فرمانده ارتش بریتانیا: احتمال دارد طالبان بعضی مناطق افغانستان را سال آینده تصرف کنند

ژنرال پیتر وال گفت که ارتش بریتانیا به دستاوردهای خود در افغانستان افتخار می‌کند

فرمانده ارتش بریتانیا هشدار داده است که احتمال دارد پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان طالبان مناطقی را که در سال‌های اخیر از دست دادند، دوباره تصرف کنند.

ژنرال پیتر وال گفته که با خروج نیروهای بریتانیایی در پایان سال آینده، شاید "خبرهای بدی" مبنی بر دست بدست شدن بعضی مناطق در افغانستان شنیده شود.

او به روزنامه بریتانیایی دیلی تلی‌گراف گفته که طالبان برای باز پس‌گیری مناطقی که "نیروهای ما با زحمت زیاد از چنگ آنها بیرون کردند"، جنگ خواهند کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هفته پیش گفت که نیروهای بریتانیایی ماموریت شان برای امن تر ساختن افغانستان را با موفقیت به پایان رسانده‌اند.

نیروهای بریتانیایی در سال ۲۰۰۱ وارد افغانستان شدند و تا کنون ۴۴۷ سرباز خود را در نبردهای این کشور از دست داده‌اند.

روز جمعه ناتو تایید کرد که سه سرباز این سازمان در اثر حمله انتحاری در کابل پایتخت کشته شده‌اند.

در حال حاضر ۵۲۰۰ سرباز بریتانیایی در افغانستان مستقر هستند؛ در حالیکه شمار آنها در آغاز امسال به ۹ هزار سرباز می‌رسید و دولت بریتانیا گفته‌است که تمامی نیروهای رزمی خود را تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان بیرون می‌کند.

در سفری که آقای کامرون اخیرا به افغانستان داشت گفت که "امنیت نسبی در افغانستان تامین شده و نیروهای بریتانیایی حالا با سرهای بلند می‌توانند به خانه برگردند."

او گفت که "هدف اصلی این ماموریت تامین امنیت در یک سطح اساسی بود تا افغانستان به پناه‌گاه امن تروریست‌ها تبدیل نشود و ماموریت نیروهای ما تا آخر سال آینده موفقانه به پایان خواهد رسید."دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هفته پیش گفت که نیروهای بریتانیایی ماموریت شان برای امن تر ساختن افغانستان را با موفقیت به پایان رسانده‌اند.کارشناسان نظامی گفته‌اند که نیروهای بریتانیایی در افغانستان روی هم رفته در کسب اهداف اساسی‌شان موفق بوده‌اند. این اهداف در قطعنامه سازمان ملل مشخص شده و شامل حفاظت شهروندان افغان و نهادهای این کشور از شورش به رهبری طالبان و مطمین شدن از اینکه القاعده دیگر در افغانستان پایگاهی نخواهد داشت، می‌شود.

اما با خروج بیشتر نیروها از افغانستان،فرماندهان ارشد نظامی در مورد افزایش فعالیت گروه‌های شورشی در افغانستان هشدار می‌دهند.

ژنرال پیتر وال، به دیلی‌ تلی‌گراف گفت که در نتیجه "عملیات شدید" هدف اولیه مختل کردن شبکه القاعده بدست آمده است تا این شبکه نتواند دیگر از پناه‌گاه‌های امن در افغانستان دسیسه‌چینی کند.

اما او گفت: "طالبان برای تصرف مناطقی که ما ترک می‌کنیم جنگ خواهند کرد. مناطق نمادین مثل موسی‌قلعه که ما برای آن زیاد جنگیدم و متحمل تلفات نیز شدیم. این واقعا خبر ناخوشایندی خواهد اگر طالبان بتوانند دوباره به این مناطق دست پیدا کنند."

اما فرمانده ارتش بریتانیا گفت که "عناصر میانه‌رو طالبان می‌توانند وارد روند سیاسی شوند."

اخیرا آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که نیروهای بین‌المللی به هدفی که برای آن به افغانستان آمده‌اند رسیده‌اند و آن "جلوگیری از استفاده افغانستان به عنوان پناه‌گاه امن از سوی تروریستان است."

+13
رأی دهید
-1

تن‌ تن‌ و میلو - دویسبورگ - آلمان
میلیاردها دلار خرج کردید ، هزاران سربازتونو به کشتن دادید که آخرش چی‌ ؟؟ طالبان دوباره بلافاصله بعد از رفتنتون از افغانستان بر می‌گرده سر کار ؟؟!! بابا دست خوش!!! شماها غربی‌ها ماشاالله بعضی‌ وقتها کلی‌ از آخوند‌های ولایت وقیح ، خر ترین!!!! عراق رو که به گند کشیدین !!!‌ای مردم شریف ایران ، بیخود به امید این غربی‌ها نباشید و خودتون رژیم آخوندی را به زباله دانی‌ تاریخ بفرستید!!
شنبه 7 دي 1392 - 16:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.