هشدار حدادعادل: مدیران دولت به مسیر فتنه نروند

حدادعادل در یک برنامه تلویزیونی به کسانی که در دولت یازدهم "فرصت مدیریت" پیدا کرده‌اند هشدار داد به مسیر معترضان سال ۸۸ کشیده نشوند. او مدعی است معترضان "با ساز آمریکایی‌ها کوک می‌شدند و می‌رقصیدند."

غلامعلی حدادعادل، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در یک برنامه تلویزیونی که به بررسی حوادث پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸ اختصاص داشت، تاکید کرد که برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاق‌هایی "باید هر کاری می‌شود انجام داد."

به گزارش خبرگزاری مهر در روز جمعه (۶ دی/ ۲۷ دسامبر) رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس واکاوی حوادث پس از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری و مشخص کردن "مقصران" را از راه‌های جلوگیری از تکرار این اتفاق‌ها عنوان کرد.

دو نامزد معترض انتخابات ۸۸، مهدی کروبی و میر حسین موسوی و حامیان آنها اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در این انتخابات را حاصل یک "تقلب و کودتای انتخاباتی" می‌دانند. حامیان حکومت جنبش اعتراضی را "فتنه"ای می‌خوانند که به ادعای آنها از خارج هدایت و حمایت شده است.

روایت‌های متضاد از یک روز

مشاور عالی علی خامنه‌ای گفت: «فکر می‌کنم برنامه‌ریزی وسیعی از مدت‌ها قبل از انتخابات شده بود که در ایران اتفاقی نظیر انقلاب‌های مخملی بعضی کشورها مثل اوکراین به وجود بیاید.»

او می‌افزاید، پس از پیروزی انقلاب مخملی در اوکراین برخی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب "از این بابت خیلی خوشحال بودند و با ساز آمریکایی‌ها کوک می‌شدند و می‌رقصیدند."

سخنان حدادعادل با توجه به نزدیک شدن ۹ دی ابراز شده که حامیان حکومت آن را "یوم‌الله" و "حماسه" می‌خوانند و ادعا می‌کنند در این روز در سال ۸۸ میلیون‌ها نفر در تظاهراتی علیه معترضان و در حمایت از خامنه‌ای شرکت کرده‌اند.

شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی نهم دی‌ماه را روز "بصیرت و میثاق امت با ولایت" نامگذاری کرده است. بر خلاف ادعای مقام‌ها و رسانه‌های حکومتی اغلب رسانه‌های مستقل در داخل و خارج از کشور گزارش داده‌اند که در این تظاهرات چند ده هزار نفر بیشتر شرکت نکرده بودند.

مطابق برخی گزارش‌ها نزدیکان و حامیان حکومت از راه‌های مختلف، چون تعطیل کردن واحدهای آموزشی، بسیج کارکنان دولت، اختصاص اتوبوس برای انتقال افراد و پخش غذا و نوشابه تلاش کردند جمعیت هر چه بیشتری را به خیابان‌ها بکشانند اما در عمل ناکام ماندند.

تهدید مدیران دولتی

رئیس فراکسیون اصولگرایان گفت: «فکر می‌کنم مردم با حماسه ۹ دی حکم خود را در مورد سران فتنه داده‌اند و به سینه عاملان فتنه دست رد زدند.» منظور از "سران فتنه" دو نامزد معترض انتخابات ۸۸ است که همراه با زهرا رهنورد، همسر موسوی از بیش از هزار روز پیش در بازداشت خانگی هستند.

پایان دادن به بازداشت خانگی کروبی، موسوی و رهنورد، و آزادی زندانیان سیاسی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بوده که تا کنون تحقق پیدا نکرده است.

تشکیل یک دولت فراجناحی و استفاده از شخصیت‌های جناح‌های مختلف از دیگر وعده‌های حسن روحانی بود که اجرای آن با مقاومت شدید اصولگرایان داخل و بیرون مجلس روبرو می‌شود و همین مانع حضور برخی اصلاح‌طلبان در کابینه شده است.

حدادعادل به کسانی که "امروز فرصتی برای مدیریت پیدا کرده‌اند و در دولت جدید به برکت شعار اعتدال سر کار آمدند" توصیه کرد "مراقب باشند دوباره به آن مسیر و آن حرف‌ها کشیده نشوند و بدانند این ملت اگر مدتی ساکت بماند، دلیل بر فراموشی نیست."

تردید درباره موفقیت رفع اختلاف

مشاور عالی خامنه‌ای با بیان این که "مردم ایران صبر می‌کنند، اما فراموش نمی‌کنند" به مدیران اصلاح‌طلب دولت هشدار داد "مواظب باشند اگر بخواهند دوباره در مسیر فتنه قرار بگیرند، این ملت ۹ دی‌های دیگری هم خواهد آفرید."

حامیان حکومت ۹ دی را به عنوان تاریخ فرضی سرکوب کامل جنبش اعتراضی تلقی می‌کنند. منتقدان در برابر، پیروزی روحانی در انتخابات سال ۹۲ را که با حمایت آشکار و وسیع اصلاح‌طلبان میسر شد شاهد زنده بودن جنبش اعتراضی می‌دانند.

حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی روحانی و سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری دوم دی‌ماه در گفتگو با ماهنامه اندیشه پویا دولت یازدهم را "دولت آشتی ملی" خواند و گفت کار این دولت آشتی دادن جناح‌های مختلف است.

حدادعادل ظاهرا با توجه به همین رویکرد می‌گوید: «هر اقدامی در جهت رفع اختلاف و در مسیر وحدت اقدام پسندیده‌ای است، اما وحدت بدون واکاوی حوادث گذشته، معلوم نیست موفق باشد و شاید به شکست بیانجامد.»

تحریف سابقه تحریم و بحث تقلب

رئیس فراکسیون اصولگرایان طرح موضوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم را "جفایی" می‌خواند که به گفته‌ او بدتر از آن در تاریخ جمهوری اسلامی وجود نداشته است.

بر خلاف این ادعا بحث تقلب در انتخابات تقریبا همیشه مطرح بوده و در انتخابات مجلس هفتم و ریاست جمهوری دوره نهم نیز اعراض‌های شدیدی را به دنبال داشته است.

حدادعادل در بخش دیگری از سخنانش تشدید تحریم‌ها را نیز به جنبش اعتراضی سال ۸۸ ربط می‌دهد و می‌گوید: «بلافاصله بعد از ناکامی در هدایت این فتنه، آن‌ها به سراغ تشدید تحریم‌ها رفتند. تشدید تحریم‌ها از روزی شروع شد که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و غربی‌ها متوجه شدند این فتنه و این طراحی عقیم مانده و کارآیی ندارد.»

تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی با اشغال سفارت این کشور در تهران و سال ۵۸ آغاز شد و تشدید آنها و اعمال مهمترین تحریم‌های یک‌جانبه نیز به سال‌های پایانی دولت نهم و پیش از انتخابات ۸۸ مربوط می‌شود.

«منشاء خارجی فتنه را برجسته‌تر کنید»

رضا سراج، از هدایت‌کنندگان سیاسی بسیج پنجم دی‌ماه در جمع شماری از ساکنان مشهد شرط اثر بخشی مباحث مربوط به حوادث ۸۸ در میان مردم را تاکید بر منشاء خارجی داشتن این حوادث عنوان کرد.

سایت خبری نسیم از قول سراج نوشت: «اگر ما منشاء خارجی فتنه را نادیده بگیریم شرایطی را ایجاد می‌کند که مخاطب با ما همراه نشود و اقناع‌سازی و روشن‌گری ما اثربخشی خود را ندارد.»

سراج هشدار می‌دهد "جریان فتنه" در تلاش است افراد خود را وارد لایه‌های پایین دولت کند. حسن روحانی در انتخابات ۲۴ خرداد از حمایت محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی برخوردار بود و در نخستین نطق خود پس از پیروزی از حمایت این دو نفر قدردانی کرد.

رئیس جمهور پیشین، خود از سران "فتنه" خوانده می‌شود و حامیان خامنه‌ای، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را از "خواص بی بصیرت" می‌دانند.

سراج حوادث سال ۸۸ را دارای دو منشاء داخلی و خارجی می‌داند. او منشا داخلی را رفسنجانی معرفی می‌کند و او را "پدرخوانده دولت" می‌نامد. سراج ادعا می‌کند هنگامی که رفسنجانی نامزد انتخابات شد یکی از نزدیکان او گفته "کم کردن قدرت سپاه، رابطه با آمریکا و محدود کردن اختیارات رهبری از اهداف این فرد برای شرکت در انتخابات است."

روانبخش، آماده اعدام موسوی و کروبی

در حالی که موسوی و کروبی همچنان بدون محاکمه و حکم قضایی در بازداشت خانگی هستند و رسیدگی به وضعیت آنها به یکی از چالش‌های دولت روحانی بدل شده، یکی از شاگردان محمد تقی مصباح‌یزدی می‌گوید حاضر است شخصا طناب دار را بر گردن آنها بیندازد.

قاسم روانبخش، دبیر سیاسی نشریه "پرتو سخن" می‌گوید: «خیانت‌هایی که موسوی و کروبی به نظام و کشور کردند در طول انقلاب اسلامی کسی نتوانست انجام دهد. خیانت آن‌ها برابری با خیانت منافقین می‌کند.»

به نوشته سایت "صلح‌نیوز" روانبخش روز پنج شنبه ۵ دی گفت: «حکم سران فتنه محارب است و باید اعدام می‌شدند و من این آمادگی را دارم که خود مجری اعدام این دو خائن شوم.»

علی سعیدی، نماینده خامنه‌ای در سپاه پاسداران نیز در سخنرانی خود پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به ناآرامی‌های سال ۸۸ اشاره کرد و گفت "نرم‌افزار نظام نرم‌افزار الهی است" و کسی نباید به آن حمله کند.

سعیدی از همه پژوهشگران، نخبگان و اعضای شورای نگهبان درخواست کرد: «روی این مسئله مطالعه کنند که چرا کاندیداها جرات می‌کنند وارد خطوط قرمز شوند و در برابر این نرم‌افزار الهی ساختارشکنانه حمله کنند.»

+7
رأی دهید
-42

razmandeh - استکهلم - سوئد
کسی‌ که دخترش را جلوی سگا انداخته همان بهتر خفه بشه و بشینه پای منقل رهبری تریاکش را بکشه
شنبه 7 دي 1392 - 02:34
دنیای وحشی - تهران - ایران
مرتیکه زشت به خاطر اینکه پدرزن پسر خامنه ای ضحاکه و تو دزدیها شریک درجه خامنه ای محسوب میشه میاد اینجا زرت و پرت میکنه .ای خدامحو و نابودتون کنه ایشاالله .
شنبه 7 دي 1392 - 03:51
compatriot - تورنتو - کانادا
خفه، ریقو!
شنبه 7 دي 1392 - 03:33
paksan - آمریکا - آمریکا
یعنی این احمق نمی فهمه که برای جلوگیری از اعتراض مردم باید اعتیاد دیکتاتور معاویه زمان به تقلب رو ترک بدن و تنها چاره این است که تقلب دیگه نکنید در انتخابات حالا اگر می خواید تقلب کنید و بعد مردم سکوت کنند بله باید خیلی ها رو دار بزنید و اعدام کنید یعنی بشه قبرستان به رهبر معاویه زمان
شنبه 7 دي 1392 - 01:57
paksan - آمریکا - آمریکا
خفه شو . کی به تو اهمیت میده . حال آدم از قیافه اش بهم می خوره و اگر دسمال دیکتاتور نبود کسی براش تف هم نمی انداخت
شنبه 7 دي 1392 - 01:55
amir-amir - تورنتو - كانادا
شما نگران این باش که یک وقت تریاک گیرت نیاد کارى به سیاست نداشته باش٠ حماسه دیگر ٩ دی ؟! خیلى مضحکه ٫ آوردن اجبارى کارمندان دولت به خیابان ها که این همه تعریف و تمجید نمى خواد هر چند تدارک آن همه ساندیس و ساندویچ واقعا هنر است
شنبه 7 دي 1392 - 05:05
بابک - سبزوار - ایران
مرتیکه شیره ای حرف مفت نزن
شنبه 7 دي 1392 - 05:27
siavash2a - تهران - ایران
اقای حداد ناعادل تو که هم بساط و فامیل اقایی بایدم سنگ نظامو به سینه بزنی
شنبه 7 دي 1392 - 06:32
iran2196 - سمنان - ایران
پاسخ سخنان منطقی و مستدل چیزی جز فحش و توهین نیست. درود بر حداد که منصفانه قضاوت نمود.
شنبه 7 دي 1392 - 08:04
sama128 - شیراز - ایران
بهتر نیست به جای این همه گفتن از فتنه 88 - فتنه 88 جلوی این همه اختلاس - دزدی - ضدو بند باند بازی فساد اخلاقی و مالی را بگیرید بابا فقط کلمه فتنه 88 را یاد گرفته اید دیگه در مورد موارد دیگه هیچ صحبتی حرفی حدیثی و ... تعطیله خاک تو سر دزدتون که فقط نون به نرخ روز می خورید و بس ماست مالی کردن تو ذات شماست هر کی با شما باشه دزدی بکنه آدم بکشه اختلاس بکنه فساد اخلاقی داشته باشه از نظر شما آدم خوبی هستش و جاش تو بهشت ولی اگر کسی مقابل و مخالف شما باشه فتنه گر - ع
شنبه 7 دي 1392 - 10:13
jonoub - دوحه - قطر
خفه، ریقو! کی به تو اهمیت میده!مرتیکه زشت!فتنه خودت و جناحتان است!
شنبه 7 دي 1392 - 10:45
omidvaran - نورکل - امریکا
مرتیکه ابله چون دستت به دم گاو بنده دلیل نمیشه که برای مردم عروتیزکنی درانتخابات وقبل وبعد ازان بکرات بی صیرت وبی ابرو شده ای مردم پهن هم بارت نمیکنن وهرچی بیشتر حرف بزنی زودتر گورت رو میکنی
شنبه 7 دي 1392 - 09:41
shady_sho - تهران - ایران
خفه شو بابا وقاحت هم حدی داره نمیدونم آخه چی باید به امثال توی نفهم بیشعور معتاد باید گفت که انقدر بدبخت و بیچاره ابی که حتی نوک دماغت رو هم نمیبینی نه واقعا نمیبینی همه ازتون متنفرن به جز یه مشت سگ جیره خوارتون؟؟؟
شنبه 7 دي 1392 - 12:24
تیتو تیتو - تهران - ایران
برو بابا اوسکول
شنبه 7 دي 1392 - 12:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.