دستور ویژه روحانی برای مبارزه با سوءاستفاده‌کنندگان از تحریم‌ها

دستور ویژه حسن روحانی برای مبارزه با فساد مالی با بحران ناشی از رسوایی مالی در ترکیه هم‌زمان شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در نامه‌ای که روز شنبه منتشر شد دستور ویژه‌ای برای مبارزه با رانت‌خواری در ایران و کسانی صادر کرد که با سوء استفاده از تحریم‌ها ثروت اندوخته‌اند.

خبرگزاری‌های داخلی روز شنبه، ۷ دی، متن نامه آقای روحانی به اسحاق جهانگیری، معاول رئیس جمهور و رئیس مبارزه با مفاسد اقتصادی، را منتشر کرده‌اند که در آن گفته می‌شود، دولت ایران «فعالیت سالم اقتصادی را در اولویت کار خود قرار داده است».

در نامه حاوی دستور ویژه رئیس جمهور ایران به معاونش به‌ویژه بر بررسی «موارد سوء استفاده از شرایط تحریم» تاکید شده است.

این نامه هم‌زمان شده است با بحران ناشی از رسوایی مالی در ترکیه که نام بسیاری از چهره‌های نزدیک به دولت رجب طیب اردوغان به آن پیوند خورده است، از جمله رئیس هالک بانک که در اوج تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، واسطه نقل و انتقال مالی ۵۵ درصد از پول نفت صادراتی ایران به کشور هند بود.

در عین حال رسانه‌های ترک نوشته‌اند که بخش اعظم این پرونده فساد و پولشویی به موضوع انتقال غیرقانونی حدود ۳۵ میلیارد یورو از ایران به ترکیه می‌پردازد.

این پرونده به نام رضا ضراب، تاجر ایرانی، نیز گره خورده است که به عنوان یکی از متهمان اصلی اکنون در بازداشت به‌ سر می‌برد و جز او، نام بابک زنجانی، میلیارد ایرانی هم به میان آمده که در جریان تحریم‌های ایران، مسئول فروش نفت کشور بود، اگرچه آقای زنجانی ارتباط خود با این پرونده را تکذیب کرده است.

پیشتر بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، در شهریورماه گذشته با بیان این که بابک زنجانی «بیش از دو میلیارد دلار از پول نفت کشور را هنوز برنگردانده» از پیگیری این موضوع توسط دولت حسن روحانی خبر داده بود.  

اما در نامه حسن روحانی به اسحاق جهانگیری آمده است، باید کسانی که با «تبانی و سوء استفاده از امتیازات خاص، زمینه ویژه‌خواری و درآمدهای غیرموجه فراهم کرده‌اند، شناسایی و مجازات شوند».

آقای روحانی در نهایت تاکید کرده است که به‌ویژه ضرورت دارد موارد سوء‌ استفاده از شرایط تحریم مورد رسیدگی قرار گیرد و برای حراست از حقوق مردم و بیت‌المال اقدام فوری صورت پذیرد» و گزارش آن نیز ظرف یک ماه به او ارائه شود.

ایران در پی برنامه‌های هسته‌ای خود که سوءظن غرب را برانگیخته، تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد و آمریکا بسیاری از شرکت‌ها و افرادی را که در صدد «دور زدن تحریم‌ها» بوده‌اند مجازات کرده است.

+52
رأی دهید
-2

Azadi-Namur-Belgique - نمور - بلژیک
اگر قرار باشد در شهر مست گیرند ....... باید هر آنکه هست گیرند . خوب مردم را گذاشتند سر کار , اونوقت ملت فریاد میکشندکه همه بیکارند ...
شنبه 7 دي 1392 - 16:01
delmorde - یوتوبوری - سوئد
ملت از بس حرف از این اخوندها شنیده اند خسته شده و تا بعمل نبینند باور نمی کنند که مردی هم ممکنه بین این جماعت وجود داشته باشد.
شنبه 7 دي 1392 - 16:46
mammal - لندن - انگلیس
این رژیم نشان داده که حرفش تا عملش کلی‌ فاصله دارد، اگر جرات دارین برین احمقی نژاد را بگیرین، باقیش پیش کشتان
شنبه 7 دي 1392 - 17:41
کبالت3 - کرج - ایران
تحریم ها خوب بوده متاسفانه ازش سو استفاده شده.ابله
شنبه 7 دي 1392 - 19:11
بت شکن - مونترال - کانادا
حالا از پایین به بالا یا از بالا به پایین؟!!...یعنی‌ حاج حسن میخواهد با آقا مجتبی در افتد؟؟!!
شنبه 7 دي 1392 - 19:17
smart292 - ونکوور - کانادا
پارسال بود که مجتبی‌ خامنه‌ای یک مییلیارد دلار از حساب نفت برداشت ، و ثروت خامنه‌ای را به ۱۳۰ مییلیارد دلار رسانده است ، اصلا در اسلام دزدی حلال است مخصوصاً که آقا بخواهد همه چیز مال اوست. روحانی فقط میتواند بگوید کمی‌ کمتر بردارید در ضمن حق و الزحمه ما یادت نره.
یکشنبه 8 دي 1392 - 02:58
ممد آقا - لندن - انگلستان
مرتیکه دغل. یکى میخواد از خود ت شروع کنه
یکشنبه 8 دي 1392 - 10:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.