نصب تابلوهای مسافت شرعی؛ نقطه عطف تاریخ اسلام؟!

پارسینه: آیین رونمایی از تابلوهای حد ترخص و مسافت شرعی شهر مقدس قم، با حضور استاندار، روحانیون و مسئولین استانی، در مسجد اهل بیت، عوارضی قم – تهران، برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی منش، در این مراسم، نصب تابلوهای حد ترخص و مسافت شرعی را نقطه عطفی در تاریخ اسلام دانست و ابراز امیدواری کرد که این حرکت به عنوان ابتکاری جدید در جهان اسلام، نقطه تغییر و تحول در ارتباط با موضوع‌شناسی احکام فقهی در تاریخ اسلام به وجود آورد.


وی با اشاره به این که این اقدام نه تنها در کشور، بلکه در جهان اسلام تاثیرگذاری خواهد داشت، ابراز داشت: فقه بر موضوعاتی استوار شده و تا موضوع کامل نشود، دانستن و ندانستن حکم اثری بر ما مترتب نمی‌کند.

استاندار قم با تاکید بر لزوم تبیین احکام فقهی برای مردم، ابراز داشت: وقتی درب ورودی یک شهر به عنوان محل حد ترخص مشخص شود، این کار بابی برای مردم باز می‌کند که بدانند حد ترخص چیست.وی همچنین با اشاره به سوابق حجت الاسلام و المسلمین فلاح زاده، مبتکر این طرح، گفت: ایشان از روحانیونی است که با وجود دشواری ها، سال ها در این زمینه پژوهش و فعالیت داشته و اکنون این اقدام در جهان اسلام کم نظیر یا بی نظیر است.

استاندار قم تصریح کرد: حجت الاسلام فلاح زاده با تجربه بالای خود و با تحقیق در زمینه فقه به این نتیجه رسیده که این روش برای آموزش بخشی از احکام دینی موثر است و زمینه ساز آشنایی بیشتر مردم با احکام فقهی و رجوع به رساله‌های عملیه مراجع عظام جهت اطلاعات بیشتر در زمینه حد ترخص و مسائل مرتبط خواهد شد.


حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح زاده، مبتکر این طرح گفت: اقدامات لازم برای تعیین حد ترخص در مناطق مختلف کشور صورت گرفته و در گروه عبادت «مرکز موضوع شناسی احکام فقهی» بررسی‌های دقیق انجام شده است.

وی افزود : پس از بررسی‌های لازم در خصوص فتاوای مراجع عظام تقلید، پرونده علمی در این خصوص تشکل شد و 12 نفر از فضلای حوزه به مدت دو روز کار امتحان و آزمایش شنیدن صدا و ناپدید شدن دیوارهای مردم و مسافران را انجام دادند.


وی اضافه کرد: با بررسی‌های به عمل آمده، مشخص شد، زمانی که مسافر از محلی سفر را آغاز می‌کند 1350 متر بعد حد ترخص است و ملاک دیده نشدن خانه‌های متعارف مردم بوده و همه ارزیابی‌ها با دقت تمام انجام شده است.

رییس مرکز موضوع شناسی احکام فقهی با اشاره به این که گزارش تلاش‌های علمی صورت گرفته، به دفاتر مراجع عظام تقلید ارائه شده است، ابراز داشت: تابلو واحد و یک‌نواخت مساجد و بقاع متبرکه نیز به تصویب رسیده که در آینده نصب خواهد شد.


وی با اشاره به اقدامات اجرایی برای نصب این تابلو، تأکید کرد: شهرداری قم، پلیس راه، سازمان حمل و نقل و پایانه‌ها و... در این زمینه همکاری و حمایت بسیار خوبی داشتند.

رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی با بیان اینکه در حال حاضر این تابلوها در دو راه اصلی قم نصب شده،‌ ابراز داشت: در آینده با عنایت مسئولان امر، در 6 راه اصلی دیگر قم شاهد نصب شدن این تابلوها خواهیم بود.

خبرگزاری حوزه- رسانیوز

+12
رأی دهید
-111

siliconvalley - مالمو - سوئد
ای خدا مٔردم از خنده ، حد ترخص ؟! خدایی اگه این آخوندا نبودن ما به کی‌ می‌خندیدیم؟
شنبه 7 دي 1392 - 15:39
baas - روتردام - هلند
اراجیف پشت اراجیف از حد گذشت و این جماعت هنوز در چر‌ت است و ساندیس خورآن وطن فروش خوشحال!!!!!
شنبه 7 دي 1392 - 15:47
تهران شهر من - هامبورگ - آلمان
دیگه تمام مشکلات کشور حل شده بود مانده بود این یکه به لطف و عنایت خداوندی اینم حل شد !!!!!!!!!
شنبه 7 دي 1392 - 15:52
compatriot - تورنتو - کانادا
بخدا اینها مریضند! بودجه برای دختران سوخته شین آباد ندارید ولی‌ برای این کثافتکاریها دارید. بخدا شماها دیوانه اید! بی‌گمان دیوانگی شما در دنیای اسلام ثبت خواهد شد!
شنبه 7 دي 1392 - 15:55
acemeace - کلن - آلمان
هر دم از این باغ بری می رسد، تازه تر از تازه تری می رسد، (بدون شرح)
شنبه 7 دي 1392 - 16:23
eqqe - بوگوتا - کلومبیا
من هر بار که از این جنگولک بازی های جدید می بینم بیشتر خوشحال میشم.چون با این کارها هر روز بر تعداد ادمهای عاقل که راهشونو از این خرافات جدا می کنن بیشتر میشه..قوانین خودساخته ای که چیزی جز عقب ماندگی نداره . من با دینداری هیچکسی مخالف نیستم هر کسی میتونه و حق داره راه و تفکر خودشو انتخاب کنه اما این خرافات که سالهاست در جامعه رواج داده شده واقعا مشمئز کننده شده.
شنبه 7 دي 1392 - 16:52
Zolf Ali - دبی - امارات
خب الحمدالله اسلاممون کامل شد!!!!
شنبه 7 دي 1392 - 17:10
شاهپور شاهرخی - تهران - ایران
آها .......... همین بود ، تنها مشکل مردم که رو زمین مونده بود ؛ همین تعیین حد ترخص بود !!!! مشکلات اقتصادی ، فرهنگی ، امنیتی ، رفاهی ، درمانی ، اشتغال ، آلو دگی ، هزینه تحصیل ، هزینه های مسکن ، هزینه های روزمرگی و تغذیه ، کودکان کار ، همه و و و همه حل شده بود فقط مونده بود این یکی ، که اینم به حووووووول قووووووه الهی حل شد . دیگه حالا ...... منو این همه خوشبختی محاله ، محاله .، محاله !!!!!
شنبه 7 دي 1392 - 16:22
Tumba - استکهلم - سوئد
یک مشت پفیوز دزد، این پول هارو خرج کارتون خواب‌ها بکنید ، به وجدان. شتر محمد کیلومتر شمار داشته؟
شنبه 7 دي 1392 - 16:21
Taraneه - کبک - کانادا
حالا از همین حالا روحانیون بیکار مینشینند کتابها می‌نویسند که وقتی‌ میرسند به تابلو باید یک متر و ۱۰ سانتیمتر قبلش نماز بخونند یا ۲ متر و ۵ سانتیمتر بعدش شکسته بخونند. واقعا که حیف جون حیف نون حیف کاغذ...
شنبه 7 دي 1392 - 16:26
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
لطفاً یه تابلوی حد اختلاص هم درست کنید تا نمایندگان و مسئولین محترم کشور بیشتر از یه حد مشخصی‌ اختلاص نکنند. پیشاپیش از زحمات شبانه روزی مختلصان عزیز تشکر مینمائیم.
شنبه 7 دي 1392 - 17:27
delmorde - یوتوبوری - سوئد
پس از بررسی‌های لازم در خصوص فتاوای مراجع عظام تقلید، پرونده علمی در این خصوص تشکل شد و 12 نفر از فضلای حوزه به مدت دو روز کار امتحان و آزمایش شنیدن صدا و ناپدید شدن دیوارهای مردم و مسافران را انجام دادند. ایشان از روحانیونی است که با وجود دشواری ها، سال ها در این زمینه پژوهش و فعالیت داشته و اکنون این اقدام در جهان اسلام کم نظیر یا بی نظیر است. من اگر میرفتم سیرک اینقدر نمی خندیدم. کشف کردن کشف!!!؟؟؟ اینها بخدا بجای حیوانات سیرک با حرفهاشان کلی میتوانند امرارمعاش کنند و در دنیا معروف شوند.
شنبه 7 دي 1392 - 18:25
عقل وهوش - اصفهان - ایران
خدائیش هیچ جوکی مثل اون عکس یادگاریشان پای تابلو برای این شق القمرشان نمیتونست مردم را بخندونه مفت خورهای بیکار وعلاف
شنبه 7 دي 1392 - 18:30
کبالت3 - کرج - ایران
یاد دوستی نه چندان عزیز افتادم که از کار دولتی اخراجش کرده بودن تو حکمش علت رو ترقص(رقصیدن) نوشته بودن چه کلماتی از زیر خاک در میارن این جماعت اما این تابلوها برای مومنی که تو ماه بسیار مبارک رمضون میخواد سر خدا رو کلاه بزاره خیلی کاربرد داره دیگه میتونه با تنظیم زمان و مسافت روزه شو بدون ترس از الله پشت اون تابلو که رسید بخوره و برگرده و اضافه نره و مشمول ترخص الهی بشه به امید ترخص همتون رخصت کبلائی.
شنبه 7 دي 1392 - 19:07
دایی جان - والنسیا - اسپانیا
ما که نفهمیدیم این چیه لطفا اگر کسی میدونه یه توضیح مختصر بده.
شنبه 7 دي 1392 - 19:34
بت شکن - مونترال - کانادا
مطالعات پژوهشی و [innovation] این دانشمند گرانقدر در رکورد گینس ثبت شده و موفق به دریافت لیسانس [ISO9005] شده و از طرف ناسا هم دعوت شده تا حد ترخیص و مسافت شرعی برای فضانوردان را تعیین کند!! شما خارج نشینان هم بنشینید حوزه را به سخره بگیرید!!!
شنبه 7 دي 1392 - 20:09
seyed ali geda - لندن - انگلیس
دائی جان- والنسیا- اسپانیا. زیاد به خودت فشار نیار، این هم یک چیزی تو مایه داخل شدن به توالت با پای راست و بیرون آمدن با پای چپ است. و اما اگر زیاد کنجکاوی، باید بگم که در زمان قدیم که نه ساعت بود و نه کیلومتر شمار، و همه با شتر مسافرت میکردند، در زمان مسافرت یک نفر از شهری به شهر دیگر که روزها و یا ماهها به طول می‌کشید به خاطر سختی راه و شرایط سخت سفر، از جمله تشنگی، گشنگی، خطر دزدان بین راه و غیره، آخوندهای حقّه باز شرایط نماز و روزه را آسان‌تر کردند مثل این: که اگر اینقدر از خانه خود دور شدی که دیگر خانه خود را ندیدی، دیگر روزه گرفتن به شما واجب نمیشه و نماز واجب بر شما از ۴ رکعت به ۲ رکعت کاهش می‌یابد. جالب اینجاست که این آخوندهای عقب مونده این کار را موقعی انجام میدند که همه کشورها به فکر تصرف کرات دیگر هستند و در اینکار هم موفق بوده اند. پیروز باشد.
یکشنبه 8 دي 1392 - 00:05
romano - تهران - ایران
حضرات فقشون فرموده فقه بر موضوعاتی استوار شده و تا موضوع کامل نشود، دانستن و ندانستن حکم اثری بر ما مترتب نمی‌کند. زرشکا که در کتاب مقدسشان می فرماید افلا تعقلون یا افلا تتفکرون. نتیجه اخلاقی دین رو ماچ کن بزار سر کوزه آبشو بخور عقلتو مثل طوطی مقلد بده دست آقایان نگران دنیا و آخرت نباش دایی جان و این است نان خوری به نرخ دین یکی اینجا باید تقلید کند یکی آنور دنیا خاک جهنم و بهشت را به قیمت دادن اعانه و اعتراف به گناه می‌فروشد بیچاره این وسط منصور حلاج که سرش بر دار کردند.
یکشنبه 8 دي 1392 - 03:57
Shervin2013 - خرم آباد - ایران
حتی نتونستن برای کلمه ترخص عربی معادل انگلیسیشو پیدا کنن که ننویسن ...( ..Limit of ( TRAKHOS ...تازه ترخص رو ببینید به انگلیسی نوشته TRAKHOS .... مثل قضیه امام جمعه که نوشته بودن IMAM FRIDAY......
یکشنبه 8 دي 1392 - 06:06
razmandeh - استکهلم - سوئد
حالا یعنی‌ به آن محل که رسیدیم باید چکار کنیم ؟؟؟؟ فکر کنم یه چیزی تو مایعات تابلو توالت عمومی از این چیزها باشه!!!! خوبه من موافقم جاده به این توالت‌های عمومی نیاز داره
یکشنبه 8 دي 1392 - 06:37
*پسر شجاع* - تهران - ایران
خیالم راحت شد بعد از این بدون استرس میرم مسافرت..
یکشنبه 8 دي 1392 - 07:21
mathador - هامبورگ - آلمان
من نوشته‌های تمام کاربران قبل از من رو با دقّت خواندم ، و نتیجه گرفتم که تمام دوستان بدون دقّت کردن اظهار نظر می‌کنند. ،حالا آی‌ اینکه آیا این تابلو‌ها خوب ، بد و یا اصلا با این‌ها احتیاجی هست یا نه این یک بحث دیگه هست اما در همین تابلو‌ها کا برای افتتاح آن چندین نفر جمع شدن و کلی‌ هزینه کردن خیلی‌ اشتباهی املائی فاحشی دیده میشود.
یکشنبه 8 دي 1392 - 09:39
دایی جان - والنسیا - اسپانیا
خیلی ممنون پایدار باشی.
یکشنبه 8 دي 1392 - 10:51
smart292 - ونکوور - کانادا
چه کلمات وحشتناک عربی‌.حال آدم به هم میخورد .حالا نمیشد اسم آن شهر * قم * را میکردید* گم *،که دیگه کسی شما آخوند‌ها را پیدا نکند. یک کم بروید از علی‌ خامنه‌ای دزدی یاد بگیرید ، و مردم را به حال خود رها کنید ، به امید آن روزی که ببینیم در اتوبانها عکس‌های خوانندگان را نصب بکنند ، و هر آخوندی از ترس مردم دنبال خانه موش بگردد.
‌پنجشنبه 12 دي 1392 - 05:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.