خیابان‌خوابی خانواده 3نفره در تهران

توی شهری که صحبت از مهمونی چند نفره به صرف قهوه اسپرسو و سفر به فلان کشور خارجی و سواری با ماشین‌های پلاک موقت، حرف داغ روزشه،‌ دیوار‌های سیاه و یه پرده بلند صورتی چرکین، شده خونه سه دیواری یه خانواده سه نفره...

عطر گرم شیرینی‌های کافه قنادی و آدم‌های رنگ و وارنگ متمولی که برای سفارش کیک تولد و مراسم دورهمی آخر شب حوالی مرکز شهر جمع شدن، اصلا اجازه نمی‌ده توجه کسی به این زندگی تلخ سه نفره که 50 متر پایین‌تر، توی یه پستوی دو متری در یکی از خیابان‌های فرعی خیابان انقلاب تهران شب‌های سرد و استخون‌سوز پایتختش رو صبح می‌کنن، جلب بشه.به‌ گزارش ایسنا، خانواده‌ای سه نفره که چند ماه قبل به دلیل ندادن 200 هزار تومن اجاره خونشون توی دروازه غار، صاحبخونه وسایلشون رو بیرون ریخته تا آواره کوچه خیابونای شهری بشن که 200 هزار تومن پول توجیبی یه روز زندگی نمایشی بچه‌های بعضی از خانوادهاشه.

مجبور می‌شن خرت و پرت‌هاشون رو جمع کنن و خونشون می‌شه یه چادر توی پارک،‌ پارکی که حوالی همون دروازه غاره، دروازه غاری که شده دروازه ورود معتادا و خانواده‌های ندار به زندگی فلاکت‌بارتر، محلی که تنها سهمش از رسیدگی مسئولان، شبیخون گاه و بی‌گاه ماموران نیروی انتظامی و شهرداریه.

مأمورای نیروی انتظامی میریزن برای پاکسازی محل می‌گیرن و جمع می‌کنن و میبرن؛ محلی که سال‌هاست پاک شده از پاکی و آلوده است به آلودگی، دو بار وسایلشون رو جمع می‌کنن، دوبار هم آتیش میزنن، تا جایی که دیگه حتی اونجا هم شرایط ادامه دادن واسشون وجود نداره، شرایطی که روز به روز براشون سخت‌تر از روزهای سخت گذشته شده.پدر خانواده، پیرمرد شصت ساله‌ایه که قبلا توی بازار میوه و تره بار کار می‌کرده و چرخ زندگی رو می‌چرخونده تا اینکه با یه موتوری تصادف می‌کنه و لگنش می‌شکنه و دیگه نمی‌تونه کارای سخت انجام بده، پیرمردی که آسم داره و با اسپری نفس نفس می‌کنه، پیرمردی که کنار آلونک سیاه و کثیف و سردش واسه خودش بساط جوراب فروشی پهن کرده تا شاید بتونه خرج خورد و خوراک این خانواده سه نفره رو به هر قیمتی که شده جور کنه.

اما پیرزن حال و روزش بدتر از این حرف‌هاست، بدتر از سیاهی این دیوارها، بدتر از ذره ای توان برای راه رفتن، حتی نشستن و حتی رمقی برای حرف زدن...هرسه تاشون دوماهی میشه حموم نرفتن، بیماری و سرما و بیچارگی و بی‌پناهی با زندگی این سه نفر خو گرفته، شاید حتی خیلی‌ها ابا دارن از نزدیک شدن بهشون...پسرک 20 سالشون هم از نظر ذهنی حال و روز خوشی نداره، تا اول ابتدایی بیشتر درس نخونده و سواد خوندن نوشتن نداره،‌ سه ساله دختروشون رو گذاشتن پیش مادربزرگش توی قوچان و هرگز توی این مدت ندیدنش، ازش می‌پرسم چرا خواهرت رو نیاوردین با خودتون؟ میگه بیاریمش که چی بشه، میگم چرا برنمی‌گردید؟ می‌گه ما شرمنده و بدبخت برگردیم که چی بشه.

میگه مادرم حالش اصلا خوب نیست، پیرزن کاملا مریض احواله، ناتوان و بیمار، تنها کارش شده دراز کشیدن زیر این پتوهای کثیف، لرزیدن از سرما و تب کردن از بیماری. حتی حوصله حرف زدن نداره، میگه همه فقط میان و میگن می‌خوان کمک کنن، ما داریم از سرما این‌جا جون می‌دیم ولی کسی نیست به دادمون برسه، دوباره حالش بد می‌شه و شروع به لرزیدن می‌کنه و دوباره دراز می‌کشه.خورد و خوراکشون هم یا از طریق پول ناچیز فروش همین جوراب‌ها جور میشه، یا اهالی بعضی روزها چیزی رو برای خوردن بهشون میدن. غذاشون شده خیار و ماست و نون و کالباس سرد و همه اون چیزایی که برای درست شدن نیازی به هیچ وسیله‌ای ندارن، چون‌ اون‌ها هیچ وسیله‌ای حتی برای درست و گرم کردن غذا ندارن.

پسرک میگه شب‌ها به حدی سرد می‌شه که حتی یه لحظه خوابش نمی‌بره، می‌گه در طول شبانه روز فقط می‌تونه یک یا نهایتا دو ساعت اونم زمانی که حوالی ظهر هوا کمی گرم می‌شه بخوابه.

سرما خیلی بی‌رحمه، بی‌رحم‌تر از همه مردم و مسئولایی که هرروز این دسته آدم‌ها رو توی گوشه‌ گوشه این شهر می‌بینن و از کنارشون راحت رد می‌شن. رد می‌شیم از کنار لحظه لحظه‌های آدم‌هایی که سهمی از لحظه‌های زنده بودن و زندگی کردن ندارن.

پسرک میگه چند وقته پیش مامورای شهرداری به دلیل اعتراض همسایه‌ها اومده بودن تا جل و پلاس‌شون رو جمع کنن و ببرن گرمخونه اما اونا حتی حاضر نمی‌شن به گرم‌خونه برن، چون ان‌جا اعضای خانواده‌ها رو از هم جدا می‌کنن، می‌ترسیدن از هم جدا شن و دیگه نتونن هم‌دیگرو پیدا کنن، اونا حتی می‌ترسیدن فردا که قراره دوباره از گرم‌خونه رهاشون کنن یه بی‌خانمان دیگه اومده باشه و همین پستو رو هم از شون بگیره.

نکته جالب اینه که تا امروز فقط مامورای شهرداری برای جمع کردن بساط پهن شده اونا بهشون سرزده بودن و خبری از مسئولان بهزیستی و کمیته امداد برای سرو سامان دادن به این زندگی نیست.

مهدی 20 ساله میگه اگه خودت تونستی شب‌ها یک ساعت بیای همین جا و بدون اینکه کاری کنی، دووم بیاری، اگه حتی تونستی روی این سنگ‌ها یک ساعت بشینی، نه اینکه حتی بخوای بخوابی، مطمئن باش بلند می‌شی و میری...میگه هیچ‌کس جز آدم‌های بدبختی مثل ما نمی‌تونه توی این هوا زنده بمونه...

+250
رأی دهید
-11

فضول میرزا - استكهلم - سوئد
بطور حتم همین پیرمرد شصت ساله امروزی، جوان 25 ساله زمان انقلاب بود که با شعار مرگ بر شاه باعث و بانی روی کار امدن این شیاطین ماقبل تاریخ شد!
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 23:14
garmsari - یورک - بریتانیا
واقعانمى دونم چى بگویم٫خدا اخر عاقبت این ملت با غیرت ایران را به خیر کند،
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 23:19
siliconvalley - مالمو - سوئد
خیلی‌ دردناک هست ، و واقعاً دولت باید مسول باشه ، ولی‌ یک پدری که صدمه دیده با یک همسر بیکار و یک پسری که تو سنّ ۲۰ سالگی تا اول ابتدایی بیشتر مدرسه نرفته یعنی‌ تقریبا سال ۷۷ درس رو ول کرده ( دیگه مطمئانم تحصیلات تا دبیرستان تو ایران رایگانه لطفا مغلطه نفرمایید ) چرا از شهرستان میان تهران؟ الکی‌ نگید کار نیست کار کار! این مساله بسیار دردناکه ولی‌ با موقعی‌ ‌ات این آقا شهرستان خودشون زندگی‌ بهتری نمی‌تونن داشته باشن ؟؟ پدره خانواده تازه چند سال هست که بیکار شده در صورتی‌ که آقا پسرشون ۱۴ سال هست درس رو ول کرده!! بنده دوستی‌ داشتم دوران دبیرستان که پدرش و ۲ تا برادرش تو تصادف فوت شدن از اول دبیرستان تو میوه فروشی شاگردی کرد درس خوند دانشگاه تهران پزشکی‌ قبول شد ، الان هم دانشجویه تخصص رادیولوژی هست.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 23:15
دوستدار - استهکلم - سوئد
فضول میرزا - استکهلم - سوئد! باشما موافقم. همه با هم بگویم خاک برسر بزرگترها از خودمان برای اینکه اخوند را راه دادن که حاکم و دولت دار شوند.
جمعه 6 دي 1392 - 01:05
ali-dk - لونگبو - دانمارک
اگر شماره حسابی‌ از خانواده میگرفتن در سایت قرار میدادن بهتر بود . من شخصاً حاضر م به این خانواده کمک کنم .
جمعه 6 دي 1392 - 01:21
afsaneh87 - شفیلد - انگلستان
مرگ و ننگ بر خامنه ای .. که پول و ثروت این مردم را با اجازه خودش به لبنان و سوریه و غزه و فلسطین میفرسته و این مردم باید توی این سرما عذاب بکشن ، ایشالا که خدا عذاب زیادی نسیب کل خانواده خامنه ای و خمینی دجال و گور به گور شده بکنه ، ثروت مند ترین کشور جهان هستیم و این حال و روز مردم ایران هستش، ، اب و برق مجانی و گوشت یخی حرام است ، زمین مفت ، از اخوند جماعت بیشرف تر و دروغگوتر و حـ... تر ، خودش است و بس
جمعه 6 دي 1392 - 01:17
sami_223 - لیدز - انگلستان
من واقعاً متأسفم برا اون رهبری که میگه من رو حصیر می‌شینم و بد گندش در میاد که یکی از افراد ثروتمند دنیاست ،،آقایی خامنی خدا لعنت کنه کسی که اسم رهبر رو تو گذشت ،رهبر اونی هستش که از دولتش همه خوشبخت باشند نه بدبخت ،جواب این مستضعفا رو چی‌ می‌خوای بعدی تو قیامت ؟ صدقه خور
جمعه 6 دي 1392 - 01:39
smart292 - ونکوور - کانادا
این هم حکومت مستضعفین اسلامی که خمینی گور به گور شده قولش را داده بود ، که مستکبرترین و فاسد‌ترین و بی‌ سواد ترین، و استبدادی‌ترین و قاتل‌ترین حکومت دنیا میباشد. به امید نابودی اسلام و آخوند انگل آن.
جمعه 6 دي 1392 - 02:00
senator x - تهران - ایران
چی بگم, تو مملکتی که هرکس بفکر چپاول و خالی کردن جیب هم هستند. فقط میخوام بدونم تو وضععیت این جور آدمها, وظیفه خدا چیه؟ تاحالا که بجز حمایت ذات الهی از خامنه ائی و امثال اون, چیز دیگی از او نیدیدیم. هرکه مظلم تر ,بیچاره تر و بد بخت تر .آیا تو غیر از این دیدی؟
جمعه 6 دي 1392 - 04:34
دنیای وحشی - تهران - ایران
مطمین باشید آه و ناله سینه پر درد همین افراد درآینده ای نه چندان دور کاخ تمام مفت خورهایی مثل ناطق نوری و رفسنجانی و هاشمی و خامنه ای و بابک زنجانی و ضراب و امثالهم رو آن چنان درهم کوبد که هیچ کدام توان گریز از آن را نخواهند داشت .
جمعه 6 دي 1392 - 04:38
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
خدای من خدای من خدای من . این گه انگل هایی بود که اومدند و حکومت می کنند و چپاول می کنند غارت میکنند و چیزی جز بدبختی ..بیچارگی اعتیاد . بی سرپرستی و فقر و نکبت رو برای کشور ما با اینهمه پیشنه خوب آوردند.......... خدایا فکر کنم تو هم دیگه تسلیم شدی تسلیم این آدم های وحشی عارت گر که بر مردم سلطه دارند
جمعه 6 دي 1392 - 05:14
کبالت3 - کرج - ایران
چقدر حاج قاضی زیاد داره این خاک اهورائی کبلائی.
جمعه 6 دي 1392 - 05:15
machan - لس انجلس - آمرکا
خدا لعنتت کنه خامنه ای با دار و دسته ساندیس خورت. خدا شر شما آخوندهای کافر شکم پرست را از ایران بکنه.
جمعه 6 دي 1392 - 06:53
perser68 - فلوریدا - امریکا
اینا دوست دارن اینجوری زندگی‌ کنن!!!از خوشی‌ زیاد و رفاه بیش از حد!!!خامنه‌ای دایناسور هر چی‌ بهشون گفت بیایید از اون ۹۷میلیارد یه مقدارش رو به شما میدم اینا خودشون قبول نکردن!!!حالا باز بیان یه عده بگن آخوند متجاوز دزد آدمکش دروغگو مقصره!!!رفتیم به جمهوری اسلامی آری گفتیم،حالا از خوشی‌ و رفاه و آسایش اجباری،برق و آب و تلفن و اینترنت مجانی‌،خونه مجانی‌ ‌همش آخوندا رو متهم می‌کنیم!کجای دنیا شما این شانس رو داری کلیه بخری،وقتی‌ نیاز به کلیه داری!؟جالبتر از اون کلیه بفروشی و باهاش ماشین و مبل و لوازم الکتریکی‌ بخری و دخترای سوخته مدرسه رو هم با هزینه دولت خدمت گذار درمان کنی‌ و حتی اگه نیاز باشه برای ترمیم چره و جراحی پلاستیک صورت به اروپا و آمریکا بفرستی!چرا بعضی‌‌ها نمیخوان بپذیرند که قبل اون جذام۵۷ ما جهنم داشتیم و حالا بهشت((:
جمعه 6 دي 1392 - 05:16
parastooeshge - توکیو - ژاپن
پس میگن چرا کارهای خلاف کم نمی شه بابا مردم گرسنه هستن چرا این مسئلولین کاری نمی کند فقط دنبال این جوانهای بیچاره هستند دیگر شوره شو دارند به اقای بابک زنجانی بگید این قدر فکر ترکیه را نکن یک مقدار فکر هم وطنی باش چون پولها تو مال اینها ست
جمعه 6 دي 1392 - 05:51
mazany - مازندران - ایران
این در حالیست که هر روز از رسانه اخبار هزار میلیاردی میشنویم . ای خدا.....
جمعه 6 دي 1392 - 08:09
دنياي بي ارزش - مریوان - ایران
سلام به همگی.....یه کم وقت گیر اوردم اومدم کنکور ک امون نمیده اینم اولین خبرش بود.........به خدا این وضع خیلی هاست اگه تو مریوان چند گروه مردمی نبودند ک به ندارها کمک مالی وغذایی نمیکردن تقریبا تمام شهر وضعش این بود.....با کسی تعارف ندارم و از کسی هم شرم نمیکنم الان چهار روزه کار ما شده فقط ماست و نون و یه وعده های هم مادرم برامون برنج جیره ای درست میکنه.............سه ماه از هر کنکوری ای عقب افتادم فقط به خاطر اینکه نمیتونستم کتاب تهیه کنم دیگه هیچکسی نمیتونه درد این یکی رو درک کنه.....
جمعه 6 دي 1392 - 08:27
پاییزان-آبان - تهران - ایران
خجالتش برای مسئولین حکومت اسلامی ، هر چند که فکر نکنم چیزی به اسم شرم و خجالت و عذاب وجدان در وجود این شکم سیرها باشه ، حالا آقای نجف زاده کجاست یه گزارش تهیه کنه ؟؟ یا هنوز دنبال بی خانمانهای انگلیس می گرده تا با آب و تاب قصشون و تعریف کنه ....انگلیسی که زمانی گزارشگر معروفش با گردن کج از محمد رضا پهلوی رییس اپک می خواست که قیمت نفت و بالا نبره چون مردمشون از سرما دارن یخ میزنن.....حالا ما نفت داریم ولی ما داریم یخ میزنیم...
جمعه 6 دي 1392 - 09:16
oghab - هلسينكي - فنلاند
.ﺩﻳﮕﺮاﻥ ﻛﺎﺷﺘﻨﺪﻭ ﻣﺎﺧﻮﺭﺩﻳﻢ .ﻣﺎ ﻣﻴﻜﺎﺭﻳﻢ و ﺩﻳﮕﺮاﻥ ﺑﺨﻮﺭﻧﺪ ....ﻭﺿﻊ اﻣﺮﻭﺯ اﻳﺮاﻥ ﺑﺎﻭﺭﻛﻨﻴﺪ ﺻﺪﻫﺎ ﺑﺎﺭ ﺑﻬﺘﺮاﺯ ﺑﻴﺴﺖ ﺳﺎﻝ ﺁﻳﻨﺪﻩ اﺳﺖ ...ﻳﺎﺣﺠﺖ ﺑﻦ اﻟﺤﺴﻦ ﺭﻳﺸﻪ ﻇﻠﻢ ﺭا اﺯ ﺗﻪ ﭼﺎﻩ ﺑﻜﻦ ...ﻳﺎ ﺣﺴﻴﻦ ..ﻣﻴﺮﺣﺴﻴﻦ ....ﺯﺭﺷﺸﺸﺸﺸﺸﺸﺸﺸﮓ
جمعه 6 دي 1392 - 09:17
marg bar doshman - لندن - انگلستان
چرا از خیابون خوابهای های لندن و امریکا چیزی نمیگید ؟ که هزاران نفر هستن
جمعه 6 دي 1392 - 09:37
تیتو تیتو - تهران - ایران
قابل توجه دزدان بیت رهبری، اقا بابک زنجانی، محمدرضا رحیمی ،مرتضوی ،لاریجانییی ها و امثالهم میلیاردها پول مردم در جیب یکنفر چرا؟؟؟؟
جمعه 6 دي 1392 - 09:56
احسان 2182 - شهرضا - ایران
این است عدالت اسلامی پول نفت سر سفره هامون حکومت آزاد
جمعه 6 دي 1392 - 10:33
amonbede - تهران - ایران
ای کسی که این پست رو گذاشتی ما تو مملکت امام زمان زیر سایه ی ولایت فقیه زندگی میکنیم و در کشور ما از این چیزها وجود نداره اینو بارها آقا گفته که تحریم ها هیچ اثری نداشته و حرف آقا حجته ، این عکسهاتم فتوشاپه ، مثل اینکه شما متوجه نیستی هنگام انتخابات و راهپیمایی های دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی همین افراد جزو نفرات اول صف هستند پس بیخود اخبار کذب پخش نکن
جمعه 6 دي 1392 - 11:17
amonbede - تهران - ایران
siliconvalley - مالمو - سوئد : قرار نیست که همه مثل دوست شما باشند
جمعه 6 دي 1392 - 11:19
agha-javad - تهران - ایران
فضول میرزا - استکهلم - سوئد-یادت رفته که حلبی آباد توی تهران بود؟!!! مساله فقط بر می‌گرده به بشر حریص و قدرت طلب. کسی‌ که دنبال سیاست میره ، حتما دنبال قدرت و مال و منال این دنیاست، فکر هیچ بنده‌ای نیست غیر از خودش. چه زمان شاه، چه الان و چه بعد.. انسان متفکر و مسئول ، انسانیست که کاخی برای خودش درست نمی‌کنه و زندگی‌ ساده را بیشتر ترجیح میده، و به دنبال علم و دانش خلقت و فهمیدن دنیای بی‌نهایت بیشتر هست و نه برای دنیای مادی زودگذر.
جمعه 6 دي 1392 - 10:03
birmingham - شیراز - ایران
لبلان و فلسطین و غزه رو بچسب برادران اصلی‌ ما آنها هستن حق یتیم فقیر همه رو بگیر بده برادران لبلانی واسه خودشون در اروپا حالشو‌ ببرن
جمعه 6 دي 1392 - 12:02
man migam - ارجپلوگ - سوید
چی شده شمارو به جایی اینکه راهی برای کمک کردن پیدا کنید به اینا توهین میکنید. یکی میگه این پیرمرد که الان ٦٥ سالش, زمان شاه شعاره مرگ بر شاه میداده الان .... آقا همین ها اگه نبودن که الان شما تو خارج نشسته بودین,پای اینترنت. واضحه میگم خیلی از دوستانی که در خارج هستن اگه ایران زندگی میکردن وضعشون افتضا بود. حکومت اسلامی بهانست که بیان خارج از امکاناته اینجا استفاده کنن بعد تو اینترنت دیگرانو مسخره کنن.
جمعه 6 دي 1392 - 12:26
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
marg bar doshman - لندن - انگلستان. تو..مزدور ............ حالم از تو و امثال اشغالی مثل تو بهم می خوره که هیچ قلبی ندارید ........ برو ور دل آقات که الهی بی آقا بشی. نمک به حروم به تو می گن که اونجایی و سینه چاک می کنی واسه آقای لعنتی ........
جمعه 6 دي 1392 - 12:42
مهم - بروكسل - بلزيك
بابا جمع کنید هرکی‌ یه دوربین دستش میگیره میفته تو شهر عکس میگیره معلوم هم نیست داستان اصلی‌ چیه یه داستانی سر هم می‌کنه با این چارتا عکس میذاره تو اینترنت شاید هم بهره‌‌برداری سیاسی می‌کنه دیگه بیسوادی هم میدون این حکومت فاسد است اون جامعه خراب است من این سوال از این پیرمد ۶۵ ساله دارم خوب تو اگه از ۲۰ سالگی هم شروع به کارکردن کرده باشی‌ تو همون مملکت الان می‌شه ۴۵ سال که کار میکنی‌ حالا چند وقت رو هم که بیمار شودی ازش کم کنیم باز می‌شه ۴۳ یا ۴۲ یا بگیم اصلا ۴۰ سال اونجا کار میکنی‌ نتونستی یه خونه از خودت داشته باشی‌ پس مقصر جامعه و حکومت نیست مقصر خودت هستی‌ که درست کار نکردی یا کار کردی با پولش حال کردی حالا باید تقاص اون روزهای که جیک جیک مستنت بود فکر زمستنت نبود الکی‌ فقط ما دیگران رو مقصر میدونیم بابت این واقعیت است که اون حکومت فاسد است که خود مردم هم این حکومت رو با انقلاب آوردن پس باید واقعیت رو بپذیرن اگه اونجا زندگی‌ حواسشون جمع باشه به فکر آینده خودشون باشن که به این جا نرسن که بخوان تو خیابون زندگی‌ کنند
جمعه 6 دي 1392 - 13:57
مهم - بروكسل - بلزيك
من میگم - ارجپلوگ - سوی دوست عزیز من از موقع‌ای که اینجام تا الان که وضع خودمو میبینم البته ناشکری نمیکنم راضی‌ هستم از زندگیم اینجا ولی‌ از نظر مالی فکر نکنم وضعم بهتر از اون رفیقم یا برادرم که تو این ۱۰ تا ۱۵ ساله اینجام باشه هرکی‌ تماس دارم تو ایران وضع مالیش بهتر از من است و من موندم از کجا پول در میارن با این وضع تحریما گرونی ولی‌ همه دارن زندگی‌ میکنند خونه میخرن ماشین حالا خوب یا بد دیگه همون یرید۱۵ میلیونی میخرن همش هم میگن نداریم بدبختیم طرف وضعش از من بهتر است یه جوری می‌خواد یه چند صد یورو سر من کلاه بذاره شما از خواب بیدار شو دوست عزیز هر جامعه فقر هست فقط کم و زیاد داره که اون هم به فرهنگ اون جامعه بستگی داره و حکومت دزد اون جامعه که باز حکومت از دل‌ خود اون مردم بوجود اومده تو همون ایران اگه حواست جمع باشه میتونی‌ یه زندگی‌ خوبی‌ داشته باشی‌ فقط باید با سیستم اون جامعه حرکت کنی‌ اگه حرکت نکنی‌ میشی‌ یکی‌ مثل این بنده خدا که بعد از ۶۵ سال باید تو خیابون بخوابه
جمعه 6 دي 1392 - 14:14
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
agha-javad - تهران - ایران / دوست گرامی، مطمئن باش که من میدانم که در زمان شاه یک حلبی آباد و یک شهرنو در تهران بود ولی الان به نظر خودت چند تا حلبی آباد و شهر نو در ایران وجود دارد؟
جمعه 6 دي 1392 - 15:27
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
man migam - ارجپلوگ - سوید / دوست عزیز، اگه کامنت منو یه بار دیگه بخونین متوجه میشین که من هیچگونه توهینی به این خانواده نکردم بلکه واقعیت ها رو بیان کردم (بی دلیل نیست که میگن حقیقت تلخه!) در خصوص اینکه میگی اگه همین افراد نبودند، من و امثالهم الان در خارج و در پای اینترنت نبودیم، هم اصلا درست نیست (اگه فرضا خود شما بعد از انقلاب راهی سوئد شدید و الان وضعتون بهتر از دوستان خودتون که در ایران هستن، شده دلیلی نداره که فکر کنین همه مثل شما بعنوان پناهنده وارد سوئد شده اند و میتونن اوضاع مالیشون رو با ایران نشینان مقایسه کنن) خب اگه ایران هم مثل سوئد دارای آزادیهای فردی و اجتماعی و امکانات مالی بود، چه دلیلی داشت که ایرانیها (یکیش خود شما) غم غربت و دربدری رو بدوش بکشن و در کشورهای دیگه زندگی کنن؟ یکی از دلایل مهمی که باعث شده تا ایران مثل سوئد دارای امکانات نباشد، وجود همین اعراب کلم به سر در ایران است که به نام دین و مذهب هر غلطی که دلشون میخواد میکنن و به ریش همه ملت هم میخندند!
جمعه 6 دي 1392 - 15:48
siavash2a - تهران - ایران
خانواده نبودن کارتن خاب بودن
جمعه 6 دي 1392 - 16:32
کبالت3 - کرج - ایران
چطوره بریم از بالا پشت بوم دو سه سطل آب سرد هم بریزیم رو سرشون تا انتقام نمک نشناسی 35 سال پیش رو از امثال این مفلوک کامل کنیم اصلا به روش اسلامیون مرگ بر هرکی که بالای شصته خوبه جگرت خنک شد؟ کبلائی.
جمعه 6 دي 1392 - 16:40
perser68 - فلوریدا - امریکا
man migam - ارجپلوک - سوئد. گرامی‌ ،امیدوارم منظور من رو متوجه شده باشی‌!!!تا آخوند دزد متحجّر حکومت میکنه،وضع به همین شکل و بدتر هم خواهد شد!!!
جمعه 6 دي 1392 - 16:57
perser68 - فلوریدا - امریکا
siliconvalley - مالمو - سوئد. شما مثل اینکه تو باغ نیستی‌ و شاید هم تو باغ هستی‌؟هر دوش بهت میاد!!!بابا،آخوند فاسده،آخوند دزده!میدونی یعنی‌ چه؟تفکر آخوندی از سال۵۷ تمام قدرت و پول و سرمایه مملکت رو گرفت تو دستش و نتیجه این شد که داری میبینی‌!!!تو چرا پا شدی رفتی‌ سوئد!؟عاشق سوئدی؟دوست داری غربتی زندگی‌ کنی‌؟یا از مردم مملکتت بدت میاد؟دنیا رو آب ببره شما رو خواب میبره!!!!
جمعه 6 دي 1392 - 17:11
غزل خاموش - اصفهان - ایران
. دنیای بی ارزش - مریوان - ایران , هم وطن عزیز، لطفاً شماره تماس یا ایمیل خودت را بفرست، من همه ی مخارج کتاب و کلاسهای کنکورت را به شما هدیه میکنم.
جمعه 6 دي 1392 - 18:06
siliconvalley - مالمو - سوئد
marg bar doshman - لندن - انگلستان ایمیلتو برام بنویس از خیابون های اروپا و آمریکا برات عکس بفرستم عزیزم ، مدیونی اگه ایمیلتو ندی ، بده برات بفرستم در ضمن یه چیزی هست به نام گوگل استیریت شما تشریف بیار با اون تمام کوچه پس کوچه اینجارو بگرد به من ۱ کارتون خواب نشون بده، حتی فقیر‌ترین کشورهای اروپایی‌ مثل بلغارستان و آلبانی هم وضعشون اینقدر خراب نیست! من بعضی‌ اوقات احساس می‌کنن تو واقعاً این پستارو برایه شوخی‌ می‌ز‌اری مردم رو گذاشتی سر کار، ولی‌ اگه حرفات جدیه بهت پیشنهاد می‌کنم حتما یه دکتر خوب تو انگلیس پیدا کنی‌ درمانت کنه! خدا شفات بده.
جمعه 6 دي 1392 - 20:25
siliconvalley - مالمو - سوئد
perser68 - فلوریدا - امریکا عزیزم چرا فحش میدی برادر من خودم از دست این بد بختیا از ایران در رفتم ، خود شما هم همینطور من که نیگم دولت مسول نیست اتفاقا دولت خوبم مسوله . تو این اروپا که من زندگی‌ می‌کنم دولت ۱ روز نمیذاره تو تو کوچه بخوابی و حمایت می‌کنه از شهروندش، من فقط میگم آقا الان شرایط بد هست همه هم می‌دونن ولی‌ میگم این آقا با بد فکری خودش شرایط رو از بد تبدیل به بد تر کرده حرفم این بود. مگه من میگم آخوند خوبه !؟
جمعه 6 دي 1392 - 20:22
پاییزان-آبان - تهران - ایران
دنیای بی ارزش - مریوان - ایران. عزیزم پیامتو تو خبر (( خیابان خوابی خانواده سه نفره )))) خوندم ، یه ایمیل بذار برام تا بتونم ازت شماره حساب بگیرم ، من تو خونه پدرم هستم ماهیانه می گیرم ، کمه ، ولی می تونم ، در حد خرید چند تا کتاب همراهیت کنم .لطفا اگر پیاممو دیدی ایمیلتو بذار ، من این پیامو تو صفحه چند تا از خبرهای سایت میذارم فقط به این امید که تو ببینی .
جمعه 6 دي 1392 - 20:54
perser68 - فلوریدا - امریکا
siliconvalleyمالمو - سوئد. متاسفم که یه مقدار تند روی کردم!!!قصدم توهین نبود،اما اینروزا وقتی‌ میبینم یه عده میگن هر چی‌ می‌کشیم از خودمونه و به آخوند ربطی‌ نداره خیلی‌ تعجب می‌کنم!من یادمه ما مردم ایران هزار بار تا قبل از اون جذام ۵۷ بهتر از امروز زندگی‌ میکردیم!از زمانی‌ که مذهب با سیاست،در واقع تفکر فاسد آخوندی از روز اول اون طاعون۵۷ وارد حتی اتاق خواب ما شد شرایط به طرف جهنم حرکت کرد و امروز داریم میبینیم!همه یه جوری از این جهنم اسلامی ضربه خوردن،اما یه مشت آخوند کلاهبردار با گرفتن قدرت و ثروت و تجربه گدایی از قبل ۵۷ با اعدام و سنگسار و قطع انگشت ترس رو در وجود همه ایجاد کردن !هیچ آموزش درستی به بچه‌های بعد طاعون۵۷ جامعه متحجّر آخوندی نداده!!!آیا بچه‌های دبستانی سوئدی صحنه اعدام‌ها رو تو کتابای درسیشون دارن!؟یه نمونه واضح که بچه‌های ایرانی‌ دارند!!!بچه‌های دبستانی هنوز از معلم ‌هاشون کتک میخورن!زن در داشتن یه جامعه سالم نقش بسیار بزرگی‌ رو داره!به روزه زنان ایرانی‌ بعد ۵۷ نگاه کن،جهنم محض!بچه‌های ما با دروغ اجباری بزرگ شدن!امیدوارم از من دلخور نشده باشی‌،بدرود((:
جمعه 6 دي 1392 - 23:54
smart292 - ونکوور - کانادا
marg bar doshman - لندن - انگلستان--اولا تو در لندن زندگی‌ نمیکنی ، و اسم کاربری قلابی‌ درست کردی مثل رهبر دزدت ، در لندن یا اصولاً کشورهای غربی، بیکاری هست ولی کسی گرسنه نیست ، کسی هم واقعا بی‌ خانمان نیست ، این افراد یا از مواد مخدر بی‌ خانمان شدند ، یا مساله روانی دارند ، یا اعتیاد به الکل دارند ، برای اینکه دولت به آنها پولی‌ میدهد ماهانه که هم برای پرداخت اجاره خوب است و هم برای خورد و پوشاکشان تازه اگر ثابت کنند که واقعا فلج یا یا مساله روانی دارند بین ۳۰ هزار دلار تا ۵۰ هزار دلار اضافه به آنها تعلق خواهد گرفت ، خوب اینها دست خودشان هست که میخواهند با این پولها بروند مواد بخرند یا مثل دیگران خانه داشته باشند و اجارهشان را بدهند . آیا در این ایران چنین قوانینی وجود دارد یا خامنه‌ای و بسرانش از مردم میدزدند ، و پول‌هایشان را به ‌انگلستان یا کشورهای عربی‌ منتقل میکنند ، نابود باد این اسلام زوری و دروغی
شنبه 7 دي 1392 - 03:15
دنياي بي ارزش - مریوان - ایران
خیلی ممنون از همگی شما فقط میخواستم بدونید البته من خیلی بدتر از این اوضاع رو میشناسم راستش اینقدر وبگردی کردم یکی رو پیدا کردم تو سسندج دبیر خصوصی گرفته جزوه هاشو برام ایمیل میکنه منم کپی میگیرم فکر کنم این ارثی باشه اخه دایی ام میگه منم تو دوران تحصیل فقط یک کتاب کار دیدم یک هفته ای قرضش گرفتم همه شو یاداشت کردم ولی خدا رو شکر الان تو مالزی دکترا میخونه خیلی ممنون از مهربونی هاتون
شنبه 7 دي 1392 - 16:19
siliconvalley - مالمو - سوئد
perser68 - فلوریدا - امریکا یه دونه ای دوست عزیز، ناراحت نشدم اصلا. دوستان عزیز این marg bar doshman - لندن - انگلستان رو کسی‌ میشناسه؟ این کیه؟ دیوونس؟ تو لندن چی‌ کار میکنه ؟! به نظر روانی‌ میاد!
شنبه 7 دي 1392 - 17:23
دنياي بي ارزش - مریوان - ایران
دوست دارم دوباره ازتون تشکر کنم و خیلی ممنون دیگه شاید تا اخر کنکور وارد سایت نشم یا شاید هم یه روز قبل عید بتونم فکر کرد ن ب این چیزا برای یه کنکوری اونم تو مناطق محروم مثل سم میمونه ولی هرگز اجازه نمیدم به خاطر چیز های زود گذر جزو اون دسته از ادما باشم که به رؤیاشون خیانت میکنن از تون ممنون وفعلا بدرود التماس دعا.
یکشنبه 8 دي 1392 - 08:36
غزل خاموش - اصفهان - ایران
دنیای بی ارزش - مریوان - ایران, هم وطن، اگر هر مشکلی در رابطه با درس و دانشگاه برات پیش آمد، با من تماس بگیر، خوشحال می شم که بتونم کمکی باشم.
یکشنبه 8 دي 1392 - 22:43
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
اون بابک زنجانی دزد کجاست؟ اگر یه گوشه خیلی‌ خیلی‌ کوچیک از ثروت باد اوردا شو به اینا بده اینا خوشبخت میشن
دوشنبه 9 دي 1392 - 09:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.