجلس ایران

شماری از نمایندگان مجلس ایران طرحی تهیه کرده‌اند که مطابق آن دولت ملزم می‌شود سطح غنی‌سازی اورانیوم را به ۶۰ درصد و در صورت نیاز بالاتر افزایش دهد.

اجرای این طرح به تشدید تحریم‌ها علیه ایران و یا "نادیده گرفتن حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران" مشروط شده است. وبسایت خانه ملت، وابسته به مجلس، می‌گوید ٢٠٠ نماینده این طرح را امضا کرده‌اند.

این نمایندگان می‌گویند با توجه به حجم بالای تجارت دریایی، صادرات نفت ایران از راه‌های آبی و کاربرد سوخت هسته‌ای در کشتی‌ها و زیردریایی‌های قاره‌پیما، ایران به غنی‌سازی ۶۰درصد اورانیوم نیاز دارد.

به گزارش رسانه‌های ایران عباس عراقچی، دیپلمات ارشد و از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران، درباره این طرح گفته است: "هر چه توسط مجلس تصویب شود برای ما لازم الاجرا است و طبعا ناچار به اجرا هستیم."

حسین سبحانی‌نیا، عضو هیات رئیسه مجلس، پیش از این گفته بود ایران به غنی‌سازی ۶۰درصدی نیازی ندارد و "تصویب و تهیه این طرح بهانه‌ای به دست طرف مقابل می‌دهد."

طرح الزام دولت به غنی‌سازی ۶۰درصدی در حالی در مجلس ایران مطرح می‌شود که بنا است ایران مطابق توافقی شش ماهه فعالیت‌های غنی‌سازی خود را محدود کند. بنا به توافق ژنو ایران و کشورهای ١+۵ ذخایر اورانیوم ٢٠درصدی ایران "خنثی" می‌شود و حجم اورانیوم غنی‌شده در سطح ۵درصد نیز در میزان مشخصی محدود می‌ماند.

نمایندگان ارائه کننده طرح غنی‌سازی ۶۰درصدی می‌گویند با توجه به تحریم‌هایی که تجارت خارجی و حمل و نقل دریایی را برای ایران دشوار کرده‌اند، ایران ناچار به استفاده از کشتی‌های ساخت داخل است که ظرفیت بالایی داشته و مسافت‌های طولانی را بدون سوخت‌گیری بپیمایند.

آنان همچنین در طرح خود نوشته‌اند: "با توجه به محدودیت منابع سوخت‌های فسیلی و همچنین تولید حجم بسیار بالایی از ماده سولفور در نتیجه استفاده کشتی‌ها از سوخت فسیلی، حرکت به سمت استفاده از سوخت‌های پاک مانند سوخت هسته‌ای ضروری است."

مطابق این طرح دولت موظف شده که غنی‌سازی اورانیوم را به ۶۰درصد و در صورت لزوم به بیش از آن افزایش دهد.

توسعه فعالیت‌های هسته‌ای در تاسیسات فردو و نظنز و تکمیل تاسیسات آب سنگین اراک بخش‌های دیگر این طرح هستند. بنا به توافق ژنو فعالیت این تاسیسات باید محدود شود.

+31
رأی دهید
-10

کبالت3 - کرج - ایران
یعنی شکر خدا از اسباب درشکه یونجه اش رو که بکاریم باقی میمونه اسب و درشکه دیگه همچی حله ما هم صاحب درشکه ایم کبلائی.
یکشنبه 8 دي 1392 - 19:37
marg bar doshman - لندن - انگلستان
درود بر جمهوری با اقتدار اسلامی ایران
یکشنبه 8 دي 1392 - 21:55
compatriot - تورنتو - کانادا
کاش احمد شاه ( دامت افاضاتو ) زنده بود که مجلس گوسفندی را به ..میبست! آخه شما کشتی‌های هسته‌ای تون کجا بود ؟! در حال حاضر ملت به غذا و دارو نیاز داره. شما با گرفتن هدایای میلیاردی ( رشوه ) جاتون گرم و نرمه. نشستین اونجا ز‌ر یا مفت می‌زنید!
یکشنبه 8 دي 1392 - 19:59
biparva-jan - تهران - ایران
انجام و یا عدم انجام این طرح مشروط به اقدامات امریکا است. و برای این وضع شده که اقدام احتمالی کنگره امریکا در نقض قرارداد ژنو و وضع تحریم های جدید علیه ایران برای انها هم از نظر سیاسی هزینه بر باشه. به این ترتیب میشه گفت این طرح در جهت حفاظت از انچه که در ژنو حاصل شده وضع شده و باید از ان حمایت کرد.
دوشنبه 9 دي 1392 - 06:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.