حمله خمپاره‌ای به اردوگاه اعضای مجاهدین خلق

گروه "جیش مختار" که مدعی مسئولیت این حمله شده، سازمان مجاهدین خلق را به ارتباط با القاعده متهم کرده است

چند خمپاره به اردوگاه محل اسکان اعضای سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی بغداد اصابت کرده است. این سازمان می‌گوید سه تن در این حمله کشته شده‌اند. مقامات عراقی این حمله را تایید کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید "ارتش مختار"، یک گروه شبه‌نظامی شیعی، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مقام‌های عراقی تایید کرده‌اند که روز پنج‌شنبه ۵ دی ماه، ۲۶ دسامبر، چندین خمپاره به اردوگاه لیبرتی (حریه) شلیک شده‌اند.

یک مقام امنیتی در دولت عراق گفته است این خمپاره‌ها، چهار تا بوده‌اند و در اثر آن دو تن زخمی شده‌اند ولی کسی کشته نشده است.

کمی بعدتر پلیس عراق تایید کرد که چهار مجروح ایرانی از این اردوگاه به بیمارستانی در غرب بغداد منتقل شده‌اند.

شورای ملی مقاومت، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق، در اطلاعیه‌ای از اصابت "ده‌ها" خمپاره به اردوگاه لیبرتی خبر داده و گفته است در این حمله، "سه نفر" از اعضای آن سازمان کشته شده‌اند و "دست‌کم ۵۰ زخمی" بر جا گذاشته است.

اردوگاه لیبرتی، اقامتگاه شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق است که پس از تخلیه اردوگاه اشرف، در آن سکونت داده شده‌اند.

دولت عراق که پس از سقوط صدام حسین روابط نزدیکی با ایران داشته است، در این سال‌های گذشته تلاش زیادی کرده بود تا اردوگاه اشرف را تخلیه کند.

اردوگاه‌های اشرف و لیبرتی در سال‌های اخیر بارها هدف حمله قرار گرفته‌اند و شماری از ساکنان آن کشته شده‌اند. سازمان مجاهدین خلق، اغلب ایران را به دست‌داشتن در این حملات متهم کرده است.

از جمله در حمله افراد ناشناس در اول سپتامبر، دهم شهریورماه به اردوگاه اشرف، دست‌کم ۵۰ نفر کشته شدند.

کمتر از سه ماه پیش در ۱۲ سپتامبر، ۲۱ شهریور، منابع خبری از تخلیه اعضای باقی‌مانده سازمان مجاهدین خلق از اردوگاه اشرف خبر دادند.


'ارتباط با القاعده'شورای ملی مقاومت می‌گوید این سه نفر در حمله اخیر کشته شده‌اند: محمود برنافر، محمدجواد صالحی تهرانی، عباس نامورواثق بطاط، فرمانده گروه "ارتش مختار"، به رویترز گفته است که گروه او، با راکت‌های کاتیوشا و خمپاره به اردوگاه لیبرتی حمله کرده‌اند.

رهبر این گروه نسبتا نوظهور گفته است: "ما بارها از دولت عراق خواسته‌ایم آنان [اعضای سازمان مجاهدین خلق] را از کشور اخراج کنند."

آقای بطاط سازمان مجاهدین خلق را به ارتباط با سیاستمداران سنی و شیعه مرتبط با القاعده متهم کرده است.

این گروه پیش‌تر نیز مسئولیت حملاتی به اردوگاه لیبرتی را بر عهده گرفته بود.

واثق بطاط فرمانده گروه شناخته‌شده‌تر "گردان‌های حزب‌الله" بوده که "ارتش مختار"، شاخه نظامی آن است.

آنان مورد حمایت ایران شناخته می‌شوند اما تهران هیچ‌گاه رسما چنین ارتباطی را تایید نکرده است.


بازمانده از جنگ هشت سالهبراساس توافق بین سازمان ملل و دولت عراق بیش از سه هزار نفر از ساکنان اردوگاه اشرف به اردوگاه لیبرتی منتقل شده‌انداردوگاه اشرف در زمان جنگ ایران و عراق در نزدیکی بغداد بر پا شد تا اعضای سازمان مجاهدین خلق که از ایران گریخته بودند، در آن مستقر شوند.

اعضای این سازمان از امکانات تسلیحانی برخوردار بودند و بلافاصله پس از اعلام آتش‌بس در جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۷ شماری از آنان به داخل خاک ایران اعزام شدند اما نیروهای جمهوری اسلامی ایران توانستند پیشروی آنها را متوقف و آنها را وادار به عقب‌نشینی به داخل خاک عراق کنند.

پس از حمله ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی و سقوط حکومت صدام حسین، نظامیان آمریکایی اعضای سازمان مجاهدین خلق را "نفرات مسلح غیرمتخاصم" تعریف کرده و پس از خلع سلاح آنان، حفظ امنیت ساکنان اردوگاه اشرف را برعهده گرفتند.

با خروج نیروهای آمریکایی از عراق، امنیت این اردوگاه به دولت عراق سپرده شد که خواستار خروج آنان از اردوگاه و حتی از عراق شد.

براساس توافق بین سازمان ملل و دولت عراق در دسامبر سال ۲۰۱۱، بیش از سه هزار تن از ساکنان اردوگاه اشرف به محل دیگری موسوم به اردوگاه لیبرتی منتقل شدند و در حال حاضر، کمیساریای آوارگان سازمان ملل به وضعیت پناهندگی آنان رسیدگی می‌کند.

سازمان مجاهدین خلق ایران به عنوان یک گروه اسلام‌گرای مخالف نظام سلطنتی ایران پایه‌گذاری شد و در سال‌های قبل از انقلاب، به عملیات مسلحانه علیه حکومت وقت دست می‌زد و از حامیان مهم انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ بود.

این سازمان تا چندی پیش در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت.

+45
رأی دهید
-17

فدای آقا - اودنسه - دانمارک
این گروهک منافقین همان کافرانی هستند که خداوند بر قلب و گوششان مهر زده و بر چشمشان پرده ای هست. بقره ۷.
جمعه 6 دي 1392 - 13:37
aziz iran - کپنهاک - دانمارک
این حمله با چراغ سبز امریکا , در زمان مماشات و زد و بند با رژیم جنایتکار آخوندی برای از بین بردن مقاومت سازمانیافته ی ایرانیان جهت سرنگونی دیکتاتوری فاشیستی اخوندی , و در پی توافقات بین جنایتکاران اخوند و مالکی و دولت امریکا بوقوع میپوندد مقامات ایران بارها و بارها نسبت به این حملات هشدار داده بود ولی سکوت دولت امریکا و دادن چراغ سبز به این حملات چیزی جز ضدیت با ملت ایران نمیتواند باشد .
جمعه 6 دي 1392 - 14:40
samuk66 - لندن - انگلستان
امیدوارم هماشون بمیرند از مجاهدین کثیف‌تر تو ایران نیست.
جمعه 6 دي 1392 - 15:41
bullet - تورنتو - کانادا
آدم نمیدونه دلش بسوزه برای اینها یا نه‌،از یک طرف چهره ایرانی‌ این افراد تو غربت ولی‌ از طرف دیگه داستانهای درمورد خیانت‌ها و بی‌رحمی این گروه....
جمعه 6 دي 1392 - 16:29
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
متحجر تر و عقب مانده تر از اخوندها این مجاهدین هستند انقدر در عراق میمانند تا تک تکشان را بکشند. این دیوانگان مغز فندقی بعداز این همه سال هنوز نفهمیدند که مردم ایران مغز خر نخورده اند که بعداز اخوندها بخواهند ایدولوژی مسخره اینها را قبول کنند.
جمعه 6 دي 1392 - 18:49
dkdk - اسلیس - دانمارک
خدا را شکر که در مورد منافقین وطن فروش و نامرد تمامی ملت ایران چه موافق نظام چه مخالف همه همه از مجاهدین متنفرند.البته دلیلش را همه میدانیم.آشغالهایی که با صدام هم پیمان بشوند تا هموطن‌های خودشان را بکشند و خیانتی باور نکردنی را به مردم ایران بکنند معلوم است که تمام ملت از آنها متنفر می‌شوند.
جمعه 6 دي 1392 - 18:34
تیتو تیتو - تهران - ایران
خوب شد سرنوشت خیانتکاران و کسانی که به مردم خودشون رحم نمیکنن و تروریستن همینه
جمعه 6 دي 1392 - 21:14
a.ahooraei - کلن - آلمان
انسان عاقل و فهمیده از مرگ دشمنه دشمنش خوشحال نمیشه. هرچی هستند روبروی ج. ا. وایستادند. من باهاشون سمپاتی ندارم اما سنگ هم جلو پاشون نمیندازم. از خیلی از همین افرادی که دهن گشادن و فقط حرف میزنند و عمل نمیکنند و اگه روزش بیاد عمامه هم سرشون میذارن که خدایی نکرده سؤال و جواب نشن، خیلی بهترند. رهبران مجاهدین اشتباهات بزرگی داشند ١- ازدواج با دختر اون خودفروخته اجنبی( بنی صدر). ٢- روبوسی با صدام و دست صدام جنایتکار را فشردن. ٣- ازدواج و طلاق های سیاسی و مسخره اما دود تمام این اعمال تو چشم خودشون رفت و پایگاه مردمی شون را از دست دادند. شما اینها رابعنوان هم سنگر روبروی ملا ببین.
جمعه 6 دي 1392 - 20:15
کبالت3 - کرج - ایران
آخه دیگه چی میشه گفت جز تبریک به مسعود (احتمالی) و مریم مهر تابان (به اختصار« ماهیتابه»)که دستگاه شهید سازی و شهید پروریشون خوب کار میکنه اعتصاب غذای تاریخی که روی شتر های صحرای عربستان رو کم کرد. این بساط لیبرتی و اشرف هم که دیگه پت و مت رو هم انگشت به دهن و حیرون کرده انگار فقط تو تیتر خبر بودن شده هدف استراتژیک رهبری تا 3000 نفر دیگه هم جا داره نسل فدا و فنا هم که حاضره حاضر حاضر حاضر حاضر .....ضر ضر ضر ررررر کبلائی.
جمعه 6 دي 1392 - 20:41
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
من از رجوی متنفر هستم ولی این اعضا بیگناه هستند. رهبرشان آنها را تنها گذاشته و دستشان به جایی بند نیست. یادمون باشه که اینها روزی به خاطر آزادی مردمشون از خودشون و زندگیشون گذشتند و خیلی سختی ها را تحمل کردند. من امیدوارم که همه شان به نقطه امنی برده شوند و بیشتر از این شاهد این صحنه ها نباشیم.
جمعه 6 دي 1392 - 21:19
invincible - مینستا - آمریکا
حالا ساندیس خورها و لمپنها همه از کشته شدن بهترین فرزندان ایران زمین خوشحال میشن،در ضمن به اوباما و تمامی حامیان رژیم دجال ملاها میگیم ملاها رفتنین مرگ بر اصل ولایت فقیه و حامیانش-پیروز باشید-- درود بر سازمان پر افتخار مجاهدین-و درود بر هر ایرانی‌ که با این رژیم کثیف خامنه‌ای مبارز میکنه
شنبه 7 دي 1392 - 09:59
تیردادسورنا - ایران - ایران
اینا دیگه آخر حماقت اند معلوم نیست تو عراق دلشون به چی خوشه نمیدونم بهشون بگم احمق یا خائن وطن فروش!چون هر دو صفت رو دارن!
شنبه 7 دي 1392 - 10:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.