حواشی پرونده ضراب و بابک: از ابرو گوندش تا مروه:این خانم 34 ساله ترکیه ای چه ارتباطی با بابک دارد؟

آینده نیوز : با وجود آن که گفته شده بخشی از مبالغ پولشویی شده در پرونده جنجالی اخیر ترکیه مربوط به ایران است، اگرچه زلزله سیاسی در دولت ترکیه رخ داده و حتی احتمال سقوط آن نیز می رود، در ایران جز برخی گزارشهای رسانه ای، خبر چندانی نیست و مسوولان توضیحی به مردم نمی دهند.

سایت آینده گزارش داد: رسانه های ترکیه انواع گزارش های عجیب و غریب از حاشیه و متن این پرونده منتشر کرده اند و اسامی مختلف ایرانی و ترک در این زمینه مطرح شده است.
 


اما به نوشته سایت رادیکال، یکی از عجیب ترین نکات موضوع، مروه ایرماک، یک دختر 34 ساله ساکن یکی از محلات فقیرنشین ترکیه است که ادعا شده بابک زنجانی و ضراب، شرکتی به ارزش  6 میلیون لیر ترکیه (معادل یک میلیارد تومان) را به او واگذار کرده اند.

روزنامه «هابرترک» هم با انتشار عکس این زن و خانه او در محله ای فقیرنشین در ترکیه از او با عنوان یکی دیگر از مهره های فساد اقتصادی در ترکیه نام برده است. بهارنیوز به نقل از این روزنامه گزارش داده: «در تازه ترین تحقیقات و اسناد به دست آمده از فساد مالی کشف شده، بابک زنجانی که رییس ضراب به شمار می رود، عمده سرمایه مالی در گردش خود در ترکیه را برای فرار از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، به افراد دیگری منتقل کرده بود. به ادعای این روزنامه برای مثال بخشی از سهام یکی از شرکت های ضراب و زنجانی در ترکیه به ارزش شش میلیون لیر ترک (معادل رقمی حدود یک میلیاردتومان) به نام یک زن اهل ترکیه منتقل شده است. این خانم که در یکی از محلات فقیرنشین استانبول و در آپارتمانی قدیمی زندگی می کند، عملا پایش به پرونده فساد مالی باز شده است.»مشخص نیست زنجانی و ضراب چگونه به این زن این میزان اعتماد را داشته اند؟

سیاره مشتری، هدیه ای برای همسر!

از نکات فاش شده در این میان، هدایای میلیاردی است که ضراب برای همسرخواننده اش، ابروگوندش خریده است، از ویلاهای میلیاردی تا خودروهای گرانقیمت و این زن چنان از این هدایا سرمست شده که در مصاحبه ای گفته بود، هدیه بعدی آقای ضراب برای من سیاره مشتری خواهد بود !

سایت ترکی سوزجو نوشته که رضا ضراب تنها در یک مورد، یک میلیون لیر بابت تابلویی برای هدیه به همسرش ابرو گوندش پول داده است.

پیگیری پیچیده، از فیلم تا شنود!

از دیگر نکات این پرونده، پیگیری بسیار پیچیده با اتکا به شنود مکالمات و فیلمبرداری و عکسبرداری از متهمان است.

طبق گزارش روزنامه رادیکال، گفته شده در یکی از شنودها، ضراب از یکی از وزرا می پرسد که آیا تلفن من هم شنود می شود؟

به نوشته این روزنامه، در بازرسی پلیس از منزل آسلان مدیر عامل هالک بانک  حدود 4.5 میلیون دلار که در جعبه کفش بوده کشف شده است.

گفته شده تصاویر ضبط شده ارایه شده اند که در حوالی دفتر پسر ویز کشور گرفته شده اند، نشان می دهد 3 شخص در حال حمل 3 میلیون دلار پول به دفتر پسر وزیز کشورند و در جایی از این تصاویر، ضراب و پسر وزیر در حال خوشحالی مشاهده شده و در تصاویر دیگر دیده می شود پسر وزیر کشور دست خالی وارد دفتر ضراب شده و با کیفی که به گفته پلیس دارای 800 هزار دلار بوده خارج می شود. از دفتر ضراب فعلاً تصاویری نیست.

+118
رأی دهید
-5

mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا
یک سوال؟؟ الان ترکها که باید خوشحال باشند چون کلی پول ایران در ان کشور باعث گردش مالی بوده و به اقتصاد ترکیه کمک کرده. شما فکر کن مثلا سرمایه ۵۰ میلیون دلاری که مال ضراب هست از این کشور خارج بشه بعد چی میشه؟ اگر از دوستان کسی هست که اقتصادان باشه لطفا توضیح بده که آیا من اشتباه میگم یا نه!!
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 23:32
Amoo Ashkan - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
لعنت به این حکومت فاسد اسلامی
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 23:49
compatriot - تورنتو - کانادا
مگه میشه پای مجتبی جون در میان نباشه! بدجوری بوی پول, رشوه و فساد میاد؟!
جمعه 6 دي 1392 - 00:05
mountainman - استکهلم - سوئد
چقدر پیچیده
جمعه 6 دي 1392 - 00:08
تورج - لندن - انگلیس
در عرض 35 سال انقدر پول از جیب مردم بدبخت و بی مغز مان به جیب عربستان سوریه لبنان فلسطین عراق چین روسیه ووووو به هدر رفته که اینها اصلا به حساب نمیاد.
جمعه 6 دي 1392 - 00:08
دوستدار - استهکلم - سوئد
ضراب رفته پول برای رژیم ایران پیدا کند ولی مثل اینکه به خودش هم رسیده و در ترکیه زنهای خوب خوب گیر اورده که با انها هم خوش بگذراند. از انها هم برای پول در اوردن و نیز هوسیش استفاده کند. هر گز به این فکر نکرده که روزی بدین شدیدی گیر میکند همراه با همدستانش و شانس بد رو به او وهم دستانش میکند.
جمعه 6 دي 1392 - 00:28
malek khorshid - روتردام - هلند
من واقعا برای خودمان متاسفم که نشستیم و نظاره‌‌گر این غارت و چپاول سرمای‌های ملی‌ کشور عزیزمان ایران هستیم. نه تظاهراتی نه کاری، فقط بشینیم اخبار بخونیم. متاسفم برای خودمان.پولهامون باید بشه کادوهای میلجردی برای ترک‌ها تاجیک‌ها و .... خیلی‌ بدبختیم. واقعا زمان شاه فقید از این چپاول‌ها شنیده بودید.چرا ما ملت ناشکری هستیم، این هم نتیجه. یه کسی‌ مثل بابک زنجانی گاگول باید در عرضه ۱۵ سال بشه جزو ۵ مرد پولدار ایران. واگن مسخرست. افسوس و صد افسوس.
جمعه 6 دي 1392 - 01:09
ari jojeh - تهران - ایران
mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا. عزیز این قضیه سر دراز دارد، با این پولها که صد در صد شخص اردوغان هم در جریان بوده، اینها با فرستادن پول به شرکت‌های سوری خارجی و واردات و صادرات سوری سرانه ناخالص ملی‌ را بالا برده اند و در آمد خوبی‌ هم از قبل آن داشته اند و بنا به فرمول‌های پیچیده که وارد آن نمیشوم ارزش پول ملی‌ ترکیه را بالا برده اند و مثلا اگر با ارزش واقعی‌ پول ترکیه می‌توانستند یک کیلو گوشت بخرند، با این بازی‌‌ها دو کیلو خریده اند و هم از توبره خرده اند و هم از آخور.
جمعه 6 دي 1392 - 01:35
ari jojeh - تهران - ایران
mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا. دوما 50 میلیون دلار نیست، صحبت حد عقل 300 تا 400 میلیارد دلار باید باشد، چون در دوران احمدی نژاد درامد 800 میلیارد دلاری بوده و با کسر مخارج کشور، این رقم باید همین حدود باشد که گند آن هم به زودی در میاید.
جمعه 6 دي 1392 - 01:42
Freedomforiran - لندن - انگلستان
کجا هستند ان ملت نمکنشناس و بى غیرت که مرگ بر شاه گفتند و ان قلاب کردند.
جمعه 6 دي 1392 - 02:43
lona_düsseldorf - دوسلدورف - آلمان
ببینید چه گونه سرمایه ملی‌ کشور عزیزمون ایران را میلیاردی خرج بقای حکومت کثافت اسلامی و هوس بازیها‌ی خودشون می‌کنن و صداشون هم در نمیاد بابک زنجانی کسی بود که با چندین معامله نفتی‌ به اینجا رسید همون نفتی‌ که باید پولش خرج خانواده‌های میشد که از درد نداری تن‌ به هزار حرکات ناشایست و...... میزنن ،نجاست سگهای خیابانی تو روحت خمینی بیاد که می‌خواست ما را به درجه والا‌ی انسانیت برسونه
جمعه 6 دي 1392 - 03:07
دنیای وحشی - تهران - ایران
درواقع پولهای مردم بدبخت ایران است که توسط آخوندها و عواملینشان درخارج و داخل دزدیده شده و بااین ثروت های باد آورده با زنهای هرجایی و مشهور دور دنیا به عیاشی می پردازند و از کیسه خلیفه به آنها هدیه های وصف نشدنی و گرانقیمت مانند ویلا و غیره می خرند .انشاالله دیریا زود از حلقومشون بالا بیاد. درضمن چرا سینه زنی که تصویرش راگذاشته اید را سانسور کرده اید ؟ نکنه شما و وبسایت شما نیز درخدمت ملایان است و ما خبرنداریم ؟؟؟!!!!!:(
جمعه 6 دي 1392 - 04:24
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
هر از دم از باغ نکبتی آخوندی بری می رسد
جمعه 6 دي 1392 - 05:15
بابک - سبزوار - ایران
فساد خیلی پیچیده شده است.
جمعه 6 دي 1392 - 07:57
razmandeh - استکهلم - سوئد
بابک زنجانی فرد مورد اعتماد مجتبی خامنه‌ای و کسی‌ که با دارائی‌های مجتبی سرمایه دار شّد و بزرگ‌ترین حامی‌ اوو همیشه بت رهبری بوده و با همه این حرفها ککش هم نمیگزه
جمعه 6 دي 1392 - 03:54
amooojoghdeshakhdar - ونیز - ایتالیا
اینا افتادن به جون هم ، واسه اینکه همدیگه رو ضایع کنن دارن پتهٔ مته‌‌های همدیگرو میریزن رو آب ، وگرنه شما دقت کنین می‌بینین از جیب خزانه داری و بیت‌المال ترکیه یه قرون هم کم نشده تازه از صدقه سر این گردش مالی بالا کلی‌ هم خوش به حالشون شده
جمعه 6 دي 1392 - 07:05
raha1984 - هامبورگ - المان
به نفع ترکها بوده که پولهای ملیاردی وازد کشوزشون شده !!! پولی از بانک ملی یا مردمشون دزدیده نشده و فرار کرده باشن و برده باشن کانادا و باز هم خفه خون گرفته باشن و صداشون در نیاد !!
جمعه 6 دي 1392 - 07:53
bojan - شیراز - ایران
قصه قصه پول است و سوء استفاده. تنها پای سوم مثلث پولی بابک زنجانی و رضا ضراب ، هنوز رخ ننموده است. در اخباری که در روزنامه‌های ترکیه درباره این ماجرا منتشر شده است نام‌های مهمی خودنمایی می‌کند. در میان اخبار این پرونده نام بانک ملی این بار نیز می‌درخشد . با رو شدن این ماجرا انگار پازل فرار خاوری از ایران نیز در حال کامل شدن است و می‌توان حدس زد وی نه برای سه هزار میلیارد تومان که چند سنگ از کوهی بزرگ بود و اتفاقا از ایران هم خارج نشده بود، که برای پول‌های بزرگ‌تر از این و ماجراهایی پیچیده‌تر فراری زودهنگام را طراحی کرد.20
جمعه 6 دي 1392 - 08:04
bojan - شیراز - ایران
بر اساس اطلاعات منتشر شده این پول در فاصله سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ از ایران خارج شده است و خاوری در مهرماه سال ۱۳۹۰، برابر با سپتامبر ۲۰۱۱ از ایران خارج شده است . به این ترتیب وی اطلاعات ذی‌قیمتی در خصوص این پرونده نیز در دل دارد . به نظر می‌رسد در پس شرایط غیرعادی تحریم برای مردم کشورمان، شرایطی غیرعادی اما شیرین، برای عده‌ای قلیل نیز رقم خورده است. هر چند ۴ماهی از پایان دولت احمدی‌نژاد می‌گذرد اما این طور به نظر می‌رسد که این دوران ، دوران یک دولت نبود. دولت پیشین در قامت صد دولت با اختیاراتی عجیب و غریب و تصمیماتی عجیب و غریب‌تر ظاهر شد و حالا رو شدن گوشه گوشه پرونده‌های ریز و درشت فساد اقتصادی‌اش در اینجا و آنجای جهان، ابهت اعداد را برای افکار عمومی از میان برده است
جمعه 6 دي 1392 - 08:08
bojan - شیراز - ایران
اینجاست که معلوم می‌شود بحران دولت یازدهم نه مسکن مهر است و نه پرداخت نقدی یارانه‌ها. وقتی در سه سال ۸۷ میلیارد یورو ، یعنی بیش از تمام پول حاصل از فروش نفت در یک سال، آن هم قبل از تحریم ، از ایران خارج می‌شود ، کسری هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه نقدی طبیعتا مشکلی پیش پا افتاده می‌شود. در میان ۴۹ نفری که در پرونده فساد اقتصادی در ترکیه دستگیر شده‌اند نام فرزندان چند وزیر این کشور نیز به چشم می‌خورد . می‌گویند وزرای مذکور استعفا داده‌اند و از حضور در افکار عمومی پرهیز دارند.حالا باید دید این پرونده با کدام مقامات و مسئولان ایرانی گره می‌خورد که اگرچنین شود عزمی برای خجالت از مردمی که فشار سنگین تحریم را با تمام وجود تحمل کردند ، وجود دارد؟20
جمعه 6 دي 1392 - 08:09
mazany - مازندران - ایران
پول امت شهید پرور اسلامی ایران خرج ابرو شد؟ صفحه بعد کارتن خوابها را ببینید...
جمعه 6 دي 1392 - 08:12
bojan - شیراز - ایران
ه گزارش خبرگزاری دوغان به هنگام بازرسی از منزل رئیس بانک حالک بانکی در بامداد ۱۷ دسامبر، ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار از کتابخانه شخصی وی کشف شده است. وی این مبلغ را در داخل چندین جعبه کفش پنهان کرده بود.20
جمعه 6 دي 1392 - 08:25
bojan - شیراز - ایران
وزرای مربوطه و سران مرتبط در ترکیه مورد تفتیش قرار گرفتند و بعضا استعفا داده اند. حالا اگر ایران بود :. تیتر اخبار امروز:. در پرونده فساد مالی الف.ب ، پ.ت و نیز ج.چ.ح.خ دست داشته اند. علی لاریجانی:. خبر فساد مالی اساسا کذب است و مجلس کمیته ای در این خصوص تشکیل داده. (ر.ج:کامیون ایرانی حامل ارز و طلا که در ترکیه مصادره شد). کیهان:. در پرونده فساد مالی رد پای فتنه گران ۸۸ دیده میشود. تیتر اخبار یک هفته بعد:. در پرونده فساد مالی اصغر اصغری و جعفر جعفری متهمهای ردیف اول و دومند که فرار کردند…. برف و طوفان شدید موجب قطع خطوط تلفن در اروپا شد.20
جمعه 6 دي 1392 - 08:31
bojan - شیراز - ایران
او اهل تبریز است و کارخانه فولاد «تیکمه داش» در تبریز و کشتی‌سازی «رویال» در استانبول از دارایی‌های خانواده ضراب است. آن‌ها در زمان جنگ ایران و عراق راهی دبی شدند و فعالیت‌های تجاری و صرافی خویش را در این شهر شروع کردند اما علی رضا به ترکیه کوچ کرد. در پرونده فساد اقتصادی و پرداخت رشوه دولتمردان ترکیه و چند تاجر سرشناس این کشور، پای فرزندان سه وزیر دولت اردوغان نیز به میان کشید شد. اتهام رضا ضراب نیز پرداخت رشوه است اما با یک هدف متفاوت. گفته می‌شود ضراب در طول یکسال ، ۱۰میلیارد دلار را به صورت پول و طلا به ایران منتقل کرد و برای انجام این کار، ده‌ها میلیون دلار رشوه به ترک ها داد. وی از راه بانک «خلق» ترکیه موفق به انجام این کار شد. اتهام دیگر ضراب تاسیس ۱۱ شرکت صوری، عملیات پولشویی گسترده‌ به مقصد ایران است. پرونده دیگر وی، مربوط به هواپیمایی است که سال گذشته در فرودگاه آتاتورک به زمین نشست و از داخل آن یک و نیم تن طلا از کشور غنا به مقصد دوبی کشف شد.20
جمعه 6 دي 1392 - 08:34
davood63 - تهران - ایران
بخورید پول این ملت بدبخت که حلال،، ملت تو ایران به کلیه فروشی و حتا بچه‌ها شون میفروشند،، دیگه مملکت صاحب نداره
جمعه 6 دي 1392 - 10:25
aram.01 - کردستان - ایران
ایرانیان یوکی چرا گیر دادی به این خبر. خوب چند تا دزد، دزدیشون لو رفت اینکه عادیه تو ایران همه دزدن دیگه. بسه دیگه این خبر رو ول کن. پس چرا در مورد بحران سودان جنوبی هیچ خبری نمی نویسید؟ نکنه بیطرف نیستید؟
جمعه 6 دي 1392 - 09:27
amonbede - تهران - ایران
این همه ثروت از ایران به ترکیه رفته بعد به جای ایرانی ها ترک ها ناراحت هستند الحق که .. ( آذری نه ترک)
جمعه 6 دي 1392 - 11:23
razor - نیویورک - امریکا
فکر میکنم تنها دلیلش باج ندادن یک کشور به کشور دیگه یا یک باند به باند دیگه باشه. چون با رو شدن این جریان هم ایران و هم ترکیه خب ضربه اقتصادی میخورند. امریکا و اسرائیل هم که از همون اول با خبر بودند از دور زدن بانک های ترکیه(وقتی منه نوعب باخبر باشم امریکا که مطمئنا با خبر بوده). پس چرا تازه الان باید پته ترکها رو بریزند رو آب؟ چی بگم والا...
جمعه 6 دي 1392 - 09:36
agha-javad - تهران - ایران
mountainman - استکهلم - سوئد-پیچیدگی‌ نداره! یه عده‌ موجود کثیف و دزد و جانی روی قدرت نشستند مثل همیشه از اول پیدایش بشر کثیف و دزد، اینجوری بوده. میچاپند، ظلم میکنند، میکشند، میدزدند، و فقر هم روز به روز بیشتر می‌شه تا اینکه نابودی مطلق گریبان گیر بشریت بشه!!
جمعه 6 دي 1392 - 09:41
palachinka - صوفیا - بلغارستان
از زمان‌های قدیم روابط سیاسی خانمهای هنرمند(خواننده،رقاصه و ....)بسیار قوی بوده و هست که به مرحمت زیبایی ایشان و هوسرانی سیاسیون شکل گرفته.حالا فکر کنید که یکی‌ از این خانمها برای به دست آوردن سرمایه بخواد زن یک تاجر ایرانی‌ بشه و از این روابط حسنه به خوبی‌ استفاده کنه البته این روابط بر می‌گرده به زمانی‌ که ایشان مجرد بوده و الان خدمات حساب می‌شه.تا تهشو خودتون قضاوت کنید.
جمعه 6 دي 1392 - 11:12
agha-javad - تهران - ایران
Freedomforiran - لندن - انگلستان-ای بشر کوتاه فکر، زمان شاه که هیچی‌ ، تمام تشنگان قدرت و مال و ثروت دنیا به همین شکل کثیف و زشت، پر از جنایت بوده، اگر یادت نمیاد آن زمان را، احتمالا تو هم جز سران قدرت بودی، پدر من یک معلم با حقوقی ابتدائی که باید عمری را با فقر دست و پنجه نرم میکرد و نه مثل ارتشی و درباری‌های ترسو و فراری که مملکت را بدست جانیهای و دزدان دیگری سپردند در ناز و نعمت مادی زندگی‌ میکردند و کسی‌ هم جرات نداشت بگه حتا شاه و باید میگفت اعلاحضرت ...
جمعه 6 دي 1392 - 12:06
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا- امان از این تفسیر‌های آبکی‌، فقط ضرر حلق بانک از این افتضاح بیش از ۲،۵ میلیارد یورو بوده،(در بازار بورس ارزش سهام بانک پاین آمده) کارشناسان ضرر تورکیه را بیش از یکصد میلیارد دلار بر آورد میکنند،
جمعه 6 دي 1392 - 12:07
kimiaa - تهران - ایران
lمردم ایران زیرفشار تحریمها دارن له میشن اونوقت اینها از قبل تحریم و دزدی نفت ببین چه پولی درمیارن و خرج فاحشه های ترک میکنند....و مردم ایران هم صداشون درنمیاد مثل اینکه معتاد بدبختی شده اند و فقط اگه به خوشی و رفاه برسند انقلاب میکنند!
جمعه 6 دي 1392 - 13:00
saeed scotland - گلاسگو - اسکاتلند
سه نفر سه میلیون دلار را حمل کردند اونوقت مدیرعامل بانک چهار نیم دلار را تو جعبه کفش جاکرده شعبده بازی والاه
جمعه 6 دي 1392 - 14:15
mark2000 - تهران - ایران
Freedomforiran آقا عصبانی نشو تعدادی از آنها در خاوران خوابیدن یا در اردوگاههای مجاهدین در عراق بر اثر اصابت خمپاره میمیرن یا در خارج پناهنده اند و حسرت بازگشت به ایران میمیرن یا در ایران دربدر بدنبال یک لقمه نونند و با بیماریهای مختلف ناشی از فشارهای عصبی میمیرن و یا پاسدارن و از زندگی حسابی لذت میبرن
جمعه 6 دي 1392 - 18:15
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
Freedomforiran - لندن - انگلستان/ یا رفتند مراسم ترحیم مادر ظریف یا نشستند پای کامپیوتر جنایتها و فساد جمهوری اسلامی را توجیه میکنند البته با mark2000 - تهران - ایران موافق هستم بعضی هاشون جلوی در زندانها دنبال ساعت ملاقات بچه هاشون هستند . آنهائی که انقلاب کردنند تهی دست نبودندبلکه تهی مغز بودنند و گول یک مشت آخوند را خوردند , / agha-javad - تهران - ایران/ معلوم نیست توی این همه معلم زمان شاه چرا بابای شما با فقر دست و پنجه نرم میکرده , زمان شاه با یک سومت حقوقت میتوانستی خانه مناسب خودت اجاره بکنی مگر اینکه پدر شما مثل کارگرهای ایران 24 ماه حقوق عقب افتاده داشته بوده. که بعید است.
شنبه 7 دي 1392 - 04:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.