سازمان تامین اجتماعی «پنج هزار میلیارد تومان» کسری بودجه دارد

تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ایران، می‌گوید این سازمان با کسری بودجه‌ای پنج هزار میلیارد تومانی روبه‌روست که این ناشی از «نگاه حمایتی» و «تبدیل شدن دولت به کارفرمایی بزرگ» است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، آقای نوربخش پنجم دی ماه در مرودشت گفته است «بر اساس قانون، رویه‌های اجرایی سازمان باید هرسه سال یک‌ بار بازنگری شود اما این موضوع طی ۳۸ سال گذشته انجام نشده است».

او در عین حال از نامتعادل بودن منابع و مصرف‌های سازمان تحت مدیریت خود انتقاد کرده و تاکید کرده است که «بی‌توجهی به این تکلیف قانونی» طی هشت سال گذشته -در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد- «رشد تصاعدی» داشته است.

او اضافه کرده است که در سال ۱۳۸۰ منابع نقدی این سازمان ۱۱ برابر تعهدهای آن بود اما در حال حاضر «۲۳ هزار میلیارد» به «۱۵ هزار میلیارد» تومان است که عملا کم‌تر از دو برابر می‌شود.

خبرگزاری فارس نیز از قول مدیر سازمان تامین اجتماعی نوشته است که ۳۸ میلیون نفر از شهروندان ایران زیر پوشش این سازمان هستند.

تقی نوربخش در سخنان خود به تدوین قانونی مستقل در مورد هدف‌مندسازی یارانه‌های نیز اشاره کرده و گفته است در قانون جدید «پوشش کامل بازنشستگی و درمانی در نظرگرفته شده، زمینه‌ساز تحول در سازمان تامین اجتماعی است».

سازمان تامین اجتماعی ایران این روزها موضوع جنجال‌ها و انتقادهای گوناگونی‌ست که به مدیریت آن در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد باز می‌گردد.

روز گذشته رئیس دیوان عدالت اداری نیز تلویحا به سازمان تامین اجتماعی اشاره کرده و با انتقاد از محمود احمدی‌نژاد در «زیر پا گذاشتن قانون» و «دروغ‌گویی»، گفته است دولت او از «آدم فاسدی» حمایت کرد و او را بر مسند امور گذاشت در حالی که دیوان عدالت اداری آن زمان می‌گفت که «این فرد محکوم است و پرونده دارد».

اشاره او به سعید مرتضوی، رئیس پیشین این سازمان است که در مورد پرونده قتل‌ها در بازداشتگاه کهریزک در ایران محکوم شده است.

در نیمه آذر ماه نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی گزارشی از تحقیق و تفحص در مورد سازمان تامین اجتماعی ایران منتشر کرده و سعید مرتضوی، مدیر پیشین آن را به فساد و تخلفات گسترده مالی که بالغ بر ده‌ها هزار میلیارد تومان می‌شود، متهم کردند.

چند روز پس از این گزارش مجلس ایران قرارداد فروش ۱۷ شرکت زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی به بابک زنجانی، سرمایه‌دار حامی دولت آقای احمدی‌نژاد را نیز فسخ کرد.

بنا بر گزارش تحقیق و تفحص مجلس بابک زنجانی متهم است که با حمایت دولت پیشین، بخشی از کارخانه‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، را به یک‌سوم قیمت خریداری کرده است.

سعید مرتضوی، کسی که انتقادها به او در داخل حکومت ایران طی ماه‌های گذشته فزونی گرفته است، گزارش مجلس ایران در مورد واگذاری شرکت‌های آن سازمان به آقای زنجانی را رد کرده است.

او هنوز به انتقادهای رئیس جدید سازمان تامین اجتماعی واکنشی نشان نداده است.

سازمان تامین اجتماعی ایران که ساز و کاری بیمه‌گر است وظیفه دارد تا کارگران مزدگیر و حقوق‌بگیر را به طور اجباری بیمه کند. از تعهدات و خدمات این سازمان از جمله پرداخت مستمری بازنشستگان، از کارافتادگان، کمک‌هزینه ازدواج یا مقرری بیمه بیکاری است.

+16
رأی دهید
-0

amonbede - تهران - ایران
این کسری بودجه تو جیب نمایندگان است
جمعه 6 دي 1392 - 12:19
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
مملکت ورشکسته، خزانه‌ها همه خالی‌. (خزانه‌های رسمی‌ دولت البته). گرانی، تورم، فقر، بی‌ عدالتی، هرج و مرج. خفقان، نبودن آزادی، کمبود بهداشت، کمبود تغذیه سالم، نداشتن محیط زیست مناسب برای انسان و حیوان و هزاران مشکلات اساسی دیگه. من موندم خداییش کی‌ می‌تونه منطقی‌ طرفدار این رژیم باشه؟!
جمعه 6 دي 1392 - 12:33
pasargad2 - شیراز - ایران
الکی که پژو 504 سوار . قطب سرمایه دار ایران نمیشه. خامنه ای با کمک احمدی نژاد تمام سرمایه های داخلی بانکها و سازمانهای دولتی رو خالی کردن که هدفشون از این کار دو چیز بود. 1 خودشونو قوی کنن که پایدار بمونن 2 مشکلاتی سر راه دولتهای اینده قرار دادن که نتونه در فاصله 4 سال جون بگیره و در نهایت دوباره قدرت دست خودشون خواهد ماند. حالا دولت جدید هر چی می خواد دولت تدبیر و عدالت باشه. با دست خالی هیچ کاری نمی تونه انجام بده. احمدی نژاد هم با خیال راحت این کارا رو انجام داد. چون کسی به نام خامنه ای پشتشه و به دستور اون این کارا رو انجام داده. تاریخ اینا رو ثابت میکنه
جمعه 6 دي 1392 - 12:49
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
شما چرا میخوای دلیل برای این سیستم گند بیاری. عزیزم مدفوع مدفوه.. خوش بو بد بو نداره...دولت جدید و دولت قدیم کدومه؟ دولت جدید بدتر از دولت قدیم. تو همین دولت تدبیر و عدالت تو همین ۱۰۰ روز گذشته ۱۵۰ نفر اعدام شدند. چند تا روزنامه بسته شدن؟ چند تا انتشاراتی بسته شدن؟ چند نفر دستگیر شدند؟ چندین زندانی سیاسی بیشتر شدن؟ چی‌ میگی‌ شما؟ شما فکر میکنی‌ مارمولکی مثل روحانی که با ۲ تا جمله دقیقا ۲ تا جمله سر ۷۵ میلیون رو شیره مالید آدم خوبیه؟ یا دلش واسه ملت میسوزه؟ یعنی‌ انقدر خوش باورید؟ باور می‌کنید این چرندیات دولت تدبیر و امید و این حرفها رو؟ این حرف‌ها کدوم عزیز من. این سیستم به کّل باید عوض بشه. همراه با روحانی و کروبی و موسوی و همه. از الف تا ی. یکی‌ از یکی‌ پدرسوخته تر. روحانی‌ خودش دستنشانده خامنه ای و سوپاپ اطمینان رژیمه۰
جمعه 6 دي 1392 - 13:07
golagha - منچستر - انگلستان
داخل ترکیه سرش دعواست نگران نباشید
جمعه 6 دي 1392 - 17:07
delmorde - یوتوبوری - سوئد
مسئولین حکومت ایران همگی مفسدند و فساد کل رژیم را دربر گرفته و نیروهای ما متاسفانه در این فساد یا شریکند یا کوچکترین عرقی به کشور که زادگاهشان است و از خزانه ای امرارمعاش می کنند که پولش مال همه ایرانیان است ندارند. ایا نمیشود گفت نیروهایی که از این رژیم مفسد و چپاولگر حمایت می کنند که ملتی را درفقر فرو برده درحالیکه رفاه را برای خود و فرزندان و فک و فامیلش فراهم کرده و به جای بکار بردن این پولها جهت فقر زدایی مردم ایران در کشورهای دیگر مانند لبنان و فلسطین و سومالی و غیره هزینه می کند خیانتکار؟ از ترکیه یاد بگیرید نیروهای مسلح پشت مردمند قضات در کنار ملتند زیرا انها شرف دارند.Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان. دوست عزیر نیروهای مسلح در کنار مفسدینند مردم یکبار 88 برخاستند اما چه شد.
جمعه 6 دي 1392 - 16:58
تیتو تیتو - تهران - ایران
عجب دزدیه این حکومت واقعا روسای حکومت ایران در دزدی جزو کشورهای اول دنیا هستن بلاشک. جای بسیجیان و رزمندگان فداکار بیچاره که تو جنگ شهید شدن خالیه واقعا ببینن این عزیزانو که چه جهادی میکنن در راه کسب بیت المال مردم
جمعه 6 دي 1392 - 21:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.