اپوزیسیون سوریه: دمشق، تهران و حزب‌الله در انفجار بیروت دست داشتند

شورای ملی سوریه مدعی شد که حکومت بشار اسد و دو متحد اصلی آن، ایران و حزب‌الله، پشت عملیات تروریستی روز جمعه در بیروت قرار داشتند که به مرگ یک سیاستمدار شناخته‎شده لبنانی انجامید.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این شورا که از مهم‌ترین نیروهای مخالف حکومت سوریه محسوب می‌شود با انتشار بیانیه‌ای در روز شنبه، ۷ دی، اعلام کرد: «قاتلان... همان کسانی هستند که به کشتار سوریه‌ای‌ها در قصیر، قلمون، غوطه، حلب، حمص و ادلب ادامه می‌دهند.»

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در مرکز شهر بیروت روز جمعه به مرگ شش نفر انجامید که از جمله آنها محمد شطح، وزیر سابق اقتصاد لبنان و مشاور دو نخست‌وزیر سابق این کشور، بود.

آقای شطح به مخالفت با حکومت سوریه شهرت داشت، چنان‌ چه در ائتلاف ۱۴ مارس لبنان نیز نقش ایفا می‌کرد، ائتلافی که در پی ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، با مواضعی ضد سوریه تشکیل شد.

اکنون شورای سوریه می‌گوید که تردید ندارد قتل او کار عوامل بشار اسد و ایران و حزب‌الله لبنان است.

این گروه با اشاره به روابط دمشق، تهران و حزب‌الله می‌گوید که چنین «اتحاد خونینی» منشاء اصلی «تروریسم و افراط‌گرایی است که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند».

ایران در جریان جنگ داخلی سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند. حزب‌الله نیز گزارش‌ها درباره حضور مستقیم خود در نبرد سوریه را تایید کرده و گفته است تا زمانی که لازم باشد در سوریه می‌ماند.

این مواضع حزب‌الله انتقاد شدید میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان، را در پی داشته است، چنان‌ چه اعلام کرده که نگران آن است «وحدت ملی و صلح در لبنان» به مخاطره بیفتد.

لبنان در ماه‌های اخیر بارها صحنه عملیات‌ تروریستی بوده است که در یک مورد آن رایزن فرهنگی سفارت ایران در بیروت و ۲۵ نفر دیگر کشته شدند.

انفجار روز جمعه نیز بیش از ۵۰ زخمی و شش کشته برجای گذاشته است.

+33
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.