نطق جنجالی علی مطهری در مجلس ایران در مورد اعتراضات ۸۸

آقای مطهری در نطق امروز خود راهپیمایی روز ۹ دی سال ۱۳۸۸ را یک راهپیمایی خودجوش و در دفاع از اصل جمهوری اسلامی توصیف و از آن تجلیل کرد

علی مطهری، نماینده مجلس ایران با انتقاد از حصر خانگی رهبران جنبش اعتراضی و صدور "احکام سختگیرانه" علیه زندانیان سیاسی سال ۱۳۸۸، خواهان محاکمه همزمان محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی شد.

آقای مطهری امروز یکشنبه ۸ دی (۲۹ دسامبر) در نطق میان دستور در جلسه علنی مجلس ایران گفت: "تا زمانی که یک طرف قضیه حق سخن گفتن و دفاع از خود را نداشته باشد و طرف دیگر هر چه می خواهد اتهام بزند و تحلیل کند، این بحران حل نخواهد شد".

او حصر خانگی رهبران معترضان بدون محاکمه را عملی غیرقانونی و غیرشرعی خواند.

گروهی از نمایندگان محافظه کار مجلس به نطق آقای مطهری اعتراض کردند و محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس گفت که در مورد معترضان و رهبران آنها "حداکثر رأفت اسلامی" اعمال شده است.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، رهبران اعتراضات انتخاباتی ایران از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ و در پی صدور فراخوان راهپیمایی اعتراضی ۲۵ بهمن آن سال در حبس خانگی به سر می برند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری امسال از حصر خانگی این رهبران انتقاد کرده و گفته بود که برای رفع حصر آنها تلاش خواهد کرد.

اخیرا بعضی چهره های محافظه کار نزدیک به رهبر ایران بر  شدت حملات لفظی خود علیه آقایان موسوی و کروبی افزوده اند.

خبرگزاری فارس نوشته است که گروهی از نمایندگان مجلس پس از نطق امروز آقای مطهری، در صحن مجلس شعار "مرگ بر فتنه گر" دادند.


انتقاد از قوه قضائیه

آقای مطهری در نطق امروز خود از عملکرد قوه قضائیه در برخورد با اعتراضات سال ۱۳۸۸ به تندی انتقاد کرد.

او گفت که "رئیس قوه قضائیه بهتر است به جای شعار دادن در باره فتنه، به حل آن بپردازد و حل آن مستلزم وجود یک قوه قضائیه مستقل است، نه قوه ای که از این نهاد و آن دفتر و از دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی تأثیر بپذیرد."

آقای مطهری تلویحا گفت که قضات صادر کننده احکام مجازات علیه چهره های منتقد سیاسی در سال ۱۳۸۸ "تحت فرمان بازجوها و عناصر اطلاعاتی" بوده اند.

او گفت: "رئیس قوه قضائیه پاسخ دهد که مثلا جرم آقایان مصطفی تاجزاده و بهزاد نبوی غیر از انتقاد به نظام چه بوده است؟"

آقای مطهری از سکوت مراجع تقلید و دانشگاهیان انتقاد کرد و گفت که آنها نباید "از جو رعب و وحشتی که در چند سال اخیر حاکم شده بهراسند."

+368
رأی دهید
-4

بت شکن - مونترال - کانادا
خدا پدر و مادر آدم با شهامت و صادق را بیامرزد!!
یکشنبه 8 دي 1392 - 11:49
arian1 - ابادان - ايران
در نظام های دیکتاتوری اصولاصدای مخالفین را به هر شکلی خاموش می کنند ولی زمانی که ان صداها از قلب ان حکومت براید نشانه شروع فروپاشی ان حکومت است. حالا فشاراز همه طرف بر پیکرفاسد نظام شیطانی ولی فقیه ضربه می زند وبزودی باید برای نابودی حکومت شیطان خونخوار زمان خامنه ایی خود را اماده کنیم. امین
یکشنبه 8 دي 1392 - 12:23
agha-javad - تهران - ایران
همین روزاست که تو رو هم سر به نیستت کنند و آب از آب هم تکون نخوره. این ملت همیشه خوابند جز کورش!
یکشنبه 8 دي 1392 - 13:44
alborzi - کرج - ایران
خداییش این قشنگترین عکس این باباس ! جنجالیتو بررررم !!!!
یکشنبه 8 دي 1392 - 14:25
بهرام2012 - تهران - ایران
کدام نطق جنجالی؟؟ یادتان نرود این آقا تربیت شده مکتب پدری صد در صد ضد ایران و ضد ایرانی بنام معدوم ملا مطهری است که بی پروا و بی حیا به بزرگترین نشانه و افتخار تاریخ ایرانیان یعنی مراسم نوروز و چهارشنبه سوری بدانگونه وقیحانه حمله میکرد و اتهاماتی را که شایسته خودش و آبا اجداد غیرایرانی خودش است را به ایرانیان وارد میآورد....فراموشتان نشود که سخنان امروزین این جانور زشت روی هم فقط بعلت کمتر شدن حق سهمش از غارت میلیاردها میلیارد ثروت و سرمایه های ملی ایرانیان است که علیه شرکای خونین پنجه و غارتگرش در نظام جمهوری اسلامی ضد ایران بیان میکند و در حقیقت هشدار میدهد تا هرچه زودتر سهم او را بیشتر کنند و میدان غارتگریش را هم وسیعتر نمایند....وگرنه این جانوران جنایتکار بوئی از ایران و ایرانیت نبرده اند....
یکشنبه 8 دي 1392 - 15:04
سلطنت طلب - ابوظبی - امارات متحده عربی
راَفت اسلامی؟؟ ههههههه خیلی خندیدم.کدامین رافت کدامین رحم و مروت ؟قتل زندانیان عقیدتی و سیاسی و شکنجه و کشتار و انتحار منظورتان هست؟؟در کتب مذهب شما اینجنین امده است(کسانی که مخالفان فکری هستند را بد نام کنید و فحش دهید و اکر کسی شما را مشاهده نمیکند اکر در توان دارید انان را غرق کنید و یا از بلندی بر سر انان سنک بریزید و انان را به قتل برسانید)شما صفوی ها فقط10%جامعه را تشکیل میدهید و حتی شیعیان باک سرشت از شما بیزارند .در کجای اسلام حجاب بر مردم تحمیل شده ؟در کدام کتاب اسلامی غیر مسلمانان مجبور شده اند همانند شما لباس ببوشند؟در حالی که اسلام دین اختیار است نه اجبار و هرکس به خدا و فرامینش ایمان دارد فرامینش را نیز ارج مینهد (حجاب بخشی از موضوع بود که عرض کردم)وکر نه قزلباشان صفوی کجا و اسلام کجا
یکشنبه 8 دي 1392 - 15:47
fdsa60 - تهران - ایران
درود بر شرف تو مرد بزرگ.تو نماینده واقعی مردم ایران هستی
یکشنبه 8 دي 1392 - 16:55
khalkobi - فرانکفورت - آلمان
آفرین به شهامتت.
یکشنبه 8 دي 1392 - 16:56
amir-amir - تورنتو - كانادا
محاکمه علنى کروبى و موسوى! محال است که این کار انجام شود شما مى خواهید که کروبى و موسوى دو یار غار خمینى بر اثر انتقامجوئى پته همپالگى هایشان را روى آب بریزند و تشت رسوائى رژیم را از بامهاى تهران به کوچه و خیابانها بیندازند٠
یکشنبه 8 دي 1392 - 17:25
bagheyrat bidar sho - اسلو - نروژ
مدت یک سال می‌شه که صحبتهای آقای مطهری رو دنبال می‌کنم ، جدا از مسالهٔ جمهوری و سلطنت طلبی باید بگم یه باوجود تو مجلس ایران دیدم تا الان که بدون ترس حرفاشو بیان می‌کنه و انتقاد زیادی هم از روش حکومت داره آقای مطهری، آفرین به شرفت
یکشنبه 8 دي 1392 - 17:52
khan.khan - تهران - ایران
چقدر قانون گریزی و بی عدالتی و فساد در مملکت به اصطلاح اسلامی ..!! ریشه دوانده که عناصر مخلص نظام ...!! هم صدای شان در آمده ولی ملت نجیب و صبور !! هم چنان در لاک خودشان خزیده اند و منتظرند دستی از غیب به در اید و سرو سامانی به این اوضاع فا جعه بار بدهد.....بخوابید تا صبح دولت تان بدمد..!!!
یکشنبه 8 دي 1392 - 15:22
عقل وهوش - اصفهان - ایران
آفرین به این مطهری ولی کو گوش شنوا. تو تمام مجلس ایران فقط سه چهار نفر جرات دارن حرف حق بزنن بقیه همه نفهم وگماشته وبزدل و دستمال به دست هستند نه قانون گذاری بلدن ونه هیچ غلط دیگه
یکشنبه 8 دي 1392 - 17:44
hamid71 - ابهر - زنجان - ایران
هزاران درود بر غیرت وشرف علی مطهری که یک تنه مقابل گله ای زبان نفهم که اسم نماینده رو دارند یدک می کشند ایستاده ومردومردانه از حق و حقیقت دفاع میکنه. مطهری عزیز دوستت داریم توقلب ما جا داری دردو بلات بخوره تو سر اون گوسفندای زبون نفهم
یکشنبه 8 دي 1392 - 18:53
دلمرده - تهران - ایران
درود بر تنها مرد شجاع و منصف مجلس
یکشنبه 8 دي 1392 - 20:17
تیتو تیتو - تهران - ایران
افرین بر جسارتت شیر مادرت حلال باشد واقعا عالی بود حرف حق جواب ندارد
یکشنبه 8 دي 1392 - 21:37
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
درود بر کسانی که نمی تونن چشمشون رو به روی حقیقت ببندند!یکسری هموطن خارج نشین میان میگن ملت خوابن یه سری هم از داخل!اون زمانیکه سر دانشجوها رو میکردن زیر آب کجا بودید؟چه جوری حمایت کردید؟اینها که گذشت بماند!حالا خامنه ای داره گور خودشو می کنه!یادتون باشه:1-اگه آزادی میخواین باید یه رهبر داشته باشید تا هر بی پدر مادری امسال رجوی نیاد ادعای حکومت کنه و بهترین آدم در حال حاضر میرحسین هستش تا بعد مردم با رای خودشون رییس جمهور انتخاب کنند!اگر با نظراتش هم مخالفید اما حمایتش کنید چون تنها چاره همینه!2-اینبار اگه اتفاقی افتاد پشت همو خالی نکنیم نذاریم خامنه ای تو خون دانشجوها غسل کنه!3-از قرآنی که خامنه ای سر نیزه کرد تا مردمو سرکوب کنه درس عبرت بگیریم اونا خدا خداشون بود بهانه ای جور کنن تا از احساسات مذهبی ملت سواستفاده کنند پس به دین مردم کاری نداشته باشید به هر آیینی که هستید.
یکشنبه 8 دي 1392 - 22:47
دانشجوی ایرانی - تهران - ایران
کلام آخر:به جز جیره خواران نظام همه مردم ناراضی اند فقط باید هوشمندانه رفتار کرد اینبار خامنه ای سقوط خواهد کرد!من خودم حاضرم جونمو بدم ولی حداقل کسایی که میمونن زندگی آزادمندانه و در خور شان انسان داشته باشن!دیگه بسه بخدا کشش نداریم!یه روز بغض های تو گلو مونده مردم فریاد خواهند شد اونروز نکنه باز پشت همو خالی کنید.من نمیگم منتظر بمونید میگن وقتی اجل یکی میرسه زیادی دست و پا میزنه اینها هم اجلشون رسیده به زودی زود!
یکشنبه 8 دي 1392 - 22:47
azadi2011 - تورنتو - کانادا
کدام اسلام ? خواهش میکنم توضیح بدهید۰ نظام در ادبیات ایران یعنی فقط یک نفر که همه ی ما او را می شناسیم۰
یکشنبه 8 دي 1392 - 23:25
yashainiran - ایران - ایران
این روزا خیلی دور برداشته اند تا موسوی و کروبی را بکوبند ولی جرأتشو ندارند
یکشنبه 8 دي 1392 - 23:44
سرسره - اهواز - ایران
خداییش دردوبلاش بخوره توسر نماینده های ریا کار مجلس خدا لعنتشون کنه درود به شرف این مطهری
دوشنبه 9 دي 1392 - 00:31
bojan - شیراز - ایران
آفرین به شهامتت.
دوشنبه 9 دي 1392 - 03:20
biparva-jan - تهران - ایران
اگر چند علی مطهری دیگر در مجلس داشتیم اوضاع زندگی در ایران بسیار بهتر میشد.
دوشنبه 9 دي 1392 - 06:23
omidvaran - نورکل - امریکا
مردم خواهان محاکمه علنی وعادلانه احمدی وگروه ابلهش هستن - اینا باید باتهام خیانت براندازی وخرابکاری محاکمه شوند
دوشنبه 9 دي 1392 - 06:47
siavash2a - تهران - ایران
درود برتو تنها مرد با شهامت مجلس وشیر مادرت حلالت باشه و خداوند همیشه حافظت باشه
دوشنبه 9 دي 1392 - 08:03
مراد برقی - تهران - ایران
درود بر تو آقای مطهری
دوشنبه 9 دي 1392 - 08:17
odin - انتورپن - بلژيك
کار این رژیم نفاق و جدایی انداختن در بین مخالفین خودش بوده و هست و خواهد بود همین درودهایی که بعضی از دوستان نوشتن به اندازه کافی گویای هدف ایشونه. از حرف درست هیچکس بدش نمیاد، اما وقتی بعنوان سوپاپ اطمینان و کم کردن از فشار افکار عمومی زده میشه، باید کمی در موردش فکر کرد.
دوشنبه 9 دي 1392 - 11:50
kamran631 - لیون - فرانسه
این بابا همه چی‌ رو گفت، ولی‌ به اصل قضیه اشاره نکرد که همه درد سر ما زیر سر سید علی‌ گدا, ولی‌ وقیح و خانواده نامبارکش هست. برای اصلاح و آبادانی کشور تنها یک راه موجود هست و اونهم سرنگونی این نظام منحوس و ادمخوار هست !
دوشنبه 9 دي 1392 - 12:48
ali.moon - واشینگتن - آمریکا
الحق که پسر شهید مطهری هستی.. اوین آباد...
‌پنجشنبه 12 دي 1392 - 13:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.