راههای امرار معاش روحانیون : درآمد متوسط یک روحانی چقدر است؟

به گزارش پارسینه؛ مسئله امرار معاش روحانیون همواره از بحث های داغ جامعه بوده است، بسیاری از روحانیون پس از اتمام دروس حوزه برای امرار معاش، خود به کارهای دیگری نظیر تدریس در مدارس و دانشگاه ها، دفترداری اسناد و ازدواج ، قضاوت ،وکالت و.... مشغول شده و از آن طریق زندگی خود را تأمین می کنند.

شهریه طلبگی نیز تا زمانی که طلاب ارتباط خود را با حوزه های علمیه ادامه دهند، به آنها تعلق می گیرند که رقمی بین 100 تا 300 هزار تومان است.طلاب در حال گرفتن شهریه ماهانه


در کنار مشاغل رسمی یادشده "مسجدداری" یکی دیگر از منابع درآمدی روحانیون و طلاب به شمار می آید.

بسیاری از روحانیون امامت جماعت یکی از مساجد را به عهده دارند و برای همین امر نیز مبلغی به عنوان ایاب و ذهاب و یا مدیریت امور مسجد از هیات امنای مسجد دریافت می کنند.

مسجد داری بیشتر مربوط به نمازجماعت مغرب و عشاء می شود و مبلغ متوسط دریافتی روحانیون برای یک وعده مغرب و عشاء نیز هم اکنون پانصد هزار تومان است.

 البته مسائلی همچون میزان درآمد مسجد و محل آن که در کدام بخش شهر قرار دارد و یا این که مسجد خانه امام جماعت دارد یا خیر نیز از متغیرهای این مبلغ محسوب می شود.

 رسیدگی به امور مسجد بنا بر صلاحدید هیات امنا و امام جماعت از فعالیت های جنبی امام جماعت محسوب می شود و بسیاری از روحانیون دریافت حقوق از مسجد را مرتبط با این فعالیت ها می دانند و نه اقامه نمازجماعت.

اقامه نمازجماعت در شرکت ها و ادارات دولتی

اقامه نمازجماعت ظهر و عصر در شرکت ها و ادارات دولتی ، یکی دیگر از منابع درآمدی روحانیون است. در حال حاضر مبلغی که به عناوینی همچون "حق القدم " و یا هزینه ایاب و الذهاب به روحانیون برای اقامه نماز ظهر و  عصر پرداخت می شود نیز حدود 500 هزار تومان است.

 از عوامل تغییر نرخ این فعالیت نیز تمکن مالی شرکت ها و ادارات و یا میزان شهرت امام جماعت است. سخنرانی و بیان احکام در بین و یا پس از نماز ظهر و عصر از فعالیت های جانبی این حوزه است و مانند مسجد داری برخی از روحانیون مبلغ دریافتی خود را مربوط به این فعالیت می دانند.
 نماز و روزه قضا

"نماز و روزه قضا" هم از منابع درآمدی برخی طلاب و روحانیون است. هم اکنون عرف یک سال نماز و روزه قضای یک نفر که از دنیا رفته و ورثه آن اقدام به واگذاری آن می کنند به طور متوسط یک میلیون و پانصد هزار تومان است که نهصد هزار تومان آن مربوط به نماز و ششصد هزار تومان آن برای یک ماه روزه قضا است. نماز و روزه قضا معمولا در بیوت مراجع تقلید، حوزه ها و مساجد واگذار می شود. بسیاری از مردم با توجه به این که روحانیون نماز را به صورت بهتری می خوانند تمایل دارند تا نماز قضای گذشتگان خود را به این گروه واگذار کنند.

سخنرانی در مساجد و تکایای عزداری

از فعالیت های درآمدی بالا برخی روحانیون یکی از آن را انتخاب می کنند و برخی تمام آن ها را انجام می دهند و به عنوان مثال صبح ها در حوزه حاضر شده و مبلغی را به عنوان شهریه دریافت کرده و در همان حوزه مسئولیتی را بر عهده می گیرند و حقوقی به عنوان مسئولیت اداری حوزه دریافت می کنند.

به گزارش پارسینه، بسیاری از مسئولین حوزوی ظهرها این اجازه را دارند که به میزان حدود یکی دو ساعت نیز برای اقامه نماز ظهر و عصر از حوزه بیرون بروند.

 همچنین برای غروب و شب ها نیز مسجد داری یکی از مساجد را بر عهده داشته باشد و بعد از مسجد داری نیز سخنرانی در هیئات و یا مساجد دیگری را انجام دهند. مبلغی که به عنوان حق القدم و یا هزینه ایاب و الذهاب برای سخنرانی نیز به روحانیون پرداخت می شود نیز در تهران به طور متوسط 50 هزار تومان است.

با این اوصاف،می توان نتیجه گرفت یک روحانی جوان و غیر مشهور ماهانه حدود یک میلیون تومان درآمد دارد.

+49
رأی دهید
-98

compatriot - تورنتو - کانادا
مفتخورهای بی‌ خاصیت. همین پولهای مفت شما را هار کرده و به جون ملت انداخته! به نام خدا و اسلام همه کثافتکاری می‌کنید! حالا این ۱۰۰-۳۰۰ هزارتومن بعد از دوران طلبگی‌تون به خزانه بر میگرده یا مثل همه چیز دیگه مفت و بلا عوض است!?
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 16:14
kamran631 - لیون - فرانسه
من موندم که این ارقام مرحمتی حضرت ولی‌ عصر رو اینها از کجا تامین میکنند !؟ از این جمآعت آخوند مفت خور تر نداریم !!
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 16:15
هستیا - شیراز - ایران
پول نفت و ببین چجوری حیف و میل میکنن
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 16:22
siliconvalley - مالمو - سوئد
از درامد من بیشتره ، هر نماز ۵۰۰،۰۰۰ تومن!؟!! بریم آخوند شیم.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 16:51
azadi-iran - وین - لااتریش
حوزه بعد از انقلاب تولید آخوند بیشتر از تولید تمامی‌ شرکت هایی مونتاژ ماشین در ایران دارد. شاید بعد از ۵۰ سال نیمی از ایرانیان را آخوند تشکیل بده . بقیه را هم اخوندنمها (بسیجی‌ و سپاه) چه بهتر که از این شغل ، هم قدرت زیاد هم پول زیاد. این انقلاب برای اینها که خیلی‌ خوب شده. بقیه مردم هم که ملحد و جاسوس اجنبی .
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 17:08
شاهپور شاهرخی - تهران - ایران
ارزش هر جز در یک مجموعه زمانی هویدا میشود که آن جز را ازآن مجموعه حذف کرده ، سپس مشاهده و بررسی کنی که چه ضربه یا نقصانی یا خللی در روند پیشرفت و عملکرد آن مجموعه حاصل میگردد . حالا شما خودتون مثلا نقش روحانیون را در سطح جامعه حذف کنید !!! آقا به کجا ضربه یا خللی وارد میشه ؟؟؟ چه کار و پروسه ایی ناتمام بر زمین میمونه ؟؟؟؟ هیچچچچچچچ !!! اما حالا این مثالو راجع به شغلهایی مثل پزشکان و جراحان ، پرستاران ، ماما ها ، داروساز ها ، مهندسین در عرصه تکنولوژی و صنعت ، آقا چرا راه دور بریم ... همین شاطرهای محترم نانوایی و یا رانندگان محترم تاکسی و الی آخر ... با این مثال می بینید که نقش همه شغلها در جامع حیاتی و اساسیست الا .... پیدا کنید پرتقال فروش را !!!!!!!!
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 16:52
azirooz - تهران - ایران
مرحمتی حضرت ولی عصر!!. بر سر این مردم و اعتقاداتشون باید رید
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 17:29
مهم - بروكسل - بلزيك
نماز و روزه قضا هم از منابع درآمدی برخی طلاب و روحانیون است. هم اکنون عرف یک سال نماز و روزه قضای یک نفر که از دنیا رفته و ورثه آن اقدام به واگذاری آن می کنند به طور متوسط یک میلیون و پانصد هزار تومان است که نهصد هزار تومان آن مربوط به نماز و ششصد هزار تومان آن برای یک ماه روزه قضا است ؛ عجب که اینطور ؛؛؛؛بخور این پول رو آخوند دوزاری نوش جان اون طرف که این پول رو به تو میده بابت این نماز نمیتونه بخوره تو بخور حال دنیا رو بکن بخند بریش مردمی که بابت این نماز خوندن پول به تو میده از شیر سگ هم حلالتر است برات حال کنید فعلا که این مردم در خواب هستن که موقعی که بیدار شدن دیگه از این پول‌ها خبری نیست
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 17:15
چوكلك - هوستون - امریکا
مفت خوری از أین بهتر که پول یامفت بگیرى و جاى مردگان نماز و روزه قضا بجا اورى که به هیچ وجه ضمانت اجرایى نداره ، من نصف قیمت انجام میدم
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 17:35
دوستدار - استهکلم - سوئد
متاسفانه در ایران اخوند کلاش و تن پرور زیاد پیدا میشوند که پول کلا به جیب میزنند و کسی هم صدای ازش بیرون نماید و بی خیالشان هستند. در هر صورت شغل اخوندی برای پول در اوردن و حقه بازی است و اگر هرکس اخوند شود به اسانی میتواند سر مردم را شیله بمالد و دکان بازاری را برای خودش باز کند.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 17:40
تیتو تیتو - تهران - ایران
خیلی ها نماز میخواند و روزه میگیرند مگر بابتش پول باید گرفت اصلا مگه این شغله
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 18:00
akhoond shepeshoo - ورونا - ایتالیا
جماعتی مفت خور, زورگو وبی خاصیت که فقط با دروغ و دغل زندگی میکنند و جز اشاعه جهل وخرافات و ویرانی مملکت هیچ کار مثبتی انجام نمیدهند
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 18:09
کبالت3 - کرج - ایران
این ولیعصر چقده دست و دلبازه اما مغز اقتصادی خوبیم داره از یه چاه چه پولی در میاره حالا حساب کن اگه راکفلر بانک رو بدی دستش چه میکنه کبلائی.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 18:40
Samira-beh - تهران - ایران
اونوقت من که رزیدنت سال اخر رشته پاتولوژی هستم ٠بعد ١٠ سال درس خوندن تو دانشگاه ٥٠٠ تومن مى گیرم. اجازه کار کردن بیرونم ندارم !!!!!
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 18:43
qqqaaazzz - تهران - ایران
خوب به هم بافتی چطور یک روحانی جوان هم می تواند شهریه بگیرد هم مسجد داری کند هم نماز ظهر در اداره بخواند هم درس دهد و هم داخل حوزه به صورت اداری مشغول شود شما یه کم با اعداد ریاضی بازی کرده ای
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 18:55
dara20 - تهران - ايران
اینها که گفتید ظاهر قضیه بود. آخوندها رسماً از راه دزدی، غارت اموال ملی و مردمی، چپاول، رشوه خواری، کار چاقکنی، اختلاس، رانت خواری، مزدوری، محمل گوی امرار معاش میکنند و لاشه متحرک خود را انگل وار بدوش دیگران می‌‌اندازند.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 20:54
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
ملت وقتی‌ در خرافات و حماقت باشه، چاپیدنش راحت‌تره. نوش جان تک تک طلبه‌ها و ملاها و روحانیون کلا. خلایق هر چه لایق. کسی‌ که بخواد ۱،۵ میلیون تومن بخاطر نماز و روزه قضا بابای مرده آاش به یه آخوند بعده که برا باباش روزه بگیره، باید تو مغز این طرف ... که مغز این بابا حکم... رو داره. البته این برای تمام احمق‌های دنیا صدق میکنه، نه فقط برای مردم ایران و دین اسلام. اینجا هم الاغ زیاد هستند و روحانیون اینجا هم کمی‌ از آخوند ندارند.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 18:34
sharafYabi - بیمبه - انگولا
اینها و این ارقام الکی همش برای گمراه کردن من و شما نیست؟ همه میدونند که هیچ معامله میلیون دلاری در ایران بدون واسطه گری آخوندها یا گدا زادگانشان انجام نمی‌گیرد. بیست میلیارد لاریجانی، پالایشگاه هشت صد میلیون دلاری بی‌ هنر، سه میلیارد دلار، کش ندهید، ۲۲ میلیارد دلار پول نفت گم شده در دو سال پیش و و و . etc.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 20:58
همایون خدای صبر - اسلو - نروژ
درسته که یه میلیون تومن الان پولی نیست ولی اینکه یه آخوندی که هیچ کاری نمیکنه و این پولو خشکه و بی دردسر میگیره خیلی زور داره . بیچاره کارگری که از بوقه سگ تا آخره شب به هر دری میزنه برای اینکه اجاره خونه و خرج ابتدایی زن و بچه هاشو پیدا کنه .
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 20:58
delmorde - یوتوبوری - سوئد
عجب اینها سختی شرایط کار دارند میگیرند؟!مشت نمونه خرواره. چپاول، سفره ای که خمینی برایشان پهن کرد با حمایت مشتی نااگاه کوردل متعصب که متاسفانه متفکران ماهم میانشان بوده اند حال نتیجه اینست اقا روزی دوبار دولا راست میشه جلوی الله و بیش از پول یکماه یک فوق لیسانس، در یکروز میگیره، این پول از گوشت سگ حرامتره. هربار 500 هزار تومان پول یکماه یک بازنشسته. در یک دولا شدن، و بعد مشتی اراجیف رو منبر. روزی یک ملیون. خوب افتادن به بخور و بخور و بچاپ بچاپ. چقدر ما ازلحاظ فرهنگی از دنیا باید عقب باشیم که اخوند حکومت کنه. حالا این دانشمندان چه میگویند که اینقدر حقوق و مزایا بایستی بگیرند چه کار مفیدی برای ایران انجام داده و میدهند!؟ اینو میشه گفت چپاول پول ملت.
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 18:52
sayeh tars - لندن - بریتانیا
اینها که میلیون سال نمیمونند بذارین این ۱۰ ، ۲۰ سال هم اینجوری باشند روز نابودی اینها هم می‌رسد
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 21:41
shirzan - برلین - آلمان
باید ببندنشون به گاری به جای غذا هم یه مشت علف بریزن جلوشون مرده خورهای مفت خور پست فطرت
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 22:02
amir-amir - تورنتو - كانادا
شادروان احمد کسروى در کتابهایش چهره واقعى آخوند ها را معرفى کرده بود ولى متاسفانه ما در ایران کتابخوان بسیار نداشتیم
‌پنجشنبه 5 دي 1392 - 22:56
afsaneh87 - شفیلد - انگلستان
مفت خوران حرامی، باید ریشه این بی همه چیزان را از ایران نابود کرد و سوزاند ، البته اول باید حساب اون صد علی چلاق را رسید که همه بدبختی مردم ایران زیر سر اون حرامی بزرگ است.
جمعه 6 دي 1392 - 01:44
fesgeli - سوئد - اوپسالا
یعنی‌ مفت خوری چرا این موجودات کار نمیکنند مثل باقی مردم. حرف مفت زدن هم شد کار!
جمعه 6 دي 1392 - 02:43
razmandeh - استکهلم - سوئد
اندر کشور هر آنکو باز ماند از معاش /// لاجرم تدبیر خود با استشارت می‌کند //// منفعت را کیسه میدوزد سپس در کوچه‌ها هم دعا میخواند و هم استخوارت می‌کند //// چون که بگرفت کار بار سر مینهد عمامه‌ای ///// روزه میخواند امامان را زیارت می‌کند /// رفته رفته میشود در نزد مردم محترم ///// دعوی دانائی دین در طهارت میکند///// پس وکیل خلق میگردد به مجلس می‌رود اندر آنجا گاه گاهی هم تجارت می‌کند /// بعد چندی کر ز دوران وکالت در گذشت ////خویش را آماده از بهر وزارت می کند ///// شهر می سازد حرابی ها عمارت میکند ///// وه جه حوش حایی است ایران که اندر ان هر سفله ای هم طهارت هم زیارت هم وکالت هم وزارت هم به مردم حیانت می کند
جمعه 6 دي 1392 - 03:45
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
تا احمق هایی مثل بزرگترهای ما نباشند و نرند به مجلس این نکبت ها اینها اینقدر هار نیمش
جمعه 6 دي 1392 - 05:08
kamran631 - لیون - فرانسه
شاهپور شاهرخی - تهران - ایران - خیلی‌ درست نوشتید، درود ٔبر شما.
جمعه 6 دي 1392 - 10:32
*پسر شجاع* - تهران - ایران
همه رو نخوندم ولی یکی از مهمترین درآمد آخوندها خواندن عقد و صیغه هست..برای همین،اینقدر طرفدار صیغه موقت هستن..
جمعه 6 دي 1392 - 14:40
odin - انتورپن - بلژيك
مبارک است انشاالله! هنرمندها و مجسمه سازها و طراحها هم باید برای یکی دو هزار یورو پشتیبانی مالی و سرمایه برای پروژه های ملی و ایرانی باید برن دنبال هر سگ و گربه ای که مثلآ اسپانسر پیدا کنن. بله اقا چلوکبابی تبدیل میشه به مرکز فرهنگی و دروغگوترین و مجرمترین بخش جامعه هم میشه راه معرفی و شناسایی «خدا»
جمعه 6 دي 1392 - 15:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.