واکنش منفی نماینده مجلس به بازگشت دانشجویان ستاره‌دار به دانشگاه

واکنش منفی نماینده مجلس به بازگشت دانشجویان ستاره‌دار به دانشگاه

رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

یک نماینده مجلس ایران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات این نهاد گفت که بازگشت «دانشجویان ستاره‌دار» به دانشگاه‌های کشور بدون نظر دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی «غیرممکن» است.
 
علیرضا منتظری روز جمعه، شش دی، به خبرگزاری فارس گفت که «هیئت گزینش [وزارت علوم]‌ به تنهایی صلاحیت بازگرداندن دانشجویان ستاره‌دار را ندارد» و در این رابطه «دستگاه‌های امنیتی» نیز باید نظر خود را اعلام کنند.
 
آقای منتظری با اشاره به سخنان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت حسن روحانی درباره اختیارات هیئت گزینش این وزارتخانه برای تصمیم‌گیری درباره دانشجویان ستاره‌دار، افزوده است که  او «باید به زودی در مورد سؤالی که در این مورد از وی شده است در محضر نمایندگان مردم پاسخگو باشد».
 
رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم ایران، پیش از این گفته بود که «اختیارات» برای تصمیم‌گیری در مورد دانشجویان ستاره‌دار به هیئت مرکزی گزینش در وزارتخانه زیر نظر او واگذار شده و «قوه مقننه و قوه قضائیه نباید وارد احکام این هیئت شوند».
 
آقای فرجی‌دانا خواستار «احترام» به این «اختیارات قانونی» شده و گفته بود که «وظایف و اختیارات» هیئت مرکزی گزینش توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شده و در مصوبه این شورا تصریح شده که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و دیوان عدالت اداری که از نهادهای زیر نظر قوه قضائیه است نیز نمی‌توانند «وارد احکام» هیئت مرکزی گزینش شوند.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت حسن روحانی پیش از این نیز بر «احقاق حق» دانشجویان ستاره‌دار و اساتید بازنشسته و اخراج شده دانشگاه‌های کشور تاکید کرده بود.
 
«ستاره‌دار» عنوانی است که در اواسط دهه ۱۳۸۰ به تعدادی از دانشجویانی که عمدتا به دلیل فعالیت‌های سیاسی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها محروم می‌شدند اطلاق شد.

دولت محمود احمدی‌نژاد غالبا محرومیت از تحصیل این دانشجویان را انکار می‌کرد، اما ده‌ها دانشجوی محروم از تحصیل بر ممانعت مسئولان وزارت علوم و دانشگاه‌ها از ثبت نام خود تاکید می‌کردند.
 
در این مدت همچنین تعداد زیادی از اساتید باسابقه دانشگاه‌ها نیز به اجبار بازنشسته یا اخراج شدند. اما پس از مدتی گفته شد که حتی در دولت محمد خاتمی نیز دانشجویان ستاره‌دار که به دلایل سیاسی از ادامه تحصیل محروم می‌شدند وجود داشته است.
 
جعفر توفیقی، وزیر علوم در دولت آقای خاتمی و سرپرست این وزارتخانه در دولت حسن روحانی، نیز با تایید این مطلب گفت که «مفهوم ستاره‌دار» در دولت محمد خاتمی «به معنی منع از تحصیل یا منع از فعالیت نبود، بلکه به معنی بازبینی مجدد پرونده بود».
 
آقای توفیقی پس از آن که جعفر میلی‌منفرد، گزینه پیشنهادی حسن روحانی برای مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نتوانست از مجلس نهم رای اعتماد بگیرد، برای سه ماه به عنوان سرپرست این وزارتخانه انتخاب شد و بر اساس گزارش‌ها در این مدت مجوز لازم را برای بازگشت به تحصیل ده‌ها دانشجوی ستاره‌دار صادر کرد.
 
این اقدامات آقای توفیقی که هم‌اکنون مشاور عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، با واکنش خشمگینانه چهره‌های اصولگرا و نمایندگان مجلس مواجه شد.
 
در آخرین نمونه از این واکنش‌ها، علیرضا منتظری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، نیز گفته است: «دانشجویان ستاره‌دار مخصوصا آنهایی که در فتنه ۸۸ شرکت داشتند باید از ابتدا متوجه زیان‌ها و هزینه‌هایی که به نظام وارد کردند، بودند» و از وزیر علوم و «دوستانش» خواسته تا «برای رسانه‌های بیگانه خوراک تهیه نکنند».
 
اصولگرایان و نزدیکان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ به عنوان «فتنه» نام می‌برند.

+2
رأی دهید
-27

azadi-iran - وین - لااتریش
این حیوانات وحشی را باید در جنگل رهایشان کرد تا دیگر در مورد انسان امروزی قضاوت نکنند!
جمعه 6 دي 1392 - 21:02
پاییزان-آبان - تهران - ایران
دنیای بی ارزش - مریوان - ایران. عزیزم پیامتو تو خبر (( خیابان خوابی خانواده سه نفره )))) خوندم ، یه ایمیل بذار برام تا بتونم ازت شماره حساب بگیرم ، من تو خونه پدرم هستم ماهیانه می گیرم ، کمه ، ولی می تونم ، در حد خرید چند تا کتاب همراهیت کنم .لطفا اگر پیاممو دیدی ایمیلتو بذار ، من این پیامو تو صفحه چند تا از خبرهای سایت میذارم فقط به این امید که تو ببینی .
جمعه 6 دي 1392 - 20:56
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
الان روحانی مرده با وعده وعید های قبل زا انتخاباتش .......همشون سر تا پا یک کرباسند ......کی مردم متوجه می شن ..............!!!
شنبه 7 دي 1392 - 00:17
تیتو تیتو - تهران - ایران
مگه دانشگاه ارث پدرتونه میگین کی بره کی نره
شنبه 7 دي 1392 - 12:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.