سیاستمدار لبنانی مخالف حکومت سوریه در انفجار بمب کشته شد

یک سیاستمدار لبنانی مخالف حکومت سوریه در اثر انفجار بمب کشته شده است.

صبح روز جمعه، ۶ دی (۲۷ دسامبر)، انفجار شدیدی مرکز بیروت، پایتخت لبنان، را به لرزه درآورد و به گزارش رسانه‌های محلی، در اثر آن، محمد شطح، اقتصاددان لبنانی و از مشاوران سعد حریری و فوآد سینیوره، نخست وزیران پیشین این کشور، جان خود را از دست داد.

محمد شطح، وزیر اقتصاد سابق و از مشاوران سعد حریری، رئیس جریان المستقبل بوده است. جریان المستقبل تشکل‌ مخالف روابط نزدیک لبنان و سوریه محسوب می‌شود.

شبکه تلویزیونی العربیه گفته است که بیش از بیست تن نیز در این واقعه زخمی شده‌اند. مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت به نقل از صلیب سرخ لبنان، شمار کشته‌شدگان را پنج نفر و شمار زخمی‌ها را بیش از پنجاه نفر گزارش کرده و به گزارش آسوشیتدپرس، راننده محمد شطح هم در میان کشته‌شدگان بوده است.

تصاویر تلویزیونی از بیروت نشان می‌دهد که دود غلیظی از یک محله تجاری بیروت بر می‌خیزد. شاهدان عینی محل انفجار را حوالی هتل فینیقیه (فینیسیا) از هتل‌های بزرگ پایتخت و نزدیک مجتمع ساختمان‌های دولتی لبنان گزارش کرده‌اند.

برخی منابع گفته اند که این محل با مکان وقوع انفجار منجر به قتل رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان در سال ۲۰۰۵ فاصله زیادی ندارد.

ماموران امداد و تعدادی آمبولانس برای کمک به زخمی ها به محل حادثه اعزام شده اند و تصاویر ارسالی خبرگزاری‌ها، افراد زخمی و اتومبیل‌هایی را نشان می‌دهد که دستخوش آتش‌سوزی شده اند.

در ماه‌های اخیر، لبنان شاهد درگیری‌های مسلحانه بین طرفداران و مخالفان حکومت سوریه و همچنین موارد ترور و بمب گذاری بوده است.

دو هفته پیش، گروه حزب الله لبنان، که از حکومت سوریه حمایت می‌کند، اعلام کرد که یکی از اعضای ارشد این گروه در نزدیکی بیروت ترور شده است. حزب الله این ترور را به اسرائیل نسبت داد اما دولت اسرائیل ارتباط با این واقعه را تکذیب کرد.

پیشتر، دبیرکل حزب الله گروه‌های وابسته به عربستان سعودی را مسئول حمله به مناطق تحت تسلط شیعیان در جنوب لبنان معرفی کرده بود.

در مورد عامل انفجار روز جمعه در بیروت گزارش‌های رسمی انتشار نیافته و تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این اقدام را برعهده نگرفته است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، امیر عبداللهیان، معاون وزارت امور خارجه ایران، انفجار روز جمعه در بیروت را محکوم کرده است. سفیر سوریه در لبنان نیز چنین اقداماتی را محکوم دانسته است.

خبرگزاری فارس در گزارشی در مورد این انفجار، با تاکید براینکه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته، نوشته است که "رسانه‌های جریان ۱۴مارس سعی می‌کنند بدون ارائه مدرکی، سوریه و مقاومت لبنان را به دخالت در این انفجار متهم کنند." اشاره این گزارش به تشکل موسوم به ائتلاف ۱۴ مارس است که در سال ۲۰۰۵ شکل گرفت تا با آنچه که دخالت سوریه در لبنان می‌خواند، مقابله کند.

+22
رأی دهید
-1

فارسان - مرکزی - ایران
هر جا صحبت از کشتار ترور یا تجاوز و یا دزدی و...است نام یک آخوند می درخشد!
جمعه 6 دي 1392 - 19:42
بی غم - تهران - ایران
لبنان کشور خیلی زیبایی هست که بیشترین درآمد اون از طریق توریست تامین می شه. ادامه این جنگ داخلی بین شیعه و سنی ضربه سنگین به اقتصاد این کشور وارد می کنه.
جمعه 6 دي 1392 - 22:12
vahidtaheri - کوالالامپور - مالزی
این یارو مزدور آل سعود بود...اولین جواب طرفداران ایران به انفجار سفارت در بیروت...
شنبه 7 دي 1392 - 03:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.