دانشجویان اسلام‌گرا دو ساختمان دانشگاه الازهر را در قاهره به آتش کشیدند

دانشجویان طرفدار اخوان‌المسلمین دو ساختمان دانشگاه الازهر را به آتش کشیدند. در تظاهرات هواداران این جریان در روز شنبه ۲۸ دسامبر نیز ۴ نفر کشته شدند. آلمان و آمریکا تروریست‌خواندن اخوان‌المسلمین را مورد انتقاد قرار دادند.

روز شنبه (۲۸ دسامبر/۷ دی) دو ساختمان‌ دانشگاه الازهر در قاهره توسط گروهی از دانشجویان اسلام‌گرای طرفدار اخوان‌المسلمین به آتش کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این روز در محوطه دانشگاه میان دانشجویان اسلام‌گرا و نیروهای انتظامی درگیری رخ داد.

یکی از سرکردگان دانشجویان گفت که یک طرفدار اخوان‌المسلمین در این درگیری‌ کشته شده است ولی نیروهای انتظامی این ادعا را رد کردند.

در هفته‌ای که گذشت، دولت انتقالی مصر سازمان اخوان‌المسلمین را یک جریان "تروریستی" اعلام کرده بود.

به گفته‌ی یک مقام امنیتی مصر، دانشجویان هوادار محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنارشده‌ی مصر روز شنبه با هجوم به ساختمان دانشکده‌ی بازرگانی، مانع از برگزاری یک امتحان شدند و سپس ساختمان را به آتش کشیدند.

درگیری‌های خونین در شهرهای بزرگ مصر هم‌چنان ادامه دارد. در تظاهراتی که روز شنبه (۲۸ دسامبر) در قاهره و ۴ شهر دیگر این کشور برگزار شد، دست کم ۴ تن کشته و ۸۷ نفر زخمی شده‌اند.

گروه اسلام‌گرای اخوان المسلمین که به تازگی از سوی دولت انتقالی مصر، سازمانی تروریستی خوانده شده است، هواداران خود را به این تظاهرات فراخوانده بود.
ساختمان دانشکده بازرگانی دانشگاه الازهر به آتش کشیده شدبر اساس گزارش وزارت کشور مصر، یکی از هواداران ۱۸ ساله‌‌ی این گروه با شلیک گلوله کشته شده است.

همین گزارش حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در محوطه‌ی دانشگاه شهری در ۳۰۰ کیلومتری قاهره، به‌سوی مخالفان دولت انتقالی گاز اشک‌‌آور پرتاب کرده‌اند.

تظاهرکنندگان محله‌های نزدیک به پایتخت مصر نیز با پرتاب گاز اشک‌آور متفرق شده‌اند. تظاهرکنندگان در شهر اسماعیلیه، نزدیک کانال سوئز، مانند دیگر شهرها، به سوی ماموران پلیس، سنگ پرتاب کرده‌اند.

اخبار رسانه‌های دولتی در شامگاه جمعه ۲۷ دسامبر، حاکی از مرگ مردی در شهر اسوان است.

مجازات زندان برای شرکت در تظاهرات اخوان‌المسلمین

کارشناسان معتقدند که اعلام گروه اخوان‌المسلمین به عنوان "سازمانی تروریستی"، به تشدید تنش در مصر دامن زده است.

یک سخنگوی وزارت کشور در این رابطه گفت: «پس از این هر کس در تظاهرات این گروه شرکت کند، محکوم به ۵ سال زندان خواهد شد.»

مقامات قاهره، گروه اخوان‌المسلمین را مسئول حمله‌ی انتحاری به ایستگاه پلیس در منطقه‌ی دلتای نیل می‌دانند. در این حمله بیش از ۱۶ تن کشته و ۱۴۰ نفر زخمی شدند.

گروه اسلام‌گرای "انصار بیت‌المقدس"، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. اخوان‌المسلمین نیز عملیات این گروه را محکوم کرده است.

وزارت کشور مصر، بالا گرفتن خشونت در این کشور را با نزدیک شدن رفراندوم قانون اساسی آن در ژانویه ۲۰۱۴ مربوط می‌داند. بنا به گفته‌ی سخنگوی وزارت کشور، هدف گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین، ایجاد شک و تردید در رأی‌دهندگان است.انتقاد آلمان و آمریکا از تروریست‌خواندن اخوان‌المسلمین

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه‌ی آلمان، روز ۲۸ دسامبر نگرانی خود را از تشدید تنش در مصر ابراز کرد. او در مصاحبه‌ای با "اشپیگل‌آنلاین" حملات تروریستی روزهای گذشته را "نفرت‌آور" خواند.

وزیر امور خارجه آلمان گفت «اعلام گروه اخوان‌المسلمین به عنوان سازمانی تروریستی و بزهکار خواندن همه‌ی اعضای آن، مصر را به صلح نزدیک نخواهد کرد.»

اشتاین‌مایر هم‌چنین تاکید کرد که «همه‌ی اقشار اجتماعی باید در تعیین سیاستی که به نظامی دموکراتیک و قانونمند در مصر بیانجامد، شرکت کنند.»

جان کری، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نیز از نسبت‌دادن عنوان "سازمان‌تروریستی" به گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین انتقاد کرده است.

اخوان‌المسلمین، نیروی سیاسی تعیین‌کننده

جریان اخوا‌ن‌المسلمین که در سال ۱۹۲۸ پایه‌گذاری شده است، یکی از قوی‌ترین نیروهای سیاسی مصر است. شمار اعضای این حزب، حدود یک میلیون تن تخمین زده می‌شود.

اعلام ممنوعیت این جریان اسلامی در ماه سپتامبر، به دستگیری و کشته‌شدن شمار زیادی از رهبران و هواداران آن انجامیده است.

محمد مرسی‌، از رهبران این حزب، توانست در سال ۲۰۱۱ پس از سقوط حسنی مبارک، در نخستین انتخابات دموکراتیک پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور، اکثریت آرا را کسب کند.

او به دلیل گسترش اعتراضات مردمی، در ژوئیه‌ی ۲۰۱۳ توسط ارتش کنار گذاشته شد. از آن زمان، اعتراضات خیابانی هواداران و اعضای اخوان‌المسلمین با هدف بازگشت مرسی به صحنه‌ی قدرت سیاسی آغاز شده و هم‌چنان ادامه دارد.

+11
رأی دهید
-28

dara20 - تهران - ايران
این گله وحشی دین گرا پیرو بی‌ چون چرای توحش عربی‌ از همان ابتدای پیدایش این آئین انسانستیز دشمن تفکر و اندیشه بودند و در حماقت و کینه توزی بر علیه بشریت و تجدد دنباله رو رسول دینشان هستند که با انسان کشی و جنایت عقیده بیمارش را به بشریت تحمیل کرد.
یکشنبه 8 دي 1392 - 12:36
کبالت3 - کرج - ایران
خوب اینم از دو واحد کار عملی آتش زدن ساختمون بیاری الله میمونه 3 واحد ترور و آدمکشی و دو واحد سر بریدن کفار پایان نامه هم که عملیات انتحاریه کبلائی.
یکشنبه 8 دي 1392 - 18:39
compatriot - تورنتو - کانادا
کبالت۳ - کرج - ایران جالب بود. دمت گرم کلی‌ خندیدم! شاد باشی‌.
دوشنبه 9 دي 1392 - 00:24
اذرئ ایرانئ اصل - باکو - ایران
وقتئ میگن خرابکار..همه دیگه میدونن اسلامیهائ ...و....ح....ش
دوشنبه 9 دي 1392 - 09:39
hassan5 - تهران - ایران
دانشجوی عقب افتاده اسلامی نوبره ایدیو لوژی اسلامی بعد از انجام حرکات اسلامی القاعده تاریخ مصرف خود را ازدست داده
‌سه شنبه 10 دي 1392 - 18:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.