معاون وزارت خارجه: در جریان اعتراضات ۸۸ تا ۱۰۰ هزار نفر ایران را ترک کردند

حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی.

حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با یک روزنامه چاپ تهران گفته است که  در جریان اعتراضات سال ۸۸ بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر ایران را ترک کردند.

آقای قشقاوی درباره شمار ایرانیانی که در جریان اعتراضات سال ۸۸ از ایران خارج شدند به شماره روز هشتم دی ماه روزنامه «شرق» گفته است: «اگر در یک، دو، سه ماه اوج حوادث میزان مهاجرت افزایش یافته بود، تا آخر این‌طور نماند، یک عده رفتند و ماندند، ۵۰ یا حداکثر ۱۰۰هزارنفر بودند، بیشتر از این هم نبودند، برخی بعد از چند ماه برگشتند».

معاون وزارت خارجه ایران تاکید کرده است که «از مجموع پنج‌میلیون ایرانی مقیم خارج، این آمار ۵۰ یا ۱۰۰هزار نفر مگر چقدر زیاد است» و «حتی اگر بپذیریم موج، موج جریانات سیاسی بود، این تعداد نسبت به کلیت آمار ایرانیان در خارج از کشور، آمار بالایی نیست که از لحاظ آماری قابل اعتنا باشد. حالا ممکن است یکی بگوید که یک‌نفر هم نباید از کشور خارج شود این حرف دوم است و به تعبیر سیاسی ماجرا برمی‌گردد».

حسن قشقاوی همچنین گفته است: «در طول ده پازده سال اخیر، روند ورود هموطنان بیشتر از خروج بوده، منتها تاکید می‌کنم در همه این پانرده سال این طور نبوده، ممکن بود در یک مقطعی میزان مهاجرت بیشتر شود».
حشن قشقاوی از راه‌اندازی «ایمیل مشکل‌گشا» برای پاسخگویی به استعلام ایرانیان مقیم خارج درباره «وجود یا عدم وجود پرونده و شکایت» در ایران خبر داده و گفته است که از طریق این ایمیل اگر کسی برای ورود و خروج از ایران نگرانی دارد «می‌تواند از ما استعلام کند، ما از نهادهای ذی‌ربط استعلام می‌کنیم و آنها حرف درست را به ما می‌زنند. کسی به‌ دنبال تله‌گذاری نیست. مواردی بوده که ما به درخواست‌کننده گفتیم، شما پرونده قضایی دارید، اگر به ایران بیایید دچار گرفتاری می‌شوید، اختیار با خودتان است که بیایید یا خیر».
اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که به معرفی محمود احمدی‌نژاد به عنوان رییس جمهوری منتهی شد، با اعتراض‌های گسترده‌ای روبرو شد که سرکوب نهادهای امنیتی و انتظامی را به دنبال داشت.

در جریان اعتراض ها هزاران نفر بازداشت و دهها نفر نیز کشته شدند. همزمان شمار زیادی از افرادی که نگران تعقیب قضایی خود به دلیل شرکت در راهپمیایی های اعتراضی بودند به کشورهای دیگر گریختند که بیشترین تجمع آنها در ترکیه و مالزی بود.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با روزنامه شرق، ضمن اشاره به برنامه‌های دولت حسن روحانی برای «تسهیل بازگشت یا رفت و آمد ایرانیان مقیم خارج»، گفته است: «ما اصراری نداریم که همه به داخل کشور برگردند. چون معقول هم نیست. چراکه یکسری ازدواج کرده‌اند و شغل دارند یا در حال تحصیل هستند. ممکن است منافع ملی ما در این باشد که آنها در خارج از کشور باشند اما مهم این است که ایرانی باشند و ایرانی فکر کنند و هر کجا که هستند منافع ملی را تعقیب کنند».

وی از راه اندازی «ایمیل مشکل‌گشا» برای پاسخگویی به استعلام ایرانیان مقیم خارج درباره «وجود یا عدم وجود پرونده و شکایت» در ایران خبر داده و گفته است که از طریق این ایمیل اگر کسی برای ورود و خروج از ایران نگرانی دارد «می‌تواند از ما استعلام کند، ما از نهادهای ذی‌ربط استعلام می‌کنیم و آنها حرف درست را به ما می‌زنند. کسی به‌ دنبال تله‌گذاری نیست. مواردی بوده که ما به درخواست‌کننده گفتیم، شما پرونده قضایی دارید، اگر به ایران بیایید دچار گرفتاری می‌شوید، اختیار با خودتان است که بیایید یا خیر».

حسن قشقاوی درباره اعتبار پاسخ وزارت خارجه به استعلام ایرانیان مقیم دیگر کشورها، گفته است: «ما به افراد دروغ نمی‌گوییم چون اگر در یک مورد هم دروغ بگوییم اعتبار وزارت‌خارجه زیر سوال می‌رود» اما درباره ایرانیانی که «شاکی خصوصی یا مدعی‌العموم» برای آنها پرونده تشکیل داده‌اند «هر فردی که پرونده دارد، شامل تعقیب قضایی می‌شود. ما چیزی به‌عنوان ممنوع‌الورود در قانون کیفری نداریم، اما اگر فرد مجرم یا متهم عمل مجرمانه‌ای انجام داده باشد، معلوم است که وقتی نهادهای ذی‌ربط به او دسترسی پیدا کنند، مثل داخل کشور مورد تعقیب قضایی قرار می‌گیرد».

معاون وزارت خارجه همچنین گفته است که «در مورد بازگشت این گروه از ایرانیان، ما همواره حرف قانونی می‌زنیم و می‌گوییم هر هموطنی که در داخل یا خارج تحت تعقیب قضایی و دارای پرونده قضایی است باید در نوبت رسیدگی باشد. در داخل یا خارج‌بودنش هیچ فرقی ندارد. غیر از مواردی که تحت تعقیب قضایی‌ هستند و دارای پرونده قضایی هستند، بقیه همه آزادند که به سرزمین مادری رفت‌وآمد داشته باشند».

+56
رأی دهید
-15

بت شکن - مونترال - کانادا
این هم از معماران دولت تدبیر و امید که هنوز نمی‌فهمند و نمیخواهند بفهمند که از این تعداد گریخته یکیشون دله دزد و اراذل و اوباش و بسیجی‌ و سپاهی و حتی بازاری نبودند، و همه دانشجو و تحصیل کرده هایی بودند که میتوانستند برای مملکت افتخار باشند غافل از این که اجانب تدبیر و امید بهتری برایشان مهندسی‌ می‌کند!!شما ۴ تا نوحه خوآن بی سواد و اراذل و اوباش اطرافش را حفظ کنید چون آن‌ها بیشتر به دردتان میخورند تا آن گریخته گان!!!رئیس جمهور منتسب رهبری در طول آن ۸ سال هم سرمایه‌های معنوی مملکت را و هم سرمایه‌های مادّی کشور را از طریق مرتضوی‌ها و ضراب‌ها و زنجانی‌ها و خاوری‌ها به باد داد!!
یکشنبه 8 دي 1392 - 11:40
تن‌ تن‌ و میلو - دویسبورگ - آلمان
مواردی بوده که ما به درخواست‌کننده گفتیم، شما پرونده قضایی دارید، اگر به ایران بیایید دچار گرفتاری می‌شوید، اختیار با خودتان است که بیایید یا خیر».!!! ‌ای مردم جو زده خمار الود ، از این لحن تندم از همه معذرت میخواهم، اما حتی در حد مردم اهل کوبا و کره شمالی در تبیعد هم نیستید که ۵۰ ساله که با همه سختی‌ها و دلتنگی‌ها همچنان در غربت به زندگی‌ ادامه میدهند و حاضر به ننگ و خود را تحقیر کردن نیستند!!!
یکشنبه 8 دي 1392 - 12:02
compatriot - تورنتو - کانادا
«ایمیل مشکل‌گشا» ؟؟؟!!! انشا‌الله مشکل با چند کیلو آجیل مشگل گشا حل میشه!!! :)
یکشنبه 8 دي 1392 - 13:54
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
جنایت کاران وحشی صفت .قابل توجه کسانی که نادانسه من را وابسطه به مزدوران ربط میدهند.خطر در دیدکاهای من هست یا در این اخوندان کرک صفت که بین اقوام ایرانی را تفرقه انداخته اند و ترس از این است که هنکام فرار این خاینان از کشور خطر تجزیه طلبی افزایش یابد جون این روافض تمامی اقوام و مذاهب و فرهنکهای متفاوت ایرانیان را به جان هم انداخته اند ولی باز هم هرجه من بکویم یا دیکران بکویند تاثیری بر ذهن کند برخی خارج نشینان و یا مردم داخل کشور که در جهت منافع اخوندان حرکت میکنند ندارد
یکشنبه 8 دي 1392 - 13:24
بهرام2012 - تهران - ایران
قسمت اول از سه قسمت= افاضات این دلقک پیشینه دار رژیم امام زمانی مبنی بر ما چیزی به‌عنوان ممنوع‌الورود در قانون کیفری نداریم ویا غیر از مواردی که تحت تعقیب قضایی‌ هستند و دارای پرونده قضایی هستند، بقیه همه آزادند که به سرزمین مادری رفت‌وآمد داشته باشند و...... که صد در صد دروغ بزرگ و دغلکاری خاص رژیم است. سربازان امام زمانتان در داخل کشور فردی را به اتهامی دروغین و سیاسی دستگیر میکنند ، در مسلخ اوین شکنجه میکنند، بعد در به اصطلاح دادگاه هم او را به جرم ناکرده محکوم میکنند.....
یکشنبه 8 دي 1392 - 14:50
بهرام2012 - تهران - ایران
قسمت دوم از سه قسمت= .......و قاضی بی شرف و بی وچدان و دادگاه انقلاب هم در حکم صادره مدعی میشود مجرم بودن متهم احراز شد در خاتمه او را به مقداری که بازجوهای امام زمانی معین کرده اند که از اعدام تا تبرئه را شامل میشود محکوم میکنید......اما اگر محکومیت خفیف بدهید هم انتظار دارید تحت فشارهای سربازان امام زمانی به جاسوسی علیه سایر هموطنانش بپردازد و در جنایات شماها سهیم شود....اگر یر باز بزند هم برغم قطعی شدن و اجرائی شدن و اتمام مدت حکم قطعی شده سربازان امام زمانی بی دین و بی ایمان
یکشنبه 8 دي 1392 - 14:50
بهرام2012 - تهران - ایران
قسمت سوم از سه قسمت= او را دوباره به همان اتهام دستگیر شده و حکم کشیده میگیرند و روانه اوین میکنند و اینبار قاضی بی شرافت و بی ایمان دادگاه انقلاب حکمی سنگینتر برایش انشا میکند......او را آ«قدر آزار و اذیت میمنید و آ«قدر تحقیر و توهین نثار او و خانواده اش میکنید تا همه زندگیش درهم بریزد و نابود شود ویا مزدوری شماها را برای نجات خود و عزیزانش قبول کند.....و این است دقیقا اسلام شما و رافت اسلامی شماها......حال انتظار دارید هموطنی که توانسته با هزار بدبختی از چنگال خونین شماها برهد و به خارج پناه ببرد.....با این ادعاهای مضحک امام زمانی شماها فریب بخورد و بازگردد؟؟؟ هیهات بر بلاهت شما....
یکشنبه 8 دي 1392 - 14:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.