پای فرزند اردوغان به جنجال فساد مالی ترکیه کشیده شد

مراسم ازدواج بلال اردوغان در سال ۲۰۰۳ با حضور نخست‌وزیر وقت ایتالیا سیلویو برلوسکونی

دادستانی کل ترکیه طی احضاریه‌ای که تصویر رونوشت آن در سایت اینترنتی روزنامه رادیکال ترکیه منتشر شده، از بلال اردوغان پسر نخست وزیر خواسته است که برای بازپرسی درباره احتمال دست داشتن در فساد مالی اخیر به دادستانی مراجعه کند.

در این احضاریه گفته شده است که وی «به عنوان فردی مظنون در دست داشتن در فساد مالی» باید تا تاریخ دوم ژانویه (تا یک هفته دیگر) خود را برای بازپرسی معرفی کند، و در غیر این صورت بر اساس ماده ۱۴۶ بند ۵۲۷۱ قانون کیفری قرار بازداشت وی صادر خواهد شد.

این احضاریه از طرف معمر آککاش دادستان استانبول صادر شده است.

طی روزهای گذشته اخباری پراکنده در مورد احتمال بازجویی از فرزند رجب طیب اردوغان منتشر شده بود؛ به ویژه پس از اینکه آقای بایراکدار وزیر شهرسازی مستعفی ترکیه خطاب به اردوغان گفت که «برای صلاح مملکت و عدالت» خود نخست وزیر هم استعفا کند.

روزنامه حریت ترکیه نیز طی گزارشی که پنجشنبه ۵ دی ماه منتشر کرد، با اشاره به شایعاتی درباره فرار فرزند اردوغان به خارج، اصل وجود احضاریه را تایید کرده است.

حریت اما نوشته است که بر اساس اطلاعاتی که وجود دارد، بلال هم‌اکنون در یکی از اقامتگاه‌های اردوغان در محله «کیسیکلی» استانبول به سر می‌برد و از کشور فرار نکرده است.

بلال اردوغان عضو هیات مدیره «بنیاد خدمت به جوانان و آموزش» است و بر اساس گزارش حریت، مظنون به استفاده ابزاری از برخی افراد بازداشت شده اخیر برای انجام میلیون‌ها لیره اختلاس است.

در پی افشای پولشویی ۸۷ میلیارد یورویی توسط رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار در ترکیه، ۵۷ نفر به اتهام دریافت رشوه از وی، همچنین همکاری در پولشویی، نقل و انتقالات غیرقانونی پول و قاچاق طلا بازداشت شدند که بعد از بازجویی و آزاد شدن برخی از آنها، هم اکنون ۲۳ نفر از جمله فرزندان سه وزیر و همچنین رئیس بانک دولتی ترکیه، هالک بانک» و رضا ضراب در بازداشت هستند.

اردوغان به خاطر اینکه پلیس ماه‌ها از موضوع فساد مالی خبردار بوده اما به وی گزارش نداده بود، ۷۰ مقام ارشد پلیس را عزل، یا محل کار آنها را تغییر داده است. اردوغان همچنین چهارشنبه شب، ۱۰ عضو کابینه دولت را تغییر داد.

نخست‌وزیر ترکیه روز چهارشنبه گفت که «جنجال اخیر پرونده فساد مالی دسیسه‌ای برای ضربه زدن به استقلال و پیشرفت ترکیه و ساقط کردن دولت است».

وی برخی روزنامه‌ها، گروه‌های مذهبی و طیف‌های سیاسی را به «جاسوسی برای خارج» متهم کرد و از اینکه قبل از حکم دادگاه جزئیات تحقیقات پلیس در اختیار رسانه‌ها گذاشته می‌شود به شدت انتقاد کرد.

روزنامه حریت پنجشنبه از عزم دادستانی ترکیه برای آغاز تحقیقاتی جدید و موج دوم بازداشت‌ها که شامل حدود ۳۰ نفر از جمله نزدیکان خود اردوغان و برخی نمایندگان مجلس است، خبر داد.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از رسانه‌های ترکیه گزارش داد که نبرد سیاسی میان رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و متحد سابق و رقیب کنونیش «فتح الله گولن»، در روزهای آینده شدت می‌یابد و دامنه رسوایی مالیِ کنونی، به حلقه اول اطرافیان اردوغان کشیده خواهد شد. رسانه‌های ترکیه پیشتر از احتمال کشیده شدن پای  پسر نخست وزیر به این پرونده سخن گفته بودند.

روزنامه «جمهوریت» چاپ ترکیه از چنین رخدادی به عنوان «زلزله سیاسی» یاد کرده است.

+108
رأی دهید
-3

compatriot - تورنتو - کانادا
پای مجتبی چطور؟ مگه میشه اسم دلار و یورو باشه و اسم این ابَر دزد توی لیست نباشه!?
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 22:42
mahdi_n130 - منچستر - بریتانیا
یک سوال؟؟ الان ترکها که باید خوشحال باشند چون کلی پول ایران در ان کشور باعث گردش مالی بوده و به اقتصاد ترکیه کمک کرده. شما فکر کن مثلا سرمایه ۵۰ میلیون دلاری که مال ضراب هست از این کشور خارج بشه بعد چی میشه؟ اگر از دوستان کسی هست که اقتصادان باشه لطفا توضیح بده که آیا من اشتباه میگم یا نه!!
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 23:33
دوستدار - استهکلم - سوئد
احتمال دارد خود اردوغان هم با اینها همکار بوده باشد. جمهری اسلامی در خیلی از کشورهای دنیا ترور و بمب گذاری کرد و کسی بدان صورت نتوانست مدرکی گیر بیاورد که صددرصد نظام ایران را متهم کنند. چون بیشتر از افراد بیگانه همچون افراد حزب الله لبنان و غیره استفاده میکرد. در این یکی هم از کسانی استفاده کرد که بیشترشان از کسانی هستند که در کشور ترکیه مقامی بالا داران. ولی جالب این است که این افراد مثل این میمانند که همگیشان خودشان را به جمهوری اسلامی ایران فروخته باشن. و جاسوس رژیم ایران باشن. هر چند از رژیم اخوندی بدم میاید ولی باید افرین گفت بهشان که توانسته اند بدین صورت نفوذ در دولت ترکیه بکنند. !
جمعه 6 دي 1392 - 00:50
هستیا - شیراز - ایران
بای خودش چطور ؟فردا خودشم تو زرد از اب در میاد
جمعه 6 دي 1392 - 08:23
Sheema - تورانتو - کانادا
این هم عاقبت رجب قلدرخان
شنبه 7 دي 1392 - 00:27
Sheema - تورانتو - کانادا
چقد قیافش شبیه اون پسره نایاکی علی واعظ (لابیگر ارشد گروه بین المللی بحران)
شنبه 7 دي 1392 - 00:30
آتیلا قشقایی - کپنهاک - دانمارک
از اول پسر رجب تو این جریانات بود، حالا به بحث‌های پشت پرده ربط داره که لازم هست مطبوعاتی بشه یا نه
دوشنبه 9 دي 1392 - 22:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.